Minsk Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   MİNSK

   Belarus’un başkenti olan Minsk uzun yıllar boyunca Sovyet Rusya yönetiminde kalmış bir şehir. Rus etkilerinin yoğun olarak hissedildiği Minsk, Sovyet Rusya’nın dağılmasından sonra girdiği toparlanma süreciyle beraber inşa edilen parkları ve ihtişamlı yapılarıyla kuzeyde turistlerin büyük ilgi gösterdiği şehirlerden!

   Bu yazımızda ‘Beyaz Ülkenin Soğuk Başkenti’ Minsk’te gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   MİNSK’E NASIL GİDİLİR?

   Türk pasaportuna sahip yolcular Belarus’a vizesiz olarak giriş yapabiliyor. Ülkemizden yaklaşık 2 saat süren direkt seferlerin düzenlediği Minsk’e isterseniz Belavia, Aeroflot ve Lufthansa gibi firmaların aktarmalı seferlerini kullanarak da ulaşabilirsiniz.

   MİNSK’TE NEREDE KALINIR?

   Özellikle yaz aylarında daha çok turist çeken Minsk’te konaklamak için birçok alternatif bulunuyor. Ağırlıklı olarak Gorky Park ve Aleksandrovsky Meydanı civarında toplanmış olan butik pansiyon, motel ve lüks oteller gibi alternatiflerin bulunduğu şehirde isterseniz dönemsel olarak ev de kiralayabilirsiniz.

   Minsk

   MİNSK’TE GEZİLECEK YERLER

   • Özgürlük Meydanı: Şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olan meydan Sovyet Rusya döneminde inşa edilmiş. Günümüzde Hükümet Konağı ve birkaç kiliseye ev sahipliği yapan meydan şehre geldiğinizde uğramanız gereken noktalardan.

   • Aleksandrovsky Meydanı: Minsk’in merkezi olan meydan 1800’lü yılların ortalarından bu yana ülkenin en önemli yerlerinden biri. Çok sayıda tarihi mekan ve sosyal alanların bulunduğu meydan şehirde mutlaka görmeniz gereken yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor.

   • Oktyabrskaya Meydanı: Uzun bir süre boyunca şehrin pazar yeri olarak kullanılan alanın kaderi metro çalışmalarıyla beraber değişmiş. Yapılan metro inşaatı sırasında mamut kemiklerinin bulunmasıyla tüm dünyanın dikkatini çeken meydan yıl boyunca önemli etkinliklerin adresi oluyor.

   • Zafer Meydanı: Sovyet Rusya döneminde inşa edilen meydanda Rus mimarisinin etkileri görülüyor. Yürüyüş yapmak için bir park ve müzenin bulunduğu meydan gece ve gündüz Minsk’in en hareketli yerlerinden.  

   Minsk

   • Aziz Simon ve Helena Kilisesi: Renginden dolayı “Kırmızı Tuğla Kilisesi” olarak da bilinen yapı 1900’lü yılların başında inşa edilmiş. Bir iş adamının maddi desteğiyle yapılan ve savaş döneminde kültürel faaliyetlerin en büyük adresi olan kilise Minsk’teki en önemli dini merkezlerin ilk sırasında yer alıyor. 

   • Kutsal Ruh Katedrali: Mimarisiyle yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken kilise 1600’lü yıllarda inşa edilmiş. 1700’lü yıllarda yangında büyük hasar gördükten sonra restore edilen ve Bolşevikler döneminde de kapalı kalan katedral Minsk’in en önemli turistik yapılarından.

   • Botanik Bahçeleri: 1930’lu yılların başında inşa edilen park yaklaşık 55 hektarlık geniş bir alan üzerinde yayılıyor. Minsk’te sessiz, sakin ve doğa ile iç içe bir yürüyüş için bir numaralı yer olan botanik bahçelerinde yaklaşıl 10 bin farklı bitki türünün yanı sıra büyük bir de gölet bulunuyor.

   • Trinity Banliyösu: Minsk’te dev bir açık hava müzesi olarak hizmet veren bölgenin geçmişi çok eskilere dayanıyor. Bir dönem şehrin en önemli merkezi konumunda olan banliyöye giderek tarihi mekanları görebilir, çevredeki hediyelik eşya dükkanları ve antikacılardan alışveriş yapabilirsiniz.

