Kayseri Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   KAYSERİ

   Ankara ve Konya’nın ardından İç Anadolu’nun en büyük üçüncü şehri olan Kayseri, Erciyes Dağı’nın eteklerine kurulan en eski yerleşim bölgelerinden biridir. Yardımsever insanları, yerel tatları ve düzenli yaşamıyla dikkat çeken bir şehirdir.

   Şehir, ismini ünlü Roma imparatoru Caius Julius Ceaser’dan almaktadır. Roma döneminde adı unvan olarak kullanılan Caesarea’dan gelen Kayseri, Sezar’ın İslam ülkelerinde kullanılan biçimidir.

   6000 yıllık mazisiyle her daim ticaretin merkezi olan Kayseri, tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzellikleriyle de bilinir. Erciyes Dağı’nda kış sporları yapabilir, Gesi Bağları’nın büyüleyici doğasına kapılıp gidebilirsiniz.

   Bu yazımızda ‘Sezar’ın şehri Kayseri’nin tarihi ve geleneksel yaşantısını anlatmaya çalışacağız.

   KAYSERİ’YE NASIL GİDİLİR?

   Günün farklı saatlerinde Kayseri’ye uçuş bulmak mümkün. Yaklaşık 1-2 saatlik uçuşlarla Kayseri Erkilet Havalimanı’na ulaşabiliyorsunuz. Alternatif olarak tren ve otobüs yolculukları bulunmasına rağmen gerek yorgunluk gerekse zaman açısından en rahat ulaşım havayolu.

   Kayseri Havalimanı, şehir merkezinin yaklaşık 6 kilometre dışında yer almaktadır. Buradan havalimanı otobüsleri veya taksiyle yaklaşık 15 dakikalık bir yolculukla rahatlıkla şehir merkezine gidebilirsiniz.

   Şehir içi ulaşımında toplu taşıma ağı gayet yeterlidir. Belediye otobüsü ve dolmuşlarla istediğiniz yere seyahat edebilirsiniz. Araba kiralayarak gezi boyunca daha rahat gezebilirsiniz. Merkezdeki gezilecek yerler yürüme mesafesinde yer almaktadır. Toplu taşıma kullanacaksanız, indirimli günlük taşıma kartı almanız en mantıklı seçenek olacaktır.

   KAYSERİ’DE NEREDE KALINIR?

   Kayseri’de bütçenize göre, her sınıftan kalacak yer bulabilirsiniz. Oteller büyük bir çoğunlukla merkezde toplanmıştır. Kış turizmi için Erciyes’i tercih edecekler, yakın mesafede bulunan merkezdeki otellerden de faydalanabilirler. Lüks otellerin Erciyes Dağı’na servisleri bulunmaktadır.

   KAYSERİ’DE GEZİLECEK YERLER

   · Kayseri Kalesi, iç kale ve dış kale olmak üzere iki kısımdan oluşur. Dış kaleyi oluşturan surların büyük bölümü yıkılmıştır. 3. yüzyılda inşa edilen iç kale, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde defalarca restorasyon geçirerek günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmiştir.

   · Kazancılar Çarşısı, Kayseri Kalesi’nin kuzeybatısını çevreleyen ve çoğunlukla kuyumcu ve sarrafların yer aldığı çarşıdır. 16. yüzyılda inşa edilen yapı, 1995 yılında üstü kapatılarak çarşı haline getirilmiştir.

   · Etnografya Müzesi, Osmanlı ve yakın döneme ait eşyaların, aksesuarların, giysilerin ve el işlerinin sergilendiği Güpgüpoğlu Konağı’dır. 1000’den fazla esere ev sahipliği yapan konak, Türk İslam kültürünün anlatıldığı önemli müzelerden biridir.

   · 1900’lü yılların başında inşa edilen Saat Kulesi, Cumhuriyet Meydanı’nda yer almaktadır. 10 metre yüksekliğindeki yapının zirvesinde yer alan saatin mekanizması, Almanya’nın Leipzig kentinden getirilmiştir.

   · Döner Kümbet, 13. yüzyılda Anadolu Selçuklu hükümdarı Alaeddin Keykubad tarafından kızı için yaptırılmıştır. Silindirik bir gövdeye sahip olan yapının 12 yüzünde de kabartmalı geometrik motifler bulunur. İsmi, göz alıcı süslemelere bakarken insanların kümbetin döndüğünü sanmalarından gelir.

   · Ahi Evran Zaviyesi, 13. yüzyılda Horasan’dan göç ederek Anadolu’ya gelen Ahilik teşkilatının kurucusu Ahi Evran’ın adını taşıyan yapıdır. Günümüzde Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi olarak kullanılan zaviyede, deri terbiye taşının yanı sıra farklı meslek kollarına ait araçlar da sergilenmektedir.

   · Seyyid Burhanettin Türbesi, Mevlana Celaleddin Rumi’nin hocası Seyyid Burhaneddin’in mezarının olduğu yapıdır. Hayatının son yıllarını Kayseri’de geçiren Seyyid Burhaneddin, bu topraklarda vefat etmiştir. 13. yüzyılda hayatını kaybeden İslam aliminin mezarı, ancak 19. yüzyılda türbeye çevrilmiştir. 

   · Germir Bezirhanesi, 18. yüzyılda bezir yağı üretiminin merkezi olan Germir’de ziyarete açılan yapıdır. Yaklaşık 30 tane bezirhanenin bulunduğu Germir, günümüzde tarihi evleriyle de turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.

   · Erciyes Kayak Merkezi, Erciyes Dağı’nda kurulan ve bölgede kış sporlarının kalbinin attığı yerdir. Aralık ayından başlayarak Nisan ayına kadar kayak yapılabilen tesisler, son yıllarda atılan adımlarla yerli turistler için cazibe merkezi haline gelmiştir.

   · Ulu Cami, 12. yüzyılda Melik Mehmet Gazi tarafından yaptırılan şehrin en büyük camisidir. 46 sütun üzerine inşa edilen yapı, farklı mimarisiyle dikkat çeker. Ayrıca duvarında yer alan 7 tuğlanın hikayesiyle bilinir. Söylentilere göre; Melik Mehmet Gazi, ustabaşını çağırarak kimseden yardım almamaları konusunda uyarır. Bir gün elinde 7 adet tuğlayla gelen yaşlı bir kadın, camiye bu tuğlaların konmasını ister. Hükümdarın emrini hatırlayan ustabaşı, kadının isteğini geri çevirir. Ertesi gün cami inşaatına gelen Melik Mehmet Gazi, rüyasında yaşlı kadını üzdüklerini ve o tuğlaların konulmaması halinde caminin ömrünün o kadar süreceğinin söylendiğini iletir. Yaşlı kadını bulan ustabaşı, 7 tuğlayı caminin en güzel duvarına ekler. Bölgede yer alan Cıncıklı, Han, Kurşunlu ve Gülük camileri de gezip görülmesi gereken diğer önemli İslami yapılardır.

   · Çifte Medrese, Kayseri’nin en önemli yapılarının başında gelir. 13. yüzyılda inşa edilen yapı, Gevher Nesibe Sultan Medresesi ve Şifahanesi’nden oluşur. Günümüzde Selçuklu Uygarlığı Müzesi olarak kullanılan Çifte Medrese, Anadolu’nun ilk tıp merkezi olma özelliğini taşıyor. 2014 yılında UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenmiştir.

   · Mimar Sinan’ın Evi, şehir merkezinin dışında Ağırnas Kasabası’nda yer almaktadır. Dünyaca ünlü mimarın, doğduğu ve büyüdüğü ev olarak bilinir. Erciyes Üniversitesi’nin çabalarıyla ziyarete açılan ev, günümüzde müze haline getirilmiştir. 

   · Gesi Bağları, güzelliği türkülere konu olan beldedir. Barış Manço ve Selda Bağcan’ın yorumlarıyla ünlenen türkünün ilk defa 19. yüzyılda söylenmiş olduğu tahmin ediliyor.

