Niğde Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   NİĞDE

   Kapadokya Bölgesinde yer alan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağlar Milli Parkı ile önemli bir turizm merkezidir. İç Anadolu Bölgesi'nin "Orta Kızılırmak" olarak adlandırılan kesiminde bulunan şehir, Aksaray, Nevşehir, Kayseri, Adana, İçel ve Konya illeri ile komşudur.

   Arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda Eski Tunç Devri'nde ilin çevresinde önemli yerleşim merkezlerinin olduğu ortaya çıkarılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra şehir, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma ve Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

   Niğde daha sonra Selçukluların, Karamanoğullarının, Moğolların eline geçmiş ve 1471 yılında ise Osmanlı topraklarına katılmıştır.

   NİĞDE'YE NASIL GİDİLİR?

   Ülkenin her noktasından Niğde’ye karayolu ile ulaşım mümkündür. Demiryolu ile ulaşım Kayseri-Niğde-Adana üzerinden sağlanmaktadır. Havayolu ulaşımı ise şehre 130 kilometre uzaklıktaki Kayseri Havalimanı vasıtasıyla sağlanmaktadır.

   NİĞDE'DE NEREDE KALINIR?

   Konaklamak için pek çok alternatif sunan Niğde’de; kış turizmi için Demirkazık’ta, sağlık turizmi için Çiftehan’da, kültür turizmi için ise şehir merkezinde konaklayabilirsiniz. Bu bölgelerde otel, pansiyon ve konukevleri gibi pek çok seçenek bulabilirsiniz.

   Niğde

   NİĞDE'DE GEZİLECEK YERLER

   · İsmini aldığı Gümüşler kasabasının Orta Çağ’daki tarihi hakkında büyük önem taşıyan Gümüşler Manastırı, günümüze kadar iyi korunmayı başarmış en büyük manastırlardan birisidir. Büyük bir kaya kilisenin içine oyulan manastır, açık avlulu grubunda yer almaktadır. Manastırın en önemli yapısı, kompleksin kuzeyinde yer alan kilisedir. Dört serbest destekli kapalı Yunan haçı planlı kilisenin kuzey haç kolunun kuzeyinde iki mezar nişi, naosun batısında beşik tonoz örtülü iki giriş mekanı bulunmaktadır. Kilisenin duvar resimlerinde ise en az üç farklı ustanın çalıştığı düşünülmektedir.

   · Niğde’nin simgelerinden biri olan Alaeddin Camii, 1223 yılında yaptırılmış Selçuklu yapısıdır. Ziynettin Beşare tarafından yaptırılan yapının bir efsanesi de bulunmaktadır. 09.30-11.00 saatleri arasında güneş ışıklarının bıraktığı gölge, “Taçlı Kadın Başı”nı ortaya çıkarmaktadır. Efsaneye göre caminin taşlarını işleyen ustanın aşık olduğu ve evlenemeyeceğini bildiği sancak beyinin kızına duyduğu aşkı yaşatmak için onu taşa resmettiği rivayet edilir.

   · Niğde’nin eşsiz güzelliklerinden olan Göllüdağ Ören Yeri, Kömürcü Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Sönmüş bir volkanik dağ özelliği taşıyan Göllüdağ içerisinde ayrıca yapılan kazılarda Hititler’e ait birçok eser bulunmuştur.

   · Bolkar Dağları’nda yer alan buzul göllerinin en büyüğü olan Çinili Göl, 2 bin 600 metre yüksekliktedir. Ulukışla ilçesi sınırları içerisinde yer alan göl, yeraltı suları ve karların erimesi ile beslenir. Suyu içmeye elverişlidir. Buzulların aşındırdığı ofiyolitik kayaçlar içerisinde oluşan bu göllerin siyah bir görünüme sahip olması nedeniyle çoğu Karagöl veya Çini(Çinili) göl isimleriyle tanınmaktadır.

   · Kitabesi bulunmayan Aktaş Kilise Cami (Rum Kilisesi) yöre halkının verdiği bilgiye göre 1842 tarihinde inşa edilmiştir. Daha sonra kuzeybatısına minare inşa edilen kilisenin, içinde bulunan üzeri haç boyalı cam aydınlatma büyük önem taşımaktadır.

   · Şehrin Paleolitik Çağ’dan günümüze kadar kesintisiz bir yerleşim yeri olması sonucu binlerce yıllık kültür birikimi ve farklı uygarlıkların katkısıyla oluşan Niğde Müzesi, Anadolu arkeolojisini ve çok zengin eşsiz eserlerle temsil etmektedir.

   Niğde - Karagöl

   NİĞDE'DE NE YENİR?

   Niğde Mutfağı, değişik besinlerin belirli yöntemlerle pişirilmesi ile kendine özgü bir karakter kazanmıştır. Niğde'nin özel yemekleri arasında Niğde tavası, pancar çorbası, kuskus pilavı, ditme, tirit, Niğde çanağı, papara, söğürme, ayva boranası, mazaklı köftesi, arabaşı çorbası, oğma çorbası, mangır çorbası sayılabilir. Özel tatlıları ise höşmeri (göllü), halveter, köfter ve pekmezdir. Ayrıca ünü ülke sınırlarını aşmış olan Niğde gazozu da şehirle özdeşlemiş bir başka lezzettir.

   NİĞDE'DEKİ FESTİVALLER

   · Darboğaz Kiraz Festivali - 9/12 Temmuz

   · Tyana Kültür Festivali - 27/28 Temmuz

   · Kayırlı Sılayı Rahim Ayran Şöleni - Ağustos

   · Melendiz Yayla Şenliği - Ağustos

   · Ulukışla Üzüm ve Kltür Festivali - Eylül

   · Çömlekçilik Festivali - Ağustos

   • Eskişehir

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İstanbul ve Ankara’nın ardından Türkiye’nin en yaşanabilir şehirleri arasında üst sıralarda yer alan Eskişehir, İç Anadolu ve Marmara’nın en güzel özelliklerini bünyesinde barından ve tarihi geçmişi Hititler’e kadar dayanan bir kenttir.

   • Antalya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Her köşesi cennetten bir parça gibi olan Antalya, ziyaretçilerine dört dörtlük bir tatil vadediyor!

   • Muş

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Urartulardan başlayan köklü kültür tarihiyle Muş, hiç şüphesiz ülkemizini doğusundaki en önemli turizm merkezlerinden biridir.

   • Afyonkarahisar

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Adını yüzlerce yıldır ekilen haşhaş bitkisinden ve Hititler tarafından M.Ö. 1340 yılında yaptırılan Karahisar Kalesi’nden alan Afyonkarahisar, sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

   • Kars

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    En yüksek il merkezlerinden biri olan Kars, dünyanın en eski yerleşim birimlerinden Ani Antik Kenti’ni sınırları içerisinde barındırır.

   • Aydın

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Didim, Kuşadası gibi tatil cennetleriyle Ege’nin en güzel yerlerinden biri olan Aydın antik kentleri ve doğa harikası mekanlarıyla kesinlikle görülmesi gereken yerler listesinin başında geliyor!