Iğdır Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   IĞDIR

   Türkiye’nin en doğudaki yerlerinden Iğdır, bölgedeki soğuk iklimin aksine adete korunmuş bir ova üzerinde yayılıyor. Ağrı Dağı’nın gölgesindeki şehir, koç başı mezarlar, milattan önceden kalan harabe şehirler gibi tarihi yapıları ile ziyaretçilerini bekliyor.

   Bu yazımızda Iğdır’da gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   IĞDIR’A NASIL GİDİLİR?

   Iğdır’a çevre illerden ve ülkelerden karayolu vasıtasıyla ulaşılabiliyor. Ülkemizin batısından 24 saate varan bir karayolu yolculuğu sonrası ulaşılabilen şehre, havayolu ile gitmek için ise merkezden 15 km uzaklıktaki Iğdır Havalimanı’nı kullanabilirsiniz.

   IĞDIR’DA NEREDE KALINIR?

   Iğdır turistik açıdan çok gelişmiş bir yer olmadığı için konaklama açısından çok fazla alternatif bulunmuyor. Yine de şehir merkezindeki öğretmenevleri, konuk evleri, pansiyonlar ve otellerden birini tercih edebilirsiniz.

   Iğdır

   IĞDIR’DA GEZİLECEK YERLER

   · Karakale Harabesi: Iğdır’ın Ermenistan sınırı üzerindeki yapı, Urartular zamanında savunma amacıyla inşa edilmiş bir kale. Ortaçağ’da inşa edilen Karakale, bölgedeki en eski tarihi eserlerden biri.

   · Koç Başlı Mezarlar: Bölgede yaşamış medeniyetlerden Karakoyunlar döneminden kalma koç başlı mezarlar, Iğdır’ın en meşhur tarihi kalıntıları arasında yer alıyor. Yiğit ve kahraman kişilerin mezarlarında dikilen koç başları, Iğdır’a gelince mutlaka görmeniz gereken yerlerden!

   · Harmandöven Kervansarayı: Eski İpek Yolu üzerinde yer alan tarihi mekan 12. yüzyılda Selçuklular tarafından inşa edilmiş. Iğdır’ın en eski tarihi yapılarından olan kervansaray, ne yazık ki günümüzde harabe halinde.

   · Ağrı Dağı: Ülkemizin en yüksek noktası olan Ağrı Dağı’nın yüzde 65’lik kısmı Iğdır sınırları içerisinde kalıyor. İran ile Iğdır arasında sınır görevi gören dağ; tırmanış, kampçılık ve yayla turizmi açısından ülkemizin en önemli merkezlerinin başında geliyor.

   · Meteor Çukuru: Iğdır’ın Korhan Yaylası üzerindeki çukur, 1892 yılında göktaşının düşmesiyle oluşmuş bir alan. 60 metre derinliği ve 35 metre genişliği ile Arizona’daki Barringer Krateri’nden sonra dünyadaki en büyük 2. çukuru olma özelliğine sahip mekan, Iğdır’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

   · Ahura Harabeleri: M.Ö 2 yüzyılda kurulmuş bir yerleşim yeri olan Ahura şehri, Ağrı Dağı’nın kuzeyindeki Yakup Vadisi’nde yer alıyor. 

   · Tuzluca Tuz Mağaraları: 55 dönümlük bir alan üzerinde yayılan ve günlük 60 ton tuz üretme kapasitesine sahip Tuzluca, ülkemizin 100 yıllık tuz ihtiyacını karşılayabilecek bir yer! Solunum yolları hastalıklarına iyi geldiği bilinen mekan, Iğdır’da sağlık turizmi açısından büyük ilgi gören yerlerden.

   · Soykırım Anıtı: 1915-20 yılları arasında Ermeni saldırıları sonucu hayatını kaybedenlerin anısına dikilen yapı, Iğdır’ın en çok ziyaretçi ağırlayan yerlerinden. Bir de kapalı müzeyi bünyesinde bulunduran Soykırım Anıtı, kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerin ilk sırasında yer alıyor.

   · Aras Nehri: Ülkemizin sınırları içerisinden doğan ve Hazar Denizi’ne dökülen nehrin kıyısındaki cafe ve restoranlara gidip manzaraya karşı yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

   Iğdır

   IĞDIR’DA NE YENİR?

   Iğdır mutfağında ağırlıklı olarak et ürünleri ve hamur işleri tüketiliyor. Doğu mutfağından esintilerin görüldüğü Iğdır’da otağı çorbası, hörre, perzana, taş köfte, tandır şiş, işkembe kavurma, kayvasa ve Bozbaş gibi yöresel lezzetleri tadabilirsiniz.

   IĞDIR’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   Kuytu bir ova üzerinde yayılan Iğdır, Doğu Anadolu’nun büyük bir kesiminde görülen şiddetli soğuklardan etkilenmiyor. Ortalama sıcaklığın 9-10 derece seviyelerinde olduğu şehir, aynı zamanda ülkemizin en az yağış alan yerlerinden biri. Kışların çok fazla soğuk olmadığı, yazların ise sıcak geçtiği Iğdır’a yılın herhangi bir zamanı gelebilirsiniz.

   IĞDIR’DAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Nevruz Bayramı - 19/21 Mart

   · Iğdır Nahcivan Kültür ve Dayanışma Festivali - 23/24 Ağutos

   · Iğdır Ağrı Dağı Korhan Yaylası Şenlikleri - 24/25 Mayıs

   · Iğdır Kayısı Festivali - Temmuz

   • Isparta

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Dünyanın en önemli gül üretim merkezi olan Isparta, Batı Akdeniz’de yer alan bir şehirdir.

   • Ardahan

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Gürcistan sınırındaki Ardahan; benzersiz doğal güzellikleri ve tarihe tanıklık etmiş mekanlarının yanı sıra; Karadeniz ve Doğu Anadolu lezzetlerini barındıran zengin mutfağı ile kesinlikle görülmesi gereken kentler listesinin ilk sıralarında yer alıyor.

   • Tunceli

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Bir vadi içinde akan nehrin yanına kurulan Tunceli yüksek kaleleri, kayalara oyulmuş derviş hücreleri ve çağlayanları ile kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerdendir.

   • Kırıkkale

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihe tanıklık eden camileri, türbeleri, binlerce yıllık mağaraları, yeraltı şehirleri, Kızılırmak'ın akıp geçtiği bereketli toprakları ve lezzetli mutfağı ile Kırıkkale turizm potansiyeli yüksek bir şehirdir.

   • Bursa

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Osmanlı’nın ilk başkenti olan Bursa köklü tarihi, asırlık camileri ve kervansaraylarıyla buram buram tarih kokan bir şehir.

   • Afyonkarahisar

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Adını yüzlerce yıldır ekilen haşhaş bitkisinden ve Hititler tarafından M.Ö. 1340 yılında yaptırılan Karahisar Kalesi’nden alan Afyonkarahisar, sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.