Kastamonu Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   KASTAMONU

   Batı Karadeniz’in kuzeyinde yer alan Kastamonu, Karadeniz’e en uzun kıyısı olan şehirdir. Ilgaz Dağı’nın etekleri altına kurulan şehir, tarihi geçmişinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de ünlüdür. Türkiye’nin en büyük milli parklarını sınırları içerisinde barındıran kent, birçok mağara ve kanyona ev sahipliği yapar.

   Şehir ismini, Kommenler hanedanlığından almaktadır. Birçok yazılı kayıtta Kommenlerin Kalesi anlamına gelen Kastra-Kommen ifadesine rastlanmaktadır.

   Şehir merkezinde tarihi bir yolculuğa çıkabilir, Ilgaz Dağı etrafında doğal güzelliklere kapılıp gidebilir veya eşsiz bitki örtüsüyle görenleri hayran bırakan milli parklarda keyifli yürüyüşlere katılabilirsiniz.

   Bu yazımızda ‘Şehr-i Evliya’ Kastamonu’nun doğal ve büyüleyici yaşantısını anlatmaya çalışacağız.

   KASTAMONU’YA NASIL GİDİLİR?

   Gün aşırı olmak üzere Kastamonu’ya İstanbul’dan direkt seferler düzenlenmektedir. Yaklaşık 1-1,5 saatlik uçuşlarla Kastamonu Uzunyazı Havalimanı’na ulaşabiliyorsunuz. Alternatif olarak tren ve otobüs ulaşımları da bulunmasına rağmen gerek yorgunluk gerekse zaman açısından en rahat ulaşım havayolu.

   Kastamonu Havalimanı, şehir merkezinin yaklaşık 12 kilometre dışında yer almaktadır. Buradan havalimanı otobüsleri veya taksiyle yaklaşık 15 dakikalık bir yolculukla şehir merkezine gidebilirsiniz.

   Şehir içi ulaşımında ise özel halk otobüsleri ve taksiler kullanılmaktadır. Taksi fiyatları oldukça yüksek olduğundan araç kiralamaK uygun alternatifler arasında yer almaktadır.

   KASTAMONU’DA NEREDE KALINIR?

   Kastamonu’da bütçenize göre her sınıftan kalacak yer bulabilirsiniz. Oteller büyük çoğunlukla merkezde toplanmıştır. Ilgaz Dağı’nı ziyaret edecekler için dağ evi gibi alternatifler de mevcuttur. Merkezde uygun fiyata sahip birçok konaklama imkanı bulunur. Pansiyon ve tarihi hanlar, otellere göre daha hesaplı fiyatlar vermektedir.

   Karadeniz sahilinde ise İnebolu ve çevresinde tatil köyleri ön plana çıkmaktadır.

   Kastamonu

   KASTAMONU’DA GEZİLECEK YERLER

   · 1952 yılında hizmete açılan Arkeoloji Müzesi'nde, Hitit dönemine dayanan kalıntıların yanı sıra Osmanlı dönemine ait eserler ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Kastamonu ziyaretleri esnasında kullandığı eşyalarla araçlar sergilenmektedir. 

   · Şehrin en önemli tarihi yapılarından olan Kastamonu Kalesi, 12. yüzyılda Kommenler tarafından inşa edilmiştir. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde birçok kez tamir gören yapının altındaki tünellerden şehrin farklı noktalarına çıkışlar bulunmaktadır. Dik bir yokuştan ulaşılan kalenin gece şehir manzarası ise enfestir. 

   · Saat Kulesi, 19. yüzyılın sonlarında Vali Nureddin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Şehrin sembol yapılarından olan kulenin saati Avrupa’dan getirtilmiştir. Turistlerin büyük ilgi gösterdiği yapının altında bulunan kafede ufak bir mola verebilirsiniz.

   · Liva Paşa Konağı’nda hizmet veren Etnografya Müzesi, 19. yüzyılda inşa edilmiştir. Şehrin tarihini anlatan fotoğrafların yanı sıra yerel el sanatları sergilenmektedir. 

   · Şeyh Şaban-ı Veli Cami, Anadolu’nun 4. büyük evliyası olan Şeyh Şaban-ı Veli’nin türbesinin bulunduğu ibadethanedir. Şabaniyye kolunun kurucusu olan mutasavvıf, uzun yıllar İstanbul ve Bolu’da kaldıktan sonra ömrünün son yıllarını doğduğu topraklara geri dönerek geçirmiştir. 

