Ljubljana Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   LJUBLJANA

   Slovenya’nın başkenti Ljubljana tarihi mekanlarının yanı sıra eşsiz doğal güzellikleriyle de Doğu Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri. Sahip olduğu yeşil alanlar ile ününü tüm dünyaya yayan ve “2016 Avrupa Yeşil Başkenti” seçilen Ljubljana hem eski hem de yeni şehir kısmıyla ziyaretçilerine eşsiz bir tatil vadediyor!

   Bu yazımızda ‘Yeşil Şehir’ Ljubljana’da gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   LJUBLJANA’A NASIL GİDİLİR?

   Türk vatandaşlarının Slovenya’ya giriş yapabilmesi için vize almaları gerekiyor. Vize işlemlerini hallettikten sonra İstanbul’dan düzenlenen direkt uçuşlarla yaklaşık 2,5-3 saatlik bir yolculuk sonrası Ljubljana’ya 45 dakika mesafedeki Brnik Letalisce Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

   LJUBLJANA’DA NEREDE KALINIR?

   Slovenya’da öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı yerlerin başında gelmesi sebebiyle Ljubljana’da çok sayıda konaklayacak yer bulunuyor. Şehre geldiğinizde konukevleri, butik pansiyonlar ve motellerden beş yıldızlı otellere varana kadar değişen kategorilerdeki tesislerden bütçenize uygun olanı tercih edebilirsiniz.

   Ljubljana

   LJUBLJANA’DA GEZİLECEK YERLER

   • Tromostovje: Geçmişi 1200’lü yıllara dayanan ‘Üçlü Köprü’ Ljubljana’da görülmesi gereken ilk yer olarak ön plana çıkıyor. Şehrin yeni kısmı ile Preseren Meydanı arasında bağlantı sağlayan köprüler ilk olarak tahtadan yapılmış, zaman içerisinde taş yapılarla değiştirilmiş. Ljubljana Nehri üzerinde yükselen Tromostovje’yi görmeden şehirden ayrılmamalısınız!

   • Preseren Meydanı: Fransız Kilisesi, Ulusal Kütüphane, Tivoli Parkı gibi turistlerin büyük ilgisini çeken mekanlara ev sahipliği yapan meydan adını ünlü şair France Preseren’den alıyor. Ljubljana’nın kalbinin attığı yer olarak ön plana çıkan Preseren’e geldiğinizde hem unutulmaz fotoğraflar çekebilir hem de civarda performans sergileyen sokak sanatçılarını izleyebilirsiniz.

   • Ejderha Köprüsü: Slovenya’nın sembol yapılarından olan köprü depremde gördüğü zararın ardından restore edilmiş ve 1901 yılında tekrar kullanıma açılmış. 16 adet ejderha heykelinin bulunduğu tarihi Ejderha Köprüsü Ljubljana’ya geldiğinizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden!

   • Tivoli Parkı: 1800’lü yılların başında inşa edilen park şehirdeki en büyük yeşil alanların başında geliyor. İçerisinde Sanat Tarihi Müzesi ve spor salonu da bulunduran mekan yaklaşık 5 km karelik bir alan üzerinde yayılıyor. Binlerce ağaç ve kuş türüne ev sahipliği yapan Tivoli’de yürüyüşlere çıkabilir, Ljubljana gezinize kısa ve keyifli bir mola verebilirsiniz.

   • Fransız Kilisesi: Preseren Meydanı’nda yükselen kilise şehirde en çok turist ağırlayan yerlerin ilk sırasında geliyor. 16. Yüzyılın ortalarında inşa edilen tarihi yapı 1895 depreminde zarar görmesi nedeniyle restore edilmiş ve 1936’da tekrar kullanıma açılmış. Pembe rengiyle Ljublajana’daki diğer binaların arasından kolaylıkla sıyrılan ve büyük ilgi çeken Fransız Kilisesi ziyaretçilerine oldukça ilginç bir deneyim vadediyor!

   • Old Town: Eski Şehir bölgesi Ljubljana’ya geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken bir yer. Tarihi köprüler vasıtasıyla ulaşımın sağlandığı bölgede geçmişi asırlara dayanan yapıları görebilir, şehrin Arnavut kaldırımlı tarihi sokaklarında yürüyüşe çıkabilir, civardaki mağazalardan sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz!

   • Metelkova City: Yaklaşık 15 bin metrekarelik bir alan üzerinde yayılan Metelkova 1993 yılında inşa edilmiş bir yer. Şehirdeki aktivitelerin değişmez adresi olan mekan sanat galerileri, konserler ve performans gösterilerine ev sahipliği yaparken özellikle akşam saatlerinde oldukça hareketli bir atmosfere sahip oluyor. 

   • Ljubljana Kalesi: 15. Yüzyılda şehri Türklerden korumak amacıyla inşa edilen tarihi kale ziyaretçilerine eşsiz bir şehir manzarası sunuyor. Yürüyerek çıkabileceğiniz gibi füniküler ile de ulaşabileceğiniz Ljubljana Kalesi’nde yer alan restoranlarda bir yandan yemeğinizi yerken bir yandan da bu güzel şehri metrelerce yüksekten görebilirsiniz.

