Londra Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   LONDRA

   Dünyanın en eski metropollerinden biri olan Londra, Avrupa’nın en çok turist çeken yerlerinin başında geliyor. Kasvetli havasına rağmen Big Ben, Tower Bridge, London Eye gibi mimari yapılarının yanı sıra birçok müze ve galeriye de ev sahipliği yapan şehir mutlaka görülmesi gereken yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor!

   Bu yazımızda Londra’daki gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   LONDRA’YA NASIL GİDİLİR?

   Türk vatandaşlarına vize uygulaması uygulayan Londra’ya ülkemizden her gün aktarmasız seferler düzenleniyor. 4 saatlik bir yolculuk sonrası Heatrow Havalimanı’na ulaşabileceğiniz gibi eğer tatil rotanız direkt İngiltere’den başlamıyorsa Fransa’dan tren vs. gibi ulaşım araçlarıyla da Londra’ya geçebilirsiniz.

   LONDRA’DA NEREDE KALINIR?

   Dünyanın en çok turist çeken metropollerinden biri olan Londra’da kalacak yer açısından çok sayıda alternatif bulunuyor. 4000’e yakın konaklama tesisinin bulunduğu şehirde fiyatlar ise Avrupa’nın diğer merkezlerine kıyasla nispeten pahalı. Dünyanın en gelişmiş metro ağlarından birine sahip olan Londra’da kalacağınız yeri merkezden biraz uzakta seçerek veya erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak otel masraflarını azaltabilirsiniz.

   Londra - London Bridge

   LONDRA’DA GEZİLECEK YERLER

   · Big Ben: İngiliz Parlamento Binası olan Westminster Sarayı’nın hemen yanı başında yer alan Big Ben Saat Kulesi İngiltere’nin en önemli sembollerinden biri olarak kabul ediliyor. 16. Yüzyıldan bu yana Lordlar Kamarası’nın adresi olan saray ve 106 metrelik uzunluğuyla Big Ben şehre geldiğinizde ilk görmeniz gereken yer!

   · Shakespeare’s Globe: Tate Modern’e oldukça yakın bir konumda bulunan Shakespeare’in Tiyatrosu sanatseverlerin Londra’da en çok ziyaret ettiği yerlerden. Tiyatronun ilk binası 1600’lü yıllarda tahrip edildikten 300 yıl sonra ilk haline birebir uygun olarak tekrar inşa edilmiş. Sezonun Shakespeare’in doğum günü olan 23 Nisan’da başladığı tiyatroyu düzenlenen tur gezileriyle sezon dışında da görmek mümkün.

   · Tower of London: Londra’daki en eski yapılardan biri olan Tower of London yüzyıllardır farklı amaçlar için kullanılmış olan bir yapı. Binanın bünyesindeki Beyaz Kule savunma amaçlı inşa edilirken bina zaman içerisinde hayvanat bahçesi, hapishane, darphane vs. olarak da kullanılmış. Birleşik Krallığın ünlü kraliyet tacının da görülebileceği Tower of London’a uğramadan dönmemelisiniz.

   · Buckingham Sarayı: İngiliz Kraliyet Ailesi’nin yaşadığı Buckingham Sarayı ilk olarak 1705 yılında inşa edilmiş bir yapı. 1800’lü yılların ortalarında yapılan restorasyon çalışmalarından sonra Kraliyet Ailesi’nin resmi ikameti olarak kullanılmaya başlayan saray yılın belirli dönemlerinden ziyaretçilere açılıyor. Eğer seyahatiniz Ağustos ve Eylül aylarına denk geliyorsa düzenlenen turlarla içerisini görebileceğiniz Buckingham Sarayı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

   · British Museum: Dünyadaki en eski müze olma özelliğine sahip olan British Museum 1753 yılında inşa edilmiş. Dünyanın her bir köşesinden 6 milyona yakın koleksiyonun sergilendiği müze Londra’da görülmeden dönülmemesi gereken yerlerden.

