Oslo Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   OSLO

   Norveç’in başkenti olan Oslo aynı zamanda İskandinav yarımadasının da en büyük dördüncü kenti olma özelliğine sahip. Bir liman kenti olan Oslo uçsuz bucaksız yemyeşil alanları, Viking tarihine ışık tutan müzeleri ve yüksek yaşam standardıyla gelen turistlerin bir parçasını kendinde bırakıyor!

   Bu yazımızda ‘Güneşin Batmadığı Viking Şehri’ Oslo’da gezilecek önemli yerleri anlatmaya 

   OSLO’YA NASIL GİDİLİR?

   Türk pasaportuna sahip yolcuların Norveç’e giriş yapabilmeleri için vize almaları gerekiyor. Gerekli işlemleri hallettikten sonra Türk Hava Yolları, Pegasus, Austrian, Lufthansa ve Finnair gibi firmaların direkt veya aktarmalı uçuşlarıyla yaklaşıl 4-5 saat bir yolculuk sonrası Oslo-Gardermoen Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

   OSLO’DA NEREDE KALINIR?

   Stockholm ile beraber İskandinavya’nın en çok turist çeken iki şehrinden biri olan Oslo’da konaklama açısından birçok alternatif bulunuyor. Otel fiyatlarının diğer şehirlere kıyasla nispeten pahalı olduğu şehre gelmeden önce ön rezervasyon yaparak uygun fiyata kalacak yer bulabilirsiniz. Oslo’ya geldiğinizde Karl Johans Caddesi, Kvadraturen ve Frogner bölgelerindeki konukevleri, butik pansiyonlar veya beş yıldızlı otellerden bütçenize ve kriterlerinize uygun olan herhangi birinde kalabilirsiniz.

   Oslo

   OSLO’DA GEZİLECEK YERLER

   • Karl Johans Caddesi: Oslo’nun kalbinin attığı bölgelerden biri olan cadde Kraliyet Sarayı’nda kadar uzanan geniş bir alan üzerinde yer alıyor. Çok sayıda turistik alan ve müzeye ev sahipliği yapan caddedeki mağazaları dolaşabilir, civardaki gece kulüpleri, cafe ve restoranlarda akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz.

   • Oslo Opera Binası: 2008 yılında inşa edilen bina İskandinavya’nın en modern mimariye sahip binalarından biri olarak gösteriliyor. Şehrin en önemli kültürel aktivitelerine ev sahipliği yapan mekanı ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

   • Oslo City Hall: Şehrin simge yapılarından biri olan Belediye Binası sahip olduğu mimariyle görenleri büyüleyen bir yapı. 1950 yılında tamamlanan ve 2005 yılında Oslo halkının oylarıyla “Yüzyılın Yapısı” unvanına layık görülen City Hall şehrin en çok turist çeken noktalarından.

   • Kon-Tiki Müzesi: Adını, 1947 yılında Peru’dan yola çıkıp 6 bin 600 km uzaklıktaki Polinezya’ya varan ünlü denizci Thor Heyerdahl’ın yolculuk için yaptığı ahşap saldan alan müze Oslo’da turistlerin yoğun ilgi gösterdiği yerlerden. Dünyaca ünlü kaşifle ilgili bilgilerin ve 10 bine yakın kitabın da görülebileceği müze atmosferiyle ziyaretçilerini büyülüyor!

   • The National Gallery: 1800’lü yılların ortalarında kurulan müze Norveç’in en geniş koleksiyonuna sahip sanat merkezi olarak biliniyor. Vikinglerin tarihindeki efsanevi figürlerden Munch ve Monet gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerine kadar oldukça geniş bir kolekysiyona sahip Ulusal Galeri özellikle sanat tutkunlarının mutlaka görmesi gereken bir yer.

   • Munch Müzesi: Norveçli ünlü ressam Edvard Munch’un eserlerinin görülebileceği müze Oslo’nun en önemli sanat merkezlerinden biri. Munch’un 100. Doğum günü şerefine inşa edilen ve sanatçının hayatına ilişkin dokümanların da görülebileceği müzede resim, heykel,el sanatlarına ait 20 bine yakın koleksiyon bulunuyor.

   Oslo

   • Holmenkollen Kayak Müzesi: Geçmişi 4 bin yıl öncesine dayanan mekan taş devrinden bu yana bölgede kayak sporunun kalbinin attığı yerlerden biri. Civardaki mağaraların duvarlarına kayak tasvirlerinin yer aldığı müzeye geldiğinizde müzenin en üst katında yer alan seyir terasında sizleri eşsiz bir Oslo manzarası bekliyor olacak!

   • Vigeland Sculpture Park: 1949 yılında inşa edilen parktaki eserlerin tamamı Gustav Vigeland adlı bir heykeltıraşa ait. Bu bakımdan dünyanın en büyük parkı olarak gösterilen park 200’e yakın heykelin yanı sıra yemyeşil atmosferi ve sayısız sosyal alanıyla Oslo gezisine kısa bir mola vermek için en ideal yerlerin başında geliyor.

   • Viking Gemi Müzesi: Vikinglerle ilgili en doğru bilgiler tabi ki anavatanında öğrenilir! Orijinal adı “Vikingskipshuset” olan müzede yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkartılan başta Oseberg isimli gemi olmak üzere çok sayıda tarım ve savaş aleti, el sanatları ürünleri ve giysilerden oluşan oldukça ilgi çekici materyaller yer alıyor.

