Kırklareli Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   KIRKLARELİ

   Türkiye’nin kuzeybatısında yer alan Kırklareli, Bulgaristan ile sınır komşusudur. Milattan önce 6. yüzyıla dayanan tarihi geçmişinde Makedonlar, Romalılar ve Osmanlılar başta olmak üzere birçok önemli medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

   Sıcak kanlı insanları, Balkan kültürüyle zenginleşen Anadolu yaşamı ve doğal güzellikleriyle Kırklareli, Trakya’nın mutlaka gezilip görülmesi gereken yerleri arasında yer alıyor.

   Antik çağdan kalan Kanlıgeçit ve Aşağıpınar Höyükleri’ni gezebilir, Bermuda Şeytan Üçgeni ile beraber dünyada sadece iki tane bulunan Manyetik Alan Ormanı’nı tecrübe edebilir veya ünlü yağlı güreş festivallerinde eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

   Bu yazımızda ‘Kırk Kiliseli Şehir’ Kırklareli’nin tarihi ve doğal yaşantısını anlatmaya çalışacağız.

   KIRKLARELİ’NE NASIL GİDİLİR?

   Kırklareli şehrinde havalimanı bulunmamaktadır. En yakın havalimanı Tekirdağ’daki Çorlu Havalimanı’dır. Çorlu’ya Ankara üzerinden günlük seferler düzenlenmektedir. Havalimanından Kırklareli’ne otobüs ile yaklaşık 1,5 saatlik yolculukla ulaşabilirsiniz.

   Bir başka alternatif ise İstanbul’daki Atatürk Havalimanı’dır. Türkiye’nin her yerinden günün her saati Atatürk Havalimanı’na uçuş bulabilirsiniz. Atatürk Havalimanı’ndan Kırklareli’ne otobüs ile yaklaşık 2  saat 15 dakikalık yolculukla gidebilirsiniz.

   Şehir içi ulaşımı ise özel halk otobüsleri, minibüs ve taksilerle sağlanmaktadır. Gündüz saatlerinde merkezde toplu taşıma ihtiyaçları karşılamasına karşın gece vakitleri ve civar ilçeleri gezmek için araç kiralama en uygun seçenektir. 

   KIRKLARELİ’NDE NEREDE KALINIR?

   Kırklareli’nde konaklama için alternatifler mevcuttur. İster sahil şeridinde ister şehir merkezinde farklı konseptlere sahip oteller bulunmaktadır. Uygun fiyata pansiyon ve kiralık evler diğer seçenekler arasında yer almaktadır.

   Özellikle sahildeki İğneada ve Vize ilçelerinde oteller yoğunlaşmaktadır. Şehir merkezinde kalacaklar için farklı bütçelere göre konaklama imkanı sunulmaktadır.

   Kırklareli

   KIRKLARELİ’NDE GEZİLECEK YERLER

   · 19. yüzyılda inşa edilen Kırklareli Müzesi, uzun bir süre yönetim binası olarak kullanıldıktan sonra 1970’lerde terkedildi. Bina, 1980’lerde başlayan restorasyon çalışmaları sonucu 1993 yılında tekrar hizmete girdi. Günümüzde doğa tarihi müzesi olarak kullanılan yapıda etnografik eşyaların yanı sıra civardaki antik kentlerde elde edilen eserler de sergilenmektedir.

   · Şehir merkezine oldukça yakın bir noktada bulunan Kanlıgeçit Höyüğü, tescilli bir akropoldür. Erken Tunç Çağı’na ait kalıntıların bulunduğu antik kentte megaron tarzı köy evlerine rastlanılmıştır. Etrafı surlarla çevrili şehrin Istranca Dağları’ndan çıkarılan bakır madenini satan göçmen bir halk tarafından kurulduğu kabul edilmektedir. 

   · Kanlıgeçit’in güneydoğusunda Aşağı Pınar Höyüğü bulunmaktadır. Kanlıgeçit’ten daha eski olduğu öğrenilen Aşağı Pınar Höyüğü, 19. yüzyılda Rus ordusunun işgali altında büyük zarar görmüştür. Yapılan çalışmalarda daha eski bir geçmişe sahip olan Aşağı Pınar’dan göç eden halkın Kanlıgeçit’i inşa ettiği düşünülmektedir.

