Isparta Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   ISPARTA

   Dünyanın en önemli gül üretim merkezi olan Isparta, Batı Akdeniz’de yer alan bir şehirdir. İç Anadolu ve Ege bölgelerinin kesiştiği noktada yer alan şehir, ünlü göller bölgesinin büyük bir kısmını sınırları içerisinde barındırır. Doğal güzellikleri, antik kentleri ve Davraz Dağı ile mutlaka gezip görülmesi gereken yerler arasında gelir.

   Frig, Lidya ve Pers dönemine tanıklık etmiş antik kentlerini gezebilir, büyüleyici güzellikteki milli parklarını ziyaret edebilir veya son yılların yükselen değeri Davraz’da kayak keyfi yapabilirsiniz.

   Bu yazımızda ‘Güller Diyarı’ Isparta’nın doğal ve huzur dolu yaşantısını anlatmaya çalışacağız.

   ISPARTA’YA NASIL GİDİLİR?

   Haftanın her günü İstanbul’dan Isparta’ya direkt uçuşlar düzenlenmektedir. Yaklaşık 1 saat 20 dakikalık uçuşlarla Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na ulaşabiliyorsunuz. Alternatif olarak tren ve otobüs yolculukları bulunmasına rağmen gerek yorgunluk gerekse zaman açısından en ideal ulaşım havayolu.

   Isparta Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 35 kilometre mesafededir. Buradan şehir merkezine, havalimanı otobüsü veya taksiyle ortalama 40 dakikalık bir yolculukla gidebilirsiniz.

   Şehir içi ulaşımı halk otobüsü ve taksilerle sağlanmaktadır. Merkezin dışındaki yerleri ziyaret etmek isteyenler için araç kiralamak en rahat seçenek olacaktır.

   ISPARTA’DA NEREDE KALINIR?

   Isparta’da, Davraz Kayak Merkezi sebebiyle konaklamak için pek çok alternatif bulunmaktadır. Hem şehir merkezinde hem Davraz’da uygun fiyata oteller bulabilirsiniz.

   Isparta

   ISPARTA’DA GEZİLECEK YERLER

   · Şehrin en eski yapılarından biri olan Eğirdir Kalesi, milattan önce 4. yüzyılda inşa edilmiştir. Gerek Roma gerekse Bizans döneminde bölgenin savunmasında önemli bir rol oynamıştır. Fetihlerin doğuya doğru genişlemesiyle önemini kaybeden kale, sağlam bir şekilde günümüze gelmeyi başarabilmesine karşın oldukça bakımsız haldedir. Uzun yıllar onarım görmeyen yapının hem iç hem de dış kalesi halen ayaktadır.

   · Selçuklu mimarisi olan Atabey Ertokuş Medresesi'nin yapımı 13. yüzyılda tamamlanmıştır. Atabey’deki harebelerden gelen taşlarla yapılan okul, Alaaddin Keykubat’ın önemli kumandalarından Mübarizzeddin Ertokuş tarafından inşa edilmiştir. 

   · Kitabesi günümüze ulaşmayan Uluborlu Kalesi, 1200 metre yükseklikteki bir kayalığın üzerine konumlanmıştır. Dış kalesi yıkılmasına karşın iç kalesi ayakta kalmayı başaran yapıda, moloz ve blok taşlar kullanılmıştır. 

   · Toplam 4 salondan oluşan Isparta Müzesi’nde yöreye ait yazma ve tespihler, yörük kültürüne ait eşyalar ile 17. yüzyıla ait halı çeşitleri bulunmaktadır. Alaaddin Keykubat Kütüphanesi içerisinde yer alan Uluborlu Müzesi’nde ise genellikle etnografik eserler ve ilçede yapılan arkeolojik çalışmalar elde edilen eşyalar sergilenmektedir. Şehrin en geniş kapsamlı müzesi olan Yalvaç Müzesi’nde ise ağırlıklı olarak tarih öncesi kalıntılar teşhir edilmektedir.

   · 18. yüzyılda inşa edilen Aya Payana Kilisesi, ahşap tavanı ve farklı mimarisiyle ilgi çeker. Sade ve görkemli bir görüntüsü olan kilise, dikdörtgen taban üzerinde üç nefli yapıya sahiptir.

   · Pisidia, Isparta ili ve çevresini kapsayan geniş bir antik bölgedir. Şehirdeki en önemli yerleşim merkezleri ise Adada ve Antiocheia antik kentleridir. Helenistik döneme ait sikkelerin bulunduğu Adada, Toros Dağları eteklerinde yer almaktadır. Antiocheia ise antik tiyatrosu ve meşhur Men Tapınağı ile tanınmaktadır. Ay Tanrısı Men’e atfedilen tapınak, milattan önce 4. yüzyılda yapılmıştır. Antik yapının içinde Men’e sunulan birçok hediye yer almaktadır.

   · Eğirdir Gölü manzarasına sahip Davraz Kayak Merkezi, Süleyman Demirel Havalimanı’na yakınlığı ile kış turizmi açısından yörenin yükselen değeridir. Güzel pistleri, uygun fiyatları ve kolay ulaşımıyla Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçilerini ağırlar.