   · Birçok yabani hayvana yuva olan Küre Dağları Milli Parkı, Türkiye’nin en büyük milli parklarından biridir. Zengin bitki örtüsüyle tanınan park, üzerine çöken sisle beraber eşsiz bir güzelliğe bürünmektedir. 34 bin hektarlık alana yayılan milli park, yüzlerce kuş türüne de ev sahipliği yapmaktadır.

   · Dünyanın en büyük ikinci büyük kanyonu olan Valla Kanyonu, Küre Dağları Milli Parkı içinde yer almaktadır. En tehlikeli parkurlardan olan kanyon, büyüleyici manzarasıyla turistlere seyir zevki yüksek bir tur vaadeder.

   · 15 metre yükseklikten dökülen llıca Şelalesi, özellikle ilkbahar aylarında farklı bir güzelliğe bürünür. Pınarbaşı’na yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta yer alan şelale, zengin bitki örtüsüyle ziyaretçilerine görsel bir şölen sunar.

   · Temiz havası ve kar yoğunluğuyla kayakseverlerin popüler noktalarından olan Ilgaz Dağı Milli Parkı, dağ yürüyüşleri, bisiklet turları ve tırmanma gibi etkinliklere de ev sahipliği yapar. 

   · Kastamonu’da gezmeniz gereken diğer başlıca yerler arasında ise Kambur Köprü, Nasrullah Cami, Aşıklı Sultan Türbesi, Yakup Ağa Külliyesi ve Tarihi Vilayet Konağı bulunmaktadır.

   Kastamonu

   KASTAMONU’DA NE YENİR?

   Zengin bir bitki örtüsüne sahip Kastamonu, verimli topraklarıyla öne çıkar. Çoğu ilçe, kendine has yerel meyve festivalleri düzenlemektedir. Ayrıca kaliteli besinlerle büyüyen hayvanlar nedeniyle oldukça lezzetli et yemeklerine sahiptir.

   Yöresel lezzetler açısından etli ekmek ve pastırmalı ekmek en meşhur yiyeceklerdir. 

   Özellikle Taşköprü mevkinde Kuyu Kebabı, kaçırılmaması gereken bir tattır. Ayrıca bu yörede Türkiye’nin en kaliteli sarımsağı yetiştirilmektedir. 

   KASTAMONU’DA GECE HAYATI

   Kastamonu’da gece hayatı, canlı müzik ve fasıl programlarından oluşur. Gece kulübü kültürünün çok az olduğu şehrin merkezindeki mekanlarda, genellikle gençlerin rağbet ettiği canlı müzik performansları sergilenir.

   Barların dışında Kurşunlu Han Oteli’nin restoranında fasıl akşamları düzenlenir.

   KASTAMONU’YA NE ZAMAN GİTMELİ?

   Kastamonu’nun kıyı kesiminde Karadeniz iklimi yaşanırken, iç kesimleri ise tipik karasal iklimin etkisi altındadır. Özellikle kış ayları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Doğal güzellikleriyle ön plana çıkan şehri en ideal ziyaret zamanı ilkbahar ve yaz aylarıdır. Eğer kış turizmi için Ilgaz’a gelecekseniz, en soğuk aralık olan ocak ve şubat arasını tercih etmelisiniz.

   KASTAMONU’NUN FESTİVALLERİ

   · Şeyh Şaban-ı Veli’yi Anma Haftası – Mayıs

   · İnebolu Uluslararası Heyamola Deniz Şenlikleri – Temmuz

   · Bal ve Ihlamur Festivali – Ağustos

   · Uluslararası Kültür ve Sarımsak Festivali – Ağustos

   · Küre Kilim Festivali – Ağustos

   · Geleneksel Kar ve Kızak Festivali – Şubat

   • Kahramanmaraş

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Kahramanmaraş, eski ve halk arasında daha yaygın adıyla Maraş, 1 milyondan fazla nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık on sekizinci şehridir.

   • Malatya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Kral Yolu ve İpek Yolu’nun üstünde yer alan Malatya, Anadolu’dan pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

   • Sinop

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sinop, Karadeniz Bölgesi’nin ortasında Anadolu'nun en kuzeyinde, Boztepe yarımadasının en dar kesiminde kurulmuştur.

   • Nevşehir

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Nevşehir, dünyanın eşsiz güzelliklerine sahip olan ve turizm bakımından birçok ülkenin örnek gösterdiği tatil noktalarından biridir.

   • Bitlis

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Anadolu’nun tarihi şehirlerinden Bitlis; tarihi şehirleri, kaleleri ve Türk İslam dönemi eserleriyle doğuda görülmesi gereken yerlerin başında geliyor!

   • Karaman

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İç Anadolu ve Akdeniz arasında köprü görevi gören Karaman tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yer.