Tarsus Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   TARSUS

   Eski dönemde Çukurova’ya başkentlik yapan Tarsus, Mersin’in en önemli ilçelerinin başında gelir. Birçok turizm ve tarihi bölgeye sahip olmasına karşın turizm kültürü pek gelişmemiş olan ‘Efsaneler Şehri’, keşfedilmeye bekleyen bir hazine gibidir.

   TARSUS’A NASIL GİDİLİR?

   Mersin’in merkezinden yaklaşık 30 dakikalık bir yolculukla Tarsus’a varabilirsiniz. Şehir merkezinden Silifke’ye sıkça minibüs ve otobüs seferleri düzenlenmektedir.

   Adana Şakirpaşa Havalimanı‘ndan ise Tarsus’a karayoluyla yaklaşık 45 dakikalık bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

   TARSUS’DA NEREDE KALINIR?

   Tarsus, gelişmiş bir ilçe olmasına karşın konaklama yönünden fazla alternatife sahip değildir. Şehir merkezine oldukça yakın olduğu için günübirlik ziyaretlerde bulunulabilir.

   Tarsus

   TARSUS’DA GEZİLECEK YERLER

   · İlk olarak Kubat Paşa Medresesi’nin restorasyonu ile açılan Tarsus Müzesi, 1998 yılında Tarsus Kültür Merkezi içindeki yerine taşınmıştır. Etnografya Teşhir Salonu ve Arkeolojik Eserler Salonu olmak üzere iki ana salona ayrılır. Özellikle kazılar ve sikke teşhir bölümleri yoğun rağbet görür.

   · Tarsus Şelalesi, Berdan Çayı üzerinde yaklaşık 4-5 metre yükseklikten dökülen şelaledir. Küçük olmasına karşın doğal ve huzurlu ortamı sayesinde ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görür. Etrafındaki piknik alanı ve kaliteli restoranlar en büyük artısıdır.

   · Saint Paul Kilisesi, Hristiyan alemi için büyük bir önem taşıyan Aziz Paul’un anısına 12. yüzyılda inşa edilmiştir. Bahçesinde bulunan kuyunun ise şifalı ve kutsal olduğu kabul edilir. Turistlerin en çok ilgi gösterdiği noktalardan birisidir.

   · Ulu Cami, 16. yüzyılda inşa edilen bölgenin en eski camisidir. Cami-i Nur ismiyle de bilinen yapı, Osmanlı hakimiyeti boyunca eklenen türbe ve saat kulesi ile bir külliye görünümüne kavuşmuştur. Ayrıca bölgede yer alan Eski Cami ve Danyal Cami ziyaret edilebilecek diğer İslami yapılardır.

   · Kırk Kaşık Bedesteni, Ulu Cami’nin yanında uzun yıllar aşevi ve medrese olarak hizmet verdikten sonra kapalı çarşıya dönüştürülmüştür. Tarsus’a has geleneksel hediyelik eşya alışverişi için en uygun yerlerden biridir.

   · Şahmeran Hamamı, M.S. 2. yüzyılda yapılan antik hamamdır. Günümüzde sadece güney ve doğu duvarları ayakta kalmayı başarmıştır. Rivayete göre insan başlı yılanların şahı Şahmeran’ın kesildiği ve kanının akıtıldığı yerdir.

   · Yedi Uyurlar Mağarası, Eshab-ı Kehf efsanesi olarak anlatılan hikayenin geçtiği mağaradır. Putperestler tarafından öldürüleceği söylenen Hristiyanlığı benimseyen 7 gencin ölümden kaçmak için sığındıkları ve 300 yıllık uykuya yattıkları yerdir. 

   · Kleopatra Kapısı, Tarsus’un doğu tarafındaki girişinde yer alan ve Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın sevgilisi Romalı generali ile buluştuğu söylenen meşhur kapıdır. 

   · Kilikya Zafer Takı, tarihi komutanların ve kralların yürüdüğü meşhur antik Roma Yolu’nun üzerinde yer almaktadır. Günümüze sağlam bir şekilde gelmeyi başaran bu patikanın altında bir kanalizasyon sisteminin olduğu ve yağmur sularının drenajının bu şekilde yapıldığı söylenir.

   · Nusret Mayın Gemisi ve Çanakkale Müzesi, Çanakkale Savaşı‘nda çok önemli rol oynayan Nusret Mayın Gemisi’nin yer aldığı sergi alanıdır. Harpten sonra uzun yıllar kuru yük gemisi olarak kullanılan gemi, 1990 yılında Mersin açıklarında alabora olarak battı. Gönüllü bir ekip tarafından çıkarılan meşhur mayın gemisi, Tarsus Belediyesi’nin katkılarıyla açılan Çanakkale Savaşları konseptine sahip açık hava müzesinde sergilenmeye başladı.

   Tarsus

   TARSUS’DA NEREDE VE NE YENİR?

   Tarsus mutfağı, Adana ve Mersin mutfaklarının sentezinden oluşur. Kebaplar ve lahmacun oldukça revaçtadır. Ana yemeklerde pilav yerine humus tercih edilir.

   Özellikle Tarsus Şelalesi’nin civarındaki restoranlar ucuz ve lezzetli yemekler yiyebilirsiniz.

   QR kod ile indirin

   • Kozan

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kozan, yaylaları, tarihi evleri ve meşhur kaleleriyle Adana’nın en eski yerleşim yerlerinden biri.

   • Tortum

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Doğal güzellikleriyle tanınan Tortum, Erzurum’un kuzeyinde yer alan bir ilçedir.

   • Didim

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Ege’nin en güzel plajlarına sahip Didim yaz aylarında en çok turist çeken yerlerin başında geliyor. Apollon Tapınağı ve antik kentleriyle köklü bir tarihe de ev sahipliği yapan Didim’i mutlaka görmelisiniz!

   • Sivrihisar

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Eskişehir’in doğusunda kalan Sivrihisar, şehrin en büyük ilçesidir.

   • Datça

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Türkiye’de oksijen oranının en yüksek yerlerinden olan Datça; limanları, tarihi evleri, koyları, plajları, yel değirmenleri ve tarihi zenginlikleri ile adeta bir turizm cennetidir.