   · 1989 yılında milli park statüsü kazanan Yazılı Kanyon, özellikle bahar dönemlerinde büyüleyici bir güzelliğe bürünür. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından korumaya alınan milli park; binbir çeşit ağaçları, tavşan, sincap ve kekliklerle süslü yaban hayatına ek olarak arkeolojik kalıntılarıyla da eşsiz bir deneyim sunar.

   · Mavi yapraklı sedir ormanlarının bulunduğu Kızıldağ Milli Parkı; tertemiz havası, ahşap evleri ve piknik imkanıyla yoğun ilgi gösterilen yerlerin başında gelir. Solunum yetmezliğinden müzdarip hastaların sıkça ziyaret ettiği park, ayrıca Türkiye’nin en büyük mağarası Pınargözü Mağarası’na da ev sahipliği yapar. 

   · Toros Dağları’nın zirvesinde yer alan Kovada Gölü, enfes kumsalları ve gölü çevreleyen yüzyıllık çınarlarıyla fantastik bir havaya sahiptir. Yaz aylarında gittiğinizde rahatça yüzebilir, Toroslar’ın tepesinde piknik yapabilirsiniz.

   · İnönü Mağarası, Eğirdir’in en önemli turistik mekanlarından biridir. Yapılan çalışmalarda mağaranın içinde bulunan iskeletler, daha önce mezar olarak kullanıldığı görüşünü doğurmuştur. Fazla uzun olmamasına rağmen göletleri ve sarkıtlarıyla büyük ilgi çeker.

   · Tehlikeli bir girişe sahip olan Kuz Mağarası, soğuk havasının yanı sıra çarpıcı damlataş ve sarkıtlarıyla bölgenin bir diğer popüler turistik noktasıdır.

   · İl merkezine yakın bir yerde konumlanan Milas Mesireliği, şehir yaşantısından sıkılanların kendini attığı sayfiye yeridir. Gölcük’ün kıyısında yemyeşil ormanları ve temiz havasıyla günübirlikçilerin kaçış noktasıdır.

   Isparta

   ISPARTA’DA NE YENİR?

   Fazla öne çıkan bir ürüne sahip olmayan Isparta mutfağında yöresel lezzetlerden borani denilen yoğurtlu sebze yemekleri ve Tandır kebabı öne çıkan tatlardır. Başta hamur ve süt tatlıları olmak üzere geniş bir tatlı yelpazesine sahip olan Isparta’da, pekmezin daha koyu kıvamlısı olan bulama da denenebilecek lezzetlerdendir.

   Hacıbenlioğlu Kebap ve Ferah Kebap Salonu, şehrin en çok ziyaret edilen restoranlarıdır.

   ISPARTA’DA GECE HAYATI

   Şehirdeki üniversite nedeniyle Isparta, özellikle son yıllarda hareketli bir gece hayatına kavuşmuştur. Üst üste açılan mekanlar arasında Mod Pub, Barcelona Pub, Benzin ve Barida Discorium en gözde eğlence yerleri arasında yer alır.

   ISPARTA’YA NE ZAMAN GİTMELİ?

   Göllerin etkisiyle yumuşak bir karasal iklimin hakim olduğu Isparta’da, kış ayları oldukça yağışlı geçerken yazları ise bunaltıcı sıcaklara tanık olunur. İlkbahar aylarında yağışların devam ettiğini göz önüne alırsak, en ideal zaman dilimi sonbahar aylarıdır. 

   ISPARTA’NIN FESTİVALLERİ

   · Oluklacı Şenlikleri – Mayıs

   · Motosiklet Şenliği – Mayıs

   · Uluslararası Gül ve Halı Festivali – Haziran

   · Geleneksel Uluborlu Yağlı Güreşleri – Haziran

   · Pisidia Antik Kenti Kültür, Turizm ve Sanat Festivali – Temmuz

   · Geleneksel Senirkent Üzüm Festivali – Eylül

   • Samsun

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Samsun, bölgenin en kalabalık şehri olmakla birlikte eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, ulaşım, ekonomi alanlarında da bölgenin en gelişmiş şehridir.

   • Muğla

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Asar (Hisar) Dağı eteklerinde ovaya doğru yayılmış, kendine has mimarisi ve dünyanın gözdesi olmuş ilçeleri ile tam bir turizm cennetidir.

   • Osmaniye

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Akdeniz Bölgesi’nde bereketli Çukurova topraklarının en doğusunda yer alan Osmaniye, Türkiye’nin 80. ilidir.

   • Van

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan ‘Kaleler Şehri’ Van; geçmişten günümüze kadar dayanan kiliseleri, kümbetleri ve doğal güzellikleri ile her köşesinde başka bir yeri keşfedebilirsiniz!

   • Bolu

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Yeşil ve mavinin buluştuğu eşsiz doğa harikası mekanlarıyla Bolu yaz ve kış turizminin en çok ilgi gören yerlerinden!

   • Kırıkkale

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihe tanıklık eden camileri, türbeleri, binlerce yıllık mağaraları, yeraltı şehirleri, Kızılırmak'ın akıp geçtiği bereketli toprakları ve lezzetli mutfağı ile Kırıkkale turizm potansiyeli yüksek bir şehirdir.