Mersin Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   MERSİN

   Antalya ve Adana’nın ardından Akdeniz Bölgesi’nin en kalabalık üçüncü şehri olan Mersin, binlerce yıllık geçmişiyle bölgenin en eski ve önemli yerleşkelerinden biri olmuştur. Gizli tarihi, sıcakkanlı insanları ve masmavi koylarıyla mutlaka gezip görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

   Türkiye’nin en büyük limanına ev sahipliği yapan Mersin, antik dönemden günümüze bölgenin en önemli liman kenti olma unvanını korumuştur. Atatürk Parkı’nda eşsiz Akdeniz manzarası eşliğinde yürüyüş yapabilir, Mersin’in gizli kalmış antik tarihini keşfedebilir veya Tarsus’un eşsiz doğal güzelliklerine kapılabilirsiniz. Eski adıyla İçel, Akdeniz ve Güneydoğu mutfağının en güzel sentezidir.

   Bu yazımızda ‘Akdeniz’in gizli hazinesi’ Mersin’in antik ve doğal yaşantısını anlatmaya çalışacağız.

   MERSİN’E NASIL GİDİLİR?

   Mersin şehrinde havalimanı bulunmamaktadır. Merkeze en yakın havalimanı, Adana Şakirpaşa Havalimanı’dır. Adana’ya Türkiye’nin farklı noktalarından günlük seferler düzenlenmektedir. Havalimanından, havaalanı otobüsleri veya otogara gittikten sonra şehirlerarası otobüsler ile Mersin’e yaklaşık 1 saatlik yolculukla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Adana’dan Mersin’e tren ile de seyahat edebilirsiniz.

   Şehir içi ulaşım ağı oldukça gelişmiştir. Belediye ve özel halk otobüsleri, minibüs ve taksiler ile merkezde istediğiniz yere rahatlıkla gidebilirsiniz. Çevre ilçelere ise gerek otobüs, gerekse tren ile ulaşımı sağlayabilirsiniz. Gezilecek yerler genellikle merkezin dışındaki ilçelerde yer aldığından araç kiralama en rahat opsiyondur.

   Geniş bir taksi sistemi bulunan Mersin’de fiyatlar, İstanbul ve Ankara’ya nazaran daha pahalıdır. Kısa mesafelerde tercih edilebilir ancak çevre ilçelere geçecekseniz, farklı seçeneklere yönelmelisiniz.

   Mersin

   MERSİN’DE NEREDE KALINIR?

   Mersin’de konaklama açısından birçok alternatif mevcuttur. Merkez ilçelerinin dışında Tarsus, Erdemli ve Silifke’de de pek çok otel hizmet vermektedir. Lüks arayanlar için Yenişehir ve Erdemli’de 5 yıldızlı oteller bulunmaktadır.

   Sahil şeridindeki tatil beldelerinde de küçük oteller, pansiyonlar ve hostel gibi seçenekler yer almaktadır.

   MERSİN’DE GEZİLECEK YERLER

   · Atatürk Parkı, Mersin şehir merkezinin önemli noktalarından biridir. Sahildeki yürüyüş yolunu çevreleyen parkın sembolü ise Refah Şehitleri Anıtı’dır. Yakın döneme ait bu abide, II. Dünya Savaşı’nda batan Refah Gemisi’nde hayatını kaybeden askerler anısına dikilmiştir.

   · Aziz Antuan Latin Katolik Kilisesi, 19. yüzyılda Sultan Abdülmecit’in fermanıyla inşa edilen ibadethanedir. İtalyan rahiplerin yönetimini üstlendiği kilise, Latin İtalyan Katolik Kilisesi olarak da bilinir. Günümüzde müze olarak da misafirlerine kapılarını açan mabedin duvarları içerisinde bir de manastır yer almaktadır.

   · Hazreti Muğdat Cami olarak bilinen da Mersin Mikdat Cami, Türkiye’deki 3 adet 6 minareli camiden biridir. 5500 kişilik bu dev cami, üçer şerefeli minareleri, kütüphanesi ve sağlık ocağıyla klasik Osmanlı mimarisi özelliklerini taşıyan külliyedir.

   · Deniz Müzesi, Türkiye’de açılan 4. deniz müzesidir. Kayıtbay zırhlısı ve Piri Reis Haritası’nın büyük bir kopyası bulunan sergi alanında, Türk denizcilik tarihine ait birçok eser yer almaktadır.

   · Mersin Marina, Adnan Menderes Bulvarı üzerinde yer alan lüks restoranların bulunduğu çarşıdır. Sosyal hayatın yoğunlaştığı yerdir.

   · Arkeoloji Müzesi, birçok medeniyete ev sahipliği yapan Mersin’de çıkarılan birçok kalıntı ve eserin sergilendiği müzedir. Üç bölüme ayrılan müzede yer alan parçalar; Neolitik dönem, Helenistik dönem ve yakın döneme ait etnografik eserler başlığı altında toplanmıştır.

   · Yumuktepe Höyüğü, 9000 yıllık geçmişe sahip eski bir yerleşkedir. MS. 1000 yılına kadar yaşamın devam ettiği şehirde yapılan çalışmalar, höyüğün 33 yerleşim katmanına sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Farklı dönemlerden birçok eserin bulunduğu Yumuktepe’de elde edilen parçalar, Mersin Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

   · Soli Antik Kenti, Pompeipolis ismiyle de bilinen milattan önce 8. yüzyıla dayanan geçmişe sahip eski bir yerleşkedir. Rodoslu denizciler tarafından kurulan Soloi, eski dönemde liman kenti olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise deprem, yağmalar ve bakımsızlık nedeniyle Viranşehir olarak anılır. 

   · Adam Kayalar, Şeytan Deresi Vadisi’ndeki 9 niş içinde yer alan kabartma eserlerden oluşur. Vadinin kuzey yakasında kale ve yerleşim yerlerine ait kalıntılar bulunmaktadır. Çerçeve içine yerleştirilen kabartmalarda 10 farklı kompozisyon bulunur. Bu eserlerde 11 erkek, 4 kadın, 2 çocuk, bir dağ keçisi ve Roma kartalı figürleri resmedilmiştir.

   · Elaiussa Sebaste Antik Kenti, milattan önce 2. yüzyılda kurulan eski bir Roma şehridir. Çeşitli meyve, limon ve zeytin bahçelerinin etrafını sardığı Elaiussa’nın kelime anlamı da ‘zeytin’dir. 1995 yılında başlayan kazı çalışmaları sonucu, büyük bir sarnıç, nekropoller, antik tiyatro, agora ve hamam kalıntılarına rastlanmıştır.

   · Kanlıdivane, Elaiussa Sebaste Antik Kenti’nin uzantısı olarak kabul edilen eski bir yerleşkedir. 30 metre derinliğindeki bir obruğun etrafında yer alan kentin milattan önce 2. yüzyıl civarı kurulduğu tahmin edilmektedir. Rivayete göre suç işleyenlerin, içinde vahşi hayvanların yaşadığı dev obruğa atıldığı kabul edilir. ‘Kanlı’ lakabını da buradan aldığı söylenir. Antik dönemden kalan atölyeler ve pres yatakları gibi araçlar kentin önemli bir zeytinyağı üretim merkezi olduğunu göstermektedir.

   · Kızkalesi, Erdemli’nin en meşhur yapılarından biridir. İki kısımdan oluşan kalenin bir kısmı anakara üzerinde, meşhur kısmı ise karadan 200 metre uzaklıkta denizin ortasındaki adadadır. Rivayete göre; kızının bir yılan tarafından sokularak öleceğini öğrenen kral, karadan uzakta bir kale yapılmasını emreder ve kızını buraya kapatır. Ancak kader odur ki, bir meyve kasasının içinde adaya gelen yılan, kralın kızını sokarak ölmesine neden olur. Tarihi kısmının yanı sıra mavi bayraklı plajıyla Kız Kalesi, deniz turizmi için Mersin’i ziyaret edenlerin favori noktalarından biridir.

   · Kayacı Vadisi, içinden Limonlu Çayı’nın geçtiği Erdemli’nin doğal güzelliklerindendir. Temiz havası, huzurlu ortamı ve piknik yerleriyle Adana ve Mersin’den gelen halkın favori noktasıdır. Zorlu dere yürüyüşleri ile doğa severlerin de sık sık etkinlik düzenlediği rotaların başında gelir.

   Mersin

   MERSİN’DE NE YENİR?

   Tantuni, Mersin’in en meşhur yemeğidir. Yağlı dana eti veya yağsız tercih edenler için biftek minik minik doğranır. Domates, maydanoz, soğan ve biraz baharatla desteklenen et, harlı ateşte iyice kavrulur. Malzemeden çok ustalık ön plana çıkar. Memoş Tantuni ve Hasan Usta Tantuni, en çok tercih edilen mekanlar arasındadır.

   Tarsus Kebabı, Mersin’de öne çıkan bir başka et yemeğidir. Adana Kebabı’ndan daha yuvarlak şekilde şişe örülen etin içinde ince kıyılmış soğan parçaları farklı bir lezzet katar. Mersin’deki en popüler kebapçılardan olan Hacıbaba Et Lokantası’nda bu tadı deneyimleyebilirsiniz.

   Haşlanarak yapılan Mersin usulü içli köfte, yörenin bir başka önemli lezzetidir. İnce ve uzun şekilde hazırlanan köfte, limon eşliğinde farklı bir tecrübe sunar.

   Geniş bir deniz mahsulleri yelpazesine sahip olan Mersin’de jumbo karides, kalamar, lagos, çipura, akya ve özellikle mavi yengeç en çok tercih edilen ürünler arasındadır. Başta İskele Marin Restoran ve Rina Restoran olmak üzere sahil şeridinde birçok balıkçıya rastlayabilirsiniz. 

   Künefe, kerebiç ve cezerye üçlüsü, Mersin’in en meşhur tatlılarıdır. Tantuni ile beraber Mersin’in en sevilen lezzetlerinin başında gelen künefe, içi Antep fıstıklı, dışı kremalı tam bir enerji bombası olan kerebiç ve doğal afrodizyak şeklinde bilinen cezerye, mutlaka denenmesi gereken lezzetlerdendir. Künefeci Emin Usta ve Kerebiçci Oğuz, Mersin’in en ünlü tatlıcılarıdır.

   Karsambaç, bici biciye benzeyen yöresel bir tatlı ve dondurma karışımıdır. Farklı tatlar arayanlar deneyebilir.

   Arabağa Kahvesi, Mersin’in sembol markalarından biridir. Mübadele döneminde Girit’ten göç eden bir aile tarafından kurulan kahveci, günümüzde yerel kahve türünün en başarılı örneklerindendir.

   Acılı ekmek, yörenin en başarılı hamur işlerinin başında gelir. Ayrıca sıkma, gözleme ve börek denenebilecek diğer ürünlerdir.

   Batırık, Mersin yöresine has mercimek köftesidir. Bazı yerlerde çorba şeklinde de servis edilebilir. Genel olarak bulgur, susam ve tahinle yapılan Batırık, isteğe göre ceviz veya fıstıkla zenginleştirilebilir.

   Türkülere konu olan Silifke yoğurdunun farkı, yer kirazından mayalanmasından gelmektedir. Eski dönemlerde bu yaygın bir gelenek olmasına karşın günümüzde özelliğini giderek yitirmektedir.

   MERSİN’DE GECE HAYATI

   Özellikle yaz aylarında Mersin’de gece hayatı oldukça hareketlidir. Bar, pub ve gece kulübü kültürünün yanı sıra meyhane ve karaoke bar gibi farklı konseptler de yer almaktadır. Gündüz Forum Alışveriş Merkezi ve Marina etrafında yoğunlaşan sosyal yaşam hava kararınca yerini Pozcu Barlar Sokağı ve Kushimoto Sokağı’na bırakır. 

   Wo-Wo Brasserie, Marina’nın en şık mekanlarından biridir. Çarşının içinde ayrıca Bomonti, Happy Moon’s ve Midpoint gibi alternatifler de bulunmaktadır. 

   Adnan Menderes Bulvarı üzerinde Kıskaç Bar, Galata Meyhanesi ve North Sea Irish Pub en popüler mekanlar arasındadır. Ayrıca bölgede yer alan Rastlantı Bar, gece hayatının en çok tercih edilen noktalarından biridir.

   Merkezin dışında alternatif arayanlar Erdemli’ye geçerek her daim hareketli gecelere ev sahipliği yapan Truva Bar’ı deneyebilir.

   MERSİN’E NE ZAMAN GİTMELİ?

   Tipik Akdeniz iklimi etkisi altında olan Mersin’de, yazlar oldukça sıcak iken kışlar ise ılık ve yağışlı geçer. Yağışlı havalardan kaçınarak sıcakların da bunaltmayacağı bahar ayları en ideal zaman dilimidir. Eğer denize girmeyi planlıyorsanız, Ağustos sonu değerlendirilebilir. 

   MERSİN’İN FESTİVALLERİ

   · Narenciye Festivali – Kasım

   · Karacaoğlan Tarsus Şiir Akşamları – Eylül

   · Muz Festivali – Temmuz

   · Kayısı Festivali – Haziran

   · Tantuni Festivali – Haziran

   · Uluslararası Müzik Festivali – Mayıs

   · Geleneksel Batırık Şöleni – Mayıs

   · Kültür ve Spor Şenliği – Nisan/Mayıs

   • Bursa

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Osmanlı’nın ilk başkenti olan Bursa köklü tarihi, asırlık camileri ve kervansaraylarıyla buram buram tarih kokan bir şehir.

   • Hakkari

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Urartulara kadar dayanan tarihi bir geçmişe sahip olan Hakkari, Türkiye’nin güneydoğundaki en uç noktada yer almaktadır.

   • Bitlis

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Anadolu’nun tarihi şehirlerinden Bitlis; tarihi şehirleri, kaleleri ve Türk İslam dönemi eserleriyle doğuda görülmesi gereken yerlerin başında geliyor!

   • Iğdır

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin en doğudaki yerlerinden Iğdır bölgedeki soğuk iklimin aksine adete korunmuş bir ova üzerinde yayılıyor.

   • Kütahya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Antik çağlara kadar uzanan zengin tarihi ile mutlaka görülmesi gereken bir şehir olan Kütahya, Ege Bölgesi’nde bulunan; doğal güzellikleri, termal turizmi, çini ve porselenleri ile ünlü bir kenttir.

   • Adıyaman

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Adıyaman tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve eşsiz mutfağıyla yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor.