Kudüs Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   KUDÜS

   3000 yıldan fazla geçmişiyle dünya tarihinin önemli şehirlerinden olan Kudüs, İsrail’in başkenti ve en büyük şehridir. Musevilik, İslamiyet ve Hristiyanlık dinlerinin ortak kutsal noktası olarak kabul edilen Kudüs dünyanın dört bir yanından ziyaretçinin akın ettiği dini yapıları ve Müslüman, Ermen, Yahudi, Hristiyanların yaşadığı kozmopolit yapısıyla farklı bir tatil arayanlara unutulmaz anlar vadediyor!

   Bu yazımızda ‘Dinlerin başkenti’ Kudüs’te gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   KUDÜS’E NASIL GİDİLİR?

   Türk pasaportlu yolcuların İsrail’e giriş yapabilmeleri için vize almaları gerekiyor. Gerekli işlemleri hallettikten sonra Türk Hava Yolları, Pegasus gibi firmalarında direkt uçuşlarıyla önce Tel Aviv’e oradan da yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonrası Kudüs’e ulaşabilirsiniz.

   KUDÜS’TE NEREDE KALINIR?

   Dini ve kültürel önemi nedeniyle dünyanın dört bir yanından turistin akın ettiği Kudüs’te konaklama açısından çok sayıda yer bulunuyor. Ağırlıklı olarak Eski Kent Merkezi, Zion Square ve King David Street bölgelerinde toplanmış olan moteller, butik pansiyonlar veya lüks otellerden bütçenize uyan herhangi birini tercih edebilirsiniz.

   Mescid-i Aksa

   KUDÜS’TE GEZİLECEK YERLER

   • Mescid-i Aksa: Geçmişi 700’lü yıllara dayanan ve dünyanın en ünlü mescidi olan mekan Müslümanların için oldukça büyük bir anlam ifade ediyor. İslam inancına göre Müslümanların ilk kıblesi olduğuna inanılan Mescid-i Aksa Kudüs’e geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında ilk sıralarda geliyor.

   • Kubbet-üs Sahra: Genellikle hemen yanı başındaki Mescid-i Aksa ile karıştırılan mekan Tapınak Tepesi’nde konumlanıyor. Altın sarısı dev kubbesiyle meşhur ve hem Yahudiler hem de Müslümanlar için kutsal kabul edilen yerlerden biri olan Kubbet-üs Sahra ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor.

   • Kutsal Kabir Kilisesi: Hristiyan aleminde oldukça büyük bir önemi olan kilise tarihte Haçlı Seferleri ile fethedilmeye çalışılan yer olarak biliniyor. Hz. İsa’nın gökyüzüne çıktığı yer olduğuna inanılan Kutsal Kabir aynı zamanda İsa’nın çarmıha gerildikten sonra ölü vücudunun yıkandığı yer olarak da anılıyor. İsa’nın yıkandığı taşın o tarihten bu yana ıslak kaldığına inanılan Kutsal Kabir özellikle Hristiyan turistlerin akın ettiği bir yer.

   Kutsal Kabir Kilisesi

   • Tapınak Tepesi: Musevi inancına göre Hz.İbrahim’in oğlunu kurban etmek için geldiği tepe olduğuna inanılan yer aynı zamanda Tapınak Şövalyeleri’nin de merkezi olarak kabul ediliyor. Kudüs’ün en çok ziyaretçi ağırlayan dini merkezlerinden olan Tapınak Tepesi mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

   • Ağlama Duvarı: Yahudiler için en kutsal yerlerden biri olan mekan Kudüs’ün Yahudi Mahallesi bölgesinde konumlanıyor. Kubbet-üs Sahra’ya yakın bir noktada yer alan mekanda günün her saati Musevileri görmenin mümkün olduğu Ağlama Duvarı’nda kadın ve erkeklerin ibadet alanları farklı noktalarda yer alıyor.

   • Zeytin Dağı: Hristiyan inancına göre Hz.İsa’nın çarmıha gerilmeden önce son zamanlarını geçirdiği yer olduğuna inanılan bölge aynı zamanda Hz.Davud’un mezarına da ev sahipliği yapıyor. Şehrin doğusunda konumlanan ve şehrin en çok turist çeken noktalarından biri olan Zeytin Dağı ziyaretçilerine bir de eşsiz Kudüs manzarası sunuyor.

   Kudüs

   • Yad Vashem: İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan Yahudi Soykırımı’nın anısına inşa edilen anıt Kudüs’te en çok ziyaret edilen yerlerden. Holocaust ile ilgili fotoğraflar, yazılar, belgeler gibi dokümanların yer aldığı Yad Vashem savaş sırasında hayatını kaybeden yaklaşık 6 milyon kişiyle ilgili en net bilgilerin bulunacağı yerlerden biri.