   · Hızır Bey Cami, 14. yüzyılda inşa edilen kare planlı yapıdır. Avrupa kıtası üzerindeki en eski cami olarak kabul edilen Hızır Bey Cami, Osmanlı döneminde yapılan minare ve çeşmesiyle beraber külliye hüviyetine bürünmüştür.

   · Emin Ali Çelebi Cami, şehir merkezindeki en eski camilerden biridir. 16. yüzyılda inşa edilen yapı, yakınlarında kurulan eski bir mahkemeden dolayı Kadı Camii olarak da bilinir. Özellikle alt yapı pencereleri ve minaresi ilginç mimarisiyle dikkat çeker.

   · Bulgaristan sınırına yakın bir noktada yer alan Dupnisa Mağarası, şehrin ziyarete açık olan tek mağarasıdır. Bulgarca’da ‘delik’ anlamına gelen Dupnisa’nın kız mağarası denen kısmı on binlerce yarasaya ev sahipliği yapar. Bu yüzden Ekim’den ilkbahar aylarına kadar mağaranın bu kısmı ziyarete kapalıdır.

   · Üsküp, Kırklareli şehrin sınırları içerisinde Makedonyalı bir beldedir. Balkanlardan göç edenlerin kurduğu yerleşke, ünlü yazar Sabahattin Ali’nin öldürüldüğü yer olarak da bilinir. Sabahattin Ali’nin kızı tarafından yaptırılan bir anıtın yanı sıra beldedeki Sezar Çeşmesi yörenin önemli yapıları arasında yer alır.

   · Küçük Ayasofya Kilisesi, Vize ilçesinin en önemli yapılarının başında gelir. Bizans İmparatoru Jüstinyen döneminde inşa edilmiştir. 14. yüzyılda yapılan bir düzenlemeyle Gazi Süleyman Paşa Cami’ne dönüştürülen ibadethane, 16 köşeli tanbur üzerine oturtulan üç apsisli kubbesiyle dikkat çeker.

   · Aya Nikola Manastırı, Küçük Ayasofya Kilisesi gibi Bizans İmparatoru Jüstinyen döneminde yapılmıştır. Kayalara oyularak inşa edilen ibadethane, dünyanın en eski taş oyma manastırlarından biridir. Manastırın zemin katında kilise, daha derinlere inildikçe ayazma bulunur.

   · Kasatura Körfezi’nde bulunan Tabiatı Koruma Alanı, sıralı doğal mağaraların işlenmesiyle yapılan kaya manastırları ve Topkapı Sarayı’ndan Viyana’ya kadar uzanan Sultanlar Yolu, Vize’de ziyaret edilecek diğer yerlerdir.

   · Bizans döneminde karakol görevi gören Pınarhisar Kalesi, Balkan Savaşları sırasında da önemli bir rol oynamıştır. Viyana Seferi sırasında kullanılan Sultanlar Yolu üzerinde yer alır.

   · 15. yüzyılda inşa edilen Hundi Hatun Cami, kare planlı olarak yapılmıştır. İşgaller esnasında yıkılan ibadethane, 1960’lı yıllarda yöre halkının gayretleriyle kalıntıların üzerine tekrar inşa edilerek günümüzde hizmet vermeye devam etmektedir.

   · Manyetik Alan Ormanı, Pınarhisar’dan Demirköy’e giderken manyetik alanın yoğun olarak hissedildiği bölgedir. Dünya üzerinde Bermuda Şeytan Üçgeni ile beraber sadece iki alandan biri olan orman yolunda yokuş yukarı çıkarken inme hissesine kapılabilirsiniz. Aracınızın vitesini boşa aldığınızda araç kendiliğinden yukarı doğru kaymaya başlar. Bu yüzden yerel halk bölgeye mıktanıslı yol da der.

