Kars Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   KARS

   Türkiye’nin kuzeydoğusunda yer alan Kars, Rus ve Ermeni kültürlerinden beslenen kozmopolit bir yapıya sahiptir. En yüksek il merkezlerinden biri olan şehir, dünyanın en eski yerleşim birimlerinden Ani Antik Kenti’ni sınırları içerisinde barındırır. Sayısız medeniyete ev sahipliği yapan bölge, birçok savaş görmüş ve ilk gazi madalyasını kazanan şehir olmuştur.

   Eşsiz güzellikteki Çıldır Gölü’nde balık keyfi yapabilir, kristal kar yapısıyla nam salmış Sarıkamış’ta kayak yapabilir veya binlerce yıllık maziye sahip Ani’de tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

   Bu yazımızda ‘Serhat Kenti’ Kars’ın tarihi ve soğuk yaşantısını anlatmaya çalışacağız.

   KARS’A NASIL GİDİLİR?

   İstanbul ve Ankara’dan Kars’a haftanın her günü direkt uçuş düzenlenmektedir. Yaklaşık 2 saatlik uçuşlarla Kars Havalimanı’na ulaşabiliyorsunuz. Alternatif olarak tren ve otobüs yolculukları bulunmasına rağmen gerek yorgunluk gerekse zaman açısından en rahat ulaşım havayolu.

   Kars Havalimanı, şehir merkezinin yaklaşık 7 kilometre dışında yer almaktadır. Buradan, havalimanı otobüsleri veya taksiyle ortalama 10 dakikalık bir yolculukla şehir merkezine gidebilirsiniz.

   Şehir içi ulaşımında ise otobüs, minibüs veya taksi seçenekleri mevcut. Toplu taşıma araçları ile istediğiniz her yere kolayca ulaşım sağlayabilirken, daha rahat ve konfor için taksi veya araç kiralama metotlarını da deneyebilirsiniz.

   KARS’TA NEREDE KALINIR?

   Kış turizmiyle ünlü şehirde, konaklama alternatifleri oldukça boldur. Düşük bütçeli otellerden 5 yıldızlı otellere kadar birçok seçenek yer almaktadır. Uygun fiyat arayanlar için öğretmenevi ve misafirhaneler biçilmiş kaftandır.

   Merkezde, eski Rus binalarından dönüştürülen birçok otel bulunmaktadır. Burada bulunan lüks otellerden kayak merkezine ücretsiz servisler kalkmaktadır.

   Kars

   KARS’TA GEZİLECEK YERLER

   · 12. yüzyılda Saltuklular tarafından inşa edilen Kars Kalesi, şehrin önemli yapılarının başında gelir. İçerisinde karargah, türbe ve bir adet cami bulunmaktadır. Uzun yıllar boyunca yaşadığı savaşlardan ötürü kuzey ve güney duvarları büyük ölçüde tahrip olan kaleden günümüze sadece 7 kule ayakta kalmayı başarabilmiştir. En bilineni ise Selçuklular döneminde şifahane olarak kullanılan ve Anadolu’nun ilk hastanelerinden olan Ejderha Kulesi’dir.

   · Merkezin biraz dışında kalan Kars Müzesi, Ani Harabeleri’nden çıkarılan eserlerin yanı sıra Osmanlı döneminden kalma etnografik parçalara da ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Urartular döneminden kalan eserler büyük ilgi çekerken, müzenin en değerli parçası yaklaşık 2 milyon yıllık bir geçmişe sahip olan "dinozor bilek kemiği"dir.

   · Milattan 3000 yıl önce kurulan Ani Antik Kenti, döneminin en kalabalık şehirlerinden biri olmuştur. Ermeni beylikleri tarafından inşa edilen yerleşkeden günümüze; kiliseler, hamamlar ve bir adet caminin kalıntıları gelmiştir. Hristiyanlık alemi için büyük önem taşıyan Ani Harabeleri, ‘Binbir Kiliseli Şehir’ olarak da anılır. En büyükleri Azize Meryem Katedrali olmak üzere Aziz Patrick Kilisesi, Keçeli Kilise ve Surp Kirkor Kilisesi gibi önemli yapılara ev sahipliği yapar.

   · Doğu Anadolu’nun en büyük ikinci gölü olan Çıldır Gölü, kış aylarında yüzeyinin tamamen buz kaplamasıyla tanınır. Bu dönemde üzerinden atlı kızaklarla dolaşılabilen göl, öte yandan tertemiz suyuyla nam salmıştır. Kışın balıkçıların buzulları delerek tuttuğu taze balıkları, gölün kenarındaki restoranlarda afiyetle yiyebilirsiniz.

   · Türkiye’nin en iyi pistlerinden biri olarak kabul edilen Sarıkamış Kayak Merkezi, buz tutmayan kristal kar yapısı ve geniş alanıyla kayakseverlerin en popüler mekanlarındandır. Özellikle snowboard yapanlar için mükemmel bir pisttir. Sarı çam ormanlarıyla çevrili alan, bu bakımdan çok az rüzgara maruz kalmaktadır. 

   · Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı, 19. yüzyılda inşa edilen ve şehrin en çarpıcı yapılarından biridir. Ruslarla yapılan 93 Harbi’nde karargah binası olarak kullanılan yapıda, bu savaşa ait askeri malzemeler, fotoğraflar ve haritalar sergilenmektedir.

   · Ebu’l Hasan Harakani Türbesi, 11. yüzyılda yaşamış ünlü mutasavvıfa ait bir türbedir. Selçukluların Anadolu’ya girişi sırasında şehit düşen Hasan-ı Harakani’nin 16. yüzyılda mezarının bulunması üzerine Serdar Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. İslam dünyasında önemli bir yere sahip olan türbe, şehrin en çok ziyaret edilen noktalarında başı çekiyor.

   · Fethiye Camisi, 19. yüzyılın başlarında Rus işgali altındayken inşa edilen bir kiliseden dönüştürülen ibadethanedir. İşgal sonrası kilisenin yakınlarındaki Rus anıtı yıkılmış ve Türk ustaların elinden çıkan yapı camiye çevrilirken orijinalinden fazla uzaklaşılmamıştır.

   · Kümbet Cami olarak bilinen Havariler Kilisesi, 10. yüzyılda Ermeniler tarafından inşa edilmiştir. "Doğu’nun Ayasofya’sı" olarak kabul edilen kilise, kubbesinin altındaki 12 figürden dolayı bu isimle anılır. 16. yüzyılda Osmanlı’nın şehri almasıyla camiye çevrilen ibadethane, Rus işgali sırasında tekrar kilise olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1918 yılında Kars’ın kurtuluşuyla beraber tekrar camiye dönüştürülen yapı, uzun bir süre müze olarak kullanılmış ancak müzenin farklı bir binaya taşınmasıyla tekrar ibadete açılmıştır.

   Kars

   KARS’TA NEREDE VE NE YENİR?

   Kars’ta ağırlıklı olarak un bazlı yiyecekler ve kaz eti tüketilmektedir. Yazın özel olarak yaylalarda otlatılan kazlar, daha sonra tahıl taneleriyle beslenirler. Yöresel lezzetlerde birinci sırada gelen kaz etinden; dolma, haşlama, çekme ve pastırma yapılır.

   Yöresel olarak ikinci sırada un bazlı yiyecekler gelmektedir. Un çorbası olarak betimleyebileceğimiz Umaç ve Hörre en çok tüketilen çorbalardır.

   Ermeni mutfağından gelen Hangel ve bir Karadeniz yemeği olan Kuymak denenebilecek diğer lezzetlerdir.

   Lor, çeçil ve kaşar peynirinin yanı sıra bal, Kars’tan dönerken mutlaka almanız gereken ürünlerdendir.

   KARS’TA GECE HAYATI

   Şehirdeki üniversite gençliğinin büyük hareket kattığı gece hayatı, son yıllarda giderek yükselen bir grafik çizmektedir. Özellikle kış aylarında, öğrencilerin düzenlediği etkinlikler sayesinde eğlenceli vakitler geçirilebilir.

   Başta Bolero Gece Kulübü olmak üzere Sarıkamış’taki oteller, disko ve canlı müzik arayanlar için en ideal rotalardır.

   KARS’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   Sert karasal iklimin hüküm sürdüğü Kars’ta kışlar uzun ve yoğun kar yağışı altında geçer. Yaz aylarında bile ortalama sıcaklık 15 derece seviyelerinde seyreder. Özellikle kış turizmi için tercih edilen şehir, özel etkinliklerin düzenlendiği ocak ve şubat aylarında turistlerin uğrak noktalarından biri olur.

   Kültür ve doğa amaçlı Kars’ı ziyaret edecekler için ise en uygun zaman dilimi ilkbahar ve yaz aylarıdır.

   KARS’IN FESTİVALLERİ

   · Geleneksel Sarıkamış Kar Festivali – Şubat

   · 19 Mayıs Güreş Müsabakaları – Mayıs

   · Uluslararası Kars Kültür Günleri – Haziran

   · Kaşar Festivali – Temmuz

   · Kars Kafkas Kültürleri Festivali – Ekim

   · Altın Kaz Film Festivali – Kasım

   • Erzincan

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi dokusunun yanı sıra doğal güzellikleriyle de tanınan kent, manevi değeri yüksek birçok türbeye de ev sahipliği yapmaktadır.

   • Karaman

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İç Anadolu ve Akdeniz arasında köprü görevi gören Karaman tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yer.

   • Şırnak

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sel tufanından sonra Nuh Peygamber’in ilk yerleştiği şehir olan Şırnak’ın isminin Şehr-i Nuh’tan geldiği tahmin edilmektedir.

   • Kocaeli

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi MÖ. 3000 yılına kadar uzanan Kocaeli; ülkemizin hem ulaşım hem sanayi ve ticaret olarak merkez şehirlerindendir.

   • Kastamonu

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Batı Karadeniz’in kuzeyinde yer alan Kastamonu, Karadeniz’e en uzun kıyısı olan şehirdir

   • Bitlis

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Anadolu’nun tarihi şehirlerinden Bitlis; tarihi şehirleri, kaleleri ve Türk İslam dönemi eserleriyle doğuda görülmesi gereken yerlerin başında geliyor!