Muş Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   MUŞ

   Doğu Anadolu'da yer alan Muş, doğal ve tarihi zenginlikleriyle büyük bir turizm potansiyeli taşımaktadır. Yukarı Murat-Van bölümünde ve Çar ile Korni dereleri arasında konuşlanan şehir, yerleşim düzeni ve sokak dokusu ile tipik bir Türk kenti havasına sahiptir.

   Urartular döneminden günümüze köklü bir tarihi birikime sahip olan Muş'ta, eşsiz güzelliğiyle Akdoğan Gölü, Selçuklu mimarisine sahip eserler ve Romalılardan kalan Arak Manastırı şehrin en önemli yapıları arasında yer almaktadır.

   Bu yazımızda Muş'un tarihi ve doğal yaşantısını anlatmaya çalışacağız.

   MUŞ'A NASIL GİDİLİR?

   Muş’a karayolu ve havayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Muş Havalimanı'na İstanbul ve Ankara’dan direkt uçuşlar bulunmaktadır. Şehre karayolu ile direkt olarak; Bingöl, Bitlis, Ağrı, Van ve Diyarbakır'dan ulaşmak mümkündür. Şehir merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunan Muş Otogarı’na ise Türkiye'nin pek çok ilinden direkt otobüs seferleri vardır.

   MUŞ'TA NEREDE KALINIR?

   Muş sizlere yeterli sayıda konaklama imkanı sunmaktadır. İlçelerde oteller ve konukevleri bulunmaktadır. Fiyatlar ise sunulan imkanlar ve merkezi konumuna göre değişim göstermektedir.

   Muş

   MUŞ'TA GEZİLECEK YERLER

   · Şehrin en bilinen tarihi kalıntılarından biri olan Arak Manastırı, Karaçavuş Dağları’nın eteklerinde bulunur. Kelime anlamı Farsçada "şarap" olan manastır, Sasaniler tarafından güç gösterisi yapmak için Romalı mimarlara yaptırılmıştır.

   · Varto ilçesinin kuzeybatısında, Hamurpet Dağları’nın batısında yer alan Hamurpet (Akdoğan) Gölü, 2149 rakımda ve 21 metre derinliğindedir. Bulunduğu alan volkanik özellik gösteren gölde bol miktarda sazan balığı ile ördek, kaz ve turna bulunmaktadır. Kış aylarında donan gölün etrafı ise dik kayalarla çevrilidir.

   · Tarihi 17. yüzyıla dayanan Hacı Şeref Camisi, Selçuklu dönemi yapılarındadır. Şehir merkezinde yer alan cami, kesme taştan ve kare planlı olarak yapılmıştır. Ayrıca cami Sultan II. Abdülhamit tarafından 1900 yılında yeniden yapılırcasına onarılmıştır.

   · Muş'un Malazgirt ilçesinde yer alan Malazgirt Kalesi, doğal afetler ve savaşlar nedeniyle zarar görmesine rağmen hala oldukça etkileyici bir görünüme sahiptir. Eski ismi “Berber Kalesi” olan kale, Malazgirt Savaşı sonrası şimdiki adını almıştır. Kale, Fatih Sultan Mehmet döneminde işgal edilmiş ve kalede yaşayan halk Osmanlı idaresine geçmiştir.

   · 1307’de Miralay Seyfi Bey tarafından yaptırılan Yıldız Han, şehir merkezinde yer almaktadır. İki katlı olarak inşa edilen yapının; alt katı kesme taştan, üst katı ise Selçuklu mimari yapısına uygun olarak kerpiçten yapılmıştır. Her iki katında toplam 52 dükkan olan han, 1916 Rus İşgali’nde tamamen tahrip edilmiştir.

   · 14. yüzyılın ikinci yarısında tarihleşen Ulu Cami, Alaeddin Bey ve Hacı Şeref camilerinin batısında yer almaktadır. Moloz taştan yapılan cami, dikdörtgen planlıdır. Minaresi 1966 depreminde yıkılmış olup, şu anki minare deprem sonrası 1968 yılında yapılmıştır.

   MUŞ'TA NE YENİR?

   Başlıca gelir kaynaklarından biri tarım olan kent, Ortadoğu mutfağından esintiler taşıyan özel bir damak tadına sahiptir. Türkiye'nin diğer illerine göre daha uzun bir kış geçiren Muş'ta, konserve ve kavurmanın beslenmede ayrı bir önemi vardır. Muş mutfağının ön plana çıkan yemekleri; çorti, Muş köftesi, hazüt, pırvaz, keşkek, herse ve sıpidakdır.

   MUŞ'TAKİ FESTİVALLER

   · Nevruz Bayramı - 21 Mart

   · Varto’nun Düşman İşgalinden Kurtuluşu - 31 Mart

   · Muş Lale festivali - 29/30 Nisan

   · Muş’un Kurtuluşu - 30 Nisan

   · Hıdrellez Şenlikleri - 6 Mayıs

   · Varto Koğ Şenlikleri - 18/20 Temmuz

   · Malazgirt Anma Törenleri - 25/26 Ağustos

   • Trabzon

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Mavi ile yeşili birleştiren eşsiz doğası, kültürü, sıcakkanlı insanları, kendine has mutfağı, tarihe tanıklık eden yapıları ile Trabzon, Karadeniz turlarının vazgeçilmezidir.

   • Batman

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Dicle Nehri ve onun kolları Batman ile Garzan Çayları arasındaki bölgede bulunan Batman, 4000’den fazla mağarasıyla benzersiz güzellikte bir şehirdir.

   • Gaziantep

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en kalabalık şehri olan Gaziantep, Fırat Nehri’nin suladığı topraklar üzerinde hala yaşanılan en eski kentlerden biridir.

   • Mersin

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Antalya ve Adana’nın ardından Akdeniz Bölgesi’nin en kalabalık üçüncü şehri olan Mersin, binlerce yıllık geçmişiyle bölgenin en eski ve önemli yerleşkelerinden biri olmuştur.

   • Erzincan

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi dokusunun yanı sıra doğal güzellikleriyle de tanınan kent, manevi değeri yüksek birçok türbeye de ev sahipliği yapmaktadır.

   • Kastamonu

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Batı Karadeniz’in kuzeyinde yer alan Kastamonu, Karadeniz’e en uzun kıyısı olan şehirdir