Ünye Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   ÜNYE

   Doğudan Fatsa, batıdan da Samsun ile çevrili olan Ünye, plajları ve sahil şeridiyle ünlü bir şehir. Son yıllarda yükselişe geçen Karadeniz turizminin en büyük ilgi odaklarından olan Ünye Aya Nikola, Kadılar Yokuşu gibi tarihi mekanları ve asırlık evleriyle Ordu’ya gelindiğinde görülmeden dönülmemesi gereken yerlerden birisi!

   Bu yazımızda ‘Ordu’nun İncisi’ Ünye’nin ziyaretçilerini kendine hayran bırakan mekanlarını anlatmaya çalışacağız.

   ÜNYE’YE NASIL GİDİLİR?

   Ordu – Giresun Havalimanı’na 80 km mesafede yer alan Ünye’ye Ordu’nun merkezinden 1,5 saatlik bir karayolu yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Doğu Karadeniz ile İç Anadolu’nun en kısa bağlantı noktası olan Niksar-Ünye Karayoluna da ev sahipliği şehre bu güzergâh vasıtasıyla da gidilebiliyor.

   ÜNYE’DE NEREDE KALINIR?

   Ünye’da konukevleri, öğretmenevi, pansiyonlar ve oteller gibi birçok konaklama alternatifi bulunuyor. Ayrıca şehir merkezinden 60 km uzaklıkta olan Ünye’de kalmayı tercih etmezseniz, şehir merkezindeki tesislerde de konaklayabilirsiniz.

   Ordu

   ÜNYE’DE GEZİLECEK YERLER

   Ünye Kalesi: Ünye-Niksar karayolu üzerinde yer alan Ünye Kalesi şehrin en büyük figürlerinden. Bir yanardağ kraterinin üstüne inşa edilen Ünye Kalesi’ne çıkıp, çevredeki restoranlarda yorgunluk kahvesi içebilirsiniz!

   Yunus Emre Türbesi: Ünye ünlü şair Yunus Emre’nin mezarına ev sahipliği yapıyor. Bir tepe üzerine inşa edilen türbeyi ziyaret ederek bu güzel ilçeye kuşbakışı olarak bakma şansı da yakalayabilirsiniz!

   Aya Nikola: “Noel Baba” olarak bilinen Aziz Nicholas’ın da Ünye’de yaşadığı tahmin ediliyor. Şehrin çıkışına doğru ufak bir yarımada üzerinde bulunan bu yere özellikle denizciler büyük ilgi gösteriyor. 

   Eski Ünye Evleri: Karadeniz mimarisinin en güzel örneklerinden olan Ünye evleri ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gören yerlerden. Sadece 80 tanesi günümüze kadar ulaşabilen bu tarihi evleri mutlaka görmelisiniz!

   Kadılar Yokuşu: Tarihi Osmanlı döneminde dayanan Kadılar Yokuşu’nun hikayesi de oldukça enteresan. Çok sayıda ünlü hakim (o zamanki adıyla kadı) yetiştiren Ünye’de bir zaman sonra bu meslek babadan oğula geçmeye başlamış. Kadıların bu yokuş üzerinde konak yaptırması ve burada yaşaması üzerine bölgeye ‘Kadılar Yokuşu’ adı verilmiş. Birçoğu günümüze kadar ulaşan konaklar Ünye’nin en meşhur yerlerinden!

   Bakırcılar Çarşısı: Uzun süre boyunca bölgenin önemli alışveriş merkezlerinden olan Ünye’deki Bakırcılar Çarşısı tarihe tanıklık etmiş bir mekan. Şehir merkezindeki bu çarşıya gittiğinizde adete bir müze gibi duran iş yerlerinden halen çekiç sesleri geldiğini duyacaksınız!

   Yazkonağı Mağarası: 2003 yılında keşfedilen mağarada eşine az rastlanacak güzellikle sarkıt ve dikitler yer alıyor.

   Ünye Plajları: Karadeniz’in en doğal ve güzel plajları tartışmasız Ünye’dedir. Karadeniz’in meşhur dalgalı denizinin şekillendirdiği Uzunkum, Kavaklar ve İnciraltı plajlarına gidip kendinizi maviliğin kollarına bırakabilirsiniz!

   Çamlık: Ünye’nin eşsiz manzarasının görülebileceği en güzel yerlerden olan Çamlık, denize bakan bir yamaç üzerinde yer alıyor. Bir tarafında masmavi Karadeniz, diğer tarafında ise çam ağaçları ile çevrili bu yerde günbatımını izleyebilirsiniz!

   Çakırtepe: Bütün Ünye’nin ayaklarınızın altına serileceği bir manzaraya sahip olan Çakırtepe’ye Ünye’nin Balkonu demek pek de yanlış olmaz. Bütün ilçenin kuşbakışı görülebileceği bir tepe üzerinde yer alan Çakırtepe’nin manzarasına hayran kalacaksınız!

   Ordu

   ÜNYE’DE NE YENİR?

   Ünye’de özellikle Doğu Karadeniz’de çok fazla tüketilen deniz ürünlerine sıklıkla rastlanır. Özellikle sahil kesimlerindeki restoranlarda manzara eşliğinde balık keyfi mutlaka yapılması gerekenlerden!

   Balığın yanı sıra hamur işleri, etli kara lahana dolması, Çerkez tavuğu, ısırgan çorbası, Karadeniz pidesi gibi alternatifleri de deneyebilirsiniz. Tatlı olarak ise burma baklava, kabak tatlısı ve yöresel bir lezzet olan çalmaçı kesinlikle denemelisiniz!

   ÜNYE’YE NE ZAMAN GİTMELİ?

   Hem iç tarafta hem de sahil şeridinde konumlanan Ünye’ya gitmek için en ideal dönem yaz aylarıdır. Sonbaharda turistlerin gelmeye devam ettiği ilçeye bu dönemde gitmek isterseniz yanınıza birkaç parça kışlık kıyafet almanızda fayda var!

   ÜNYE’DEKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   • Ünye Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali

   QR kod ile indirin

   • İskenderun

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Milattan önce 4. yüzyılda Büyük İskender’in İsos Savaşı‘nı kazanmasıyla kurulan antik kentten ismini alan İskenderun, Hatay’ın en kalabalık ilçesidir.

   • Lalapaşa

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Tarih öncesi çağdan kalan antik mezarları ve Mimar Sinan imzası taşıyan yapılarıyla Lalapaşa, avcılığa gönül verenlerin de uğrak mekanlarından biridir.

   • Edremit

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Balıkesir’in en güzel yerlerinden Edremit yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı oluyor. Altınoluk ve Akçay gibi mükemmel plajlarının yanında Kaz Dağı‘nın eşsiz doğal güzellikleriyle Edremit mutlaka görülmesi gereken yerlerden!

   • Anamur

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Doğal güzellikleriyle tanınan Anamur, ayrıca masmavi deniziyle sakin bir tatil arayışında olanların favori noktasıdır.

   • Datça

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Türkiye’de oksijen oranının en yüksek yerlerinden olan Datça; limanları, tarihi evleri, koyları, plajları, yel değirmenleri ve tarihi zenginlikleri ile adeta bir turizm cennetidir.

   • Keban

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin en büyük ikinci baraj gölüne sahip olan Keban, Elazığ‘ın kuzeybatısında kalan bir ilçedir.