Kahire Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   KAHİRE

   Afrika’nın en kalabalık ve en büyük kenti olan Kahire, Firavunlar dönemi ile başlayan binlerce yıllık tarihe tanıklık etmiştir. Nil Nehri’nin ikiye böldüğü şehrin doğusu tarihi geçmişi, batısı ise modern dünyaya açılan yüzünü temsil ediyor.

   Banliyöleriyle birlikte yaklaşık 20 milyona yakın bir nüfusa sahip şehrin büyük bir kısmını Müslümanlar oluşturuyor. Ezan sesinin her sokaktan rahatlıkla duyulduğu Kahire, bu özelliğinden ötürü ‘Bin Minareli Şehir’ olarak da anılıyor.

   UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Eski Kahiresi, piramitler bölgesi, mumyaları ve kral mezarları, çöl safarileri, zengin tarihiyle Kahire ziyaretçilerine eşsiz bir tatil deneyimi vadediyor!

   Bu yazımızda ‘Firavunların Şehri’ Kahire’de gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   KAHİRE’YE NASIL GİDİLİR?

   Türk vatandaşlarının Mısır’a giriş yapabilmesi için vize almaları gerekiyor. Gerekli işlemleri halledikten sonra THY ve Egyptair’ın düzenlediği seferlerle yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonrası Kahire Uluslararası Havaalanı’na ulaşabilirsiniz. 

   KAHİRE’DE NEREDE KALINIR?

   Başta dünyaca ünlü gizemli piramitleri olmak üzere egzotik havasıyla Kuzey Afrika’nın en çok turist çeken ülkesi olan Mısır’ın başkenti Kahire’de konaklama açısından çok sayıda tesis bulunuyor. Özellikle arkeologların büyük ilgisini çeken şehirde butik pansiyonlardan beş yıldızlı otellere varana kadar değişen kalitedeki mekanlardan bütçenize ve kriterlerinize uygun olanı tercih edebilirsiniz.

   Kahire

   KAHİRE’DE GEZİLECEK YERLER

   • Mısır Antika Müzesi: Mısır’da büyük tarihi önem taşıyan Tahrir Meydanı’nın en önemli parçası. Mısır’ın doğuşundan günümüze 120 binden fazla eseri barındıran müze, başta arkeoloji dünyasının en büyük kazılarından biri olan Tutankhamun’un hazineleri, antik kraliyet mezarları, lahitlerin yanı sıra mumya odası ile eşsiz bir deneyim sunuyor. En az bir tam gününüzü ayırmanız gereken tarihi mekanda mumya odasını görmeden dönmeyin!

   • Al-Azhar: Fatimi döneminden kalma önemli mimari eserlere rastlayabileceğiniz bölgede Al-Hakim ve Al-Azhar Camileri başta olmak üzere beş önemli cami bulunuyor. Ayrıca dünyanın en eski eğitim kurumlarından biri olarak kabul edilen medrese ihtişamlı duvarlarıyla mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Bölgeyi çevreleyen park da kalabalık şehrin içinde nefes alabilmeniz için harika bir nokta.

   • Ölüler Şehri: Devasa bir mezarlık olan şehrin bu kısmı, birçok filme konu olan mistik ve gizemli bir yer. Eski bir Memlük Mezarlığı olan yerleşkede halen yoksul kesimden 3 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. Ölüler Şehri’ne geldiğinizde güvenlik açısından ana sokaklardan ayrılmamanızda ve gruptan ayrılmamanızda fayda var!

   • Giza Piramitleri: Dünyanın yedi büyük harikasından birin olan ve 146 metre yüksekliğiyle göz kamaştıran Büyük Keops Piramidi’nin de içinde bulunduğu Kefren ve Mikerinos üçlemesi bu bölgede yer alıyor. Dünyaca ünlü piramitlere sınırlı sayıda ziyaretçi kabul edildiğinden giriş biletlerinizi önceden almayı unutmayın!

   Kahire - Keops Piramidi

   • Dahshur Piramitleri: Giza Piramitleri’ne benzer Kırmızı ve Bent Piramit’ini görebileceğiniz bölge Kahire’nin yaklaşık 40 kilometre güneyindeki Dahshur’da yer alıyor.

   • Ebu Simbel Tapınakları: Bir dağın içi oyularak 20 yılda yapılan büyük tapınak firavun Ramses-II’ye, yanındaki küçük tapınak ise kraliçe Nefertari’ye adanmış. Tapınağın girişinde görülen 4 dev Ramses heykeli ve iç mimarisi bir mühendislik harikası olarak kabul görüyor.

