Osmaniye Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   OSMANİYE

   Akdeniz Bölgesi’nde bereketli Çukurova topraklarının en doğusunda yer alan Osmaniye, Türkiye’nin 80. ilidir. M.Ö. 3000’li yıllardan bu yana birçok devletin yaşadığı Ceyhan ırmağı havzası içinde yer almaktadır.

   Önceleri Adana’ya bağlı bir ilçeyken 1996 yılında Osmaniye ismiyle il statüsüne kavuşmuştur. Toprakkale Kalesi, Bodrum Kale, Hemite Kalesi, Harun Reşit Kalesi, Çardak Kalesi, Savranda Kalesi, Kara Frenk Kalesi, Babaoğlan Kalesi gibi çok sayıda kaleye ev sahipliği yapan Osmaniye bu nedenle ‘Kaleler Şehri’ diye anılmaktadır. 

   Osmaniye; açık hava müzesi, antik kentleri, Çukurova’ya has bereketli toprakları ve geniş ormanları ile farklı bir tatil arayışında olanlar için biçilmiş kaftandır. 

   OSMANİYE’YE NASIL GİDİLİR? 

   Tren ve otobüs ile de ulaşım sağlanabilen şehre ulaşım oldukça kolaydır. Pek çok ilden otobüsle gelebilirsiniz. Ancak zaman ve pratiklik açısından havayolunu kullanmanızı tavsiye ederiz. 

   Havayolu bulunmayan ile ulaşabilmek için Adana Şakirpaşa Havalimanı’na uçabilirsiniz. İstanbul’dan yaklaşık 1 saat süren yolculuğun ardından otobüslerle 98,7 km uzaklıktaki şehir merkezine 1 saat 13 dakikada ulaşabilirsiniz. 

   OSMANİYE’DE NEREDE KALINIR? 

   Osmaniye şehir merkezinde her keseye uygun konaklama alternatifi bulunmaktadır. Kültür turizmi dışında kongre turizmi nedeniyle turist çeken şehirde isterseniz 4 – 5 yıldızlı lüks otellerde kalabilir isterseniz ekonomik apart otellerde konaklayabilirsiniz. 

   Osmaniye

   OSMANİYE’DE GEZİLECEK YERLER 

   · Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi: Osmaniye gezimize şehir merkezine 30 km uzaklıkta olan açık hava müzesi ile başlayalım. Osmaniye’de gezilmesi gereken yerlerin başında gelen Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi Neo-Hitit bölgesidir ve çok önemli tarihi kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır. Kuzeydoğu kapısında insan başlı, aslan gövdeli, karşılıklı iki sfenks ve Güneş Tanrısı rölyefi, Finike (çivi) ve Hitit hiyeroglif yazıları ile Kral Asitawada’nın yazlık sarayının kalıntılarını görebileceğiniz açık hava müzesinde zahire kuyuları da bulunmaktadır. Burada bulunan Finike yazıları sayesinde, önceden anlaşılamayan Anadolu’da M.Ö. 2000 yılına kadar olan hiyeroglif yazıların tümü okunmuştur. Dünya üzerindeki Hitit yazıları ilk kez burada okunmuştur. 

   · Karatepe Aslantaş Milli Parkı: Akdeniz'in eşsiz güzelliğini sunan ve her köşesinde farklı güzelliklere sahip olan Karatepe Aslantaş Milli Parkı, Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde bulunur. Zengin florasını oluşturan Kızılçam, ılgın, meşe ağaçları, karaca, domuz, çakal, tavşan, tilki, turaç, keklik gibi yaban hayvanları ve Ceyhan nehrindeki yayın ve sazan balıkları ile Osmaniye’nin kesinlikle gidilmesi gereken yerlerindendir.

   · Toprakkale Kalesi: İlk çağlarda Amanos/Demirkapı geçidini kontrol altında tutmak için yaptırılmıştır. 75 metre yüksekliğindeki bir tepenin üzerine yapılan tarihi kale, siyah bazalt taş kullanılarak inşa edilmiştir. 

   · Maksutoğlu Yaylası: Yaşar Kemal’in İnce Memed romanına konu olan, çevresi tamamen sedir ve köknar ormanları ile çevrili bu yaylada; doğa ile baş başa kalabilir ve tertemiz havasında piknik yapmanın tadını çıkarabilirsiniz. Diğer yaylalara da çok yakın olduğu için aynı gün içerisinde Çardak, Gürlevik, Turna, Dokurcun ve Beyoluğu ve Çığşar yaylalarını da gezebilmeniz mümkün. Osmaniye’nin Kadirli ilçesinden kalkan minibüslerle ulaşabileceğiniz yaylada eğer isterseniz kamp da yapabilirsiniz.

   · Bodrum Kale - Kastabala Antik Kenti: Roma döneminden kalma antik kent; sütunlu cadde, hamam, bazilika, 5 bin kişilik amfi tiyatro, iki kilise, stadyum, kenti çevreleyen anıt mezarlar ve 13. yüzyılda Haçlılar tarafından inşa edilen Bodrum Kale’yi içinde bulundurur. Şehrin en önemli tarihi değerlerinden biri olan Kastabala Antik Kenti; Osmaniye’ye 15 kilometre uzaklıktaki Kesmeburim ve Bahçe köyü sınırları içindedir.

   · Sabun Çayı Şelaleleri: James Bond filminin bir sahnesinde kullanılan şelale Düldül dağı civarındadır.  Saklı bir cennetten farksız olan şelale etrafında piknik yapıp doğanın tadını çıkarabilirsiniz. 

