İzmir Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   İZMİR

   İstanbul ve Ankara’nın ardından Türkiye’nin en büyük üçüncü şehri olan İzmir, Ege Denizi’nin diğer yakasında bulunan Atina ile beraber bölgenin en eski ve önemli yerleşkesidir. Sakin yaşamı, sıcakkanlı insanları ve şiirlere konu olan güzelliğiyle gezip görmeniz gereken yerlerin en başında geliyor.

   Kordon’da oturup denize karşı içeceğinizi yudumlayabilir, antik yapılar ile tarihi binaları keşfedebilir veya Sasalı beldesindeki doğal yaşam parklarının büyüsüne kendinizi kaptırabilirsiniz. Modern dünyadan kopmadan huzurlu bir yaşam sunan ender yerlerden birisi…

   Bu yazımızda ‘Ege’nin İncisi’ İzmir’in doğal ve çarpıcı yaşantısını anlatmaya çalışacağız. 

   İZMİR’E NASIL GİDİLİR?

   Günün her saati İzmir’e uçuş bulmak mümkün. Yaklaşık 1-2 saatlik uçuşlarla Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşabiliyorsunuz. Alternatif olarak tren ve otobüs yolculukları bulunmasına rağmen gerek yorgunluk gerekse zaman açısından en ideal ulaşım havayolu. 

   Buradan şehir merkezine metro, havalimanı otobüsleri, minibüs veya taksiyle gayet rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Geniş bir ağa sahip olan metro ve İzban, şehiriçi taşımacılığında da önemli bir yere sahip.

   İZMİR’DE NEREDE KALINIR?

   Bütçenize göre her sınıftan kalacak yer bulabilirsiniz. Erken rezervasyon sayesinde lüks otellerde bile uygun fiyatlara konaklama şansınız mevcut. Özellikle Konak, Karşıyaka ve Alsancak, merkezi konumları itibariyle en ideal yerler. İster 5 yıldızlı oteller, ister butik oteller veya öğretmenevi olsun her türlü fiyat aralığında bolca alternatif bulunmaktadır. 

   İzmir - Saat Kulesi

   İZMİR’DE GEZİLECEK YERLER

   · Gezimize Konak’ta bulunan meşhur Saat Kulesi ile başlıyoruz. Kule, Osmanlı padişahı II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı anısına dönemin İzmir Valisi tarafından yaptırıldı. 1901 yılında 25 metre yüksekliğinde inşa edilen görkemli yapı, beyaz mermerden sekizgen bir platform üzerinde biçimlenmiştir. Üzerindeki saatlerin ise dönemin Alman İmparatoru Kayzer II. Wilhelm tarafından hediye edildiği rivayet edilir.

   · Konak Meydanı’nın hemen yanıbaşında bulunan Kemeraltı Çarşısı, şehrin en eski alışveriş merkezidir. Labirent gibi sokakları ve envai çeşit ürün yelpazesiyle burada saatin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile. Özellikle Kızlarağası Hanı ve çevresi, çarşının en önemli bölgesini oluşturur. 

   · İzmir’e gelenlere, kenti kuşbakışı izleyebilme imkanı sunan Tarihi Asansör, Konak’ın Karataş semtinde, aralarında yaklaşık 60 metre yükseklik bulunan Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa Caddesi’nin ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla yapıldı. Bu asansörün, Tüccar Nesim Levi’nin üst mahallede yaşayan dostu Devidas’ın babasının 155 basamaklı merdivenden inerken bacağını kırması sonucu bir jest olarak yaptırdığı söylenir.

   · Karataş Hoşgör Hamamı, Konak’ın Karataş semtinde bulunan tarihi bir hamamdır. Hem erkekler hem de kadınlar için bölümü bulunmaktadır. Hamam kültürünü sevenlerin uğramadan geçmemesi gerekir.

   · Konak Pier, Eyfel Kulesi’nin mimarı Gustave Eiffel tarafından tasarlanan Kordon kıyısında konumlanmış alışveriş merkezi. İlk olarak gümrük binası olarak inşa edildi, daha sonra balık çarşısına döndü ve son olarak günümüzdeki halini aldı. Çelik yapısı ve ilginç mimarisi ile klasik AVM çizgisinden çok uzaktadır. Gezinizi, sahil tarafında kalan bir kafeye oturarak taçlandırabilirsiniz. 

   · Kültürpark, ‘fuar’ olarak da bilinen, şehrin göbeğinde yer alan devasa bir alandır. İnsanların rahatça koşu yapabildiği bir yer olan parkın sınırları içerisinde; İzmir Enternasyonal Fuarı, Açıkhava tiyatrosu, İsmet İnönü Sanat Merkezi, evlendirme dairesi, sergi salonları, hayvanat bahçesi ve lunapark bulunmaktadır. Parkta ayrıca, Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden getirilen 8000’den fazla ağaç bulunmaktadır.

