Kilis Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   KİLİS

   Akdeniz ve Güneydoğu bölgeleri arasında geçiş noktasında Suriye sınırına komşu olan Kilis, Türkiye’nin Yalova’dan sonraki en küçük şehridir. 

   Tarih boyunca Babil, Hitit, Roma, Bizans gibi pek çok uygarlığın yerleşim yeri olan Kilis, kültür ve inanç turizmi açısından önemli bir yere sahiptir. Şehirde çok sayıda höyük, sit alanı, cami ve kale gibi tarihe tanıklık etmiş yapılar bulunmaktadır. Kilis bu yönüyle adeta bir açık hava müzesi gibidir.

   Mimari dokusu, cumbalı evleri, daracık sokakları, lezzetli yemekleri ve doğal güzellikleri ile Kilis, gezilip görülmesi gereken şehirlerdendir.

   KİLİS’E NASIL GİDİLİR?

   Tarihi zenginliği nedeniyle turizm potansiyeli yüksek olan kente pek çok şehirden otobüslerle ulaşabilirsiniz. Ancak zaman ve pratiklik açısından havayolunu kullanmanızı tavsiye ederiz. 

   Havayolu bulunmayan şehre ulaşabilmek için Gaziantep Havalimanı’nı kullanabilirsiniz. İstanbul’dan yaklaşık 1 saat 14 dakika süren yolculuğun ardından otobüslerle 46 km uzaklıktaki şehir merkezine 50 dakikada ulaşabilirsiniz.

   KİLİS’TE NEREDE KALINIR? 

   Ziyaretçilerine pek çok konaklama alternatifi sunan Kilis’te isterseniz şehir merkezinde bulunan 2-3 yıldızlı otellerde isterseniz de Kilis Öğretmenevi’nde ya da polisevinde konaklayabilirsiniz. 

   KİLİS’TE GEZİLECEK YERLER

   · Ravanda Kalesi, şehir merkezine sadece 25 kilometre uzaklıktaki yüksek bir tepenin üzerine inşa edilmiştir.  Şehrin önemli turizm noktalarından olan kalenin hangi yıllarda inşa edildiği ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır.  Bölgede hüküm süren tüm devletler tarafından kullanılan kaleden geriye sadece iç kale kalmıştır. Kalenin içinde bulunan sarnıç, şapel ve burçlar dikkat çekicidir.

   · Çok büyük bir höyük olan Oylum Höyüğü; Anadolu, Suriye ve Mezopotamya arasında yer alır. Bulunduğu konum itibariyle stratejik bir noktada bulunan höyüğün, yapılan arkeolojik kazıların ardından Bakırtaş çağı ve Helenistik Döneme ait olduğu belirlenmiştir. 

   · Akpınar ve Zoppun’dan gelen suların oluşturduğu Söğütlüdere Gölü, yemyeşil doğasında piknik yapabileceğiniz ve göl üzerinde bulunan restoranlarında yemek yiyebileceğiniz keyifli bir mesire alanıdır. 

   · Neşet Efendi Konağı (Kilis Müzesi), şehrin en güzel konaklarındandır. Kesme taş, renkli mermerler ve Gomalak ağacı kullanılarak inşa edilen 2 katlı yapının sahibi, Kilis eşrafından Neşet Efendi’dir. 1925 yılında yaptırılan tarihi konağın haremlik ve selamlık olmak üzere iki girişi ve su kuyusu vardır. Yapılan restorasyonun ardından müzeye dönüştürülmüştür ve çok sayıda medeniyetten miras kalan eserler sergilenmektedir. Etnografya ve Arkeoloji seksiyonu olarak 2’ye ayrılmaktadır. 

   · Kilis taş ocaklarından çıkarılan kirli beyaz renkli taşlar ve kerpiçler kullanılarak yapılan Kilis Evleri; avlu, mutfak ve mağaralardan oluşur. Pencereleri avluya açılan bu otantik tarihi evler, Kilis'e gidince mutlaka gezmeniz gereken yerlerdendir. 

