Muğla Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   MUĞLA

   Güneşin ve mavinin en çok yakıştığı, Türkiye’nin cennet köşelerinden olan Muğla; Ege Bölgesi’nin güneyinde yer alır. Asar (Hisar) Dağı eteklerinde ovaya doğru yayılmış, kendine has mimarisi ve dünyanın gözdesi olmuş ilçeleri ile tam bir turizm cennetidir.

   Tarihi M.Ö. 3 bin yılına kadar uzanan Muğla’nın, bilinen tarihi Hititlilerle birlikte başlamaktadır. 1391 yılında Türk egemenliğine giren kent; Karya, Mısır, İskit, Pers, Makedon, Roma ve Bizans gibi imparatorluklara ev sahipliği yapmıştır. Bu köklü tarih Muğla’ya çok sayıda tarihi eser armağan etmiştir.

   Türkiye’nin en kalabalık dördüncü şehri olan Muğla; Fethiye, Bodrum, Marmaris ve Datça gibi önemli tatil beldelerine sahiptir ve yazın buralarda milyonlarca turisti misafir etmektedir.

   MUĞLA’YA NASIL GİDİLİR?

   Şehre ulaşım seçenekleri oldukça fazla olan Muğla’ya; isterseniz uçakla çabuk süren bir yolculukla isterseniz de karayolu ve denizyolu vasıtasıyla varabilirsiniz.

   Özellikle yaz aylarında Muğla’nın pek çok tatil beldesine direkt otobüs seferleri bulunabilirken, havayolu ile ulaşmak isteyenler ise Dalaman ve Milas-Bodrum havaalanlarına gelerek, buradan servis araçları ya da şehir içi ulaşımı kullanarak şehrin merkezine ulaşabilirler.

   MUĞLA’DA NEREDE KALINIR?

   Bütçenize göre her sınıftan kalacak yer bulabileceğiniz Muğla’da; özellikle Dalaman, Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi önemli turistik bölgeler merkezi konumdadırlar. Denize mesafesi yakın olan otellerin fiyatları biraz pahalı olsa da, şehirde kalınacak yer denildiğinde akla tatil otelleri gelmektedir.

   Muğla

   MUĞLA’DA GEZİLECEK YERLER

   · Muğla içerisinde gezilecek yerlerden ilki, önemli bir Osmanlı eseri olan Kurşunlu Camii. 522 yıllık olan camii, kubbesi kurşun plakalarla kaplı olduğun için “Kurşunlu” adını almıştır. Evliya Çelebi’nin Muğla hakkında yazdığı seyahat yazısına da konu olmuş köklü camiiler arasındadır.

   · 1994 yılında yapılan Muğla Müzesi, eski bir cezaevinin restorasyonu sonrası müzeye dönüştürülmüştür. Üç bölümden oluşan müzede, Doğu Tarihi Bölümü‘nde yer alan bitki ve hayvan fosilleri en çok ilgiyi gören bölümdür. Etnografya Bölümü‘nde eski kıyafetler, araç gereçler yer alırken; Arkeoloji Bölümü‘nde ise Yatağan ilçesindeki Lagina ve Sedir Adası‘ndaki kentlerin kalıntıları sergilenmektedir.

   · Gitmeden olmaz dedirten bir başka yer ise Bodrum Mozolesi’dir. Bulunduğu dönemde dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Mozole, M.Ö. 353 yılında Kral Mausolos öldükten sonra karısı tarafından yaptırılmıştır. Bugün açık hava müzesi olarak varlığını sürdüren yapı, Yunan ve Mısır mimarilerinin izlerini taşımaktadır.

   · Hiç şüphesiz Bodrum’un en önemli ikonu olarak kabul edilen Bodrum Kalesi, Saint John Şövalyeleri tarafından 15. yüzyılda yaptırılmıştır. Kale, Osmanlı döneminde hapishane olarak kullanılmıştır. Ayrıca kalenin içinde Türkiye’nin en önemli arkeoloji müzelerinden biri olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yer almaktadır.

   · Şehrin doğal harikalarından biri de Fethiye Ölüdeniz’dir. Yeşilin ve mavinin muhteşem uyumunu ve yıllardır bozulmadan korunabilmesiyle örnek olabilecek yer, tatil yapmak için en doğru rotalardan biri. 2006 yılında “Dünyanın en güzel kumsalı” seçilen Ölüdeniz, Türkiye’de bulunan sayılı deniz kulağı (lagün) oluşumlarından birine de ev sahipliği yapmaktadır.

   · Saklıkent Kanyonu (Fethiye), Türkiye’nin en büyük kanyonudur. Maceraseverler için rafting yapma imkanı bulunan kanyonun, milli parkı da yaz aylarının vazgeçilmeyen adreslerinden biridir.

   · Muğla’nın huzurlu tatilin tanımı olacak bir diğer bölgesi ise Marmaris’tir. Şehrin harika denebilecek tatil beldelerinden olan Marmaris, temiz doğanın eşsiz güzelliğini yaşamak için ideal bir adres.

