Malatya Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   MALATYA

   Malatya, antik çağlardan beri ticari açıdan önemli bir kesişme noktasıdır. Kral Yolu ve İpek Yolu’nun üstünde yer alan şehir, bu nedenle Anadolu’dan pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. İlk yerleşimlerin MÖ. 8 binlere dayandığı Malatya’da; Hitit, Asur, Pers, Roma, Bizans, Arap, Selçuklu ve Osmanlı egemenliklerinin izlerini görmek mümkündür.

   Malatya ilk kez Hz. Ömer devrinde Müslümanların eline geçmiş, Emeviler ve Abbasiler döneminde Bizans’la yapılan savaşlara tanıklık etmiştir. 12. yüzyılda Danişmentlilerin egemenliği altına giren kent, 1515 yılında Yavuz Sultan Selim zamanında kesin olarak Osmanlı yönetimi altına girmiştir.

   MALATYA'YA NASIL GİDİLİR?

   Malatya’ya karayolu, demiryolu ve havayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Otobüs terminali kent merkezine 5, tren istasyonu ise 3 kilometre uzaklıktadır.

   Ayrıca İstanbul ve Ankara’ya havayoluyla bağlı olan şehirde, kent merkezine 34 kilometre uzaklıktaki Erhaç Sivil-Asker Havalimanı ile havayolu ulaşımı sağlanmaktadır.

   MALATYA'DA NEREDE KALINIR?

   Şehirde, konaklamak için en uygun bölgeler Merkez, Darende ve Yeşilyurt gibi turistik ve merkez ilçelerdir. Buralarda otel, apart otel, konukevi ve hostel gibi pek çok konaklama seçeneği bulunmaktadır.

   Malatya

   MALATYA'DA GEZİLECEK YERLER

   · Türkiye’nin en büyük höyüklerinden olan Arslantepe Höyüğü, MÖ. 5 binli yıllardan itibaren yerleşim alanı olmuştur. 1932 yılında Fransız Louis Delaporte liderliğindeki ekip tarafından yapılan kazılarda, Arslanlı Kapı ve avlusu bulunan Hitit Dönemi’ne ait bir saray ortaya çıkarılmıştır.

   · Kanlı Kümbet, 12. yüzyıla ait bir Selçuklu dönemi yapısıdır. Kümbetin önemi ve amacı halen kesin olarak çözülememiştir.

   · Ermeniler tarafından 18. yüzyılın ikinci yarısında yapılan Taşhoron Kilisesi, 1335 metrekare alanda kuruludur. Kesme taşlarla inşa edilen kilise, tek kubbeli kiliselerin en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

   · Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, 17. yüzyılda Halep Mimarbaşı Üstat Ebubekir tarafından inşa edilmiştir. 76 metrekarelik alan üzerine inşa edilen yapı, 18. yüzyılda da büyük bir öneme sahip olmuştur. Kervansaray, günümüzde sanatsal faaliyetler amacıyla kullanılmaktadır.

   · Yapımı Roma İmparatoru Titus (79-81) döneminde başlatılmış ve Traianus (98-117) tarafından sürdürülmüş Eski Malatya Şehir Surları (Malatya Kalesi), Justinianos (527-565) zamanında ise son halini almıştır. Surların uzunluğu, Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde 5100 adım olarak belirtilmiştir.

   · Günpınar Şelalesi, tepelerden dökülen sularının görkemi ve etrafını saran yemyeşil ağaçlarıyla doğanın benzersiz güzelliğini içinde barındırmaktadır. Şelalenin suyu, üç kademe halinde, yaklaşık 40 metre yükseklikten dökülmektedir.

   · Son yıllarda ziyarete açılmış olan Beşkonaklar Etnografya Müzesi’nde; yöre halkının geçmişte kullandığı günlük eşyalar, geleneksel kıyafetler ve yerel el işi sanat eserleri sergilenmektedir.

   Malatya

   MALATYA'DA NE YENİR?

   Malatya mutfağında "köfte" büyük yer tutmaktadır. Köftelerin yapımında kullanılan ana malzeme ise bulgurdur. Malatya’da bulunan onlarca köfte çeşidinden öne çıkanlar ise analı-kızlı, içli köfte ve sumaklı ekşili köftedir.

   Ayrıca kutlama, adak adama ve tören gibi özel günlerde de çok çeşitli yemekler hazırlanır. Örneğin; Hıdırellez zamanında da hızır kömbesi ve sehen kesmesi gibi yemekler yapılır ve geleneğe göre 7 komşuya dağıtılır.

   Malatya yemek kültüründe ayrıca ekmek ve çorbalar çeşitleri de mutlaka denenmesi gereken lezzetlerdir.

   MALATYA'DAKİ FESTİVALLER

   · İnönü Üniversitesi Kısa Film Festivali

   · Yeşilyurt Kiraz Kültür ve Spor Şenliği

   · Uluslararası Kayısı Festivali ve Malatya Fuarı

   · Arguvan Türkü Festivali

   · Yazıhan Kültür ve Sanat Festivali

   · Geleneksel Darende Zengibar Karakucak Güreş ve Kültür Festivali

   · Hekimhan Kültür ve Müzik Şöleni

   · Malatya Uluslararası Film Festivali

   • Aksaray

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarih kokan yeraltı şehirleri, camileri ve kiliseleri ile Anadolu’nun tam kalbinde yer alan Aksaray ziyaretçilerine gezmek için çok sayıda alternatif sunuyor.

   • Isparta

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Dünyanın en önemli gül üretim merkezi olan Isparta, Batı Akdeniz’de yer alan bir şehirdir.

   • Mersin

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Antalya ve Adana’nın ardından Akdeniz Bölgesi’nin en kalabalık üçüncü şehri olan Mersin, binlerce yıllık geçmişiyle bölgenin en eski ve önemli yerleşkelerinden biri olmuştur.

   • Kırklareli

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin kuzeybatısında yer alan Kırklareli, Bulgaristan ile sınır komşusudur.

   • Konya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Mevlana'nın “Gel!” diye çağırdığı, manevi duyguların en yoğun şekilde yaşandığı şehirlerden biri olan Konya, bozkırın ortasında ziyaretçilerini bekliyor.

   • Çorum

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Anadolu’nun en eski uygarlıklarının başkenti olan Çorum, Hattuşaş ve Alacahöyük gibi tarihi yerlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor!