Karaman Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   KARAMAN

   İç Anadolu ve Akdeniz arasında köprü görevi gören Karaman, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yer. Yunus Emre, Şeyh Edebalı ve Mevlana gibi isimlerin yetiştiği yer olan şehir; doğal güzellikleri, mağaraları ve yeraltı şehirleriyle ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim vadediyor!

   Bu yazımızda Karaman’da gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   KARAMAN’A NASIL GİDİLİR?

   İç Anadolu ile Akdeniz arasında bağlantı noktası olan Karaman’a birçok noktadan karayoluyla ulaşım sağlanıyor. Toros Ekspresi sayesinde demiryolu ulaşımının da bulunduğu şehre havayolunu kullanarak gelmek içinse önce 120 km mesafedeki Konya Havalimanı’na inip oradan karayoluyla aktarma yapmak gerekiyor.

   KARAMAN’DA NEREDE KALINIR?

   Konya’ya 100 km mesafedeki Karaman’a gelen ziyaretçilerin konaklama açısından birçok alternatifi bulunuyor. Şehir merkezinde öğretmenevi ve konukevi gibi mekanların yanı sıra pansiyonlar, moteller ve 3-4 yıldızlı oteller bulunuyor. Değişen kategorilerdeki tesislerden bütçenize ve tercihinize göre istediğinizde kalabilirsiniz.

   Karaman

   KARAMAN’DA GEZİLECEK YERLER

   · Karaman ve çevresinde yapılan arkeolojik çalışmalarda ortaya çıkarılan buluntuların sergilendiği Karaman Müzesi'nde, ağırlıklı olarak Karamanoğulları Beyliği’ne ait eserler yer alıyor. Hitit, Urartu, Roma, Bizans, Yunan, Osmanlı, Selçuklu ve Karamanoğulları gibi bölgede yaşamış olan uygarlıklara ait birçok eşyanın görülebileceği Karaman Müzesi, bölgenin geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak için en ideal adres!

   · Karaman’a 40 kilometre uzaklıktaki Maden Şehri Köyü sınırları içerisinde kalan Binbir Kilise, 12. yüzyılda inşa edilmiş tarihi bir yapı. Bizans döneminden günümüze ulaşmış tarihi kalıntılarıyla meşhur Binbir Kilise, Karaman’a geldiğinizde kesinlikle ziyaret etmeniz mekanlardan.

   · Karaman merkezden 35 kilometre uzaklıktaki Değle Ören Yeri, tarihte Aziz Paul’un da ziyaret ettiği bir yer olarak biliniyor. Karadağ’ın yüksek tepeleri üzerine kurulmuş olan Değle Ören Yeri, doğal güzelliklerinin yanı sıra Bizans döneminden kalma kilise kalıntılarıyla da şehri ziyaret edenlerin mutlaka uğradığı yerlerden.

   · Karamanoğlu döneminden kalma bir eser olan külliyede cami, imaret ve türbe bölümlerinden oluşuyor. II. Abdülhamit döneminde restore edilen ve günümüze kadar ulaşan Karabaş Veli Külliyesi Karaman’ın en meşhur yerlerinin başında geliyor.

   · Ermenek’teki Meraspolis Mağarası, dünyanın en büyük yeraltı suyuna ev sahipliği yapıyor. Çok sayıda kat ve bölümden oluşan mağarada yapılan çalışmalarda, yapılışının ilk çağlara kadar uzandığı ortaya çıkmıştı. Sarkıtları, dikitleri ve mistik atmosferi ile yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken Meraspolis Mağarası da mutlaka görmeniz gereken yerlerden!

   · Merkezden 40 km uzaklıktaki Manazan Mağaraları, Bizans döneminden kalan bir mekan. Beş kattan oluşan ve yüzlerce odası bulunan mağaralar, yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

   · Şehrin merkezinde bulunan ve Karaman’ın sembol yapılarından olan Karaman Kalesi, 11. yüzyılda inşa edilmiş. Tarih içerisinde, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından da kullanılmış bir mekan olan Karaman Kalesi, bölgedeki önemli turistik yerlerden.

   · Bölgede yaşamış olan Karamanoğulları tarafından inşa edilen Ermenek Kalesi, adını bulunduğu ilçeden alıyor. Evliye Çelebi’nin Seyahatname’sinde "Göklere ser çekmiş kırmızı bir dağın ortasında Tanrı kudreti ile yapılmış bir kaledir" diye bahsettiği Ermenek Kalesi, Karaman’a geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken bir tarihi yapı.

