Katmandu Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   KATMANDU

   Nepal’in başkenti olan Katmandu, Everest Dağı’nın eteğinde kurulan ve bin yıldan fazla bir geçmişe sahip bir şehir. En büyük gelirini turizmden elde eden Katmandu kendine has kültür ve inancı, UNESCO tarafından koruma altına alınmış asırlardır ayakta olan tapınakları ve tabi ki Everest ile alışılmışın dışında bir tatil arayanların mutlaka gitmesi gereken bir yer!

   Bu yazımızda 2015 yılında yaşadığı depremle sarsılmasında rağmen toparlanma sürecine giren ve yaralarını sarmaya başlayan ‘Everest’in gölgesindeki mistik şehir’ Katmandu’da gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   KATMANDU’YA NASIL GİDİLİR?

   Türk vatandaşlarının Katmandu’ya giriş yapabilmeleri için vize almaları gerekiyor. Gerekli işlemleri hallettikten sonra ister Türk Hava Yolları’nın haftanın belirli günlerinde düzenlediği direkt uçuşlarla isterseniz de nispeten daha ekonomik olan aktarmalı seferlerle Katmandu’ya ulaşabilirsiniz. 

   KATMANDU’DA NEREDE KALINIR?

   Everest Dağı ve mistik atmosferiyle Asya’nın en turistik yerlerinden biri olan Katmandu’da bu sayede kalacak yer açısından birçok alternatif bulunuyor. Her bütçeye uygun tesisin bulunduğu şehirde ekonomik açıdan hesaplı mekanlar Freak Street bölgesinde yer alırken güvenlik açısından Themel bölgesinde yer alan pansiyon, motel ve otellerden birini tercih etmenizde fayda var.

   Katmandu

   KATMANDU’DA GEZİLECEK YERLER

   • Katmandu Durbar Square: Ahşap oymalı köşkler, ilginç heykeller ve karmaşık mimarisiyle tanınan tapınaklarıyla UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girebilmiş fantastik bir mekan. 2015 yılında yaşanan depremde birçok önemli tapınağı yerle bir olan Katmandu’nun UNESCO ve çeşitli yardım kuruluşlarının yardımıyla birkaç sene içerisinde tekrar eski görkemine kavuşması bekleniyor.

   • Pashupatinath Tapınağı: Ölü yakma ritüeliyle tanınan mekan şehirde en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. Nehrin yanında bedenlerin yakılması ve küllerin bu kutsal nehre dökülmesi şeklinde özetlenebilecek ritüel, ölenlerin cennete gidişini kolaylaştırdığına inanılıyor.

   • Swayambhunath Tapınağı: Thamel’in tepelerine kurulan ve bölgenin en eski yapılarından biri olan tapınak daha çok ‘Maymunlar Tapınağı’ ismiyle biliniyor. Hem Hindular hem de Budistler için kutsal olarak kabul edilen mekan depremde zarar görmesine karşı ana ‘stupa’sı ayakta kalmayı başardı.

   Katmandu

   • Baudhanath Stupa: Tibet keşişleri ve Budistler’in hac görevini yerine getirmeye geldiği yerlerden biri olarak biliniyor. Özellikle gün batımında eşsiz bir atmosfere sahip olan mekanda yakılan binlerce fener ve stupanın etrafını tavaf eden kişiler size eşsiz bir deneyim sunabilir.

   • Kumari Ghar: Ülkede hala yaşatılan bu geleneğe göre Tanrıça Kumari olarak seçilen küçük kız, ölene kadar evlenemez, yere basamaz, okula gidemez ve konuşama. Saflığı ve temizliği temsil ettiği için ergenliğe girdikten sonra bu görevi bir başkasına devreder. 

   • Sadhular: dünyevi zevklerden elini çekerek meditasyon sayesinde kendini tanrıya adayan kişilere verilen isim. Hindu inancına göre bu kişiler reenkarne olmadan doğrudan cennete giderler. Toplumu koruduğuna inanılır ve insanlar genellikle yiyecek yardımı yaparlar. Saç sakal birbirine girmiş halleri, ilginç makyajları ve beyaz tenleriyle sokakta yanınıza yanaşanlar gerçek Sadhu olmasa bile güzel fotoğraflar için bulunmaz bir nimet. 

   • Everest: ‘Dünyanın Çatısı’ olarak bilinen ve her yıl binlerce dağcının zirveye çıkma hayaliyle geldiği Everest turistik açısından adeta Katmandu’nun kalbi. Nepal’e kadar geldikten sonra turların şehir merkezinden planörlerle düzenlendiği uçuşlara katılarak bu eşsiz manzarayı görmeden dönmek olmaz!

   KATMANDU’DA NE YENİR?

   Katmandu’da sizi bekleyen yerel lezzetlerin başında ‘Momo’ denilen Nepal mantısı geliyor. Pirinç pilavıyla beraber servis edilen ‘Dhal Bhat’, milkshake benzeri bir tür şekerli ayran olan ‘Lassi’ ve süt ve baharat başta olmak üzere çok fazla çeşide sahip olan çayları deneyebileceğiniz Katmandu’da yemek alışkanlığınız değiştirmek istemezseniz de Thamel’de dünya mutfağından yemeklerin yapıldığı restoranlara gidebilirsiniz.

   KATMANDU’DA GECE HAYATI

   Gece hayatı açısından çok fazla alternatifin bulunmadığı Katmandu’da beklentilerinizi düşük tutmanızda fayda var. Şehre geldiğinizde akşam dışarı çıkmak isterseniz otellerin de yer aldığı Thamel bölgesinde yoğunlaşmış olan Tom & Jerry Pub ve J Bar gibi sınırlı sayıdaki mekandan birine gidebilirsiniz.

   Katmandu - Everest

   KATMANDU’YA NE ZAMAN GİTMELİ?

   Güney Asya’da Hindistan’ın kuzeyinde yer alan Nepal’da kış ayları soğuk geçerken yaz mevsiminde ise tam tersi oldukça sıcak bir hava görülmektedir. Asya’nın en çok turist çeken yerlerinden olan Katmandu’ya gitmek için en ideal zamanlar ise Ekim ve Kasım ayları olarak ön plana çıkıyor.

   KATMANDU’DAKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   • Bisket Jatra – Nisan

   • Indra Jatra – Eylül

   • Dashain – Ekim

   • Diwali – Ekim

   • Mani Rimdu – Kasım

   • Katmandu Uluslararası Dağ Film Festivali – Aralık

   • Phagu Purnima – Nisan

   • Tihar ve Laxmi Puja – Ekim

   uygunfiyat-apps
   • Kahire

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Afrika’nın en kalabalık ve en büyük kenti olan Kahire, Firavunlar dönemi ile başlayan binlerce yıllık tarihe tanıklık etmiştir

   • Brüksel

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Avrupa Birliği’nin başkenti olan Brüksel siyasi kimliğinin yanı sıra birçok tarihi mekana ve müzeye de ev sahipliği yapıyor.

   • Madrid

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İspanya’nın başkenti Madrid Avrupa’da en çok turist ağırlayan şehirlerin başında geliyor.

   • Seyşeller

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Seyşeller, Doğu Afrika’da yer alan Hint Okyanusu’nun üstünde 115 adadan oluşan bir ada ülkesidir.

   • Melbourne

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinde yer alan Melbourne sahilleri, doğa parkları ve devasa eğlence merkezleriyle mutlaka görülmesi gereken bir yer!

   • Cebelitarık

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Avrupa ile Afrika arasında bir köprü olan Cebelitarık'a gitmeden önce onlar hakkında bildiklerinizi tekrar gözden geçirmenizde fayda var!