   · London Eye: Dünyanın en yüksek dönmedolabı olarak bilinen London Eye yerden 135 metre yükseklikte yer alıyor. 2000 yılında Milenyum kutlamaları amacıyla yapılan yapının en üst katından şehrin eşsiz manzarasını görebilir, unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

   · Westminster Abbey: Londra’nın en meşhur dini yapılarından olan Westminster Abbey’in geçmişi 900’lü yıllara kadar dayanıyor. 1996 yılında trafik kazasında hayatını kaybeden Prenses Diana’nın cenazesinin düzenlendiği mekanda aynı zamanda kraliyet ailesinin taç giyme törenleri de düzenleniyor.

   · Tower Bridge: Londra’nın sembolü olan Tower Bridge 1800’lü yıllarında sonunda inşa edilmiş. Glass Floor adı verilen camla kaplı zemininde yürüyüş yapma imkanının olduğu kulede bir de sergi salonu bulunuyor.

   · Piccadilly Circus: Londra’nın en hareketli noktası olan Piccadilly Circus şehrin buluşma noktası konumunda bulunuyor. 100 yılı aşkın bir süredir ışıklandırılan ve 1800’lü yılların sonunda inşa edilen Eros Heykeli’ne ev sahipliği yapan mekan şehrin önemli caddelerinin kesişme noktasında yer alıyor.

   · Madame Tussauds Müzesi: Dünyanın önemli figürlerinin balmumundan heykellerinin yer aldığı Madame Tussauds şehirde görmeden ayrılmamanız gereken bir mekan. Pop starlardan sporculara, siyasetçilerden film yıldızlarına birçok kişinin balmumu heykelinin yer aldığı müzede yer alan 4D Marvel Experience bölümünde de keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

   · Hyde Park: Şehirdeki parkların en büyüğü olan Hyde Park, 1536 yılında kraliyet parkına dönüştürülmüş. 17. Yüzyıldan bu yana ziyaretçilerini kabul eden parkta zaman zaman at yarışları vs. gibi etkinlikler de düzenleniyor. Eğer Londra’da doğayla iç içe bir ortamda kafanızı dinlemek isterseniz ata binip, çevredeki kuğuları besleyebileceğiniz Hyde Park en ideal adres!

   · Trafalgar Meydanı: Londra’nın sembol merkezlerinden olan Trafalgar Meydanı şehrin en önemli merkezlerinin başında geliyor. Açık hava etkinliklerinin merkezi konumunda olan meydanda Trafalgar Muharebesi’nde hayatını kaybeden Amiral Lord Nelson’un heykeli bulunuyor.

   · Doğa Tarihi Müzesi: Londra’da en çok turist çeken mekanların başında gelen Doğa Tarihi Müzesi’nde (Natural History Museum) 70 milyondan fazla eser yer alıyor. Botanik, zooloji entomoloji gibi bölümlere sahip olan müzede dinazorlardan günümüz canlılarına kadar dünyadaki örnekleri görmek mümkün.

   · Tate Modern: Dünyanın en büyük sanat müzelerinden biri olan Tate Modern’de 88 adet galeri bulunuyor. Picasso’dan Dali’ye kadar dünyaca ünlü birçok sanatçının çağdaş koleksiyonlarının bulabileceğiniz müze bir dönem güç istasyonu olarak kullanılmış Bankside Power Station binasında yer alıyor. 

   · Ulusal Galeri: Girişlerin ücretsiz olduğu National Gallery şehrin en önemli sanat galerinden. Rönesans dönemi başta olmak üzere 2500’e yakın parçadan oluşan bir koleksiyona sahip olan Ulusal Galeri sanat tutkunlarına keyifli anlar vadediyor.

   · Oxford Street: Londra’nın en meşhur alışveriş caddesi Oxford Street’te dünyaca ünlü markaların mağazalarını bulmak mümkün. Selfridges, Primark gibi meşhur AVM’lerin yer aldığı Oxford Street’te yürüyüşe çıkıp alışveriş yapabilirsiniz.

   Londra - Big Ben

   LONDRA’DA NE YENİR?

   İngiltere’nin dünyaca ünlü bir mutfağı olduğunu söylemek pek de mümkün değil. Deniz ürünlerinin çok sık tüketildiği şehre geldiğinizde yöresel bir şeyler tatmak isterseniz adaya özgü kahvaltı olan English Breakfast’ı ve İngiliz yemek kültürünün önemli öğelerinden Fish & Cips’ı deneyebilir, sütlü çayın tadına bakabilirsiniz. Eğer Londra’da damak tadınızı değiştirmek istemiyorsanız Türk, Çin, Hint, Arap vs. gibi dünyaca ünlü mutfaklardan yemekleri bulabileceğiniz çok sayıda restorandan birini tercih edebilirsiniz. 

   LONDRA’DA GECE HAYATI

   Londra’da oldukça renkli bir gece hayatı var. Discolar, gece kulüpleri ve publarla dolu şehirde eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar devam ediyor. Alkolün su gibi Londra gecelerinin en meşhur mekanları ise Fabric, Pasha, Big Chill House ve XOYO. Şehirde gece dışarı çıkmadan önce bilmeniz gerekenler ise birçok mekanda kılık kıyafet kontrolü yapılıyor ve kapılarında genellikle uzun kuyruklar oluşuyor!

   LONDRA’YA NE ZAMAN GİTMELİ?

   Britanya adasının genelinde görüldüğü gibi Londra’da da yıl boyunca kapalı ve yağışlı bir hava görülüyor. Sıcaklıkların ortalama 20 derece seviyelerinde olduğu şehre gelmek için en ideal zamanlar ise Mayıs ve Eylül arasında kalan ilkbahar-yaz dönemi olarak göze çarpıyor. Bu aylarda da yanınızda hırka vs. bulundurmanızda büyük yarar varken eğer Londra’ya sonbaharda gitmek isterseniz de mutlaka kalın giysilerinizi de almalısınız!

   LONDRA’DAKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   · New Year’s Day – 1 Ocak

   · Londra Moda Haftası – Şubat / Eylül

   · Ideal Home Show – Mart

   · Londra Maratonu – Nisan

   · The Boat Race – Nisan

   · Londra Kitap Festivali – Nisan

   · Chelsea Çiçek Festivali – Mayıs

   · Trooping the Colour – Haziran

   · Carnival de Cuba – Haziran

   · Glastonbury Festival - Haziran

   · London Festival of Architecture – Haziran

   · London Motorexpo - Haziran

   · Wimbledon – Haziran / Temmuz

   · Lovebox - Temmuz

   · City of London Festival – Haziran / Temmuz

   · Hampton Court Palace Flower Show – Temmuz

   · The Proms – Ağustos

   · Carnaval del Pueblo – Ağustos

   · Notting Hill Carnival – Ağustos

   · Londra Film Festivali – Ekim

   · Lord Mayor’s Show – 29 Ekim

   · Bonfire Night – 5 Kasım

   uygunfiyat-apps
   • Kanarya Adaları

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Yılda 5 milyona yakın turisti ağırlayan Kanarya Adaları, egzotik atmosferi ve doğal güzellikleriyle mutlaka görülmesi gereken bir yer!

   • Lizbon

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Portekiz’in en zengin ve kalabalık şehri Lizbon, Avrupa’nın en batısında yer alır. Gidenlerin tramvaylarıyla, denizin iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri ve 7 tepesiyle İstanbul’a benzettiği güzel mi güzel Lizbon ziyaretçilerini bekliyor.

   • Kudüs

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    3000 yıldan fazla geçmişiyle dünya tarihinin önemli şehirlerinden olan Kudüs, İsrail’in başkenti ve en büyük şehridir

   • Oslo

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Bir liman kenti olan Oslo uçsuz bucaksız yemyeşil alanları, Viking tarihine ışık tutan müzeleri ve yüksek yaşam standardıyla gelen turistlerin bir parçasını kendinde bırakıyor!

   • Buenos Aires

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Arjantin’in başkenti olan Buenos Aires, Brezilya’daki Sao Paulo’dan sonra kıtanın en büyük ikinci şehri olma özelliğine sahip.

   • Bakü

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Azerbaycan’ın gözbebeği Bakü, şehri aydınlatan gece ışıklandırması, müzeleri, kendinizi evinizde hissettiren insanları ile görmeniz gereken şehirlerdendir.