   · Karaçay Şelalesi: Osmaniye şehir merkezine sadece 7 kilometre uzaklıkta bulunan şelalenin etrafı çam ve çınar ormanlarıyla kaplıdır. Yemyeşil bir vadinin sonunda 30 metre yükseklikten aşağı akan şelalenin muhteşem görüntüsü ruhunuzu dinlendirir. Eşsiz güzellikteki Karaçay Şelalesi’ni görmeye geldiğinizde trekking veya piknik yapabilirsiniz.

   · Kırmıtlı Kuş Cenneti: Osmaniye’nin Kırmıtlı Beldesi’nde, Ceyhan Nehri’nin yamacındadır. Eşsiz manzarası ve kuş cıvıltıları kendisine hayran bırakan Kırmıtlı Kuş Cenneti, nesli tükenmek üzere olan çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapar. Amanos Dağlarının tepesinde adeta bir oksijen deposu olan kuş cenneti, seyahat rotanıza mutlaka eklemeniz gereken yerlerdendir. 

   · Haruniye Kaplıcaları: Düziçi merkezine 22 km uzaklıkta bulunan Haruniye Kaplıcaları’nın suyu birçok hastalığı iyileştirme özelliğine sahiptir. Doğanın ortasında Ceyhan Nehri’nin kıyısında ağaçlarla kaplı kaplıcanın mükemmel manzarası ruhu dinlendirir. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği kaplıcalar dört mevsim hizmet vermektedir.

   · Kadirli Ala Cami: Duvarlardaki taşları gördüğünüz de tarihin kokusunu hissedeceğiniz yapı, 2. yüzyılın başlarında Romalılar tarafından tapınak olarak yapılmışsa da 5. yüzyılda kiliseye çevrilmiştir. Avlusunun tabanında mozaikler bulunan kilise, Dulkadiroğlu Alaüddevle Bozkurt Bey'in oğlu tarafından bir mihrap ve minare eklendikten sonra camiye çevrilmiştir. 3 farklı inanışı tek yapıda görebileceğiniz, Anadolu'nun kültürel zenginliğini gözler önüne seren bu tarihi yapı, geçmişten günümüze kadar ulaşabilmiştir. 

   OSMANİYE’DE NE YENİR? 

   Osmaniye lezzetlerle dolu yöre mutfağının olmazsa olmazı bulgurdur. 

   Çiçcice (domatesli pilav), kuru fasulye, nohut yemekleri, lahana sarması, patlıcan dolması, yüksük çorbası, malota çorbası, tarhana çorbası, patlıcan dolması, etli kömbe, yer fıstığı, sultan dolması, dövme pilavı, somak ekşisi, lepe, turunç ekşisi, ekşili, analı kızlı, süllüm, un bulamacı, sir, sarma içi ve tutmaç yöresel lezzetlerindendir.

   Tırşik çorbası: ‘Andırın Doktoru’ diye bilinen tirşik pancarından yapılan bir çorbadır. Temizlenip doğranan yaban pancarının yaprakları yoğurtla çırpılır, nohut ve maraş tarhanası ile beraber biraz da ılık su ile kazana konur. Üzerine un eklenir ve mayalanmaya bırakılır. Ertesi gün ateşte saatlerce kaynatılarak yapılır. Yapımı bir hayli zahmetli olan bu çorba, her derde deva bir çorba olduğu söylenir.

   Çakırdaklı: Biber, patlıcan, fasulye, domates dövme ve nohut karışımından yapılan yöresel bir çorbadır.  

   Toğga: Özellikle dini bayramlarda gelen misafirlere ikram edilen enfes çorba; süzme yoğurt, yarma veya dövme denilen bulgurdan büyük kabuksuz buğday ve taze nane ile yapılır.

   OSMANİYE’YE NE ZAMAN GİDİLİR? 

   Akdeniz ikliminin özelliklerini taşıyan Osmaniye’de yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır. Sıcaklıkların yaz aylarında 42 dereceye kadar çıktığı kente nisan mayıs ayları arasında gelmeniz tavsiye edilir. 

   OSMANİYE’DEKİ FESTİVALLER

   · Fıstık Festivali – Eylül 

   · Aşık Feymani Şenlikleri – Eylül 

   · Zorkun Yayla Şenlikleri - Temmuz/Ağustos

   · Karaoğlanoğlu Koşusu – Temmuz 

   · Kiraz Şenliği – Haziran 

   · Tek Kurşun ve Trap Atıcılığı Müsabakası – Mayıs 

   · Ekmek Ödüllü Şiir Yarışması - Nisan

   · Karacaoğlan Şenlikleri 

   · Turp Festivali – Ocak 

   • Karabük

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin orman varlığı en fazla olan ili Karabük; özgün mimariye sahip Safranbolu evlerine, cam teraslı İncekaya Kanyonu’na ve 300 yıllık bir geçmişi olan Sipahioğlu Konağı’na da ev sahipliği yapar.

   • Çankırı

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İç Anadolu’nun en küçük şehirlerinden olan Çankırı tarihi mekanları ve eşsiz doğal güzellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor!

   • Samsun

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Samsun, bölgenin en kalabalık şehri olmakla birlikte eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, ulaşım, ekonomi alanlarında da bölgenin en gelişmiş şehridir.

   • Çorum

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Anadolu’nun en eski uygarlıklarının başkenti olan Çorum, Hattuşaş ve Alacahöyük gibi tarihi yerlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor!

   • Muş

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Urartulardan başlayan köklü kültür tarihiyle Muş, hiç şüphesiz ülkemizini doğusundaki en önemli turizm merkezlerinden biridir.

   • Balıkesir

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Hem Ege hem de Marmara kıyısındaki eşsiz tatil destinasyonlarıyla meşhur Balıkesir yaz aylarında yerli ve yabancı turist akınına uğruyor.