Malatya Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   MALATYA

   Malatya, antik çağlardan beri ticari açıdan önemli bir kesişme noktasıdır. Kral Yolu ve İpek Yolu’nun üstünde yer alan şehir, bu nedenle Anadolu’dan pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. İlk yerleşimlerin MÖ. 8 binlere dayandığı Malatya’da; Hitit, Asur, Pers, Roma, Bizans, Arap, Selçuklu ve Osmanlı egemenliklerinin izlerini görmek mümkündür.

   Malatya ilk kez Hz. Ömer devrinde Müslümanların eline geçmiş, Emeviler ve Abbasiler döneminde Bizans’la yapılan savaşlara tanıklık etmiştir. 12. yüzyılda Danişmentlilerin egemenliği altına giren kent, 1515 yılında Yavuz Sultan Selim zamanında kesin olarak Osmanlı yönetimi altına girmiştir.

   MALATYA'YA NASIL GİDİLİR?

   Malatya’ya karayolu, demiryolu ve havayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Otobüs terminali kent merkezine 5, tren istasyonu ise 3 kilometre uzaklıktadır.

   Ayrıca İstanbul ve Ankara’ya havayoluyla bağlı olan şehirde, kent merkezine 34 kilometre uzaklıktaki Erhaç Sivil-Asker Havalimanı ile havayolu ulaşımı sağlanmaktadır.

   MALATYA'DA NEREDE KALINIR?

   Şehirde, konaklamak için en uygun bölgeler Merkez, Darende ve Yeşilyurt gibi turistik ve merkez ilçelerdir. Buralarda otel, apart otel, konukevi ve hostel gibi pek çok konaklama seçeneği bulunmaktadır.

   Malatya

   MALATYA'DA GEZİLECEK YERLER

   · Türkiye’nin en büyük höyüklerinden olan Arslantepe Höyüğü, MÖ. 5 binli yıllardan itibaren yerleşim alanı olmuştur. 1932 yılında Fransız Louis Delaporte liderliğindeki ekip tarafından yapılan kazılarda, Arslanlı Kapı ve avlusu bulunan Hitit Dönemi’ne ait bir saray ortaya çıkarılmıştır.

   · Kanlı Kümbet, 12. yüzyıla ait bir Selçuklu dönemi yapısıdır. Kümbetin önemi ve amacı halen kesin olarak çözülememiştir.

   · Ermeniler tarafından 18. yüzyılın ikinci yarısında yapılan Taşhoron Kilisesi, 1335 metrekare alanda kuruludur. Kesme taşlarla inşa edilen kilise, tek kubbeli kiliselerin en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

   · Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, 17. yüzyılda Halep Mimarbaşı Üstat Ebubekir tarafından inşa edilmiştir. 76 metrekarelik alan üzerine inşa edilen yapı, 18. yüzyılda da büyük bir öneme sahip olmuştur. Kervansaray, günümüzde sanatsal faaliyetler amacıyla kullanılmaktadır.

   · Yapımı Roma İmparatoru Titus (79-81) döneminde başlatılmış ve Traianus (98-117) tarafından sürdürülmüş Eski Malatya Şehir Surları (Malatya Kalesi), Justinianos (527-565) zamanında ise son halini almıştır. Surların uzunluğu, Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde 5100 adım olarak belirtilmiştir.

   · Günpınar Şelalesi, tepelerden dökülen sularının görkemi ve etrafını saran yemyeşil ağaçlarıyla doğanın benzersiz güzelliğini içinde barındırmaktadır. Şelalenin suyu, üç kademe halinde, yaklaşık 40 metre yükseklikten dökülmektedir.

   · Son yıllarda ziyarete açılmış olan Beşkonaklar Etnografya Müzesi’nde; yöre halkının geçmişte kullandığı günlük eşyalar, geleneksel kıyafetler ve yerel el işi sanat eserleri sergilenmektedir.

   Malatya

   MALATYA'DA NE YENİR?

   Malatya mutfağında "köfte" büyük yer tutmaktadır. Köftelerin yapımında kullanılan ana malzeme ise bulgurdur. Malatya’da bulunan onlarca köfte çeşidinden öne çıkanlar ise analı-kızlı, içli köfte ve sumaklı ekşili köftedir.

   Ayrıca kutlama, adak adama ve tören gibi özel günlerde de çok çeşitli yemekler hazırlanır. Örneğin; Hıdırellez zamanında da hızır kömbesi ve sehen kesmesi gibi yemekler yapılır ve geleneğe göre 7 komşuya dağıtılır.

   Malatya yemek kültüründe ayrıca ekmek ve çorbalar çeşitleri de mutlaka denenmesi gereken lezzetlerdir.

   MALATYA'DAKİ FESTİVALLER

   · İnönü Üniversitesi Kısa Film Festivali

   · Yeşilyurt Kiraz Kültür ve Spor Şenliği

   · Uluslararası Kayısı Festivali ve Malatya Fuarı

   · Arguvan Türkü Festivali

   · Yazıhan Kültür ve Sanat Festivali

   · Geleneksel Darende Zengibar Karakucak Güreş ve Kültür Festivali

   · Hekimhan Kültür ve Müzik Şöleni

   · Malatya Uluslararası Film Festivali

   • Giresun

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi milattan önce 15. yüzyıla kadar dayanan Giresun, Doğu Karadeniz’in önemli şehirlerdendir.

   • Çankırı

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İç Anadolu’nun en küçük şehirlerinden olan Çankırı tarihi mekanları ve eşsiz doğal güzellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor!

   • Manisa

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarih boyunca, kültür ve sanatın yoğunlaştığı ve ticaret yollarının geçtiği Manisa; kültürel ve doğal zenginlikleri ile ilgi çekici tatil olanakları sunmaktadır.

   • Karaman

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İç Anadolu ve Akdeniz arasında köprü görevi gören Karaman tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yer.

   • İzmir

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sakin yaşamı, sıcakkanlı insanları ve şairlere konu olan güzelliğiyle İzmir gezip görmeniz gereken yerlerin en başında geliyor.

   • Balıkesir

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Hem Ege hem de Marmara kıyısındaki eşsiz tatil destinasyonlarıyla meşhur Balıkesir yaz aylarında yerli ve yabancı turist akınına uğruyor.