Foça Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   FOÇA

   İzmir’in kuzeyinde yer alan yarımadanın ucuna konuşlanmış, geçmişi İyonya dönemine dayanan tarihi bir ilçedir. Günümüzdeki ismini 12 eski İyonya kentinden biri olan Phokaia’dan almıştır. 

   Antik çağda yaşamış İyonyalı ozan Homeros’un destanlarında bahsettiği meşhur ‘Siren Kayalıkları’ Foça’da bulunmaktadır.

   Ayrıca altın ve gümüş karışımı ilk madeni para ‘elektrum sikke’nin hayat bulduğu topraklardır.

   Helenistik yapıların yanı sıra Osmanlı döneminden kalan birçok eserin bulunduğu tarihi bölge ünlü ‘karataş’ efsanesiyle bir gelenin bir daha asla dönmek istemeyeceği türden bir yer.

   FOÇA’YA NASIL GİDİLİR?

   Adnan Menderes Havalimanı‘ndan otobüs veya minibüs ile Foça’ya gidebilirsiniz. Ulaşım yaklaşık 1 ila 1,5 saat arası sürer.

   Eski Foça ile Yeni Foça arasındaki mesafe ise yaklaşık yarım saattir. Çoğu yere toplu taşımayla gidebilirsiniz ancak araç kiralamak en temiz yol.

   FOÇA’DA NEREDE KALINIR?

   Gezilecek yerler ilçenin tarihi kısmını oluşturan Eski Foça’da yer almaktadır. Gelmişken denizden de faydalanmak istiyorsanız, Eski Foça’daki Mersinakı koyları civarındaki yerleri tercih edebilirsiniz. Oteller fazla lüks değil ancak beklentileri karşılıyor.

   Foça

   FOÇA’DA GEZİLECEK YERLER

   · Siren Kayalıkları, Homeros’un destanlarında bahsettiği büyülü yer. Günümüzde nesli tükenmekte olan Akdeniz Fokları‘nın yuvasıdır. Mitolojiye göre denizciler, bu kayalıkların üzerine çıkıp güneşleyen fokları, rüzgarın kayalıklara çarparak çıkardığı ıslık sesiyle kendilerini çağıran ‘siren’ denilen deniz kızlarına benzetirler. Sığ tarafa yaklaştıkça kayalıklara çarpan gemiler batar ve bu mitolojik deniz canlılarına yem olur. 

   Hem hikayesi hem de gün batımındaki eşsiz manzarasıyla gezginlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan biridir.

   · Karataş efsanesi, halk arasında daimi konuşulan ancak asla yeri bilinmeyen gizemli bir taşa aittir. Foça sokaklarında yer alan ve kimsenin yerini bilmediği bu taşa basan kişinin Foça’ya bağlandığı iddia edilir. Eğer taşa bastıysanız, buradan ayrılsanız bile içinizde sürekli dönme isteği doğar ve günün birinde istemsiz bir şekilde kendinizi tekrar Foça sokaklarında bulursunuz.

   · Herodot Duvarı, antik dönemde şehri çevreleyen devasa surlara verilen isimdir. Maltepe Tümülüsü‘nde yapılan kazılarda ortaya çıkan bu duvarlar, Herodot’un yazılarında sıkça bahsedildiği için bu şekilde anılır.

   · Beş Kapılar Kalesi, Cenevizliler tarafından yapılan antik kalenin giriş kısmıdır. Duvarın ön tarafındaki yan yana sıralanmış 5 küçük kapıdan kolaylıkla tanıyabilirsiniz. İçinde Osmanlı döneminde kayıkhane şeklinde kullanılan kısım, günümüzde açık hava tiyatrosu olarak hizmet veriyor.

   · Athena Tapınağı, bölgenin en önemli tarihi yapılarından birisidir. M.Ö. 6. yüzyılda inşasına başlanan tapınak, türünün en erken örneklerindendir. Baş tanrıça olarak kabul edilen Athena’ya atfedilen devasa yapı, girişindeki büyük sunak ve yüksek sütunları ile en ilgi çekici kalıntıların başında geliyor.

