Nevşehir Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   NEVŞEHİR

   Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Nevşehir, dünyanın eşsiz güzelliklerine sahip olan ve turizm bakımından birçok ülkenin örnek gösterdiği tatil noktalarından biridir. Yerleşimi çok eski yıllara dayanan şehir, eşine ender rastlanan yüzey şekilleri yüzünden kendini diğer illerden ayırmaktadır. Toprağın kolaylıkla oyulması, zengin bir yerleşim kültürü oluşmasına yol açmıştır.

   Nevşehir denildiğinde akla ilk olarak Kapadokya ve Peri Bacaları gelmektedir. 5 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olan şehre; ilk olarak Hititler yerleşmiştir. Daha sonra Likyalılar, Frigler, Romalılar ve Persler şehri topraklarına katmışlardır. 1515 yılında ise Osmanlı hakimiyetine giren şehir, hızlı gelişmesine bağlı olarak yeni şehir anlamına gelen “Nevşehir” adını almıştır.

   NEVŞEHİR’E NASIL GİDİLİR?

   Türkiye’deki tüm popüler turizm bölgeleri gibi Nevşehir’e de ulaşım çok kolaydır. Dünyanın her yerinden Nevşehir’e gelinebildiği gibi Nevşehir’den de dünyanın her yerine bilet bulmak mümkündür.

   Yeryüzü şekillerinin genellikle düz olması nedeniyle kolay bir karayolu ulaşımına sahip olan şehre, düzenli olarak otobüs seferleri bulabileceğiniz gibi özel aracınızla da ulaşabilirsiniz. Havayolu ulaşımı ise Nevşehir Kapadokya Havalimanı ile sağlanmaktadır ve şehir merkezine uzaklığı 30 kilometredir.

   NEVŞEHİR’DE NEREDE KALINIR?

   Bütçenize göre her sınıftan kalacak yer bulabileceğiniz Nevşehir’de; özellikle Kapadokya, Ürgüp, Göreme ve Avanos gibi önemli bölgeler merkezi konumdadırlar. Buralarda otel, apart otel, konukevi ve hostel gibi pek çok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Özellikle mağara otelleri, hem eski yapıları hem de kaliteleriyle yoğun ilgi görmektedirler.

   Nevşehir

   NEVŞEHİR’DE GEZİLECEK YERLER

   · Şehirde gezilecek yerler listesinde ilk sıraya Kapadokya’yı koymamak olmaz. Pers dilindeki anlamı “Güzel Atlar Diyarı” olan kent, 60 milyon yıl öncesine kadar uzanan tarihiyle binlerce turistin ilgisini çekmektedir. Kayalarına oyulmuş birçok kilise ve ev ile bir dönem Hristiyanlık için büyük önem taşıyan bu topraklar ayrıca İpek Yolu’nun da önemli merkezlerinden biri olmuştur.

   · Her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Peri Bacaları, milyonlarca yıl önce yanardağ olan Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ‘ın patlamasıyla oluşmuştur. Bu yanardağların püskürttüğü lav tabakaları kayalaşıp, rüzgar ve yağmur tarafından aşınarak şekillenmiş ve bugünkü halini almıştır. Kapadokya’nın simgesi haline gelen Peri Bacalarının çapları ise 1 metre ile 15 metre arasında değişkenlik göstermektedir. İngiliz Times Gazetesi’nin Dünyanın Yeni 25 Harikası Listesi’nde 5. sırada yer alan coğrafi güzellik, her mevsim etkileyici atmosferini korumayı başarmaktadır.

   · MS. 4. yüzyıldan, 13. yüzyıla kadar manastır görevi üstlenen Göreme Açık Hava Müzesi, geçmişte manastır eğitiminin başladığı yer olarak kabul edilmektedir. Başpiskopos Aziz Basil tarafından yaptırılan yapıda; mutfak, yemekhane ve manastır gibi alanlar bulunmaktadır. 6 Aralık 1985 yılından beri Unesco Dünya Miras Listesi’nde olan müzede ayrıca Aziz Basileus Kilisesi, Elmalı Kilisesi, Aziz Barbara Kilisesi ve Yılanlı Kilise gibi önemli kiliseler de yer almaktadır.

   · Melendiz Çayı'nın aşındırması sonucu oluşan Ihlara Vadisi, 14 kilometre uzunluğundadır. Vadi boyunca uzanan kayalara oyulmuş birçok barınak, mezar ve mağara kiliseleri bulunmaktadır. Hatta bazı barınaklar ve kiliseler ise yeraltından birbirine tünellerle bağlantılıdır. Vadi içinde görülmesi gereken kiliseler ise;  Ağaçaltı Kilisesi, Sümbüllü Kilise, Kırk Dam Altı Kilisesi’dir.

   · Kapadokya’nın hem fiziki olarak hem de turistik olarak öne çıkan bir diğer noktası ise Uçhisar Kalesi’dir. Bölgenin en yüksek noktası olan kale, sahip olduğu bu yükseklik ile dünyadaki ilk doğal gökdelen olmuştur. 179 metre yüksekliğindeki bu doğal oluşum, MÖ 3000’li yıllarda Hititler tarafından savunma kalesi olarak kullanılmıştır. Ayrıca kolay kazılabilen taş yapısı sayesinde içerisinde inşa edilen birçok ahır, sığınak, depo, kiler, şarap üretim alanları gibi odaların yanı sıra 500’e yakın yaşam alanı da bulunmaktadır.

   · Bektaşi hoşgörüsü ve felsefesinin merkezi olarak kabul edilen Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi ve Müzesi, Nevşehir’de mutlaka görülmesi gereken bir diğer nokta. Felsefesi, insana ve ahlaka değer olan İslami düşünür Hacı Bektaş Veli, 13. yüzyılda buraya gelerek dergahını kurmuş ve senelerce insanlara öğretilerini yaymıştır. Kullandığı bu dergah, düşünür öldükten sonra Orhan Gazi, I. Murad ve Yıldırım Bayezid tarafından sırayla onarılmış ve günümüzde müze haline getirilmiştir. Müzede 3 önemli avlu bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise Meydan Evi bölümüdür. Burada Alevi-Bektaşiliğin en önemli ibadeti olan Cem Törenleri yapılmaktadır.

   · Şehir merkezine yakın bir konumu olan Nevşehir Müzesi, birçok önemli tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır. Giriş katında hayvan fosilleri ve kemikleri sergilenen müzenin alt katı ise sergi salonudur. Burada ise Neolitik ve Kalkolitik dönemden Bizans ve Osmanlı dönemine kadar birçok tarihi kalıntıları görmeniz mümkündür.

   Nevşehir

   NEVŞEHİR’DE NE YENİR?

   Anadolu’nun eşsiz bir karışımı olan Nevşehir; tarihi, coğrafyası ve doğasıyla birbirine geçmiş farklı kültürlerin izini taşır ve bu özelliklerini mutfağına da yansıtır. Kömbe, Testi Kebabı, Nevşehir Tava, Ağpakla, Dıvıl ve Aside Tatlısı yörenin mutlaka denenmesi gereken önemli lezzetleridir.

   NEVŞEHİR GECE HAYATI

   Kapadokya ile birlikte pek çok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Nevşehir, birbirinden farklı etkinlikleri bünyesinde barındırmaktadır. Yerel ve yöresel etkinliklerin ön planda olduğu Nevşehir, gece hayatında, özellikle de Türk Gecesi diye adlandırılan etkinlik ile insanlara farklı bir eğlence anlayışı sunmaktadır.

   FESTİVALLER

   · Hacıbektaş Veliyi Anma Törenleri - Ağustos

   · Ürgüp Bağbozumu Festivali - Eylül

   · Avanos Festivali

   · Aksalur Kiraz Bayramı - Haziran

   • Afyonkarahisar

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Adını yüzlerce yıldır ekilen haşhaş bitkisinden ve Hititler tarafından M.Ö. 1340 yılında yaptırılan Karahisar Kalesi’nden alan Afyonkarahisar, sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

   • Giresun

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi milattan önce 15. yüzyıla kadar dayanan Giresun, Doğu Karadeniz’in önemli şehirlerdendir.

   • Uşak

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Ege’yi Anadolu’ya bağlayan konumda olan Uşak köklü kültürü, doğal güzellikleri, Karun Hazineleri ve sıcakkanlı insanları ile görülmeye değer kentlerdendir.

   • Amasya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarih boyunca krallıklara başkentlik yapmış, Osmanlı şehzadelerini yetiştirmiş ve Ferhat ile Şirin’in aşkına şahitlik etmiş olan Amasya, zengin tarihi ve eşsiz doğasıyla ülkemizin en güzel yerlerinin başında geliyor.

   • Kars

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    En yüksek il merkezlerinden biri olan Kars, dünyanın en eski yerleşim birimlerinden Ani Antik Kenti’ni sınırları içerisinde barındırır.

   • Artvin

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Çoruh Nehri’nin yanında yemyeşil bir vadi üzerinde kurulmuş olan Artvin, Doğu Karadeniz’in en güzel yerlerinin başında geliyor.