Fethiye Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   FETHİYE

   Muğla’nın on üç ilçesinden biri olan Fethiye, Akdeniz bölgesinin güneybatısından yer alır. Doğal güzellikleriyle olduğu kadar tarihi dokusuyla da dikkat çeken belde, turizm açısından Türkiye’nin en gelişmiş ilçelerindendir.

   Antik dönemde adı “Telmessos” olan kentin, Likya ve Karya uygarlıkları sınırında M.Ö. 5. yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. Oldukça zengin bir kültürel yapıya sahip olan kent, 1424 yılında Osmanlı himayesine girmiştir. Osmanlı‘ya bağlı olduğu dönemde zaman içinde “Meğri” adını alan ilçenin, 1914’te uçağı Şam’da düşen ilk hava şehitlerinden Fethi Bey’in anısına ismi Fethiye olarak değiştirilmiştir.

   Yamaç paraşütü ve dalış sporları içinde pek çok alternatif sunan Fethiye, yaz tatiliniz için ideal bir adres.

   FETHİYE’YE NASIL GİDİLİR?

   Fethiye’ye Türkiye’nin birçok noktasından uçakla, otobüsle veya özel aracınızla ulaşmanız mümkündür. İlçeye en yakın havaalanı, yaklaşık 40 km. uzaklıkta bulunan Dalaman Havalimanı‘dır ve pek çok firmanın buraya direkt uçuşları vardır. Havaalanından ilçe merkezine ise düzenli sefer yapan servisler veya taksiler ile ulaşabilirsiniz.

   FETHİYE’DE NEREDE KALINIR?

   Çeşitli seçeneklere sahip birçok konaklama tesisine ev sahipliği yapan Fethiye; çeşitli otel, apart ve pansiyon alternatiflerine sahiptir. Önerilen konaklama bölgeleri; Merkez, Ölüdeniz, Çalış Plajı ve Kelebekler Vadisi’dir.

   Sonbahar ve kış döneminde, Merkez ve Çalış Plajı diğer bölgelere göre daha canlıdır. Ölüdeniz ise yaz döneminde en popüler noktadır. Eğer kalabalıktan hoşlanmıyorsanız alternatif bir konaklama için Kelebekler Vadisi doğru bir tercih olacaktır.

   Fethiye

   FETHİYE’DE GEZİLECEK YERLER

   · Fethiye’ye 14 kilometre uzaklıktaki Belcekız Koyu içinde yer alan Ölüdeniz, yılın her mevsiminde sakin ve dalgasız turkuaz sularıyla en çok ilgi gören noktadır. “Tanrı‘nın dünyaya bağışladığı cennet” olarak anılan kumsal, mitolojide de pek çok efsaneye konu olmuştur. Ölüdeniz kumsalı, 2006 yılında Türkiye’nin en güzel kumsalı seçilmiştir ve 1. derece doğal sit alanı konumundadır. Kumsal ve çevresinde her türlü konaklama ve çeşitli su sporları yapma imkanı mevcuttur.

   · Fethiye’deki ilk yerleşim bölgesi olan Telmessos Antik Kenti, şehrin güney kesiminde yer almaktadır. Yapılan araştırmalara göre kentin tarihi M.Ö. 3000’li yıllara kadar uzanmaktadır. Lykia tipi lahit mezarlar ve kayalıklara oyulmuş mezarlar antik çağdan günümüze kadar ulaşan en eski kalıntılardır.

   · Likya antik kenti olan Kadyanda, ilçede mutlaka görülmesi gereken bir diğer adres. İlçenin 20 kilometre kuzey doğusunda tepede kurulu olan kentin tarihi M.Ö. 5. yüzyıla ulaşmaktadır. Antik dönemde gelişmiş bir kent olduğu belli olan Kadyanda’dan günümüze sur duvarının bir bölümü, kaya mezarları, kitabeler, tiyatro, hamam, koşu pisti, agora ve tapınak izleri kalmıştır.

   · Babadağ‘ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi, 8 Şubat 1995 tarihinde 1. derece sit alanı ilan edilmiştir. Adını barındırdığı 80’den fazla kelebek türünden alan vadi, 350 metreye ulaşan sarp kayalıklarla çevrilidir. Karadan ulaşımın olmadığı vadiye tekne turlarıyla ulaşım sağlanmaktadır.

   · Birinci derece doğal sit alanı olan Gemile Koyu, Faralya (Uzunyurt) köyünün sınırları içinde yer almaktadır. 5.-11. yüzyıllar arası yapılmış Bizans dönemine ait kalıntıların yer aldığı koyda, meydana gelen depremler sonucu kıyıdaki kalıntıların bir bölümü sular altında kalmıştır ve bunlar denizin derinliğinde görülebilmektedir.

   · Canlı müze niteliğinde olan Kayaköy, Ölüdeniz’e 5 km uzaklıkta bulunan eski bir Rum köyüdür. Tarihi M.Ö. 4. yüzyıla kadar ulaşan köy, turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.

   · 4 kilometre uzunluğundaki sahiliyle dikkat çeken Çalış Plajı, Merkez’in 5 kilometre kuzeyinde bulunmaktadır. Birçok konaklama, eğlence ve yeme içme tesisi bulunan plaj, ayrıca caretta carettaların da yaşam alanlarından biridir.

