Riga Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   RİGA

   Letonya’nın başkenti olan Riga, Baltık Denizi’nin kıyısına kurulmuş tarihi bir şehir. Baltık ülkeleri olarak bilinen coğrafyadaki en büyük şehir olma özelliğine sahip Riga yemyeşil atmosferi, geçmişi 12. Yüzyıla kadar uzanan tarihi dokusu ve renkli geceleriyle kuzeyde ziyaret edilmesi gereken önemli duraklardan!

   Bu yazımızda ‘Kuzeyin Paris’i’ Riga’da gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   RİGA’YA NASIL GİDİLİR?

   Türk pasaportuna sahip yolcuların Letonya’ya giriş yapabilmeleri için vize almaları gerekiyor. Gerekli işlemleri hallettikten sonra İstanbul, Antalya gibi noktalardan düzenlenen direkt seferlerle yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk sonrası Riga Uluslararası Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

   RİGA’DA NEREDE KALINIR?

   Baltık ülkelerinin en büyük şehri olan Riga’da konaklama açısından birçok alternatif bulunuyor. Old Town bölgesindeki Miesnieku ve Kalnciema İela Caddelerinde her bütçeye uygun butik pansiyonlardan otellere kadar değişen tarzdaki tesislerden herhangi birini tercih edebilirsiniz.

   Riga

   RİGA’DA GEZİLECEK YERLER

   • Riga Şehir Pazarı: Avrupa’nın en büyük pazar alanı olma özelliğine sahip bölge aynı zamanda Litvanya’nın da en ünlü yerlerinden biri. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan pazarda giyimden hediyelik eşyaya kadar değişen kategorilerdeki sayısız dükkanı gezebilir, sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

   • Özgürlük Anıtı: Letonya’nın bağımsızlık mücadelesi sırasında hayatını kaybedenlerin anısına inşa edilen anıt ülkenin önemli tarihi mekanları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Çok sayıda önemli tören geçidine ve sosyal etkinliğe ev sahipliği yapan bölge Riga’da uğranması gereken noktalardan.

   • Şehir Meydanı: Riga’nın kalbinin attığı yer olan meydan kırmızı kiremitlerden oluşan binaları ve rengarenk ortamıyla insanı hemen içine çekiyor. Kara Kafalılar Binası gibi önemli yerlere de ev sahipliği yapan meydandaki mağazaları dolaşabilir, cafe ve restoranlarda akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz. 

   • Ulusal Opera ve Bale Binası: Riga’nın Old Town civarında konumlanan yapı şehrin sembol yapılarından biri. Geçmişi 14. Yüzyıla kadar dayanan bina başta Haziran ayında düzenlenen Opera Festivali olmak üzere Riga’da düzenlenen etkinliklerin birinci adresi oluyor.

   • Letonya Etnografya Açık Hava Müzesi: 4500 yıllık bir geçmişe sahip olan topraklardaki yaşama ve kültüre ilişkin en kapsamlı alan olan müzede ülkenin dört farklı bölgesine ait bölüm yer alıyor. Orta Çağ’dan bu yana Letonya toprakları üzerindeki evler, giyilen kıyafetler gibi şeylerin görülebileceği müze ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gören yerlerden.

   Riga

   • Art Nouveau Caddesi: Katalan mimar Gaudi’nin başını çektiği ‘Art Nouvea’ akımına ait bir açık hava müzesini andıran mekan yeni sanat tarzında 1000’e yakın binaya ev sahipliği yapıyor. UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde de yer alan bölgedeki eşsiz mimari yapılar Riga’da görülmesi gereken yerlerden. 

   • Letonya İşgal Müzesi: İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazileri, daha sonra da Sovyet Rusya tarafından işgal edilen Letonya’nın yaklaşık 50 yıl süren dönemine ait dokuman ve fotoğrafların yer aldığı müzeyi ziyaret ederek ülkenin geçmişte yaşadığı zor zamanları belgelerle görebilirsiniz.

   • Riga Rus Ortodoks Kilisesi: Rusların ülkede hakim olduğu dönemlerden kalan yapı 1800’lü yıllardan bu yana varlığını sürdürüyor. Rus mimarisinin etkilerinin görüldüğü kilise aynı zamanda Riga’nın en önemli dini merkezi konumunda.