   • Cumhuriyet Meydanı: Slovenyalı ünlü mimar Edvard Ravnikar tarafından tasarlanan meydan 1960 yılında inşa edilmiş. Şehir Müzesi, Cankar Centre ve çevredeki alışveriş merkezlerine yakın bir bölgede konumlanan Cumhuriyet Meydanı aynı zamanda Slovenya’nın 1991 yılında SSCB’den ayrılarak bağımsızlığını ilan ettiği yer olma özelliğine de sahip.

   • Ulusal Kütüphane: 17. Yüzyılda inşa edilmiş bir binada bulunan kütüphanede yaklaşık 1,5 milyon kitap ve 9000’e yakın el yazması eser yer alıyor. 1800’lü yılların sonunda yaşanan depremde büyük bir kısmı yıkılan ancak daha sonra tekrar orijinaline bağlı kalınarak inşa edilen kütüphane özellikle edebiyat tutkunlarının mutlaka görmesi gereken yerlerden.

   • Aziz Nicholas Katedrali: Ciril-Metodov Meydanı’ndaki katedral şehrin ünlü mimari yapılarından. 18. Yüzyılın başlarında inşa edilen dini yapı ikiz kuleleri ve dikkat çekici yeşil renginin yanı sıra Slovenya’nın ünlü sanatçılarının eserleriyle donatılmış bir bahçeye sahip.

   Ljubljana

   LJUBLJANA’DA NE YENİR?

   Avusturya, İtalya, Macaristan ve Hırvatistan ile çevrili olan Slovenya’nın mutfağında da bu ülkelerden etkileri görmek mümkün. Kara buğdayın yemeklerde ağırlıklı olarak kullanıldığı şehirde spagetti, karışık mantar çorbası, şnitzel, deniz ürünleri gibi komşu ülkelerin lezzetlerini tadabileceğiniz gibi dünya mutfağından çok sayıda restorana rastlayabilirsiniz. Ljubljana’ya geldiğinizde mutlaka tatmanız gereken şey ise ününü dünyaya yaymış olan şaraplar!

   LJUBLJANA’DA GECE HAYATI

   Öğrenci değişim programı Erasmus sayesinde farklı milletlerden birçok öğrenciye ev sahipliği yapan Ljubljana’da oldukça genç bir nüfus yaşarken bu durum gece hayatına da olumlu etki ediyor. Her türlü bütçeye hitap eden mekanlarıyla oldukça hareketli bir gece hayatına sahip olan şehirde başta Parlament Pub, Brooklyn, Cirkus, Metelkova gibi ünlü mekanlar olmak üzere çok sayıdaki pub, bar, disko ve gece kulübünden birini tercih edebilirsiniz.

   LJUBLJANA’YA NE ZAMAN GİTMELİ?

   Karasal, okyanus ve Akdeniz ikliminin etkilerinin görüldüğü Slovenya’da bölgeden bölgeye değişiklik gösteren bir iklim var. Kış aylarında genellikle kar altında kalan Ljubljana’ya gitmek için en ideal dönemler ise ilkbaharın başladığı Nisan-Mayıs ayları ile sonbahar mevsimi arasında kalan dönem olarak öne çıkıyor.

   LJUBLJANA’DAKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   • Drugba Godba Müzik Festivali – Mayıs

   • Ljubljana Jazz Festival – Haziran

   • Ljubljana Klasik Müzik Festivali – Haziran

   • Ljubljana Festival – Temmuz / Eylül

   • Ljubljana Maratonu – Ekim

   • Ljubljana Film Festivali – Kasım

   uygunfiyat-apps
   • Bratislava

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tuna Nehri’nin kıyısına kurulmuş tarihi bir şehir olan Bratislava’nın hem Avusturya hem de Macaristan’a sınırı bulunuyor.

   • Seyşeller

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Seyşeller, Doğu Afrika’da yer alan Hint Okyanusu’nun üstünde 115 adadan oluşan bir ada ülkesidir.

   • Shangai (Şangay)

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Son dönemde gösterdiği hızlı gelişmeyle Çin’in finans, ekonomi, kültürel ve turistik anlamda merkez şehirlerinden biri konumuna gelen Şangay Uzak Doğu’nun en büyük metropollerinin başında geliyor.

   • Paris

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Dünyadaki en romantik şehirlerden biri olarak kabul edilen Paris, Avrupa’da en çok turist çeken yerlerin başında geliyor.

   • Brüksel

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Avrupa Birliği’nin başkenti olan Brüksel siyasi kimliğinin yanı sıra birçok tarihi mekana ve müzeye de ev sahipliği yapıyor.

   • Cincinnati

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında kalan Ohio’ya bağlı olan Cincinnati, Colombus ve Cleveland’dan sonra eyaletin en büyük üçüncü şehridir.