   · Anadolu Harikalar Diyarı, Kocasinan’da yer alan devasa eğlence parkıdır. Kayseri Belediyesi’nin büyük yatırımıyla 5 senede tamamlanan tesislerde, oyun parkı, hayvanat bahçesi, binicilik, akvaryum, buz pateni pisti ve su kayağı bulunmaktadır. 

   · Kültepe, Asur Ticaret Kolonilerinin Anadolu’da kurduğu en büyük pazardır. Yapılan kazılar sonucu, Kültepe Tabletleri olarak kabul edilen Anadolu’nun ilk yazılı belgelerine ulaşılmıştır. Yaklaşık 4000 yıllık bir geçmişe ışık tutan eserler, Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

   · Fuar Kültür Parkı, Kayseri’nin en önemli açık hava parklarından biridir. Yapay şelaleler, piknik alanları, çocuk parkları ve basket sahaları gibi birçok aktivitenin yer aldığı alanın hemen yanında da Kadir Has Müzesi bulunuyor.

   · Ali Dağı Yeraltı Şehri, Talas’taki Ali Dağı’nın altında bulunan yerleşim yerleridir. Bölgede yer alan birçok yeraltı şehrinden en ünlüsüdür. Turizme açık olan Ali Dağı Yeraltı Şehri’nin dışında bölgede tespit edilen diğer yeraltı şehirlerinde çalışmalar devam etmektedir.

   · Sultanhanı, Bünyan’da yer alan Selçuklu dönemine ait bir kervansaraydır. Başta I. Alaeddin Keykubad olmak üzere birçok önemli kişiyi ağırlayan han, dönemin en şaşaalı yapıları arasında yer alıyor.

   · Soğanlı Harabeleri, Yeşilhisar’da yer alan ve Kayseri’nin önemli ören yerlerinden biridir. Kaya kiliseleri, peribacaları ve mağara evleriyle büyük ilgi çeker. 100’den fazla kilisenin bulunduğu tahmin edilmektedir. Bunlardan 50’sinin üzerinde yer alan freskler, günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. 

   · Yahyalı ilçesinde yer alan Kapuzbaşı Şelaleleri, Türkiye’nin en büyük şelaleleri arasında yer alır. Büyüklü küçüklü 7 adet şelale bulunan bölgeye ulaşım ne yazık ki oldukça güçtür. Şehir merkezinden 2 saatlik uzaklıkta bulunan Yahyalı’dan, bir 2 saatlik yolculuk daha yapmanız gerekir. Doğal sit alanı olarak korunan şelaleler bölgesi, göreceğiniz ender güzelliklerin başında geliyor.

   · Sultan Sazlığı Milli Parkı, Develi’de yer alan devasa büyüklükteki doğal parktır. Sulak arazi, ayrıca birçok farklı kuş türüne de ev sahipliği yapar. 

   KAYSERİ’DE NE YENİR?

   Mantı, Kayseri denince akla gelen ilk yemektir. Kare şeklinde kesilen küçük hamur parçalarının üzerine kıyma, baharat ve soğan karışımından oluşan içi koyup kapanmasıyla yapılır. Daha sonra suda haşlanan hamur işi, üzerine sarımsaklı yoğurt ve kırmızı biberli sos dökülerek servis edilir. Asıl maharet; tanelerin küçük olması ve birbirine yapışmamasıdır. Yöresel geleneklere göre, evlenecek kızların bir tahta kaşığa 40 tane sığdırması gerekir. Kaşık-la, Kayseri’nin en meşhur mantıcısıdır.

   Aşmakarna, yöresel bir yemektir. Kesme makarna veya eriştelerden yapılan çorbadır. Yaz sonu ve sonbaharda kadınların bir araya gelerek hazırladığı kesmeler, çoğunlukla kış aylarında tüketilir.

   Arabaşı, Anadolu’ya has oldukça acı bir çorbadır. Türkmen mutfağından gelen bu lezzet, ekmek yerine hamur eşliğinde tüketilir.