   • İsveç Kapısı: 1600’lü yıllarda İsveç hegemonyası altında yaşayan Letonya’da bu dönemden kalan eser ülkenin bağımsızlığını temsil eden yapılardan biri olarak görülüyor. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan mekana gidip hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz. 

   • Kedi Evi: Hikayesi hakkında çeşitli söylentiler olan yapı Riga’nın sembol binaları arasında yer alıyor. Dev bir binanın çatısındaki iki kulenin üzerinde yer alan kızgın kedi heykelleriyle meşhur ‘Kedi Evi’ şehirde en çok turist çeken yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

   RİGA’DA NE YENİR?

   Baltık Denizi kenarında şirin bir şehir olan Riga mutfağında ağırlıklı olarak et ve balık ürünleri kullanılıyor. Somondan ringaya kadar yüzlerce balık çeşidinin farklı pişirme teknikleriyle sunulduğu şehirde Letonya’nın ünlü çavdar ekmeklerinin yanı sıra başta bezelye çorbası olmak üzere çok sayıda çorbayı da tadabilirsiniz. Dünya mutfağından yemeklerin bulunabileceği kimi restoranların da bulunduğu Riga’da yöresel içeceklerden ballı bira ve milli içki balsam da denemeniz gereken lezzetlerin arasında yer alıyor.

   RİGA’DA GECE HAYATI

   Riga’da oldukça renkli bir gece hayatı var. Akşamları saat 10’dan itibaren hareketlenmeye başlayan mekanlar en dolu günlerini ise hafta sonları yaşıyor. Şehrin Old Town bölgesinde yoğunlaşmış olan publardan barlara, gece kulüplerinden striptiz clublere kadar değişen yelpazedeki eğlence mekanıyla ziyaretçilerine dolu dolu bir eğlence sunan Riga’ya geldiğinizde Terraca Riga, Coyote Fly, Neo Bar ve Sky Line Bar gibi ünlü mekanlara gidip şehrin eğlenceli atmosferini yaşayabilirsiniz.

   Riga

   RİGA’YA NE ZAMAN GİTMELİ?

   Atlas Okyanusu üzerinden gelen soğuk hava dalgalarının hedef odağı olan Letonya’da yıl boyunca soğuk bir hava görülüyor. Genellikle karla kaplı olan şehirde kışlar uzun sürerken bu mevsimde sıcaklıklar kimi zaman -15 dereceye kadar düşebiliyor. En sıcak günlerin yaz mevsiminde yaşandığı Riga’ya gelmek için en ideal zamanlar ise Haziran ile Eylül arasında kalan dönem olarak ön plana çıkıyor.

   RİGA’DAKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   • Riga City Festival – Ağustos

   • Positivus Festival – Temmuz

   • Staro Rīga Light Festival – Kasım

   • Riga Restaurant Week – Mayıs

   • Riga Opera Festival – Haziran

   • Midsummer or Jāņi – Haziran

   • Lattelecom Riga Marathon – Mayıs

   • Summer Sound – Temmuz

   • Medieval Day at Cēsis Castle – Temmuz

   uygunfiyat-apps
   • Canberra

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Avustralya’nın en büyük yüzölçümüne sahip şehri olan Canberra başkent olarak tasarlanmış ve inşa edilmiş bir yer.

   • Seyşeller

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Seyşeller, Doğu Afrika’da yer alan Hint Okyanusu’nun üstünde 115 adadan oluşan bir ada ülkesidir.

   • Botsvana

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Afrika’da demokrasi olarak en gelişmiş ülkelerden birisi olan Botsvana bunun yanı sıra ülkedeki elmas madenleri ve çok sayıdaki doğal yaşam parkıyla biliniyor.

   • Minsk

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Belarus’un başkenti olan Minsk uzun yıllar boyunca Sovyet Rusya yönetiminde kalmış bir şehir.

   • Bogota

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Adını kıtayı keşfeden Kristof Kolomb’dan alan Kolombiya’nın başkenti olan Bogota aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olarak biliniyor.