   · Demirköy’de yer alan İğneada Longoz Milli Parkı, Kırklareli’nin en önemli doğal güzelliklerinden biridir. Denize dökülemeyen derelerin oluşturduğu bir ekosistem olan longoz, çeşitli ağaç ve göçmen kuşlar için uygun bir yaşam alanı oluşturur. 

   Kırklareli

   KIRKLARELİ’NDE NE YENİR?

   Kırklareli’nde deniz mahsullerinin yanı sıra kasap kültürü de oldukça revaçtadır. Başta köfte ve keşkek olmak üzere birçok et ürünü sıkça tüketilmektedir. Sahil şeridinde balık, iç kısımda ise et yemekleri denenebilir.

   Et ürünleri ve deniz mahsullerinin yanı sıra Kırklareli’nde tatlılar da oldukça meşhurdur. Balkanlardan Kırklareli mutfağına entegre olan tuzlu bir kek çeşidi olan plaska, Anzer balı kadar tatlı Poyralı pekmezi, sütlü bir tatlı olan kaymaçina, Trakya’nın meşhur zerdesi ve ünlü Balaban bozası yöreye has olarak bulabileceğiniz lezzetlerdendir.

   Şehir merkezinde kalan 288 Restoran, Yayla Mahallesi’ndeki meşhur Gusto Celepoğlu Konağı ve daha yerel bir havaya sahip Yeşil Park Köftecisi öne çıkan restoranlardır.

   KIRKLARELİ’NDE GECE HAYATI

   Kırklareli’nde gece hayatı hareketli olmasına karşın belli noktalarda yoğunlaşmıştır. Küçük bir şehir olduğundan dolayı fazla alternatif bulunmamaktadır. Şehir merkezinde kalan Babat Bar ve Cafe 288 ile Lüleburgaz’daki Lokal Beer Cafe ve Birarada Pub en çok tercih edilen mekanlar arasında yer alır.

   Öte yandan İğneada’da yer alan Flight Disco Bar şehrin en büyük gece kulübüdür.

   KIRKLARELİ’NE NE ZAMAN GİTMELİ?

   Dağlık bir alanda yer alan Kırklareli’nde iki farklı iklim görülür. Istranca Dağları’nın Karadeniz’e bakan kısmında Karadeniz iklimi hakimken, şehir merkezinde ise tipik karasal iklim yaşanır. Ormanların yoğun olduğu Kırklareli’nde avcılıkla ilgilenenler Ekim ile Şubat ayını tercih ederken, gezi ve festivaller için ise Mayıs ile Eylül ayları arası en ideal zamandır. 

   KIRKLARELİ’NDEKİ FESTİVALLERİ

   · Sonbahar Hayvan ve Emtia Panayırı – Eylül

   · Alpullu İlk Şeker Kültür ve Müzik Festivali – Haziran

   · Karahıdır Kiraz Şenlikleri – Haziran

   · Büyük Yağlı Pehlivan Güreşleri – Mayıs

   · Karagöz Kültür, Sanat ve Kakava Festivali – Mayıs

   • Çorum

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Anadolu’nun en eski uygarlıklarının başkenti olan Çorum, Hattuşaş ve Alacahöyük gibi tarihi yerlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor!

   • Mersin

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Antalya ve Adana’nın ardından Akdeniz Bölgesi’nin en kalabalık üçüncü şehri olan Mersin, binlerce yıllık geçmişiyle bölgenin en eski ve önemli yerleşkelerinden biri olmuştur.

   • Osmaniye

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Akdeniz Bölgesi’nde bereketli Çukurova topraklarının en doğusunda yer alan Osmaniye, Türkiye’nin 80. ilidir.

   • Alanya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi kaleleri, doğa harikası alanları ve meşhur plajlarıyla Alanya ülkemizin tatil cennetlerinin başında geliyor.

   • Giresun

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi milattan önce 15. yüzyıla kadar dayanan Giresun, Doğu Karadeniz’in önemli şehirlerdendir.

   • Erzincan

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi dokusunun yanı sıra doğal güzellikleriyle de tanınan kent, manevi değeri yüksek birçok türbeye de ev sahipliği yapmaktadır.