   · Dik bir yamaç üzerinde inşa edilmiş olan Mennan Kalesi'nin, günümüze sadece kalıntıları ulaşabilmiş. Hititler döneminde inşa edildiği tahmin edilen ve Karamanoğulları döneminde de savunma amaçlı olarak kullanılan Mennan Kalesi bölgenin en eski tarihi yapılarından.

   · 1300’lü yılların sonunda inşa edilen Hatuniye Medresesi, kapalı avlu tipinde inşa edilmiş ancak günümüzde üzeri açık olarak kullanılıyor. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden olan ve el işleri, motifler gibi sayısız el sanatı örneklerine ev sahipliği yapan Hatuniye Medresesi günümüzde restoran olarak kullanılıyor.

   · Karaman’ın sembol yapılarından olan Taşkale Tahıl Ambarları, 40 metre yüksekliğe sahip. Toplamda 251 adet ambarın bulunduğu bölge, tarihte bakliyat vs. gibi gıdaların saklanması için kullanılmış. Eşsiz görüntüsüyle turistlerin büyük ilgisini çeken Taşkale Tahıl Ambarları, mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

   · Hürrem Dayı Evi, eşsiz mimarisiyle Karaman’ın en çok ziyaret edilen noktalarının başında geliyor. Geleneksel Türk mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan konakta, ahşap süslemeleri ve kalem işi süslemeleri gibi 300 yıllık el sanatları korunarak günümüze kadar ulaştırılmış. Karaman’ın merkezindeki Hürrem Dayı Evi, şehre geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin ilk sırasında!

   · Taşkale Köyü’ne 10 kilometre uzaklıktaki İncesu Mağarası, şehrin en çok ziyaretçi çeken noktalarından. Damlataş bakımından oldukça zengin olan mağarada bir de yeraltı nehri bulunuyor.

   · Karaman’ın Ermenek ilçesindeki Zeyve Pazarı, şehrin en meşhur yerlerinden biri. Yüzyıllardır, yörede yetişen sebze ve meyvelerin satıldığı tarihi pazarın kurulduğu bölge, aynı zamanda çınar ağaçlarıyla dolu eşsiz doğal güzellikleriyle yöre halkının özellikleri hafta sonları piknik vs. için ilk adreslerinden biri oluyor.

   Karaman

   KARAMAN’DA NE YENİR?

   Karaman, ülkemizdeki bulgur üretiminin yüzde 20’sinden fazlasını karşılıyor. Tahıl ürünlerinin yaygın olduğu şehirde, mutfağın ana ürünlerini de bunlar oluşturuyor. Hamur işleri ve et ürünlerinin de yaygın olduğu Karaman’a geldiğinizde arabaşı çorbası, calla, gılan böreği, zülbiye, guymak, elma tatlısı gibi yöresel lezzetleri tadabilir, Karaman usulü kebap veya kuzu kavurmasını deneyebilirsiniz.

   KARAMAN’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   Karasal iklimin hüküm sürdüğü Karaman’da kışlar çok soğuk ve yağışlı geçerken, yaz aylarında hava oldukça sıcak oluyor. Tatiliniz sırasında yağış vs. gibi kötü sürprizlerle karşılaşmamak için Karaman’a ilkbahar ve yaz döneminde gitmeniz en doğru tercih olacaktır. 

   KARAMAN’DAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Başyayla Kiraz Festivali - Haziran

   · Çiçek Hasat Etkinlikleri Kardelen Festivali - Haziran

   • Bingöl

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Bu tarihi şehir, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde övgü yağdırdığı yaylaları ve meşhur Yüzen Ada’sıyla ziyaretçilerini bekliyor!

   • Ardahan

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Gürcistan sınırındaki Ardahan; benzersiz doğal güzellikleri ve tarihe tanıklık etmiş mekanlarının yanı sıra; Karadeniz ve Doğu Anadolu lezzetlerini barındıran zengin mutfağı ile kesinlikle görülmesi gereken kentler listesinin ilk sıralarında yer alıyor.

   • Bitlis

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Anadolu’nun tarihi şehirlerinden Bitlis; tarihi şehirleri, kaleleri ve Türk İslam dönemi eserleriyle doğuda görülmesi gereken yerlerin başında geliyor!

   • Hatay

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Adana, Antalya ve Mersin’in ardından Akdeniz Bölgesi’nin en kalabalık dördüncü şehri olan Hatay, Türkiye’nin en güneyinde Suriye sınırında yer alır.

   • Şanlıurfa

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ‘Peygamberler Şehri’ Şanlıurfa, Türkiye’nin en kalabalık ve aynı zamanda en büyük illerinden biridir.