Machu Picchu Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   MACHU PİCCHU

   Peru’nun dünyaca ünlü antik şehri Machu Picchu dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul ediliyor. And Dağları’nda 2500 metrelik bir yükseklikte konumlanan ve yüz yıllar boyunca gizli kalmış olan Machu Picchu esrarengiz atmosferi, ünlü tapınakları ve sırrı halen çözülemeyen mimari yapıları ile deniz-kum-güneş üçlüsünden farklı bir tatil arayanların mutlaka görmesi gereken bir şehir!

   Bu yazımızda ‘Gökyüzündeki Şehir’ Machu Picchu’da gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   MACHU PİCCHU’YA NASIL GİDİLİR?

   Türk vatandaşlarının Peru’ya vizesiz olarak giriş yapabiliyor. Machu Picchu’ya giden yol ise birkaç basamaktan oluşuyor. Türk Hava Yolları, Lufthansa ve KLM gibi firmaların aktarmalı uçuşlarıyla yaklaşık 18 saatlik bir yolculuk sonrası önce başkent Lima’ya ulaştıktan sonra yine uçakla 1-1,5 saatlik bir yolculukla Cusco’ya geçmeniz gerekiyor. Machu Picchu’ya 80 km uzaklıktaki şehre geldikten sonra da isterseniz rehberler eşliğinde düzenlenen ve 2-4 gün arası süren yürüyüşlerle isterseniz de tren vasıtasıyla bölgeye ulaşabilirsiniz.

   MACHU PİCCHU’DA NEREDE KALINIR?

   Ülkenin en çok turist çeken yeri olan Machu Picchu’nun çevresinde sınırlı sayıda kalacak yer bulunuyor. Konaklamak için fiyat olarak biraz pahalı olan tesisleri tercih etmek yerine Cusco’nun merkezinde yer alan moteller, butik pansiyonlar veya otellerden birini tercih edebilirsiniz.

   Machu Picchu

   MACHU PİCCHU’DA GEZİLECEK YERLER

   Güney Amerika’daki Amazon ormanları ile And Dağları arasında yer alan ve ününü tüm dünyaya yaymış olan Machu Picchu, Peru ve çevresindeki bölgelerde hüküm sürmüş İnka Uygarlığı tarafından inşa edilmiş tarihi ve gizemli bir şehir. Deniz seviyesinden yaklaşık 2500 metre yükseklikte bir dağın yamacı üzerinde konumlanan bu tarihi mekan aradan geçen yüzyıllara rağmen ilk inşa edildiği halini koruyarak tüm dünyanın ilgisini çekiyor.

   Dünya üzerindeki en önemli arkeolojik buluntulardan biri olarak kabul edilen Machu Picchu 1938 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girerken, 2007 yılında bu yana dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul ediliyor.

   Tarihi 1400’lü yıllara kadar dayanan Machu Picchu 12. yüzyılda kurulan İnka Krallığı’nın hükümdarı Pachacutec döneminde inşa edilmiş bir şehir. Coğrafi Keşifler döneminde Peru’ya gelen İspanyollar tarafından ateşli silahlar ve salgın haline getirilen çiçek hastalığı ile yıkılan İnkalar savaşın son dönemlerinde şehri terk edip Machu Picchu’ya giden yolları gizlerken, bölgenin en yüksek ve en çok yağmur alan yerlerinden biri olan bu tarihi mekan ise büyüyen otlar vs. ile gizleniyor ve yaklaşık 500 sene boyunca kimsenin bu dünya harikasının varlığından haberi bile olmuyor! 1911 yılında Amerikalı Hiram Bingham tarafından bulunan ve tarihin en önemli arkeolojik keşiflerinden biri olarak gösterilen Machu Picchu o tarihten bu yana dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerini ağırlıyor.

   İnka dilinde ‘Yaşlı Dağ’ anlamına gelen Machu Picchu yaklaşık 35 hektarlık geniş bir alan üzerinde yayılıyor. Tarım arazilerinin ve evlerin olduğu bölümün dışında çok sayıda tapınağın da bulunduğu şehirde görülmesi gereken çok sayıda tarihi eser yer alıyor.

   Machu Picchu

   • Güneş Tapınağı: İnkaların taş işçiliğinin en güzel örneği olan tapınak Machu Picchu’nun en önemli yapısı olarak biliniyor. O dönemki imkanlarla nasıl bu denli muntazam yapıldığı merak konusu olan Güneş Tapınağı sırrı halen çözülemeyen eşsiz mimarisi ile görenleri hayrete düşürüyor.

   • Tarım Alanları: Tarımda oldukça gelişmiş bir uygarlık olan İnkaların esrarengiz eserlerinden biri de tarım alanları. Dönemin şartlarına göre zamanın ötesinde bir sisteme sahip olan tarım terasları 50 derecelik bir eğime sahip ve aynı zamanda civardaki birçok yapıya da destek görevi görüyor. 130 adet su kanalının bulunduğu alanda yağmur miktarı ne olursa olsun hiçbir şekilde sel veya toprak kayması görülmüyor.

   • Üç Pencereli Oda: Adının duvarındaki pencerelerden alan yapının inşasında kullanılan blok taşların ağırlığının yaklaşık 3 ton olduğu tahmin ediliyor. İmparator Pachacuteq’in ikamet ettiği yer olduğu tahmin edilen mekan yapılırken bu taşların oraya nasıl getirildiği ise hala merak konusu.

   • Akbaba Tapınağı: Machu Picchu’daki en dikkat çekici eserlerden biri olan tapınak taş işçiliğinde ustalaşmış olan İnkalar tarafından doğal bir oluşuma şekil verilerek inşa edilmiş. Geçmişi milyonlarca yıl öncesine dayanan bir kayanın kanatlarını açmış bir Akbaba haline getirildiği yapı aynı zamanda hapishane olarak da kullanılmış.

