Kırşehir Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   KIRŞEHİR

   Kapadokya bölgesinin giriş kapısı olan Kırşehir, tarihi Hititler dönemine kadar uzanan bir ildir. Binlerce yıl birçok devlete ev sahipliği yapan şehir, İç Anadolu Bölgesindedir ve neredeyse ülkemizin tam ortasında yer almaktadır. Türkler uçsuz bucaksız kırın ortasında yer aldığı için ‘Kır Şehri’ adını vermişlerdir. Kışları soğuk ve yağışlı, yazları da sıcak ve kurak bir şehirdir ve özellikle bahar aylarında turist akınına uğrar. 

   KIRŞEHİR'E NASIL GİDİLİR?

   Henüz havaalanı olmayan Kırşehir’e, yakın çevredeki illerde bulunan havaalanları sayesinde havayolu ile ulaşımı mümkün. Nevşehir Tuzköy Havalimanı, Kırşehir merkezine 80 km uzaklıkta olup, yolcular buradan kalkan servislerle şehre ulaşabiliyorlar. Ayrıca Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan sonra 3 saatlik bir yolculukla da Kırşehir’e ulaşılabilir.

   KIRŞEHİR'DE NEREDE KALINIR?

   Tarihi, doğası ve yanı başındaki Kapadokya bölgesi nedeniyle önemli bir turizm potansiyeli taşımaktadır. Kongre turizmine de hizmet veren şehir, tüm yıl boyunca yerli ve yabancı pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Kırşehir’de 3-4-5 yıldızlı ve termal oteller gibi daha farklı kategorilerde çok çeşitli oteller yıl boyu hizmet vermektedir.

   Kırşehir

   KIRŞEHİR'DE GEZİLECEK YERLER

   · MS 3. Ve 4. yüzyıllarda kurulan Mucur Yeraltı Şehri, Mucur ilçe merkezinde yer almaktadır. Kayalara oyularak yapılan bu şehirde onlarca oda, dehlizler, ahırlar, ibadet yerleri, gizli yollar, geçitler ve havalandırma bacaları bulunmaktadır.

   · Ahi Evran Camii ve Türbesi, 1482 yılında Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran adına yapılmıştır. Şehrin merkezinde yer alan yapı, üç kubbe üzerine planlıdır ve kesme taştan inşa edilmiştir.

   · Selçuklu döneminde, Kırşehir emiri Nurettin Cibril Bin Cacabey tarafından 13. yüzyılda bir gözlem evi olarak yaptırılan Cacabey Medresesi (Camii), kent merkezinde bulunmaktadır. Sonradan camiye çevrilen eser, geçmişte astronomi yüksekokulu olarak hizmet vermiştir. Minaresindeki mavi çiniler nedeniyle halk arasında “cıncıklı camii” denilmektedir.

   · Kırşehir-Kaman karayolu üzerinde, Çağırkan kasabasında bulunan Çağırkan Kalehöyük’ün genişliği 500 metreden fazladır. 1986 yılında başlatılan arkeolojik kazılar ise halen devam etmektedir. Ortaya çıkan eserler höyüğün MÖ 3000’den İslami döneme kadar iskan gördüğüne işaret etmektedir.

   · Bizans döneminde 10-11. yüzyıllarda inşa edilen Üç Ayak Kilisesi, Kırşehir Merkez Taburoğlu Köyü yakınlarındadır. Tamamen tuğladan yapılmış ve iki kiliseden oluşan eserin, imparatorlar tarafından adak yeri olarak yaptırıldığı tahmin edilmektedir.

   · Dünyanın en büyük flamingo topluluklarından birini barındıran Seyfe Gölü’nde 480 bin kuşun bir arada yaşadığı tespit edilmiştir.

   · Terme Termal Turizm Merkezi ise romatizma, kalp ve kan dolaşımı, kadın hastalıkları, sinir ve kas yorgunluğu, sinirsel hastalıklar ile eklem ve kireçlenme gibi hastalıkların tedavisi için tercih edilen bir noktadır. Suyun ısısı 40-56 derecedir ve mineral bakımından zengindir.

   KIRŞEHİR'DE NE YENİR?

   Kırşehir mutfağı et ve bakliyat ağırlıklıdır. Bölgede yetişen her türlü sebze ve meyveyi mutfağında kullanan şehrin insanları; toprağın sunduğu bu hediyeyi geri çevirmemiş ve eşsiz lezzetler yaratmışlardır.

   Tandırda çömlek paça, keşkek, katma aşı, çullama, madımak, topalak, sütlü pilav lepe, pancar çırpması, borani, Kırşehir köftesi yöreye özgü lezzetlerden ilk akla gelenlerdir.

   KIRŞEHİR'DEKİ FESTİVALLER

   · Ahilik Kültürü Haftası - Ekim

   · Kaman Ceviz Festivali - Ekim

   · Halk Ozanları Şöleni - Temmuz

   · Köme Şenlikleri - Ağustos

   · Yunus Emre’yi Anma Günü - Eylül

   • Bayburt

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kesişme noktasındaki ufak bir şehir olan Bayburt gizli kalmış güzellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor!

   • İstanbul

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Eski Yunanca’da ‘şehre doğru’ anlamına gelen ‘eis ten polin’ kelimesinden evrilen İstanbul, önemli yapıları ve doğal güzellikleriyle mutlaka gezip görmeniz gereken yerler sıralamasında ilk sırada geliyor.

   • Gümüşhane

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Karadeniz’de yer alan Gümüşhane, İç Anadolu ve Doğu Anadolu üçgeni arasındaki bir geçiş noktasıdır.

   • Düzce

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İstanbul ve Ankara’nın ortasında ve Batı Karadeniz’in sahil şeridinde yer alan Düzce, M.Ö. 1390 yılına dayanan zengin tarihi ve yemyeşil doğası ile gezilmesi gereken kentler arasında yer almaktadır.

   • Yozgat

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Hititlere ev sahipliği yapmış tarih kokan toprakları ve insana huzur veren doğal güzellikleri ile Yozgat; tatil anlayışında farklılık yapmak isteyenler için ideal bir seçimdir.