Mardin Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   MARDİN

   Dar sokakları ve tarih dolu caddeleri ile Mardin, 4 bin yıllık tarihe sahip bir şehirdir. Tarihi evleri, kaleleri ve medreseleri ile meşhur olan kent, birçok antik uygarlığa da ev sahipliği yapmıştır.

   Mardin’in sahip olduğu sarı taş dokusu, sesleri ve kokuları insanı başka bir boyuta sürüklüyor. Oldukça düzenli yapısıyla öne çıkan şehirde, gezilecek yerler de birbirine oldukça yakın konumda bulunuyor.

   MARDİN'E NASIL GİDİLİR?

   Mardin’e karayolu ve havayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Mardin, çoğu büyük şehre uzak bir konumda olduğu için havayolu ile ulaşım daha kullanışlıdır.

   Kent merkezine 20 kilometre mesafede bulunan Mardin Havalimanı ile havayolu ulaşımı sağlanan şehre; İstanbul’dan 1.5 saatte, İzmir’den 1 saat 40 dakikada, Ankara’dan ise 1 saatte ulaşım mümkündür.

   MARDİN'DE NEREDE KALINIR?

   Şehirde, konaklamak için en uygun bölgeler Eski Mardin ve Yenişehir’dir. Buralarda otel, apart otel, konukevi ve hostel gibi pek çok konaklama seçeneği bulunmaktadır.

   Özellikle Yenişehir’deki oteller, butik otellere göre biraz daha pahalı olsa da kervansaray yapılarıyla oldukça ilgi çekici ve konforludurlar.

   Mardin

   MARDİN'DE GEZİLECEK YERLER

   · Mazı Dağı'nın eteklerine konuşlanan Geleneksel Mardin Evleri, kendine özgü mimarisiyle birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. İç içe inşa edilen yapılar, simetrik bir görüntü sergilemektedir. Bölgede bulunan sarı kalker taşı ve sıcak iklim nedeniyle evler taştan yapılmıştır. Orta Çağ mimarisinin günümüze kadar getiren evlerde, güneş ışınlarını engellemek amacıyla avluların batı duvarları yüksek yapılmıştır.

   · 1600 yıllık bir geçmişe sahip olan Mardin Kalesi, şehrin en eski yapılarındandır. Mardin ovasından bin metre yükseklikte yer alan kale; Şad Buhari tarafından yaptırılmış, daha sonra 10. yüzyılda Hamdaniler tarafından yeniden yapılandırılmıştır.

   · Turabdin'de bulunan Deyrulzafaran Manastırı, Süryanileri temsil eden en eski yapıdır. Tarihi MÖ. 4 bin yılına dayanan manastır, güneşe tapan Süryaniler tarafından tapınak olarak inşa edilmiştir. İlerleyen zamanda Romalılar tarafından da eklemeler yapılan manastır adını, yapımında kullanılan ve çevresinde yetişen zafaran çiçeklerinden almıştır.

   · 14. yüzyılda Melik Necmeddin İsa tarafından yaptırılan Zinciriye Medresesi, Medrese Mahallesi’nde yer alır. Birçok eski eserin bulunduğu medrese, iki avludan oluşan iki katlı bir yapıdır. Oldukça yüksek bir mevkiye konumlanmış olan tarihi yapı, geçmişte rasathane olarak da kullanılmıştır.

   · İlk dönem Hristiyan eserlerinden biri olan Kırklar Kilisesi, Süryaniler tarafından Mor Behnam ve kız kardeşi Saro adına yapılmıştır. Şar Mahallesi’nde yer alan tarihi yapı, kilise adını 1170 yılında kırk şehitlere ait kemiklerin buraya getirilmesi olayından sonra almıştır. Günümüzde Ortodoks ibadethanesi olarak kullanılan kilisede, el yazması Süryani İncilleri de bulunmaktadır.

   Mardin

   MARDİN'DE NE YENİR?

   Eskiden kervan yollarının kesiştiği bir noktada yer aldığı için şehrin yemek kültürü oldukça geniş ve çeşitlidir.

   Mardin’in en önemli yöresel lezzetlerinden biri olan Kaburga dolma; içerisine bulgur, sıvı yağ, kuru nane, tuz ve maydanoz konularak yapılır.

   Şehirde yenilecek şeyler arasında yer alan Mardin içli köftesi de lezzetiyle ön plana çıkmaktadır. Haşlama ve kızartma olarak ikiye ayrılan içli köftelerin adları gibi yapımlarında da farklılıklar bulunur. Haşlama içli köfteye “ikbebet” denirken, kızartma içli köfteye “irok” denilmektedir.

   Bunların yanında Mardin’in çorbaları ve dolmaları da mutlaka denenmesi gereken lezzetleridir.

   MARDİN'DEKİ FESTİVALLER

   · SineMardin Uluslararası Film Festivali - Haziran

   · Mardin Kiraz Festivali - Haziran

   · Uluslararası Mardin Resim Sempozyumu - 7/13 Nisan

   · Harire Günleri - 1/5 Ekim

   · Uluslararası Atölyeler Zinciri - 19/31 Ekim

   · Mardin Bienali - 15 Mayıs/15 Haziran

   · Uluslararası Mezopotamya Sirk ve Sokak Sanatları Festivali - Temmuz/Ağustos

   • Bursa

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Osmanlı’nın ilk başkenti olan Bursa köklü tarihi, asırlık camileri ve kervansaraylarıyla buram buram tarih kokan bir şehir.

   • Sinop

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sinop, Karadeniz Bölgesi’nin ortasında Anadolu'nun en kuzeyinde, Boztepe yarımadasının en dar kesiminde kurulmuştur.

   • Adıyaman

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Adıyaman tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve eşsiz mutfağıyla yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

   • Osmaniye

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Akdeniz Bölgesi’nde bereketli Çukurova topraklarının en doğusunda yer alan Osmaniye, Türkiye’nin 80. ilidir.

   • Artvin

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Çoruh Nehri’nin yanında yemyeşil bir vadi üzerinde kurulmuş olan Artvin, Doğu Karadeniz’in en güzel yerlerinin başında geliyor.

   • Uşak

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Ege’yi Anadolu’ya bağlayan konumda olan Uşak köklü kültürü, doğal güzellikleri, Karun Hazineleri ve sıcakkanlı insanları ile görülmeye değer kentlerdendir.