   · Havra Sokağı, yaklaşık 400 yıl önce bu bölgeye göç eden Yahudilerin kurdukları sinagoglar ve çevresindeki pazar alanına verilen isim. Kemeraltı’na komşu ve etrafı camilerle çevrili bölge, uzun yıllar boyunca kendi gelenek ve göreneklerini koruyarak günümüze barış içinde gelmiştir.

   İzmir - Kordon

   · Basmane Garı, İzmir’in merkezini İç Ege’ye bağlayan kapı. Konak Pier gibi, tasarımını Gustave Eiffel yapmıştır. Metro ve İzban ağının gelişmesiyle pabucu dama atılan gar, halen şehrin önemli tarihi figürlerinden biridir.

   · Kordon, Konak’ın en güzel yerlerinden biri. Sahil şeridinde Alsancak mahallesi sınırları içerisindeki sahil boyudur. Akşamüstü yürüyüşleri meşhurdur. Güneşin batışını izlerken, deniz havasını içinize çekebilir; çimlere uzanarak bir şeyler içebilirsiniz. 

   · İzmir Agorası, Konak ilçesinde bulunan antik Yunan yerleşkesi. Smyrna Agorası olarak da bilinen alan, Osmanlı döneminde ise mezarlık olarak kullanıldı. Roma mimarisinin hakim olduğu agorada, oldukça ilginç yapılar görmeniz mümkün.

   · Cumhuriyet Meydanı, Konak’ta Kültürpark’ın yanında bulunan ikinci kordon yolunun merkez noktası. Meydanda, Atatürk’ün ‘Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!’ komutunu verdiği anın ölümsüzleştirildiği anlamlı bir heykel bulunmaktadır. 

   · Aziz Polikarp Kilisesi, Konak ilçesinin sınırları içinde bulunan İzmir’in en eski kiliselerinden. Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Yuhanna’nın öğrencisi Polikarp, inancından dolayı milattan sonra ikinci yüzyılda Romalılar tarafından Kadifekale yakınlarında bir stadyumda yakılarak öldürüldü. Dilden dile aktarılan bu trajedi, 17. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman’ın izniyle inşa edilen kiliseye ismi verilerek ölümsüzleştirildi. Rivayete göre ise, İncil’de adı geçen yedi kutsal kiliseden birinin kalıntıları, bu ibadethanenin altında veya yakınlarında bulunuyor.

   · Teleferik, Balçova’da yer alan piknik alanı. Sadece 3 dakikalık bir tırmanış ile şehrin bütün yoğunluğundan uzaklaşarak bambaşka bir dünyaya ayak basıyorsunuz. Müthiş manzarası ve restoranlarıyla harika bir mesire yeri. 

   · İzmir kuş cenneti, Çiğli’nin Çamaltı Tuzlası’nda bulunan doğal sit alanı. 200’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapan bölge, özellikle sonbaharda en hareketli zamanlarını yaşar.

   · Çiğli’nin Sasalı beldesine bağlı İzmir doğal yaşam parkı, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parklarından biridir. Türkiye’de eşi benzeri olmayan büyüklükte yapılan park, içinde konaklayan hayvanlara sağladığı büyük yaşam alanlarıyla dikkat çeker. 

   · Helenistik ve Roma dönemi mimarisi özelliklerini taşıyan Kadifekale, İzmir’in en eski antik yerleşkesidir. Şehrin güney yakasında bir tepe üzerine konuşlanan alan, enfes bir İzmir manzarasına sahiptir. Esas olarak, milattan önce 4. yüzyılda Büyük İskender’in Ege’yi Pers egemenliğinden kurtardıktan sonra inşa edilmiştir. Konumu itibariyle yüzyıllar boyunca birçok medeniyet tarafından savunma hattı olarak kullanılmıştır. Bu yüzden çeşitli kültürel izlere rastlanabilir.

   İzmir

   İZMİR’DE NEREDE VE NE YENİR?

   Boyoz, İzmir’in en ünlü hamur işlerinden. Geçmişi 15. yüzyıla dayanan bu lezzet, özellikle kahvaltıda tercih edilir. İzmir dışında pek eşine rastlayamayacağınız börek, geldiğinizde mutlaka tatmanız gereken harika bir tattır.

   Kumru, İzmir’e has bir sandviç. Özel hazırlanan ekmeği, zengin içeriği ile en sevilen fast-food çeşidi. Farklı şehirlerde birçok taklidi üretilmesine karşın İzmir’e geldiğinizde orjinalini yemeden dönmeyin.

   Tulum peyniri, farklı yörelerde farklı yapım teknikleriyle öne çıkar. İzmir tulumu olarak bilinen Bergama’daki salamuralı çeşidi, kahvaltılarda masadan eksik olmaz.

   Gevrek, İzmirlilerin simide verdiğim isimdir. Aslında yapılışında büyük farklılıklar vardır. İzmirliler gerek hamuru, gerek ise hazırlanışı itibariyle ikisinin farklı şeyler olduğunu her seferinde vurgular. İzmir’e gittiğinizde tadarsanız, siz de bu farkı hissedeceksiniz.

   Topçu Restoran, İzmir’in ünlü çöpşişçisi. Konak’ın Pasaport semtinde yer alan restoran, daha sonra İzmir’de farklı şubeler de açmıştır. Ünlü isimlerin de uğrak noktası olan mekan, biraz pahalı olmasına karşın gayet lezzetli yemekler sunar. 

   Tavacı Recep Usta, Alsancak’ta bulunan en popüler ve lüks restoranlardan biridir. ‘Kaburga Dolması’ ve ‘Tava’sı ile meşhurdur. Tatlılardan ise İrmik Helvası mutlaka denenmelidir.

   Kordon Ümitköy Balıkçısı, Alsancak’ta yer alan ve deniz ürünlerinde ustalaşmış bir restorandır. 

   Gümüş Tabak, Kızlarağası Hanı’nda yer alan klasik Türk mutfağını temsil eden bir restorandır. Köfteden kokorece geniş bir ürün yelpazesi bulunan mekanın, özel olarak hazırlanan kahvesini de içmeden kalkmayın.

   İZMİR’DE GECE HAYATI

   İzmir’de gece kulübünden ziyade bar kültürü hakimdir. Sıcak insanların diyarı olan bu topraklarda, akşam dışarı çıkıp eğlenmemek mümkün değildir. Gece tek başınıza bile dışarı çıksanız, kendinizi hiç tanımadığınız biriyle derin bir muhabbette bulabilirsiniz.

   Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Alsancak’ta birçok pub ve yeme içme mekanının bulunduğu barlar sokağıdır. Daha çok gençliğin tercih ettiği mekanlar mevcuttur.

   Gazi Kadınlar Sokağı, Alsancak’ın en hareketli yeridir. Sokaklara taşan insanları, iğne atsan düşmeyecek kalabalığı ile adeta festival alanına benzer. 

   Alternatif olarak Kordon ve 1448 Sokak’ta bulunan yerler de denenebilir. 

   Farklı tarz arayanlar için ise Kemeraltı’nda bulunan Ehlem Türkü Evi, öne çıkıyor. 

   İZMİR’E NE ZAMAN GİTMELİ?

   Akdeniz ikliminin hakim olduğu İzmir’i kışın bile rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. En fazla turist çekilen dönem Mayıs ile Eylül arasıdır. Özellikle yaz aylarında, insanlar deniz kenarını tercih ettiğinden gezmek isteyenlerin bahar aylarını seçmesi tavsiye edilir.

   İZMİR’İN FESTİVALLERİ

   · Uluslararası İzmir Kukla Festivali – Mart

   · Avrupa Caz Festivali – Mart

   · Mart Dokuzu Ot Festivali – Mart

   · Alaçatı Ot Festivali – Nisan

   · İzmir Boyoz Festivali – Mayıs

   · İzmir Kahve Festivali – Ekim

   · Seferihisar Mandalina Festivali – Kasım

   · Uluslararası Bornova Homeros Festivali – Kasım

   · İzmir Tiyatro Festivali – Aralık

   • Sivas

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sivas İç Anadolu’nun doğusunda yer almaktadır.

   • Osmaniye

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Akdeniz Bölgesi’nde bereketli Çukurova topraklarının en doğusunda yer alan Osmaniye, Türkiye’nin 80. ilidir.

   • Kastamonu

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Batı Karadeniz’in kuzeyinde yer alan Kastamonu, Karadeniz’e en uzun kıyısı olan şehirdir

   • Yalova

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin en küçük yüzölçümüne sahip kenti Yalova, Marmara Denizi’nin doğu kıyısında yer almaktadır.

   • Hakkari

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Urartulara kadar dayanan tarihi bir geçmişe sahip olan Hakkari, Türkiye’nin güneydoğundaki en uç noktada yer almaktadır.

   • Gümüşhane

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Karadeniz’de yer alan Gümüşhane, İç Anadolu ve Doğu Anadolu üçgeni arasındaki bir geçiş noktasıdır.