   · 1654 yılında Sadrazam Damat Mustafa Paşa tarafından yaptırılan İpşir Paşa Kasteli, mimarisi ile hayranlık uyandırır. Dikdörtgen yapıda olan çeşmenin önünde bir de sundurma bulunur. Kastelin girişindeki kemer, motiflerle süslüdür.

   · Ulu Cami, Kilis’in en görkemli ve meşhur camisidir. Gördüğünüz anda mimarisi ile hayranlık uyandıran yapı, şehre geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerdendir.

   KİLİS’TE NE YENİR?

   Türk mutfağının neredeyse tüm özelliklerini taşıyan Kilis, oldukça zengin bir yemek kültürüne sahiptir. Yöre mutfağı ağırlıklı olarak et ve bulgurdan oluşur.

   Şehre geldiğinizde lebeniye, oruk, şıhılmöhşe, keşkek, bulamaç, gerebiç, züngül, katmer, burma tatlısı, haytayla, künefe, gün pekmezi, sucuk hapısası, mıkka, kahke, fırın yapması, Kilis tava, kölük aşı, öcce, kümülmişe, patlıcan kebabı, şıllık tatlısı, ekşili malhıta çorbası, çökelek semirseği ve elanazik gibi yöresel yemeklerini tadabilirsiniz.

   Kilis’te, 1562 yılından bu yana yöresel lezzetleri ile hizmet veren Eski Hammam Restoran çok meşhurdur. Eski Hammam’da fasıl eşliğinde lezzetli yemekler yiyebilirsiniz.  

   Ayrıca şehirde bulunan Grand Aykanant Plaza ve Üstün Kadayıf ve Dondurma da tavsiye edilen mekanlardır.

   KİLİS’E NE ZAMAN GİDİLİR? 

   Kışların ılık, yazlarınsa sıcak ve kurak geçtiği Kilis’te Akdeniz iklimi hakimdir. Sıcaklıkların genelde sıfırın altına düşmediği şehirde en soğuk aylar ise ocak ve şubat aylarıdır. 

   Kilis’e çok sıcak olan temmuz ve ağustos ayları dışında; mayıs, haziran ve eylül aylarında gidilebilir.

   KİLİS’TE ALIŞVERİŞ

   Kilis’e geldiğinizde, yörenin kültürel dokusunu hissettiren hediyeler satın alabilirsiniz. 

   Şehrin çok meşhur olan ve adeta bir sanat eseri gibi işlenen ipek yorganlarından, menengiç kahvesinden, katı veya sıvı olarak satılan lezzetli pekmezinden ve el emeği yemenilerinden almadan dönerseniz pişman olabilirsiniz. 

   KİLİS'TEKİ FESTİVALLERİ

   · Geleneksel Musabeyliler Şöleni – Ağustos

   • Diyarbakır

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Güneydoğu Anadolu’nun en kalabalık üçüncü şehri olan Diyarbakır, 9000 yıllık tarihiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

   • Kars

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    En yüksek il merkezlerinden biri olan Kars, dünyanın en eski yerleşim birimlerinden Ani Antik Kenti’ni sınırları içerisinde barındırır.

   • Hakkari

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Urartulara kadar dayanan tarihi bir geçmişe sahip olan Hakkari, Türkiye’nin güneydoğundaki en uç noktada yer almaktadır.

   • Kocaeli

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi MÖ. 3000 yılına kadar uzanan Kocaeli; ülkemizin hem ulaşım hem sanayi ve ticaret olarak merkez şehirlerindendir.

   • Isparta

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Dünyanın en önemli gül üretim merkezi olan Isparta, Batı Akdeniz’de yer alan bir şehirdir.

   • Aydın

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Didim, Kuşadası gibi tatil cennetleriyle Ege’nin en güzel yerlerinden biri olan Aydın antik kentleri ve doğa harikası mekanlarıyla kesinlikle görülmesi gereken yerler listesinin başında geliyor!