   · Marmaris’te yerleşimin etrafında toplandığı, gezilmesi gereken yerlerin başında Marmaris Kalesi gelmektedir. Milattan önce 11. yüzyılda İyonlar tarafından inşa edilen kale, Kanuni Sultan Süleyman döneminde elden geçirilmiş fakat  I. Dünya Savaşı sırasında Fransızlar tarafından yapılan top atışları sırasında zarar görmüştür.

   · Marmaris Arkeoloji Müzesi, Marmaris Kalesi içinde yer almaktadır ve 1991 yılında müze olarak açılmıştır. Roma, Helenistik ve Bizans dönemine ait buluntuların (Arkeoloji bölümü) yer aldığı müzede, ayrıca Osmanlı dönemine ait kilim, mutfak eşyaları ve süs eşyaları da (Etnografya bölümü) sergilenmektedir.

   · Türkiye coğrafyasının doğa harikalarından biri olan Datça, Ege ve Akdeniz’in buluştuğu noktada yer almaktadır. Coğrafya bilgini Strabon’un “Tanrı çok sevdiği kulunu uzun ömürlü olması için Datça Yarımadası‘na göndermiştir” sözüyle güzelliğine vurgu yaptığı yer, 1999 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından acil olarak korunması gereken 100 yer arasına girmiştir.

   · Datça ilçe merkezine 1,5 km mesafede yer alan Knidos Antik Kenti, demokrasinin ilk adımlarının atıldığı köklü kentlerden biridir. Dorlar tarafından M.Ö. 1000’li yıllarda kurulan antik kent, tarihin ünlü doktorlarından Euryphon’a ev sahipliği yapmış ve dönemin ikinci tıp okulu kurulmuştur. Kentte ayrıca dünyanın yedi harikasından biri olan İskenderiye Feneri’nin mimarı Sostratos Knidos’ta yaşamıştır. Buradaki eserlerin en ünlüsü ise; dönemin önemli heykeltıraşlarından Praksiteles’in beyaz ve sert mermerden yaptığı ve dünyadaki ilk çıplak kadın heykeli olan Knidos Afroditi’dir.

   Muğla

   MUĞLA’DA NE YENİR?

   Muğla ve ilçeleri zengin yemek çeşitleri ile Türk Mutfağı‘nın özelliklerini yansıtır. Özellikle sebze yemeklerinde ve hamur işlerinde görülen çeşitlilik şaşırtıcıdır. 

   Tarhana, ara ve dutmeş (çorbalar); çopur, döş, çızdırma, gürlen kebabı, sura, ballık kavurma, dövme köfte ve karın-kumbar dolması (et yemekleri); her tür balık ızgara ve buğulama, pirinçli balık (balık); hardal haşlaması, börülce kavurma, sirken otlaşı, ekşili biber, galli patlıcan (sebze); ballı kabuk, üzüm köftesi, hoşmerim, pekmez reçeli, üzüm, domates, patlıcan ve kabak reçeli (tatlılar) yöreye has mutfak kültürü ürünleri olarak tadılmaya değer lezzette yiyeceklerdir.

   MUĞLA GECE HAYATI

   Turizmin başkentlerinden biri olan Muğla, aynı zamanda eğlence sektörünün de en gözde bölgelerinden biri. Rüya gibi gece atmosferine sahip şehirde her zevke uygun gece kulübü, bar ve disco bulmak mümkündür. Özellikle Bodrum gece hayatının en kalabalık ve tercih edilen yeridir. Bunun yanında Fethiye ve Marmaris’te önemli noktalardır.

   FESTİVALLER

   · Tiyatro Şenliği - Mayıs

   · Ölüdeniz Kültür ve Sanat Festivali - Haziran

   · Dağcılık Şenliği - Mayıs

   · Bahar Şenliği - Mayıs

   · Milas Festivali - 4/6 Haziran

   · Nif Kiraz Şenliği - Haziran

   · Uluslararası Bodrum Bale Festivali - Ağustos

   • Çanakkale

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Şehitliği, antik kentleri ve eşsiz doğası ile Çanakkale her dönem yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmaya devam ediyor.

   • Tokat

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Tokat tarihi mekanları ve doğa harikası yemyeşil alanlarıyla mutlaka görülmesi gereken bir şehir!

   • Sivas

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sivas İç Anadolu’nun doğusunda yer almaktadır.

   • Bartın

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Bartın; upuzun sahili, uçsuz bucaksız ormanları, mavi ile yeşilin her tonunu görebileceğiniz doğası ve tarihi yerleriyle masalsı bir güzelliğe sahiptir.

   • Isparta

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Dünyanın en önemli gül üretim merkezi olan Isparta, Batı Akdeniz’de yer alan bir şehirdir.

   • Çankırı

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İç Anadolu’nun en küçük şehirlerinden olan Çankırı tarihi mekanları ve eşsiz doğal güzellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor!