Marakeş Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   MARAKEŞ

   UNESCO tarafından Dünya Mirası Şehirler Listesi’ne alınan Marakeş Fas’ın orta-batı kesiminde konumlanıyor. Labirentleri andıran dar sokaklarındaki çarşıları, dünyaca ünlü Majorelle Bahçeleri ve dövmecileri, falcıları ve yılan oynatıcılarıyla Marekeş ziyaretçilerine Hollywood filmleri tadında bir tatil yaşatıyor!

   Bu yazımızda Fas’ın tarih kokan yerlerinden ‘Kırmızı Şehir’ Marakeş’te gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   MARAKEŞ’E NASIL GİDİLİR?

   Türk pasaportu taşıyan yolcuların Fas’a giriş yapabilmesi için vize almaları gerekiyor. Ülkemizden Fas’a direkt uçuşlar bulunmazken Türk Hava Yolları, Royal Air Maroc, Air France ve Lufthans gibi firmaların aktarmalı uçuşlarıyla önce Kazablanka’ya oradan da Marakeş Menara Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

   MARAKEŞ’TE NEREDE KALINIR?

   Fas’ın en çok turist çeken şehirlerinden olan Marakeş’te konaklama açısından birçok yer bulunuyor. Şehre geldiğinizde Medina bölgesinde yer alan ve nispeten daha hesaplı olan ucuz konaklama yerleri ‘Riad’larda kalabileceğiniz gibi Sidi Mimoun bölgesinde yoğunlaşmış olan butik pansiyonlar veya beş yıldızlı otellere varana kadar değişen kalitedeki tesislerden birini de tercih edebilirsiniz.

   Jemaa El Fna Meydanı

   MARAKEŞ’TE GEZİLECEK YERLER

   • Majorelle Bahçeleri: Marekeş’te gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alan botanik bahçe 1919 yılında şehre yerleşen ressam Jacques Majorelle tarafından kurulmuş. Marekeş’in tam ortasında yer alan ve bahçesinde binden fazla bitki çeşidinin yer aldığı evin bahçesinde Fas mimarisine özgü havuzlar da yer alıyor. İlk etapta Majorelle’nin gittiği ülkelerden topladığı bitkilerle kurduğu ve zaman içerisinde bin bir çeşit bitkiyle adeta bir cennet haline gelen Majorelle Bahçeleri’ni görmeden Marakeş’ten dönmemelisiniz!  

   • Jemaa El Fna Meydanı: Marakeş’in en önemli noktası olan meydan için şehrin kalbinin attığı yer demek pek de yanlış sayılmaz. UNESCO tarafından koruma altına alınan alan nereye giderseniz gidin yolun sonunda ulaşacağınız yer! Çarşıları, restoranları, yılan oynatıcıları, falcıları, dövmecileri, seyyar satıcıları ve sokak sanatçıları ile gece gündüz kalabalık olan meydan Hollywood filmlerini andıran egzotik atmosferiyle hayatınız boyunca unutamayacağınız anlar yaşatacak!

   • Pazarlar: Kapalıçarşı’yı andıran pazarlar ‘Souks’ adıyla biliniyor. Macera filmlerini andıran dar sokaklarda kurulmuş sayısız dükkanıyla tam bir alışveriş cenneti olan pazarlarda sevdiklerinize el yapımı çanak çömlekler, kilimler ve daha birçok çeşit hediyelik eşya alabilirsiniz. Hemen hemen her şeyi bulabileceğiniz yapısıyla Kapalıçarşı’ya çok benzeyen pazarlarda İstanbul’da olduğu gibi pazarlık oldukça yaygın!

   • Koutubia Cami: Jemaa El Fna meydanında konumlanan Kutubiye 70 metrelik minaresiyle Marekeş’in simge yapılarından biri. Geçmişte bölgede yer alan kitap çarşısından dolayı Arapça’da kitap anlamına gelen ‘Koutubia’ ismi verilen yapı portakal bahçeleriyle dolu bahçesi ve eşsiz atmosferiyle şehrin kalbinin attığı yerlerden!

   Majorelle Bahçeleri

   • Bahia Sarayı: Fas’ın en önemli yapılarından olan saray yerel dile “görkemli, ihtişamlı” anlamına geliyor. 19. Yüzyılda sultan veziri tarafından 14 senede inşa ettirilen ve tavanları, kapıları, duvarları vs. gibi detayları tamamen el işçiliğiyle yaptırılan saray Marakeş’te görülmesi gereken tarihi mekanlardan biri.

   • Bin Yusuf Medresesi: Şehrin en önemli İslami üniversitesi olan mekanın girişinde Ali Ben Youssef’e ait “Her kim kapımdan içeri girerse umutlarını aşabilir” sözü yer alıyor. 14. Yüzyılda inşa edilen ve zaman içerisinde yapılan restorasyon çalışmalarıyla günümüze kadar gelen yapı eşsiz mimarisiyle görülmesi gereken tarihi yapılardan.

   • Palais El Badi: Marakeş’in tarihi bakımdan en önemli yerlerinden olan Badi Sarayı 16. Yüzyılda inşa edilmiş. Üç yüzden fazla odanın yanı sıra portakal bahçeleri ve havuzlar yer aldığı mekan mermer kaplamaları ve altın işlemeleriyle dönemin zenginliğini gözler önüne seren bir eser.

   • Saadian Mezarları: 16. Yüzyılda bölgede hüküm sürmüş Saadian Hanedanlığı ailesinden 66 kişinin mezarının bulunduğu mekan 1900’lü yıllarına başında tesadüfen keşfedilmiş bir yer. Yurtdışında getirilen mermer ve altınlarla inşa edilen mezarlar oldukça gösterişli bir görüntüye sahip.

   • Gueliz: Tarihi dokusuyla ünlü Marakeş’in en modern yeri olan Gueliz’de dünyaca ünlü birçok markanın şubesi yer alıyor. Fransa’yı andıran sokakları ve şık butikleri, restoranları ile dikkat çeken bölge aynı zamanda Majorelle Bahçeleri’ne de ev sahipliği yapıyor.

   MARAKEŞ’TE NE YENİR?

   Fas’a geldiğinizde sizi ağırlıklı olarak et yemekleri ve baharatlı gıdalar bekliyor olacak. Özel çömleklerde yapılan bir tür et yemeği olan Tajin başta olmak üzere kuzu tandır, mişvi gibi yöresel yemekleri bulabileceğiniz Kassabine Çarşısı restoranların yoğun olarak bulunduğu yer olarak biliniyor. Sakatat ürünlerinden üretilen çorbaların büyük ilgi gördüğü şehre geldiğinizde Fas mutfağının en önemli içeceği olan nane çayı da mutlaka denemeniz gerekenler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

   Koutubia Cami

   MARAKEŞ’TE GECE HAYATI

   Marakeş’te gece dışarı çıkınca yapılacak çok sayıda aktivite bulunuyor. Jemaa el Fnaa meydanının otantik ortamındaki falcılar, yılan dansı ve oynatıcıları, müzisyenler ve akrobatlar ile gecenin geç saatlerine kadar süren eğlenceye alternatif olarak Medina bölgesinde de çok sayıda gece kulübü yer alıyor. Ağırlıklı olarak V. Mohammed Meydanı ve çevresinde yoğunlaşmış olan başta Pacha Marrakech, Montecristo, Palais Jad Mahal gibi ünlü mekanlar olmak üzere çok sayıdaki disco ve publar, barlar ve dans kulüplerinde eğlenebilir, Fas’ın ünlü oryantal danslarını yerinde izleyebilirsiniz.

   MARAKEŞ’E NE ZAMAN GİTMELİ?

   Marekeş’te çöl ikliminin etkileri görülüyor. Temmuz-Ağustos döneminde sıcaklıkların 50 dereceye kadar çıktığı şehre gelmek için en ideal zamanlar ise ilkbahar ve sonbahar dönemi olarak öne çıkıyor.

   MARAKEŞ’TEKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   • Marakeş Maratonu – Ocak

   • Marrakech Biennial – Şubat

   • IA WTCC Race of Marrakech – Nisan

   • National Popular Arts Festival – Haziran

   • Oasis Festival -Eylül

   • TEDx Marrakech – Ekim

   • Marakeş Uluslararası Film Festivali – Aralık

   • Marakeş Dans Festivali – Mart

   uygunfiyat-apps
   • Dominik

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Küba, Jamaika ve Haiti ile çevrili olan Dominik aynı zamanda Avrupalıların Güney Amerika’daki ilk yerleştikleri yer olarak biliniyor.

   • Tiran

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Arnavutluk’un başkenti olan Tiran uzun bir süre boyunca Osmanlı İmparatorluğu yönetiminde kalmış bir şehir.

   • Katmandu

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Nepal’in başkenti olan Katmandu, Everest Dağı’nın eteğinde kurulan ve bin yıldan fazla bir geçmişe sahip bir şehir.

   • Blumenau

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Güney Amerika’da Almanlar tarafından kurulan bir şehir olan Blumenau’da Alman kültürünün etkileri yoğun bir şekilde hissediliyor.

   • San Marino

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Dünyanın üçüncü ülkesi olan San Marino’nun tamamı İtalya sınırları içerisinde yer alıyor.

   • Canberra

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Avustralya’nın en büyük yüzölçümüne sahip şehri olan Canberra başkent olarak tasarlanmış ve inşa edilmiş bir yer.