Prag Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   PRAG

   Çek Cumhuriyeti’nin en büyük şehri olan Prag; zarif köprüleri, katedralleri, altın şapkalı kuleleri, kilise kubbeleri ve kuğulu Vltava Nehri ile ziyaretçilerini büyülemektedir. II. Dünya Savaşı’ndan neredeyse hiç zarar görmeden çıkan ve uzun yıllar Bohemya’nın başkentliğini de yapan şehir; aynı zamanda enerji, müzik, kültür, sanat, etkinlik dolu modern bir kent olarak göze çarpmaktadır.

   Altın Şehir”, “Doksanların Sol Bankası”, “Masal Şehri”, “Şehirlerin Anası” ve “Avrupa’nın Kalbi” gibi isimleriyle de anılan kent, her yıl yüzlerce turisti ağırlamaktadır.

   PRAG NEREDEDİR?

   Bir Orta Avrupa şehri olan Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkentidir. Şehir, Orta Bohemya bölgesinde Vlatna Nehri üzerinde yer alır.

   PRAG VİZE İŞLEMLERİ

   Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti’ne gitmeleri için vize alması gerekir. Fakat yeşil pasaport sahiplerinin 30 güne kadar vize şartı olmaksızın kalma hakları vardır.

   PRAG'A NE ZAMAN GİDİLİR?

   Çek Cumhuriyeti, ılıman bir kara iklimine sahiptir. Kışları soğuk ve nemli, yazları sıcak, ilk ve sonbaharları ise tam bu mevsimlerin gerektirdiği gibidir. Yaz aylarında bazı günler çok sıcak olabiliyor. Kışın kar yağıyor ama kent uzun günler boyunca beyaz kalmadan eriyor. Genel olarak şehre gitmek için yılın en uygun ayları; Mayıs, Haziran ve Eylül olsa da tüm yaz ve ilkbahar mevsimleri de son derece uygundur.

   Prag

   PRAG'A NASIL GİDİLİR?

   Türkiye’den Prag’a uçak, tren, otobüs ya da özel araçlarla gitmek mümkün. İstanbul-Prag aktarmasız uçuş 2 saat 45 dakika sürmektedir ve Prag Vaclav Havel Havalimanı’na gelerek şehre giriş yapabilirsiniz.

   PRAG'DA NEREDE KALINIR?

   Başlıca gelir kaynaklarından biri turizm olan Prag’da, konaklama açısından bir çok farklı seçenek bulabileceğinizden emin olabilirsiniz. İsimleriyle marka olmuş otellerden, yerel fakat bir o kadar da kaliteli olan butik tarzda otellerde konaklama imkanı bulabilirsiniz.

   PRAG'DA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

   Prag'da şehir içi ulaşımında en çok tercih edilen toplu taşıma araçları metro ve tramvaylardır. 25'den fazla tramvay hattı bulunan şehirde turistik yerlerin çoğuna bu ulaşım aracıyla ulaşılabilmektedir. Tramvay seferleri hafta içi sabah 04.30'da başlayıp, 00.15'e kadar devam eder. Metro seferleri ise sabah 05.00'da başlar ve gece yarısına kadar sürer.

   Prag'da düzenli olarak işleyen şehir içi otobüsler de mevcuttur ancak diğer iki ulaşım aracı kadar yoğun kullanılmamaktadır.

   PRAG'DA GEZİLECEK YERLER

   · Şehrin kalbi konumundaki Old Town Meydanı, Avrupa'nın en önemli meydanlarından biridir. Meydanda Astronomik Saat ve TYN kilisesi gibi oldukça eski ve ilgi çeken binalar yer almaktadır. 1992’den beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan meydan, tarih boyunca görkemli olaylara şahit olduğu gibi trajik olaylara da şahit olmuştur. 

   · Şehrin belki de en ilginç yapılarından biri olan Astronomik Saat Kulesi, 1410 yılında yapılmıştır. Eski Belediye Binası’nın içini ziyaret edebileceğiniz gibi 70 metrelik kulenin en tepesine çıkarak muhteşem Prag manzarasını da izleyebilirsiniz. Binanın tepesinde bulunan Orloj isimli Astronomik saat ise 3 kısımdan oluşur ve 12 burcu sembolize eder. Her saat başı gerçekleşen bir animasyon yer alır ve efsaneye göre bu animasyondaki figürler; açgözlülük, kibir, faizcilik, ölüm gibi farklı anlamları temsil etmektedir.

   · Vlatna Nehri üzerinde bulunan Charles Bridge, Old Town ile Prag Kalesi'ni birbirine bağlar. Tarihte birçok olaya, savaşa ve ayaklanmaya rağmen ayakta kalmayı başaran tarihi köprü, Kral Charles tarafından 1402’de yaptırılmıştır. 515.8 metre uzunluğunda ve 9.5 metre genişliğindedir. Ayrıca köprüde Barok tarzda 30 heykel bulunmaktadır ve bunların arasında en ünlüsü Aziz John Nepomuk’un heykelidir. Köprü, gün içinde trafiğe kapalı olduğundan dolayı yaz günlerinde köprü üzerinde sokak sanatçılarının enfes müzikleriyle beraber manzaranın tadını çıkararak unutulmaz anlar elde edebilirsiniz.

   · Guinnes Rekorlar Kitabı’nda dünyanın en büyük antik kalesi olarak yerini alan Prag Kalesi, Lesser Town bölgesinde yer alır. İnşası 9. yüzyıla dayanan kale, tarih içinde Bohemya, Roma İmparatorluğu ve Çekoslavakya devletleri tarafından kullanılmıştır. Kendi içinde de farklı bir şehir gibi olan Prag Kalesi; Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Prag Altın Yol, Aziz George Basilikası, Aziz George Manastırı, Kraliyet Bahçeleri ve resim galerisi gibi birçok yapıya ev sahipliği yapar.

   · Prag'ın en büyük dini yapılarından biri olan Aziz Vitus Katedrali, gotik mimari örneği olan dış cephesi ile etkileyici bir görüntüye sahiptir. Yan pencerelerdeki vitray süslemelerinde Çeklerin tarihi ve önemli olayları anlatılırken, bunlar orijinale sadık kalınarak 2000’lerde yeniden yapılmıştır. Tam 9 yılda yapılmış olan katedralin yan cephesindeki “Kral Kapısı” ise metal işleme sanatının önemli örneklerindendir.

   · Prag’daki ana şehir meydanlarından biri olan Wenceslas Meydanı, adını Saint Wenceslas’tan almaktadır. Unesco Dünya Miras Listesi’nde bulunan meydan, tarihte birçok savaşa, ayaklanmaya ve protestoya ev sahipliği yapmıştır. Orta Çağ'da at pazarı olarak kullanılan bu meydan, günümüzde yerini kafelere, restoranlara ve eğlence mekanlarına bırakmış durumdadır.

   Prag

   · Dünyanın saklı cennetlerinden biri olan Karlovy Vary Kasabası, Prag'a sadece 1.5 saatlik mesafededir. Eski Prag krallarından birinin tamamen şans eseri, av sırasında fark ettiği bu yerleşim yeri, tarih boyunca birçok sanatçıya, bilim adamına ve filozofa ev sahipliği yapmıştır. Burayı ziyaret edenler arasında Mustafa Kemal Atatürk de bulunmaktadır.

   · The Beatles’ın efsanevi üyesi John Lennon‘ın 1980 yılında vurularak hayatını kaybetmesinin ardından Lennon’ın anısına graffiti ve şiirlerle anıtlaştırılan Lennon Duvarı, Prag’ın en önemli turistik yerlerindendir. Barış ve sevgiyi temsil eden duvar, sürekli yenilenen çizimleriyle görsel bir zevk sunar.

   · Prag’ın en bilinen kiliselerinden biri olan Tyn Church, 1511 yılında bitirilmiştir. Barok mimarisinin en başarılı ve en özgün örneklerinden olan kilise, aynı zamanda şehrin de ana kilisesi olma özelliğini taşımaktadır. Protestan kilisesi olan Tyn Church’un kuleleri 80 metre uzunluğundadır.