   • İsrail Müzesi: Ülkenin en büyük müzesi olma özelliğine sahip mekanda dünyanın farklı noktalarından getirilen çok sayıda eser bulunuyor. Oldukça geniş bir koleksiyona sahip İsrail Müzesi şehrin kültürel açıdan en önemli yerlerinden biri. 

   • Jaffa Caddesi: Farklı inançlara ait çok sayıda dini mekanın yer aldığı Kudüs’te gezinize kısa bir mola vermek isterseniz bunun için en ideal yerlerin başında Jaffa Caddesi geliyor. Dünyaca ünlü markalara ait mağazaların yanı sıra çok sayıda cafe ve restoranın yer aldığı bölgede dinlenebilir, yemek yiyebilirsiniz.

   KUDÜS’TE NE YENİR?

   Kudüs’ün meşhur yemeklerinin başında fasulye, arpa, patetes ve etten yapılan Cholent geliyor. Bunun yanı sıra tabun ekmeğinin üstüne tavuk, sumak, çam fıstığı ve baharatlarla süslenerek servis edilen Musahan, sarı pirinç ile boğulmuş tabun ekmeğinin üstünde kuzu bacağı veya büyük kuzu parçaları ile pişirilen Mansaf gibi yemekleri de tadabilirsiniz . Son olarak orta doğu kültürünün vazgeçilmezi olan kahvenin ‘Kakule Baharatı’ ile pişirilmiş hali de şehirde denemeniz gerekenler arasında yer alıyor.

   Ağlama Duvarı

   KUDÜS’TE GECE HAYATI

   Kudüs’te gece hayatı bakımından çok fazla alternatif bulunmuyor. Gündüzleri pazar kurulan Machane Yehuda bölgesinde akşam saatlerinde ise tezgahlar ufak birer bara çevriliyor. HaTipa ve May 5th gibi ünlü mekanlarda içkinizi içip dostlarınızla sohbet edebileceğiniz Kudüs’ün gece hayatından memnun kalmazsanız sadece 45 dakika mesafedeki Tel Aviv’e geçebilirsiniz. 

   KUDÜS’E NE ZAMAN GİTMELİ?

   Akdeniz iklimin etkisi altındaki Kudüs’te kışlar aylarında genellikle ılık bir hava görülürken yaz ayları oldukça sıcak geçiyor. Yılın her dönemi turizme elverişli bir yapıya sahip olan şehre gitmek için en ideal zamanlar ise Nisan-Mayıs ve Ağustos-Eylül dönemi olarak ön plana çıkıyor.

   KUDÜS’TEKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   • Shaon Horef – Şubat

   • Sounds Of The Old City – Mart

   • Jerusalem Arts Festival – Mart

   • French Film Festival – Mart

   • Bach In Jerusalem – Mayıs

   • International Writers Festival – Mayıs

   • Israeli Wine Tasting Festival – Temmuz / Ağustos

   • International Arts and Crafts Fair – Ağustos

   • Balabasta – Ağustos

   • International Festival of Puppet Theater – Ağustos

   • Jerusalem Beer Festival – Ağustos

   • Piyut Festival – Eylül

   • Jewish Film Festivali – Aralık

   uygunfiyat-apps
   • Budapeşte

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Dünyanın en romantik şehirlerinden olan Budapeşte’ye geldiğinizde; ışıltılı köprüleri, sıcacık insanları, mimarisi ve gezilecek yerleri ile daha şehirden ayrılmamışken bir daha gelmenin planlarını yapabilirsiniz.

   • Malta

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Akdeniz’de ufak bir ada ülkesi olan Malta geçmişi tarih öncesi dönemlere kadar dayanan tarihi bir ülke.

   • Melbourne

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinde yer alan Melbourne sahilleri, doğa parkları ve devasa eğlence merkezleriyle mutlaka görülmesi gereken bir yer!

   • Brugge

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Belçika’nın Ortaçağdan bu yana dokusu bozulmamış şehri Brugge tarihi dokusu, romantik atmosferi, asırlara meydan okuyan mimari yapıları ile her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor.

   • Hong Kong

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Çin’in güneydoğusunda yer alan Hong Kong, uzun yıllar İngiltere hakimiyetinde kaldıktan sonra 1997 yılında özerkliğini ilan ederek Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlanmıştır.

   • Kişinev

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Moldova’nın başkenti Kişinev yıllar boyunca önce Osmanlı sonra da Rusya hakimiyetinde kalmış bir şehir.