Konya Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   KONYA

   Mevlana'nın “Gel!” diye çağırdığı, manevi duyguların en yoğun şekilde yaşandığı şehirlerden biri olan Konya, bozkırın ortasında ziyaretçilerini bekliyor.

   Geleneksel ve mistik kültürüyle zengin olan Konya, baktığınızda ufku görebileceğiniz nadir şehirlerden. M.Ö. 7000’den beri birçok önemli medeniyete tanıklık eden şehir; camileri, medreseleri, türbeleri ve müzeleriyle sizi dört koldan kültürün içine çekiyor.

   Gelin size, tipik Anadolu insanının misafirperverliği ve Mevlana'nın hoşgörüsüyle karşılayacak olan bu şehri tanıtmaya başlayalım…

   Konya - Mevlana Türbesi

   KONYA'DA GEZİLECEK YERLER

   · Şehrin ruhunu yansıtan Mevlana ve Selçuklu'dur. Bu yüzden gezinize başlarken en uygun mekan Mevlana Müzesi olmalı. Turkuaz renkli çinilerle kaplı ve yivli kubbesiyle kartpostalların vazgeçilmezi olan Mevlana Müzesi, her gün ziyarete açık. Mevlana ve oğlu Sultan Veled'in gök mermerden sandukalarının (tabut büyüklüğünde tahta veya mermer sandık) yanı sıra Mevleviliğin ileri gelenlerine ait 65 sanduka da burada yer almaktadır.

   · Günümüzde turistik gösteriye dönüşen Mevlevi semalarını da haftanın üç günü burada izlemek mümkün. Bu gösterilerin en görkemlisi, her yıl Aralık ayında yapılıyor. 17 Aralık 1273 yılında vefat eden Mevlana, ölmeden önce vefat edeceği tarihi, ‘Düğün Gecesi’ anlamına gelen 'Şeb-i Arus’ olarak niteler. Çünkü ona göre ölümü, bir bitiş değil Allah'a kavuşma günüdür.

   · Mevlana’dan kalma bir öğreti olan, Mevlevi dervişlerinin yaptığı ayinin ‘dönerek’ icra edilmesinin de bir anlamı vardır. Sema, bir tür zikirdir. Sema esnasında semazen ismi - Celal olan Allah diye zikrederek “Nereye dönerseniz dönün, Allah’ın vechi oradadır” (2/Bakara suresi, 115) ayetini murakebe ve mülahaza eder.

   · Konya’nın tarihine dokunup da Nasreddin Hoca’dan bahsetmemek elbette olmaz. Günümüze kadar ulaşan ve 7’den 70’e herkesin dilinde olan hikayelerin baş kahramanı olan Nasreddin Hoca’nın türbesi de Konya’nın Akşehir ilçesinde yer almaktadır. Ayrıca Türbe’nin yanında, Nasreddin Hoca’nın “Dünya’nın ortası burasıdır. İnanmıyorsanız ölçün de görün” dediği yer, metal bir levha ile ölümsüzleştirilmiştir.

   · Selçuklular'a başkentlik yapan şehrin her sokağında ve her köşesinde o dönemine ait muhteşem eserlere rastlayabilirsiniz. Bu eserler içinde en etkileyicileri ise Alaaddin Camii, Büyük Karatay Medresesi, İnce Minare, Sırçalı Medrese ve Sahip Ata Külliyesi'dir.

   · Selçuklu mimarisinin Konya'daki en etkileyici yapılarından biri olan Alaaddin Camii’nin iki renk taş ve mermerden yapılmış taç kapısı, çinili mihrabı, çini mozaik süslemeli kubbe ve abanoz ağacından yapılmış minber bölümü, mutlaka görülmesi gereken detaylar arasındadır.

   · Selçuklu dönemi vezirlerinden Abdullah Bin Karatay tarafından 13. yüzyılda yaptırılan Büyük Karatay Medresesi, günümüzde 'Karatay Çini Eserler Müzesi’ olarak hizmet veriyor. 1955 yılında müzeye dönüştürülen medresede, Selçuklular, beylikler ve Osmanlı devirlerine ait çiniler ve çini kaplar sergileniyor.

   · 1258 yılında dini bilimler okutulmak üzere inşa edilen İnce Minare ise 1956 yılından beri 'Taş ve Ahşap Eserler Müzesi’ olarak hizmet veriyor.

   · Selçuklu sonrası Konya'ya hakim olan Osmanlı İmparatorluğu da kente mimari anlamda birçok eser bırakmıştır. Bu eserlerden en çok öne çıkanlar ise Selimiye ve Aziziye camileri.