   Pastırma ve sucuk, Kayseri’nin mantıyla beraber en meşhur ürünleridir. Şahin ve İmamoğlu mağazalarının yanı sıra eski ve yerel dükkanlardan da alarak evinize dönebilirsiniz.

   Güveç, içli köfte, yaprak sarma, yağlama ve iskender, Kayseri’de denenebilecek diğer lezzetlerdir. Özellikle Elmacıoğlu İskender’de tüm yemeklerden azar azar deneyebilirsiniz.

   Gilaburu suyu, yörenin bir başka öne çıkan tadıdır. Kiraz benzeri Gilaboru meyvesinin sıkılmasıyla elde edilir. Hafif ekşi ve acı tadıyla beraber kebapçılarda yemeklerin yanında servis edilir.

   Cıvıklı Pide, oldukça yağlı yapılan kıymalı kuşbaşılı pidedir. Cıvıklı ismi kullanılan bol yağdan gelir.

   Saray Çiftliği Kahvaltı ve Yemekevi, Kayseri’nin en ünlü restoranlarından biridir. İster serpme kahvaltı, ister yöresel tatların en lezzetlisini burada tadabilirsiniz.

   KAYSERİ’DE GECE HAYATI

   Kayseri’de gece hayatı son dönemde oldukça hız kazanmıştır. Şehirdeki üniversitenin etkisiyle Talas ve Cumhuriyet Meydanı’nda birçok bar yer almaktadır.

   Talas civarında birçok bar ve kafe bulabilirsiniz. Çarşamba ve cuma günleri canlı müzik yapan Seyir Cafe de en popüler mekanlar arasındadır. Ayrıca bölgede yer alan Mest-i Mekan, daha sakin bir ortam arayanlar için önerilebilir.

   Cumhuriyet Meydanı’nda Mills Bar veya Hilton Oteli’nin çatı katında yer alan Kale Roof Bar de diğer alternatifler olarak öne çıkar.

   KAYSERİ’YE NE ZAMAN GİTMELİ?

   Tipik karasal iklimin hakim olduğu Kayseri’de, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve oldukça yağışlı geçer. Kış sporları için gitmiyorsanız, en ideal zaman dilimi ilkbahar aylarıdır. Havaların ısınmaya başlayarak sıcaklığın henüz bastırmadığı zamandır.

   KAYSERİ’NİN FESTİVALLERİ

   . Erciyes Şiir Günleri – Mart 

   . Erciyes Kış Turizmi Haftası – Nisan 

   . Mimar Sinan Günleri – Nisan 

   . Yeni Yoğurt ve Kilim Festivali – Haziran 

   . Kültür ve Kayısı Festivali – Temmuz 

   . Pilav Şenliği – Ağustos 

   . Dadaloğlu Kültür ve Sanat Festivali – Ağustos 

   . Üzüm Festivali – Eylül 

   . Gesi Ceviz ve Gilaboru Şenliği – Ekim 

   • Uşak

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Ege’yi Anadolu’ya bağlayan konumda olan Uşak köklü kültürü, doğal güzellikleri, Karun Hazineleri ve sıcakkanlı insanları ile görülmeye değer kentlerdendir.

   • Bolu

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Yeşil ve mavinin buluştuğu eşsiz doğa harikası mekanlarıyla Bolu yaz ve kış turizminin en çok ilgi gören yerlerinden!

   • Sinop

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sinop, Karadeniz Bölgesi’nin ortasında Anadolu'nun en kuzeyinde, Boztepe yarımadasının en dar kesiminde kurulmuştur.

   • Çanakkale

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Şehitliği, antik kentleri ve eşsiz doğası ile Çanakkale her dönem yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmaya devam ediyor.

   • Muğla

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Asar (Hisar) Dağı eteklerinde ovaya doğru yayılmış, kendine has mimarisi ve dünyanın gözdesi olmuş ilçeleri ile tam bir turizm cennetidir.

   • Artvin

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Çoruh Nehri’nin yanında yemyeşil bir vadi üzerinde kurulmuş olan Artvin, Doğu Karadeniz’in en güzel yerlerinin başında geliyor.