   • Gözyaşı Adası: 1988 yılında inşa edilen yapay ada Minsk’te turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden. Svislac Nehri üzerinde yapılan adada Afganistan’da hayatını kaybeden Belaruslu askerlin anısına dikilen heykellerin yanı sıra dünyadaki terör olaylarında hayatının kaybedenler adına da bir melek anıtı bulunuyor.

   MİNSK’TE NE YENİR?

   Minsk’te çevre ülkelerden etkilenmiş bir mutfak sizleri bekliyor olacak. Başta Rusya olmak üzere Ukrayna, Polonya gibi ülkelerden de yemeklerin bulunabileceği şehirde mutfağın demirbaşları arasında patates, mantar ve et ürünleri geliyor. Çok sayıda yöresel lezzetin bulunduğu şehirde Holodnik ve Krupenya gibi ünlü çorbaları deneyebilir, sosis ve mantarla hazırlanan Machanka’nın yanı sıra jambon ve patates kullanılarak yapılan bir tür köfte olan Draniki’den yiyebilir, Belarus’un milli içkisi Kvas’ı deneyebilirsiniz.

   MİNSK’TE GECE HAYATI

   Minsk’in gece hayatında Rus kültürünün etkileri görülüyor. Alkol tüketiminin çok yüksek seviyelerde olduğu şehirde gündüz hüküm süren soğuk havanın yerini akşam eğlence mekanlarındaki renkli ve sıcak atmosfer alıyor.  Minsk’e geldiğinizde barlardan diskolara, gece kulüplerinden striptiz kulüplerine kadar değişiklik gösteren başta Dozari Night Club, Blackhall Bar, Madison Royal Club, Next Night Club gibi ünlü mekanlardan birine gidip eğlencenin tadını çıkartabilirsiniz.

   Minsk

   MİNSK’E NE ZAMAN GİTMELİ?

   Karasal iklimin etkilerinin yoğun olarak hissedildiği kuzey ülkesinde neredeyse yıl boyunca kapalı bir hava görülüyor. Yılın sadece 50-60 gününü güneşli geçiren Minsk’te kış aylarında sıcaklıklar kimi zaman -20’ye kadar düşebiliyor. Kış aylarında da turistlerin ilgisini çeken bir yer olan Minsk’e gelmek için en ideal zamanlar ise ilkbahar ve yaz ayları olarak ön plana çıkıyor.

   MİNSK’TEKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   • Terra Nova – Ocak

   • Minsk Spring Tango Festival – Mart

   • Belarusian International Festival of Puppet Theaters – Mayıs

   • Minsk Forum of Street Theaters – Mayıs

   • Ballet Summer in Bolshoi Project – Haziran

   • Kamenets Vezha Festival – Haziran

   • Budslav Fest – Temmuz

   • Sugar Fest – Eylül

   • Yuri Bashmet International Festival – Ekim

   • Minsk International Film Festival – Kasım

   uygunfiyat-apps
   • Bratislava

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tuna Nehri’nin kıyısına kurulmuş tarihi bir şehir olan Bratislava’nın hem Avusturya hem de Macaristan’a sınırı bulunuyor.

   • Milano

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İtalya’nın kuzeyinde yer alan Milano başkent Roma’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehri olma özelliğine sahip

   • Cebelitarık

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Avrupa ile Afrika arasında bir köprü olan Cebelitarık'a gitmeden önce onlar hakkında bildiklerinizi tekrar gözden geçirmenizde fayda var!

   • Dominik

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Küba, Jamaika ve Haiti ile çevrili olan Dominik aynı zamanda Avrupalıların Güney Amerika’daki ilk yerleştikleri yer olarak biliniyor.

   • Belgrad

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer alan ve 1,6 milyondan fazla nüfusuyla Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olan Belgrad’ın adı Beyaz Şehir anlamına gelmektedir.

   • Helsinki

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Finlandiya’nın başkenti olan Helsinki yaklaşık 330 adet adadan oluşan bir şehir.