İzlanda Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   İZLANDA

   Soğuk iklimi, el değmemiş doğası ve eşsiz kutup ışıkları manzarasıyla tanınan bir ada ülkesi olan İzlanda, adını geniş kitlelere ilk olarak 2010 yılında Avrupa’daki hava trafiğini felç eden Eyjafjallajökull patlaması sayesinde duyurmuştu. 2016 yılında Fransa’da düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası’nda kendilerine özgü “Balina Çağırma” tezahüratı ile şöhretini tüm Dünya’ya yaymayı başaran ülke kış turizminin uğrak yerlerinden birisi olarak göze çarpıyor.

   Atlas Okyanusu’nun en kuzeyinde, Amerika ve Avrupa’nın arasında yer alan bir ada olan İzlanda coğrafi konum olarak Amerika’ya daha yakın olmasına rağmen Avrupa ülkesi olarak kabul ediliyor. Adaya en yakın toprak parçası ise 350 km uzaklıktaki bir diğer ada Grönland. İzlanda 9. yüzyılda Norveçli Ingólfur Arnarson tarafından keşfedilmiş. Doğal olarak adanın ilk sakinleri Vikingler olurken zaman içinde İzlanda’da hakimiyet farklı ellere geçmiş. 14. Yüzyılda Danimarka topraklarına katılan ülke 2. Dünya Savaşı sırasında İngiltere’ye, 1940’lı yıllarda da Amerika’nın eline geçiyor ancak 17 Haziran 1944’de bağımsızlığını kazanıyor.

   İzlanda - Mavi Lagün

   Coğrafi olarak izole bir konumda yer almasından dolayı ada dışından insanlarla pek fazla etkileşim içine girmemiş olan İzlanda’da bu durum geleneklerin ve genlerinin neredeyse hiç bozulmamasını sağlamış. Nüfusun 320 bin civarında olduğu ülkenin neredeyse tamamına yakını sarışın! Başkent Reykjavik 170 bini aşan nüfusuyla halkın yarısından fazlasının yaşadığı yer olarak göze çarparken ülkede resmi bir ordu bulunmuyor. İzlanda’da resmi dil olarak ise 1000 yılı aşkın bir tarihe sahip olan İzlandaca kullanılıyor.

   İZLANDA’YA NASIL GİDİLİR?

   Ülkeye Schengen vizesi alınarak gidilebiliyor. Türkiye’den İzlanda’ya direkt uçuş bulunmazken, Oslo, Kopenhag gibi İskandinav şehirlerinden aktarma yapılıyor.  İzlanda’ya ulaştıktan sonra havaalanından şehir merkezine shuttle servisi veren firmalar bulunurken, taksi veya araç kiralama gibi yöntemler de tercih edilebiliyor.

   İZLANDA’DA NEREDE KALINIR?

   İzlanda’da konaklama açısından butik pansiyonlar ve oteller göze çarpıyor. Her bütçeye göre otel bulmanın mümkün olduğu ülkede yine de konaklama maliyetinin biraz pahalı olduğunu söylemek mümkün. İzlanda’ya geldiğinizde isterseniz Hlemmur Square, Icelandair Hotel Marina, Black Pearl Apartment Hotel gibi meşhur yerlerde konaklayabilir, isterseniz de nispeten daha hesaplı butik otelleri tercih edebilirsiniz.

   İzlanda - Kuzey Işıkları

   İZLANDA’DA GEZİLECEK YERLER

   Blue Lagoon (Mavi Lagün): İzlanda’nın en çok turist çeken yerlerinin başında Blue Lagoon geliyor. Volkanik bir bölge olan Reykjanes Yarımadası’nda jeotermal bir kaplıca olan göl ziyaretçi akınına uğruyor. Simsiyah kayalıkların ortasında masmavi bir göl olan Blue Lagoon’da su sıcaklığı yılın her mevsimi 35-36 derecelerde seyrediyor. Dışardaki havanın 1 derece olduğu düşünülünce, sımsıcak suların içinde bu manzaranın tadını çıkarmanın oldukça keyifli bir deneyim olacağından şüphe yok!

   Reykjavik: Ülke nüfusunun yarısından fazlasının yaşadığı Reykjavik İzlanda’nın en büyük şehri konunumda. Şehir tarihi eser açısından çok zengin değil ancak ilginç mimarisi ve 73 metre yüksekliğe sahip Hallgrímskirkja Kilisesi oldukça ziyaretçi çeken noktalardan birisi. Şehrin tek katlı, kocaman, rengarenk kutu gibi evleri oldukça hoş bir manzara ortaya çıkartırken, keyifli vakit geçirecek sakin kafeleri ve sessiz sokaklarıyla Reykjavik sanki bir masal şehri gibi!