   • Akershus Kalesi: Şehre gelen turistlerin ilk adreslerinden biri olan kalenin geçmişi 13. Yüzyıla kadar dayanıyor. Geçmişte hapishane olarak, günümüzde ise askeri amaçla kullanılan mekan sahip olduğu askeri müzelerin yanı sıra eşsiz manzarasıyla özellikle günbatımında mükemmel bir Oslo manzarasına sahne oluyor.

   • Oslo Katedrali: Oslo’daki en önemli dini yapıların başında gelen katedral 1950 yılında tamamlanmış. Özellikle iç işlemeleri ve tavanındaki cam mozaikleri ile meşhur yapı günümüzde Norveç Kraliyet Ailesinin taç giyme törenlerine ve önemli sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapıyor. 

   • Kraliyet Sarayı: 19. Yüzyılda inşa edilen mekan Norveç Kraliyet Ailesi’nin ikametgahı olarak kullanılıyor. 200’e yakın oda, tören ve seremoni alanlarının yanı sıra oldukça geniş bir bahçeye sahip olan sarayı düzenlenen turlarla rehber eşleğinde gezebilirsiniz.

    

   OSLO’DA NE YENİR?

   Norveç’in başkenti ve önemli bir liman kenti olan Oslo mutfağında ağırlıklı olarak deniz ürünleri yer alıyor. Balığın hemen hemen her türlüsünün bulunabileceği şehirde dana, kuzu, domuz ve geyik eti de oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Oslo’ya geldiğinizde dünyaca ünlü Norveç Somonu mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında ilk sırada yer alıyor. Farklı tekniklerle pişirilen ve servis edilen bu eşsiz lezzetin yanı sıra ülkenin yerel içeceği akevitt, kahverengi peynir, geyik kebabı gibi yöresel lezzetleri deneyebilir, yemek alışkanlığınızı değiştirmek istemezseniz de dünya mutfağından yemeklerin yer aldığı çok sayıda restorandan birini tercih edebilirsiniz. 

   Oslo

   OSLO’DA GECE HAYATI

   Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden biri olan Oslo son dönemlerde gece hayatı bakımından büyük bir gelişim sürecine girdi. Avrupa’nın ünlü mekanlarının şubelerinin ardı ardına açıldığı Oslo aynı zaman İngiliz pubları, cafeler, barlar, diskolar, jazz kulüpleri ve ünlü sanatçıların canlı performanslarının izlenebildiği çok sayıda mekanıyla eğlence açısından birçok alternatife sahip. Oslo’ya geldiğinizde akşam dışarı çıkmak isterseniz ağırlıklı olarak Aker Brygee, Karl Johan Caddesi ve Grünerlokkeat bölgelerinde yoğunlaşmış olan Sikamikanico, Club Bla, Smuget ve Jaeger gibi ünlü mekanlara gidebilirsiniz.

   OSLO’YA NE ZAMAN GİTMELİ?

   İskandinav yarımadasının batısında yer alan Norveç’te yılın büyük bir bölümünde soğuk bir hava görülüyor. Ekim ayından itibaren yoğun yağış aldığı bir döneme giren ve kış mevsimini genellikle sıfırın altında ve karla kaplı olarak geçiren Oslo’ya gitmek için en ideal dönemler ise Haziran ve Ağustos arasında kalan yaz ayları olarak öne çıkıyor. Sadece bulutsuz, açık havalarda görülen kuzey ışıklarını da görebileceğiniz bu dönemin aynı zamanda şehrin en çok turist çektiği zaman aralığı olduğunu hatırlatmakta fayda var. 

   OSLO’DAKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   • Inferno Metal Festival – Nisan

   • Oslo Live Müzik Festivali – Haziran

   • Norwegian Wood Festival – Temmuz

   • Bollywood Film ve Kültür Festivali – Ağustos

   • Øya Festival – Ağustos

   • Oslo Jazz Festivali – Ağustos

   • Granittrock – Eylül

   • Oslo Uluslararası Film Festivali - Kasım

   uygunfiyat-apps
   • Marakeş

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    UNESCO tarafından Dünya Mirası Şehirler Listesi’ne alınan Marakeş, Fas’ın orta-batı kesiminde konumlanıyor.

   • Riga

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Letonya’nın başkenti olan Riga, Baltık Denizi’nin kıyısına kurulmuş tarihi bir şehir.

   • Monako

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Fransa sınırları içerisinde yer alan Monaco 18 kilometre karelik yüz ölçümüyle dünyanın en küçük ikinci ülkesi konumunda.

   • Lüksemburg

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Bütün toprakları Fransa ve Almanya ile çevrilmiş olan Lüksemburg Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri.

   • Beyrut

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Savaşın izlerini silip toparlanma sürecine giren Beyrut hem Türkiye’ye yakınlığı hem de tarihi mekanlarıyla yakın destinasyonlarda tatile çıkmak isteyenlerin ilk tercihlerinden birisi konumunda.

   • Okinawa

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Japonya’nın güneyinde yer alan ve ülkeyle karasal bir bağlantısı bulunmayan Okinawa, Ryukyu Adaları üzerinde yer alıyor.