   · Daha önce Kral Charles’ın bağı olarak kullanılan Petrin Tepesi, şehre son derece hakim bir tepede yer alır. Televizyon kulesi ve minyatür Eyfel Kulesi ile tanınan tepede, görülebilecek en eğlenceli yerlerden biri de aynalarla dolu bir holden oluşan Mirror Maze’dir.

   · Vltava Nehri üstünde bulunan Kampa Adası'na, Karl Köprüsü’nden bir merdivenle kolayca ulaşılabilmektedir. Hakkında çok az şey bilinen ada, Museum Kampa adındaki modern sanat müzesine ev sahipliği yapmaktadır.

   · Aralık 1995’te Unesco Dünya Miras Listesi’ne alınmış olan bir diğer yapı Kutna Hora Kemik Kilisesi’dir. Kilisenin hikayesi ise şöyledir: 14. yüzyılda Avrupa'daki veba salgını yüzünden Prag'da 3000'den fazla insan ölür fakat ölen insanların kemikleri mezarlıklara yetmeyince, 1700 yılında ünlü mimar Santini bu kemiklerle beraber kilisenin iç dekorasyonunu yeniler ve bu yapıyı ortaya çıkartır.

   PRAG'DA NE YENİR?

   Prag'daki yemek kültürü herkese hitap edecek seçenekler sunmaktadır. Çoğunlukla yemekler, doyurucu öğünler şeklinde servis edilir. Mutfağa ait en ünlü yöresel lezzetler ise Knedliky, Kaprova Plovka, Hovezi Gulas Knedlikem, Pecena Kachna, Kure Pecene S Brambory ve Medovnik’tir.

   PRAG'DA GECE HAYATI

   Hareketli gece hayatıyla nam salmış bir şehir olan Prag’da mekanlar, genellikle Old Town bölgesinde toplanmıştır. Birçok farklı gece kulübü ve bar bulabileceğiniz Prag’da, alkol fiyatları da çok uygundur ve Haziran-Ağustos arasındaki dönem oldukça hareketlidir. Double Trouble, The Dubliner, Bugsy’s Bar, Tretter’s, Karlovy Lazne, Duplex ve Lucerna en ünlü mekanlardır.

   PRAG'DAKİ FESTİVALLER

   · Prag Kış Müzik Festivali - Ocak

   · Avrupa Film Günleri - Ocak/Şubat

   · Bohemya Karnavalı - Şubat/Mart

   · Paskalya Bayramı - Mart/Nisan

   · Prag Maratonu - Nisan

   · Çek Bira Festivali - Mayıs

   · Prag Uluslararası Müzik Festivali - Mayıs/Haziran

   · Bohemya Caz Festivali - Temmuz

   · Prag Yazarlar Festivali - Kasım

   uygunfiyat-apps
   • Cardiff

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Britanya adasının güneybatısında konumlanan Galler’in başkenti olan Cardiff ülkenin başkenti ve aynı zamanda her anlamda en merkezi şehridir.

   • Batum

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Karadeniz’in doğusunda küçük bir liman kenti olan Batum Gürcistan’ın en önemli şehirlerinden biri.

   • Kyoto

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde 17 farklı yapı bulunduran Kyoto, geleneksel Japon kültürünü en iyi şekilde temsil eden ve geyşa efsanesinin doğduğu yer olarak geçmektedir.

   • Dubai

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı yedi emirlikten birisi olan Dubai, nüfusunun büyük çoğunluğunu yabancıların oluşturduğu kozmopolit bir kenttir.

   • Budapeşte

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Dünyanın en romantik şehirlerinden olan Budapeşte’ye geldiğinizde; ışıltılı köprüleri, sıcacık insanları, mimarisi ve gezilecek yerleri ile daha şehirden ayrılmamışken bir daha gelmenin planlarını yapabilirsiniz.

   • Paraguay

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Güneyde Arjantin kuzeyde Brezilya tarafından çevrili olan Paraguay'ın denize kıyısı bulunmuyor.