   · Toros dağ sisteminin bir parçası olan Babadağ, 1969 metreye ulaşan yüksekliğiyle Ölüdeniz’in arkasında yükselmektedir. Zirve ile deniz seviyesi arasındaki mesafenin çok kısa olması, yamaç paraşütü sporunun gelişmesini sağlamıştır. Zirvesine çıkarken kendine özgü zorlukları barındıran dağ, buna rağmen gün içinde denizden 2 bin metreye yakın yükselip inme imkanı sunmaktadır.

   · Fethiye İskelesi ve Ölüdeniz’den her gün düzenlenen tekne turlarıyla ulaşılan On İki Adalar, Şövalye Adası‘ndan başlayarak Fethiye Körfezi’nin batı ve kuzeybatısındaki adalar topluluğudur. Başlıca gezilecek adaları ise; Kızılada, Delikli Adalar, Yassıca Adalar, Tersane Adası ve Domuz Adası‘dır.

   · Antalya karayolu üzerinde, Fethiye’ye 50 kilometre uzaklıkta konumlanan Saklıkent Kanyonu, binlerce yıl boyunca dağlardan gelen akarsuların kayaları aşındırması sonucunda  bugünkü şeklini almıştır. Uzunluğu 18 kilometre, yüksekliği ise 200 metre olan kanyon, 1996 yılında Saklıkent Milli Parkı ilan edilerek koruma altına alınmıştır.

   · Antik çağda Likya devletine başkentlik yapmış olan Ksantos (Xanthos) Antik Kenti, Fethiye’ye 46 kilometre mesafededir. Kentte bulunan en eski kalıntılar M.Ö. 8. yüzyıla kadar gitmektedir. Helenistik ve Roma döneminden eserlerin görülebileceği kent, 1988 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

   · Fethiye-Kaş karayolunun 65. kilometresinde, Esen Çayı‘nın batı kıyısında yer alan Letoon Antik Kenti, Zeus’tan hamile kalan Leto’nun adına kurulmuştur. En eski kalıntıların M.Ö. 7. yüzyıla tarihlendiği kentte, yan yana üç tapınak bulunur. Tapınaklardan en kuzeydeki Leto, ortadaki Artemis ve güneyindeki Apollon’a adanmıştır. Kent, 1988’de UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

   · Fethiye’nin 40 kilometre doğusundaki Yaka Köyü sınırları içerisinde yer alan Tlos Antik Kenti, Likya’nın en önemli yerleşimlerinden biridir. Kente dair buluntuların tarihi M.Ö. 2000 yılına kadar uzanmaktadır.

   Fethiye

   FETHİYE’DE NE YENİR?

   Muğla ve ilçeleri zengin yemek çeşitleri ile Türk Mutfağı‘nın özelliklerini yansıtır. Özellikle sebze yemeklerinde ve hamur işlerinde görülen çeşitlilik şaşırtıcıdır. 

   Tarhana, ara ve dutmeş (çorbalar); çopur, döş, çızdırma, gürlen kebabı, sura, ballık kavurma, dövme köfte ve karın-kumbar dolması (et yemekleri); her tür balık ızgara ve buğulama, pirinçli balık (balık); hardal haşlaması, börülce kavurma, sirken otlaşı, ekşili biber, galli patlıcan (sebze); ballı kabuk, üzüm köftesi, hoşmerim, pekmez reçeli, üzüm, domates, patlıcan ve kabak reçeli (tatlılar) yöreye has mutfak kültürü ürünleri olarak tadılmaya değer lezzette yiyeceklerdir.

   FETHİYE GECE HAYATI

   Oldukça hareketli ve renkli bir gece hayatına sahip olan Fethiye’de, gece hayatının kalbi Ölüdeniz, Merkez ve Hisarönü bölgelerinde atmaktadır. Özellikle yaz aylarında bu bölgelerdeki bar, restoran ve gece kulüplerinde eğlence günün ilk ışıklarına kadar sürer.

   FESTİVALLER

   · Uluslararası Fethiye Festivali - Mayıs

   · Fethiye Klasik Müzik Festivali - Eylül

   QR kod ile indirin

   • Bozcaada

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Ülkemizin en büyük üçüncü adası olan Bozcaada huzurlu bir tatil arayanların en çok tercih ettiği yerlerden. Meşhur şarapları, tertemiz koyları ve tarihi sokaklarıyla Bozcaada kesinlikle görülmesi gereken bir yer!

   • Tortum

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Doğal güzellikleriyle tanınan Tortum, Erzurum’un kuzeyinde yer alan bir ilçedir.

   • Bozüyük

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Bilecik’in kalbinin attığı yer olarak tanımlanabilecek Bozüyük, Marmara ile diğer bölgeler arasında bir nevi köprü görevi görmesi sebebiyle ziyaretçilerin sıklıkla uğradığı yerlerin başında geliyor.

   • Kozan

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kozan, yaylaları, tarihi evleri ve meşhur kaleleriyle Adana’nın en eski yerleşim yerlerinden biri.

   • İznik

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Anadolu’daki ilk Türk başkenti ve Hristiyan aleminin ilk büyük toplantısına ev sahipliği yapmış İznik hem sayısız tarihi mekanları hem de eşsiz doğasıyla tatil için en ideal yerlerden!

   • Selçuk

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    İzmir’in güneyinde yer alan tarihi zenginlikleriyle meşhur küçük bir ilçedir. Aydın sınırında yer alan belde, 35 bin kişilik nüfusuna karşın her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilir.