Selçuk Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   SELÇUK

   İzmir’in güneyinde yer alan tarihi zenginlikleriyle meşhur küçük bir ilçedir. Aydın sınırında yer alan belde, 35 bin kişilik nüfusuna karşın her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilir.

   Ülkemizin en önemli turistik merkezlerinden Efes Antik Kenti, dünyaca tanınan Şirince Köyü ve mistik havasıyla Selçuk, gelmek isteyenlere olağanüstü bir deneyim vadediyor. 

   SELÇUK’A NASIL GİDİLİR?

   Adnan Menderes Havalimanı‘ndan otobüs, minibüs veya trenle Selçuk’a gidebilirsiniz. Ulaşım yaklaşık 1 ila 1,5 saat arası sürer.

   Selçuk merkezde konaklıyorsanız, bir araba kiralamanız en mantıklı hareket olacak. Tarihi yerler, merkezin etrafında yer alıyor. Taksiler kısa mesafede oldukça pahalı, yürümeye kalkarsanız bir hayli yorulacaksınız. Bisiklet ise bir başka alternatif olabilir.

   SELÇUK’TA NEREDE KALINIR?

   Selçuk’ta konaklamak için birçok alternatif mevcuttur. Ulaşım açısından da en uygun konumda olan merkezdeki lüks veya butik oteller, pansiyonlar ve konuk evleri her çeşit bütçeye farklı imkanlar sunar.

   Selçuk

   SELÇUK’TA GEZİLECEK YERLER

   · Gezilecek yerlerin başında, dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı ve Efes Antik Kenti geliyor. Antik şehri gezmeden önce şehir müzesini ziyaret etmekte fayda var. Efes’i gezerken de sıcak havaya dikkat edin. Güneş çarpabilir.

   · Meryem Ana Kilisesi, Hristiyanların hem Ortodoks hem de Katolik dünyasında önemli bir yere aittir. Meryem Ana’nın son yıllarını geçirdiğine inanılan ev, turistlerin en yoğun ziyaret ettiği noktalardan biridir. İnsanı sakinleştiren havası ve güzel doğasıyla yerli turistlerin de ilgisini çeker.

   · Aziz Yahya Kilisesi, Hz. İsa’nın havarilerinden Saint Jean’in mezarının bulunduğu bazilikadır. St. Jean Kilisesi olarak bilinen yapı, Meryem Ana’nın gömüldüğü yer olarak da kabul edilir.

   Hz. İsa öldükten sonra Hz. Meryem’i Kudüs’ten kaçırarak buraya getiren Aziz Yahya’nın, Meryem Ana’yı 101 yaşına kadar Bülbül Dağı‘nda saklayarak öldükten sonra kimsenin bilmediği bir yere gömdüğü söylenir.

   · Ayasuluk Tepesi olarak da bilinen Selçuk Kalesi, Osmanlı zamanında yapılan ilçenin en büyük yapılarından biridir. İçerisinde taş döşemeli patikaları, sarnıçları, camisi ve en yüksek kısmındaki kilise kalıntısıyla dikkat çeker. Özellikle ilkbaharda açan rengarenk çiçekleriyle olağanüstü bir görünüme kavuşur.

   · Yedi Uyuyanlar Mağarası, Panayır Dağı eteklerinde bulunan kutsal mekandır. Rivayete göre o dönem yaygın olan pagan inancından kaçarak kendilerini buraya kapatan 7 hristiyan genç, yaklaşık 200 sene boyunca burada saklanır. Uyandıklarında ise tüm Roma İmparatorluğu’nun Hristiyanlığı benimsediğini görürler.

   İslam tarihinde de bahsedilen bu hikayenin farklı noktalarda geçtiği söylenmesine karşın genel kanı asıl mağaranın Panayır Dağı eteklerinde yer aldığı söylenir.

   · Celsus Kütüphanesi, Efes’te bulunan en değerli yapılardan biridir. M.S. 2. yüzyılda yapılan kitaplık, Romalı senatör Celsus Polemeanus’un anısına oğlu tarafından yapılmıştır. Eşsiz mimarisi ve binlerce kitaplık hazinesiyle Herakleitos, Artemidoros, Soranos gibi önemli isimlerin yetişmesinde büyük rol oynamıştır.

   Batı kanadında Celsus’un lahdi bulunur. Girişindeki dört kadın heykelinin ise Sophia (bilgelik), Episteme (bilgi), Ennoia (kader) ve Arete (erdem)‘i temsil ettiği söylenir.

   · Aşk Evi, bölgenin en enteresan yapılarından biridir. Bu tarihi mekan duvarlarındaki mozaik kız resimleri, dev şarap mahzenleri, hamamları, havuzları ve zengin kütüphanesiyle öne çıkıyor. Kendisini ilginç kılan konu ise, Celsus Kütüphanesi ile yeraltından özel tünellerle birbirlerine bağlandığı konusundaki çeşitli hikayeler.

   · Şirince Köyü, Maya takvimine göre 2012 yılında kıyamet koptuğunda zarar görmeyeceği söylenen yer olarak ünlendi. Hz. İsa’nın buraya geleceğine inancı nedeniyle 22 Aralık 2012’de köydeki tüm pansiyonlar tamamen doldurulmuştu.

   Şirince’nin esas hikayesine gelirsek, M.S. 5. yüzyıla dayanan geçmişi ve zengin Rumların gizli ikametgahı olarak karşımıza çıkıyor. Cumhuriyetin yeni kurulduğu dönemde mübadele esnasında burada yaşayan Rumlar ile Selanik Türkleri yer değiştirerek günümüzdeki ismini aldı.

   Sevan Nişanyan’ın gayretleriyle turistik açıdan büyük atılım yaşayan köy, ilginç hikayeleri, yerel lezzetleri ve doğal havasıyla ziyaretçilerine farklı bir deneyim sunuyor.

   Selçuk

   SELÇUK’TA NEREDE VE NE YENİR?

   Ege mutfağının klasik tatlarının yanı sıra sütlü balık ve çöp şiş, Selçuk’ta deneyebileceğiniz özel yemeklerdir. Zeytinyağlılar ve deniz ürünleri oldukça yaygındır.

   Özellikle Şirince yolu üzerindeki Sultanhan Restoran, Bizim Ev Hanımeli Restoran ve Kuşadası sınırında kalan Gökçealan köyündeki Yedi Bilgeler Restoran öne çıkan yerlerdir.

   SELÇUK’TA GECE HAYATI

   Selçuk’ta gece hayatı kültürü yoktur. Akşam dışarı çıkmak isteyenler, komşu tatil beldelerine geçerek türkü bar ve şarap evi gibi alternatiflere yönelebilir.

    

   QR kod ile indirin

   • Foça

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    İzmir’in kuzeyinde yer alan yarımadanın ucuna konuşlanmış, geçmişi İyonya dönemine dayanan tarihi bir ilçedir. Günümüzdeki ismini 12 eski İyonya kentinden biri olan Phokaia’dan almıştır.

   • Seferihisar

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    İzmir’in güneybatısında kalan ve eski İyon uygarlığı zamanında kurulan eski bir yerleşkedir. Ülkemizdeki ilk ‘yavaş şehir’ olarak anılan da ilçedir.

   • Kuşadası

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Mavi bayraklı eşsiz plajları ve dünyaca ünlü Efes Antik Kenti ile her yıl milyonlarca turistin akın ettiği Kuşadası‘nın mutlaka görmelisiniz!

   • Çeşme

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Altın kumsalları ve masmavi deniziyle tanınan Çeşme, yaz aylarının en kalabalık turistik mekanlarından biridir. Özellikle rüzgarlı havası ile rüzgar sörfü için biçilmiş kaftan olan Alaçatı, bu ilçenin sınırları içerisinde yer alır.

   • İskenderun

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Milattan önce 4. yüzyılda Büyük İskender’in İsos Savaşı‘nı kazanmasıyla kurulan antik kentten ismini alan İskenderun, Hatay’ın en kalabalık ilçesidir.

   • Silifke

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Sınırları içerisinde birçok antik kent barındıran Silifke, doğal güzellikleriyle de ön plana çıkan bir ilçedir.