   · Kybele Tapınağı, esas olarak Liman Kutsal Alan’da yer alan Athena Tapınağı‘nın kıyısında ve şehrin doğusunda yer alan Yel Değirmenleri’nin olduğu bölgedeki nişlerden oluşur. Şehirde yoğun olarak Tanrıça Athena’ya tapınmasına karşın yapılan kazılarda Tanrıça Kybele’ye adaklar adandığı nişlere de rastlanmıştır.

   · Pers Anıt Mezarı, yerel halk arasında ‘Taş Ev ya da Taş Kule’ olarak anılan Pers İmparatorları için yapılmış anıt mezardır. Büyük bir kaya parçası oyularak yapılmıştır. M.Ö. 6. yüzyılda yapımına başlanan iki katlı yapıda mezar odası alt katta yer almaktadır.

   · Mersinakı koyları, Yeni Foça yolunda kalan kumsallar. Denize girmek, tekne turları ve konaklamak için en ideal yerdir. Bölgenin en güzel plajlarına sahiptir.

   · Foça Şeytan Hamamları, Can Tepesi’nde yer alan anıt mezarlardır. M.Ö. 4. yüzyıl civarında kayalar oyularak yapılmıştır. Ürkütücü görüntüsüne karşın ilginç mimarisi nedeniyle şeytan hamamı olarak anılır.

   · Foça Pazarı, Salı günleri kurulan yerel pazardır. Çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olan tezgahlarda en taze yeşilliklerini bulmanız, en güzel el işlerine rastlanmanız mümkün.

   Foça

   FOÇA’DA NEREDE VE NE YENİR?

   İzmir’in birçok sahil ilçesinde olduğu gibi burada da zeytinyağlı, mezeler ve deniz mahsülleri ön planda. Özellikle sarımsak soslu kupes balığı veya yerel dille kupa balığı mutlaka denenmesi gereken bir yemek.

   Bir başka yöreye has lezzet ise sakızlı dondurma. Meşhur Girit Sakız Dondurmacısı Nazmi Usta en meşhur yerlerden. Damla sakızlı ve karadutlu dondurmaları şiddetle tavsiye edilir.

   Taş evler arasındaki gezinizin sonunda Kavala Cafe’de Kavala kurabiyesi eşliğinde kahvenizi içebilirsiniz.

   Kozbeyli Köyü‘nü geziyorsanız ise, mutlaka bir yere oturup dibek kahvesini tatmalısınız.

   Ayrıca başta iki genç arkadaşın açtığı ve daha sonra bölgenin popüler mekanlarından biri haline gelen Saka Balık Evi’ni deneyebilirsiniz.

   FOÇA’DA GECE HAYATI

   Foça’da gece hayatı oldukça hareketlidir. İster sahil şeridinde bir balıkçıda oturabilir, ister barlar sokağını ziyaret edebilir, gece kulübü arayanlar ise rotasını Yeni Foça yoluna çevirerek birçok mekan bulabilir. 

   Foça’yı ziyaret edenler genelde tercihini Eski Foça’da kalarak eğlenmekten yana kullanıyor. Çünkü Yeni Foça tarafından dönüş vakti virajlı yollar oldukça yorucu olabiliyor.

   QR kod ile indirin

   • Bodrum

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Homeros’un, Antik Yunan destanları İlyada ve Odysseia’da da bahsettiği Bodrum, sadece güneşli plajları, mavi turları ve ünlü gece hayatıyla değil aynı zamanda kültür turizmi açısından da birçok turistin ilgisini çekmektedir.

   • Keban

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin en büyük ikinci baraj gölüne sahip olan Keban, Elazığ‘ın kuzeybatısında kalan bir ilçedir.

   • Fethiye

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Doğal güzellikleriyle olduğu kadar tarihi dokusuyla da dikkat çeken Fethiye, turizm açısından Türkiye’nin en gelişmiş ilçelerindendir.

   • Silifke

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Sınırları içerisinde birçok antik kent barındıran Silifke, doğal güzellikleriyle de ön plana çıkan bir ilçedir.

   • Selçuk

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    İzmir’in güneyinde yer alan tarihi zenginlikleriyle meşhur küçük bir ilçedir. Aydın sınırında yer alan belde, 35 bin kişilik nüfusuna karşın her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilir.

   • Ödemiş

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    İzmir’in güneydoğusunda kalan ve birçok eski medeniyete ev sahipliği yapan eski bir yerleşkedir.