Niğde Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   NİĞDE

   Kapadokya Bölgesinde yer alan Niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, Aladağlar Milli Parkı ile önemli bir turizm merkezidir. İç Anadolu Bölgesi'nin "Orta Kızılırmak" olarak adlandırılan kesiminde bulunan şehir, Aksaray, Nevşehir, Kayseri, Adana, İçel ve Konya illeri ile komşudur.

   Arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda Eski Tunç Devri'nde ilin çevresinde önemli yerleşim merkezlerinin olduğu ortaya çıkarılmıştır. Eski Hitit Dönemi olarak adlandırılan bu dönemden sonra şehir, Frig, Pers, Büyük İskender, Roma ve Bizans egemenliklerinde kalmıştır.

   Niğde daha sonra Selçukluların, Karamanoğullarının, Moğolların eline geçmiş ve 1471 yılında ise Osmanlı topraklarına katılmıştır.

   NİĞDE'YE NASIL GİDİLİR?

   Ülkenin her noktasından Niğde’ye karayolu ile ulaşım mümkündür. Demiryolu ile ulaşım Kayseri-Niğde-Adana üzerinden sağlanmaktadır. Havayolu ulaşımı ise şehre 130 kilometre uzaklıktaki Kayseri Havalimanı vasıtasıyla sağlanmaktadır.

   NİĞDE'DE NEREDE KALINIR?

   Konaklamak için pek çok alternatif sunan Niğde’de; kış turizmi için Demirkazık’ta, sağlık turizmi için Çiftehan’da, kültür turizmi için ise şehir merkezinde konaklayabilirsiniz. Bu bölgelerde otel, pansiyon ve konukevleri gibi pek çok seçenek bulabilirsiniz.

   Niğde

   NİĞDE'DE GEZİLECEK YERLER

   · İsmini aldığı Gümüşler kasabasının Orta Çağ’daki tarihi hakkında büyük önem taşıyan Gümüşler Manastırı, günümüze kadar iyi korunmayı başarmış en büyük manastırlardan birisidir. Büyük bir kaya kilisenin içine oyulan manastır, açık avlulu grubunda yer almaktadır. Manastırın en önemli yapısı, kompleksin kuzeyinde yer alan kilisedir. Dört serbest destekli kapalı Yunan haçı planlı kilisenin kuzey haç kolunun kuzeyinde iki mezar nişi, naosun batısında beşik tonoz örtülü iki giriş mekanı bulunmaktadır. Kilisenin duvar resimlerinde ise en az üç farklı ustanın çalıştığı düşünülmektedir.

   · Niğde’nin simgelerinden biri olan Alaeddin Camii, 1223 yılında yaptırılmış Selçuklu yapısıdır. Ziynettin Beşare tarafından yaptırılan yapının bir efsanesi de bulunmaktadır. 09.30-11.00 saatleri arasında güneş ışıklarının bıraktığı gölge, “Taçlı Kadın Başı”nı ortaya çıkarmaktadır. Efsaneye göre caminin taşlarını işleyen ustanın aşık olduğu ve evlenemeyeceğini bildiği sancak beyinin kızına duyduğu aşkı yaşatmak için onu taşa resmettiği rivayet edilir.

   · Niğde’nin eşsiz güzelliklerinden olan Göllüdağ Ören Yeri, Kömürcü Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Sönmüş bir volkanik dağ özelliği taşıyan Göllüdağ içerisinde ayrıca yapılan kazılarda Hititler’e ait birçok eser bulunmuştur.

   · Bolkar Dağları’nda yer alan buzul göllerinin en büyüğü olan Çinili Göl, 2 bin 600 metre yüksekliktedir. Ulukışla ilçesi sınırları içerisinde yer alan göl, yeraltı suları ve karların erimesi ile beslenir. Suyu içmeye elverişlidir. Buzulların aşındırdığı ofiyolitik kayaçlar içerisinde oluşan bu göllerin siyah bir görünüme sahip olması nedeniyle çoğu Karagöl veya Çini(Çinili) göl isimleriyle tanınmaktadır.

   · Kitabesi bulunmayan Aktaş Kilise Cami (Rum Kilisesi) yöre halkının verdiği bilgiye göre 1842 tarihinde inşa edilmiştir. Daha sonra kuzeybatısına minare inşa edilen kilisenin, içinde bulunan üzeri haç boyalı cam aydınlatma büyük önem taşımaktadır.

   · Şehrin Paleolitik Çağ’dan günümüze kadar kesintisiz bir yerleşim yeri olması sonucu binlerce yıllık kültür birikimi ve farklı uygarlıkların katkısıyla oluşan Niğde Müzesi, Anadolu arkeolojisini ve çok zengin eşsiz eserlerle temsil etmektedir.

   Niğde - Karagöl

   NİĞDE'DE NE YENİR?

   Niğde Mutfağı, değişik besinlerin belirli yöntemlerle pişirilmesi ile kendine özgü bir karakter kazanmıştır. Niğde'nin özel yemekleri arasında Niğde tavası, pancar çorbası, kuskus pilavı, ditme, tirit, Niğde çanağı, papara, söğürme, ayva boranası, mazaklı köftesi, arabaşı çorbası, oğma çorbası, mangır çorbası sayılabilir. Özel tatlıları ise höşmeri (göllü), halveter, köfter ve pekmezdir. Ayrıca ünü ülke sınırlarını aşmış olan Niğde gazozu da şehirle özdeşlemiş bir başka lezzettir.

   NİĞDE'DEKİ FESTİVALLER

   · Darboğaz Kiraz Festivali - 9/12 Temmuz

   · Tyana Kültür Festivali - 27/28 Temmuz

   · Kayırlı Sılayı Rahim Ayran Şöleni - Ağustos

   · Melendiz Yayla Şenliği - Ağustos

   · Ulukışla Üzüm ve Kltür Festivali - Eylül

   · Çömlekçilik Festivali - Ağustos

   • Şanlıurfa

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ‘Peygamberler Şehri’ Şanlıurfa, Türkiye’nin en kalabalık ve aynı zamanda en büyük illerinden biridir.

   • Yozgat

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Hititlere ev sahipliği yapmış tarih kokan toprakları ve insana huzur veren doğal güzellikleri ile Yozgat; tatil anlayışında farklılık yapmak isteyenler için ideal bir seçimdir.

   • Hatay

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Adana, Antalya ve Mersin’in ardından Akdeniz Bölgesi’nin en kalabalık dördüncü şehri olan Hatay, Türkiye’nin en güneyinde Suriye sınırında yer alır.

   • Ordu

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Yeşilin her tonunu görebileceğiniz eşsiz doğası, denizden metrelerce yüksekteki el değmemiş yaylaları, tarihi mekanları ve eşsiz Karadeniz mutfağı ile Ordu, Karadeniz’in en güzel yerlerinin başında geliyor!

   • Şırnak

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sel tufanından sonra Nuh Peygamber’in ilk yerleştiği şehir olan Şırnak’ın isminin Şehr-i Nuh’tan geldiği tahmin edilmektedir.

   • Rize

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Rize, Anadolu’nun diğer bölgelerinden coğrafi yapısıyla olduğu gibi kültürel yapısıyla da farklıdır.