   · Tarihi yaklaşık 9 bin yıl öncesine dayanan ve insanlığın yerleşik düzene geçip kurdukları ilk kentlerden biri olan Çatalhöyük, farklı toprak yapısı ve estetik görüntüsüyle dikkat çeken Meke Krater Gölü, bir dönem zanaat ile uğraşan azınlıkların yaşadığı, mimarisi ve doğasıyla ilgi çeken Sille, taş evleri ve kayalara oyulmuş Kapadokya'yı andıran yapılarıyla Kilistra da bu seçeneklerin başında gezilip görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

   · Konya'ya tepeden bakmak ve eşsiz bir seyir alanında vakit geçirmek isterseniz Alaaddin Tepesi'ni, doğa ile iç içe yemyeşil bir ortamda dinlenmek isterseniz Meram Bağları'nı ve Türkiye'nin tek çölünü görmek isterseniz de Karapınar Çölü’nü ziyaret edebilirsiniz.

   · Selçuklu döneminden bu yana şehirde dokunan halılar dünyaca üne sahiptir. Günümüzde Ladik, Karapınar, Sille, Akşehir, Saray ve Kavak ilçeleri, halı dokuma geleneğini sürdürmektedir. Karapınar'da dokunan tülü halıları ise çarpıcı renkleri ve peluşu anımsatan yapısıyla hem Avrupa'da ve hem de büyük kentlerimizde en çok aranan halıların başında geliyor.

   KONYA'DA NE YENİR?

   Konya'nın zengin mutfağında öne çıkan yemeklere gelecek olursak; kurutulmuş bamyadan yapılan çorba, iki bıçakla çok ince kıyılan et, domates ve biberden yapılan 'iki bıçak arası’, tandır ekmeği üzerine kavurma et ve yoğurt konularak yapılan 'tirit’ ve incecik açılmış hamurun üzerine kuşbaşı et konularak yapılan 'etli ekmek’ öne çıkan yemeklerdir.

   Konya

   KONYA'YA NASIL GİDİLİR?

   Türkiye’nin her yerinden Konya’ya kara yolu ve demir yolu ile ulaşım sağlanabiliyor. Ancak daha hızlı bir yol kullanmak isteyenler için de her gün düzenli uçak seferleri olduğunu hatırlatalım.

   KONYA'DA NEREDE KALINIR?

   Turizm potansiyeli yüksek olan Konya’da, konaklama açısından pek çok seçeneğe sahipsiniz. Mevlana Müzesi’ne yakın olan tarihi yapıdaki otellerde kalarak kendinizi otantik bir hava içerisinde bulabileceğiniz gibi bütçenize göre otellerde, misafirhanelerde veya konukevlerinde de kalabilirsiniz.

   KONYA'YA NE ZAMAN GİTMELİ?

   Bahar aylarında turistik ziyaretler ve tatiller için tercih edilen kent, özellikle Ekim, Kasım ve Mayıs ayları en yoğun zamanını yaşar. Karasal iklimi nedeniyle kurak bir yaza ve sert geçen kışa ev sahipliği yapan şehir, her ne kadar o dönemlerde de turist çekebiliyor olsa da sonbahar ve ilkbahar ayları daha makul tercihler olacaktır.

   KONYA'DAKİ FESTİVALLER

   · Mevlana’nın Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri - Aralık

   · Beyşehir Ulusal Fotoğrafçılar Buluşması - 17/19 Mayıs 

   · Uluslararası Nasreddin Hoca Şenliği - 5/10 Temmuz

   · Yukarıçiğil Kilim Festivali - 29 Haziran

   · Hasat ve Kültür Şenlikleri - 29 Haziran

   • Gaziantep

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en kalabalık şehri olan Gaziantep, Fırat Nehri’nin suladığı topraklar üzerinde hala yaşanılan en eski kentlerden biridir.

   • Sakarya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sakarya, Marmara Bölgesi’nde önemli turizm merkezlerindendir.

   • Aydın

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Didim, Kuşadası gibi tatil cennetleriyle Ege’nin en güzel yerlerinden biri olan Aydın antik kentleri ve doğa harikası mekanlarıyla kesinlikle görülmesi gereken yerler listesinin başında geliyor!

   • Trabzon

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Mavi ile yeşili birleştiren eşsiz doğası, kültürü, sıcakkanlı insanları, kendine has mutfağı, tarihe tanıklık eden yapıları ile Trabzon, Karadeniz turlarının vazgeçilmezidir.

   • Şanlıurfa

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ‘Peygamberler Şehri’ Şanlıurfa, Türkiye’nin en kalabalık ve aynı zamanda en büyük illerinden biridir.

   • Burdur

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Akdeniz Bölgesi’nin batısında yer alan ‘Göller Yöresinin İncisi’ Burdur, antik kentleri, eşsiz gölleri, tarihi evleri ve kervansarayları ile keşfedilmesi gereken yerlerin başında geliyor!