Iğdır Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   IĞDIR

   Türkiye’nin en doğudaki yerlerinden Iğdır, bölgedeki soğuk iklimin aksine adete korunmuş bir ova üzerinde yayılıyor. Ağrı Dağı’nın gölgesindeki şehir, koç başı mezarlar, milattan önceden kalan harabe şehirler gibi tarihi yapıları ile ziyaretçilerini bekliyor.

   Bu yazımızda Iğdır’da gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   IĞDIR’A NASIL GİDİLİR?

   Iğdır’a çevre illerden ve ülkelerden karayolu vasıtasıyla ulaşılabiliyor. Ülkemizin batısından 24 saate varan bir karayolu yolculuğu sonrası ulaşılabilen şehre, havayolu ile gitmek için ise merkezden 15 km uzaklıktaki Iğdır Havalimanı’nı kullanabilirsiniz.

   IĞDIR’DA NEREDE KALINIR?

   Iğdır turistik açıdan çok gelişmiş bir yer olmadığı için konaklama açısından çok fazla alternatif bulunmuyor. Yine de şehir merkezindeki öğretmenevleri, konuk evleri, pansiyonlar ve otellerden birini tercih edebilirsiniz.

   Iğdır

   IĞDIR’DA GEZİLECEK YERLER

   · Karakale Harabesi: Iğdır’ın Ermenistan sınırı üzerindeki yapı, Urartular zamanında savunma amacıyla inşa edilmiş bir kale. Ortaçağ’da inşa edilen Karakale, bölgedeki en eski tarihi eserlerden biri.

   · Koç Başlı Mezarlar: Bölgede yaşamış medeniyetlerden Karakoyunlar döneminden kalma koç başlı mezarlar, Iğdır’ın en meşhur tarihi kalıntıları arasında yer alıyor. Yiğit ve kahraman kişilerin mezarlarında dikilen koç başları, Iğdır’a gelince mutlaka görmeniz gereken yerlerden!

   · Harmandöven Kervansarayı: Eski İpek Yolu üzerinde yer alan tarihi mekan 12. yüzyılda Selçuklular tarafından inşa edilmiş. Iğdır’ın en eski tarihi yapılarından olan kervansaray, ne yazık ki günümüzde harabe halinde.

   · Ağrı Dağı: Ülkemizin en yüksek noktası olan Ağrı Dağı’nın yüzde 65’lik kısmı Iğdır sınırları içerisinde kalıyor. İran ile Iğdır arasında sınır görevi gören dağ; tırmanış, kampçılık ve yayla turizmi açısından ülkemizin en önemli merkezlerinin başında geliyor.

   · Meteor Çukuru: Iğdır’ın Korhan Yaylası üzerindeki çukur, 1892 yılında göktaşının düşmesiyle oluşmuş bir alan. 60 metre derinliği ve 35 metre genişliği ile Arizona’daki Barringer Krateri’nden sonra dünyadaki en büyük 2. çukuru olma özelliğine sahip mekan, Iğdır’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

   · Ahura Harabeleri: M.Ö 2 yüzyılda kurulmuş bir yerleşim yeri olan Ahura şehri, Ağrı Dağı’nın kuzeyindeki Yakup Vadisi’nde yer alıyor. 

   · Tuzluca Tuz Mağaraları: 55 dönümlük bir alan üzerinde yayılan ve günlük 60 ton tuz üretme kapasitesine sahip Tuzluca, ülkemizin 100 yıllık tuz ihtiyacını karşılayabilecek bir yer! Solunum yolları hastalıklarına iyi geldiği bilinen mekan, Iğdır’da sağlık turizmi açısından büyük ilgi gören yerlerden.

   · Soykırım Anıtı: 1915-20 yılları arasında Ermeni saldırıları sonucu hayatını kaybedenlerin anısına dikilen yapı, Iğdır’ın en çok ziyaretçi ağırlayan yerlerinden. Bir de kapalı müzeyi bünyesinde bulunduran Soykırım Anıtı, kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerin ilk sırasında yer alıyor.

   · Aras Nehri: Ülkemizin sınırları içerisinden doğan ve Hazar Denizi’ne dökülen nehrin kıyısındaki cafe ve restoranlara gidip manzaraya karşı yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

   Iğdır

   IĞDIR’DA NE YENİR?

   Iğdır mutfağında ağırlıklı olarak et ürünleri ve hamur işleri tüketiliyor. Doğu mutfağından esintilerin görüldüğü Iğdır’da otağı çorbası, hörre, perzana, taş köfte, tandır şiş, işkembe kavurma, kayvasa ve Bozbaş gibi yöresel lezzetleri tadabilirsiniz.

   IĞDIR’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   Kuytu bir ova üzerinde yayılan Iğdır, Doğu Anadolu’nun büyük bir kesiminde görülen şiddetli soğuklardan etkilenmiyor. Ortalama sıcaklığın 9-10 derece seviyelerinde olduğu şehir, aynı zamanda ülkemizin en az yağış alan yerlerinden biri. Kışların çok fazla soğuk olmadığı, yazların ise sıcak geçtiği Iğdır’a yılın herhangi bir zamanı gelebilirsiniz.

   IĞDIR’DAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Nevruz Bayramı - 19/21 Mart

   · Iğdır Nahcivan Kültür ve Dayanışma Festivali - 23/24 Ağutos

   · Iğdır Ağrı Dağı Korhan Yaylası Şenlikleri - 24/25 Mayıs

   · Iğdır Kayısı Festivali - Temmuz

   • Bartın

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Bartın; upuzun sahili, uçsuz bucaksız ormanları, mavi ile yeşilin her tonunu görebileceğiniz doğası ve tarihi yerleriyle masalsı bir güzelliğe sahiptir.

   • Sinop

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sinop, Karadeniz Bölgesi’nin ortasında Anadolu'nun en kuzeyinde, Boztepe yarımadasının en dar kesiminde kurulmuştur.

   • Mardin

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi evleri, kaleleri, medreseleri ile meşhur olan Mardin, birçok antik uygarlığa da ev sahipliği yapmıştır.

   • Şırnak

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sel tufanından sonra Nuh Peygamber’in ilk yerleştiği şehir olan Şırnak’ın isminin Şehr-i Nuh’tan geldiği tahmin edilmektedir.

   • Amasya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarih boyunca krallıklara başkentlik yapmış, Osmanlı şehzadelerini yetiştirmiş ve Ferhat ile Şirin’in aşkına şahitlik etmiş olan Amasya, zengin tarihi ve eşsiz doğasıyla ülkemizin en güzel yerlerinin başında geliyor.

   • Elazığ

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli 4. şehri olan Elazığ, etrafındaki Keban ve Karakaya Baraj Gölleri nedeniyle bir yarımadayı andırır.