   • Kahire Kulesi: Şehrin sembollerinden biri olan kule Kahire’de en çok turist çeken yerler arasında ilk sıralarda geliyor. Kahire Kulesi’nin üst katında yer alan seyir terasına çıkarak bu tarihi şehri bir de metrelerce yüksekten izleyebilirsiniz.

   • Nil Nehri: Dünyanın en uzun nehri olan ve ülkeye hayat veren Nil Nehri, Kahire’ye gelmişken görmeden dönmemeniz gereken bir güzelliğe sahip. Afrika kıtasının can damarı olan nehrin kıyısında yürüyüşe çıkabileceğiniz gibi isterseniz tekne turlarına da katılabilirsiniz.

   Kahire - Keops Piramidi

   KAHİRE’DE NE YENİR?

   Orta Doğu mutfağının önemli bir parçası olan abartılı baharatlı yemekler burada da karşımıza çıkıyor. Sokak yemeklerinden uzak durmanızda fayda var. Zira hijyen açısından sınıfta kalıyorlar. Daha çok fast-food zincirleri veya restoranları tercih etmelisiniz.

   Khan El-Khalili, Fish Market, Abou Tarek ve Felfela memnun kalabileceğiniz mekanların başında gelirken lüks otellerin mutfaklarını da deneyebilirsiniz.

   KAHİRE’DE GECE HAYATI

   Kahire’de gece hayatı alkol kısıtlaması nedeniyle gece yarısında son buluyor. Bu saatten sonra eğlenceye devam etmek isteyenler için tek adres otellerin barları oluyor. Özellikle büyük otellerin gece kulüpleri sabaha kadar hizmet vermeye devam ediyor.

   Şehir sokaklarında ise geleneksel Mısır stili ve batı tipi olmak üzere iki farklı çeşit bulunuyor. Kafetarya tarzı olanlar genellikle erkeklere hizmet veriyor. 

   El Horreya ve Pub 28 popüler barlarında başında gelirken, eğer canlı müzik arıyorsanız da Kahire Caz Kulüp veya El Sawy Culturewheel’e gidebilirsiniz.

   KAHİRE’YE NE ZAMAN GİTMELİ?

   Tipik çöl ikliminin egemen olduğu Kahire’de yıl boyunca yağış görülmezken, gece gündüz arası sıcaklık farkının oldukça yüksek olduğu şehirde sadece kış ve yaz mevsimleri yaşanıyor. Yaz aylarında Nil Nehri’nin de etkisiyle yüksek bir nemin görüldüğü Kahire’yi ziyaret etmek için en ideal zamanlar ise Ocak ve Mart arasında kalan dönem olarak ön plana çıkıyor.

   KAHİRE’DEKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   • Downtown Çağdaş Sanatlar Festivali – Mart / Nisan

   • Hakawy Uluslararası Çocuk Festivali – Mart

   • Kahire Yemek Festivali – Nisan

   • Mısır Moda Haftası – Mayıs

   • Kahire Jazz Festivali – Eylül

   • Mısır Fitness Festivali – Ekim

   • Avrupa Filmleri Panoraması – Kasım

   • Kahire Uluslararası Film Festivali – Kasım

   uygunfiyat-apps
   • Dubai

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı yedi emirlikten birisi olan Dubai, nüfusunun büyük çoğunluğunu yabancıların oluşturduğu kozmopolit bir kenttir.

   • Canberra

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Avustralya’nın en büyük yüzölçümüne sahip şehri olan Canberra başkent olarak tasarlanmış ve inşa edilmiş bir yer.

   • Zürih

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Bankacılık merkezi olan Zürih hem tarihi mekanları hem de İsviçre’nin meşhur doğal güzellikleri ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri!

   • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Akdeniz’in üçüncü büyük adası olan Kıbrıs, Türkiye’nin yanı başında bir cennet adadır.

   • Sydney

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Dünyaca ünlü Opera Binası, Bondi Plajı gibi mekanları ve adanın yerlileri Aborjinlere ait eşsiz koleksiyonların görülebileceği müzeleriyle Sydney tam bir turizm cenneti!

   • Buenos Aires

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Arjantin’in başkenti olan Buenos Aires, Brezilya’daki Sao Paulo’dan sonra kıtanın en büyük ikinci şehri olma özelliğine sahip.