   Kuzey Işıkları: İzlanda deyince akla ilk olarak gelen şeylerin başında kuzey ışıkları geliyor. Yağışsız ve bulutsuz bir havada ortaya çıkan bu doğa harikası olay ölmeden önce görülmesi gereken şeylerin başında geliyor! Karanlık havalarda daha net görülen ışıkları fotoğraflamak ve bu anı ölümsüzleştirmek için makinenizi götürmeyi kesinlikle unutmayın!

   İZLANDA’DA NE YENİR?

   İklimi gereği meyve ve sebze açısından pek de zengin bir menüye sahip olmayan İzlanda’da genellikle deniz ürünleri ve et tüketiliyor. Ayrıca gece 11’den sonra mekanların dışında alkol alınması yasak. Mekanlarda su ücretsiz olarak verilirken, temizliği nedeniyle genellikle musluk suyu içiliyor. Ülkede çok fazla yerleşim yeri ve tesise rastlanılmadığı için gezintiye çıkıldığında yanınıza su ve yiyecek almayı kesinlikle unutmayın!

   İZLANDA’DA GECE HAYATI

   Günlerin ve gecelerin oldukça uzun olduğu İzlanda’da gece hayatı ve partiler de aynı paralelde ilerliyor. Canlı performanslar ve DJ organizasyonları hemen hemen her gün düzenlenirken şehir Mayıs ve Haziran ayları arasında Reykjavík Arts Festivali’ne, Ağustos’ta Eşcinsel Festivali’ne, Eylül’de Jazz Festivali’ne, Ekim ayında da Uluslararası Film Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

   İZLANDA’YA NE ZAMAN GİTMELİ?

   Yılın büyük bir bölümünde soğuk bir iklimin hakim olduğu İzlanda’ya turistlerin ilgisi genellikle sonbaharda artıyor. Özellikle kuzey ışıklarının sıklıkla görüldüğü Eylül-Mart dönemi en canlı periyod olarak göze çarpıyor. Tabi ki turistlerin bu ilgisi fiyatlara da yansıyor. Bu dönemde fiyatlar en yüksek seviyelerine çıkarken, halihazırda soğuk olan iklimin kış aylarında daha soğuması turist sayısın azaldığı ve fiyatların daha uygun olduğu dönem olarak dikkat çekiyor.  

   İzlanda

   İZLANDA’DA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

   İzlanda’ya seyahat edecekler için en önemli konuların başında iklim geliyor. Aşırı soğuk iklimi nedeniyle tatilin kursağınızda kalmaması için giyim konusunda önlemleri almak gerekiyor. Bavulunuzu hazırlarken ilk yapacağınız şey outdoor kıyafetlerinizi yanınıza almak olsun! Para birimi olarak İzlanda Kronu kullanırken Türk Lirası ile kıyaslama yapıldığında 1 Lira yaklaşık olarak 50 İzlanda Kronuna tekabül ediyor.

   İZLANDA’DAKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   • Reykjavík Arts – Mayıs / Haziran

   • Eşcinsel Festivali – Ağustos

   • Jazz Festivali – Eylül

   • Uluslararası Film Festivali – Ekim

   uygunfiyat-apps
   • Dominik

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Küba, Jamaika ve Haiti ile çevrili olan Dominik aynı zamanda Avrupalıların Güney Amerika’daki ilk yerleştikleri yer olarak biliniyor.

   • Seyşeller

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Seyşeller, Doğu Afrika’da yer alan Hint Okyanusu’nun üstünde 115 adadan oluşan bir ada ülkesidir.

   • Londra

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Kasvetli havasına rağmen Big Ben, Tower Bridge, London Eye gibi mimari yapılarının yanı sıra birçok müze ve galeriye de ev sahipliği yapan şehir mutlaka görülmesi gereken yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor!

   • Marakeş

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    UNESCO tarafından Dünya Mirası Şehirler Listesi’ne alınan Marakeş, Fas’ın orta-batı kesiminde konumlanıyor.

   • Brüksel

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Avrupa Birliği’nin başkenti olan Brüksel siyasi kimliğinin yanı sıra birçok tarihi mekana ve müzeye de ev sahipliği yapıyor.

   • Bükreş

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Uzun yıllar Çavuşesku idaresinde diktatörlükle yönetilen Romanya’nın başkenti Bükreş son yıllarda atılan adımlarla eski güzel gönlerine dönmüş durumda.