   • Funerary Rock Hut: Machu Picchu’nun meşhur fotoğrafının çekildiği konum aynı zamanda şehre gelirken kullanılırken İnka Yolu’nun da başlangıcı olarak kabul ediliyor. Kraliyet Mezarları başta olmak birçok tarihi yapının görülebileceği yerden Machu Picchu’nun gizemli manzarasını izleyebilirsiniz!

   • Meydan: Huayna Picchu manzarasının görülebileceği bölge tapınaklar ile günlük yaşamda kullanılan evleri ayıran bölge olarak kabul ediliyor. Akbaba Tapınağı ve hapishane olarak kullanılan yapılara ev sahipliği yapan meydan Intihuatana Taşı’na da oldukça yakın bir konumda bulunuyor.

   Machu Picchu

   • Güneş Kapısı: İnka inancına göre din adamlarının ayinler düzenlediği ve Güneş için adaklar kurban ettiği yer olarak bilinen yapı da aynı zamanda şehre ulaşmak için kullanılan İnka Yolu’nun bitişini ve Machu Picchu’ya geldiğinizi temsil ediyor.

   • Intihuatana Taşı: İnka dilinde ‘Güneş Takvimi’ anlamına gelen ve orijinal adı ‘Intihuatana Stone’ olan yapının o dönemlerde saat olarak kullanıldığı düşünülüyor. 

   • Kutsal Plaza: Bölgeye gelen arkeologların ve ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken yapılardan biri olan mekanın inşasında kullanılan taşlar yüzyıllardır yağan yağmura ve yaşanan depremlere rağmen ilk günkü halini koruyor!

   • Kraliyet Mezarı: Güneş Tapınağı’nın hemen altında yer alan bölümünde kraliyet ailesine ait mezarların yanı sıra çok sayıda mumya yer alıyor. 

   • Kutsal Kaya: Şehrin Huayna Picchu bölgesindeki kayanın İnka uygarlığı için oldukça büyük önemi olduğu tahmin ediliyor. Şehri koruduğuna ve kutsadığına inanılan yapı eşsiz manzarası ile ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim yaşatıyor.

   • Ay Tapınağı: İnka inancına göre gece tanrısı olarak kabul edilen Ay için inşa edilen tapınağın oldukça zorlu bir çıkış yolu var. Sadece rehberler eşliğinde izin verilen yürüyüşlerle dar ve riskli bir patikadan gidilen tapınak Machu Picchu’nun ilgi çeken yerlerinden.

   MACHU PİCCHU’DA NE YENİR?

   Yiyecek satışının olmadığı ve içeri yemek sokmanın da yasak olduğu Machu Picchu’da tek alternatifiniz içeriyi girmeden önce çevredeki restoranlarda yemek ihtiyacınızı gidermek. Peru mutfağının yöresel lezzetleri cancha, ceviche, causa gibi yemeklerin yanı sıra dünya mutfağından bazı ünlü yemeklerin de bulunabileceği bölgede atıştırıp akşam yemeğinizi Cusco’ya geri döndüğünüzde yiyebilirsiniz.

   Machu Picchu

   MACHU PİCCHU’DA GECE HAYATI

   Tarihi dokusuyla dünyanın dört bir yanından turist çeken Machu Picchu’da gece hayatı gibi bir imkan bulunmuyor. Eğer gezinizi tamamladıktan sonra akşam dışarı çıkıp bir şeyler içmek isterseniz bölgeye en yakın yerleşim yeri olan Cusco’daki mekanlara gidebilirsiniz.

   MACHU PİCCHU’YA NE ZAMAN GİTMELİ?

   Güney yarımkürede yer alan Peru ile Türkiye arasında mevsimsel farklılıklar yaşanıyor. Ülkemizde kış yaşanırken yaz mevsimini yaşayan ülkede Nisan ve Ekim arasında kurak bir hava görülürken, Kasım ve Mart ayları arasında ise yoğun yağışlar yaşanıyor. Bu nedenle Machu Picchu ziyaretinizi Haziran-Temmuz ayları gibi planlamak en doğru seçim olacaktır.

   MACHU PİCCHU’DAKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   • Adoración de los Reys – Ocak

   • Semana Santa – Mart 

   • Fiesta de las Cruces – Mayıs

   • Corpus Christi – Haziran

   • Semana Turística del Cusco – Ekim

   uygunfiyat-apps
   • San Marino

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Dünyanın üçüncü ülkesi olan San Marino’nun tamamı İtalya sınırları içerisinde yer alıyor.

   • Londra

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Kasvetli havasına rağmen Big Ben, Tower Bridge, London Eye gibi mimari yapılarının yanı sıra birçok müze ve galeriye de ev sahipliği yapan şehir mutlaka görülmesi gereken yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor!

   • Kahire

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Afrika’nın en kalabalık ve en büyük kenti olan Kahire, Firavunlar dönemi ile başlayan binlerce yıllık tarihe tanıklık etmiştir

   • Sydney

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Dünyaca ünlü Opera Binası, Bondi Plajı gibi mekanları ve adanın yerlileri Aborjinlere ait eşsiz koleksiyonların görülebileceği müzeleriyle Sydney tam bir turizm cenneti!

   • Bali

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Endonezya’ya bağlı tropik bir ada olan Bali altın rengi kumlarla dolu plajları ve turkuaz suları, mistik tapınakları, maymunlarla dolu doğa harikası ormanları ve ilginç kültürüyle dört dörtlük bir tatil için ideal bir yer!

   • Malta

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Akdeniz’de ufak bir ada ülkesi olan Malta geçmişi tarih öncesi dönemlere kadar dayanan tarihi bir ülke.