Roma Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   ROMA

   Tarihsel açıdan büyük bir öneme sahip olan Roma, Avrupa’da en çok turist çeken yerlerin başında geliyor. Yedi tepe üzerinde kurulu olan olan şehir; Kolezyum, Roma Forumu, Trevi Çeşmesi, Pantheon gibi önemli yapıların yanı sıra birçok müze ve galeriye de ev sahipliği yapıyor. Bağımsız bir yapıya sahip olan Vatikan’ın da burada bulunması nedeniyle şehre iki devletin başkenti denilmektedir.

   Bu yazımızda “Tanrı‘nın Şehri” Roma’yı size tanıtmaya çalışacağız.

   ROMA’YA NASIL GİDİLİR?

   İstanbul’dan direkt uçak seferleri bulunan Roma’ya, Ankara ve İzmir’den de aktarmalı uçuş seçenekleriyle ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 2 saat 30 dakika süren yolculuk sonunda ise Leonardo Da Vinci Uluslararası Havalimanı‘ndan şehre giriş yapabilirsiniz.

   ROMA’DA NEREDE KALINIR?

   Dünyanın en popüler şehirlerinden biri olan Roma’da konaklama açısından birçok farklı seçenek bulabileceğinizden emin olabilirsiniz. Konaklayacağınız yerin seçiminde ise buranın metro veya otobüs duraklarına olan yakınlığına dikkat etmeniz, geziniz için size kolaylık sağlayacaktır.

   Roma

   ROMA’DA GEZİLECEK YERLER

   · Kolezyum: Komutan Vespasianus emriyle M.S. 72 yılında inşasına başlanan Kolezyum, M.S. 80 yılında tamamlandı. Farklı amaçlara kullanılan yapı, en çok gladyatör dövüşleriyle ünlenmiştir. 2007 yılında ise Dünyanın Yeni Yedi Harikası‘ndan biri olmuştur.

   · Roma Forumu: Şehre gittiğinizde uğramanız gereken bir diğer durak Roma Forumu’dur. Antik Roma’da ticaret ve hukuk merkezi olarak kullanılmış olan yer, bulunduğu dönem içerisinde oldukça aktif ve sosyal bir bölgeydi. Tarih boyunca birçok deprem ve savaşa tanıklık etmesine rağmen tarihi dokusunu günümüze kadar korumayı başarmış olan Roma Forumu’nun içerisinde de birçok önemli tapınak ve bazilika yer almaktadır.

   · Roma Aşk Çeşmesi (Trevi Çeşmesi): Türkçe’de kelime anlamı “Üçyol Çeşmesi” olan Trevi Çeşmesi, Antik Roma döneminde şehir merkezine su taşıyan en önemli üç kemerin kesişme noktasında bulunmaktadır. Turistlerin yoğun ilgisini gören çeşme, Nicolo Salvi mimarlığında Barok ve Klasik tarz harmanlanarak yapılmıştır. Trevi Çeşmesi’nde öne çıkan detay ise deniz tanrısı Neptün heykelidir.

   · Pantheon: Döneminden bu yana en iyi korunmuş yapıların başında gelen Pantheon, İmparator Hadrian tarafından “tüm tanrıların tapınağı” olarak inşa ettirilmiştir. Göze çarpan ilk kısmı 43 metrelik çapıyla görkemli kubbesi olan yapı, 7. yüzyılda Bakire Meryem Kilisesi olarak kutsanmış ve içinde bulunan pagan heykelleri kaldırılmıştır.

   · İspanyol Merdivenleri: Francesco de Sanctis tarafından Kral XV. Louis için tasarlanan İspanyol Merdivenleri, günümüzde hem yerli halk hem de turistler için önemli bir buluşma noktasıdır. Trevi Çeşmesi, Via Condotti gibi yerlere yakın bir konumda bulunan yapının esas yapım amacı ise Trinita dei Monti Kilisesi’ne daha rahat ulaşım sağlanmasıdır.

   · Vatikan: 1929 yılından bu yana devlet statüsüne sahip olan Vatikan, Katoliklerin dini merkezi konumundadır. Aziz Petrus Bazikilası, Vatikan Müzeleri, Sistina Şapeli gibi birçok önemli yapı ve eseri içerisinde barındıran bölge, yüzyıllardır Hristiyanlık aleminin dini liderleri olan Papa’lara ev sahipliği yapmaktadır. 100 İsviçreli muhafızdan oluşan bir güvenlik birimine de sahip olan Vatikan, her yıl milyonlarca turistin ziyaret akınına uğramaktadır.

   · Castel Sant Angelo: M.S. 139 tarihinde Hadrianus tarafından mozole olarak inşa edilen ve Aurelianus’un döneminde kaleye dönüştürülen Castel Sant Angelo, Sala delle Urne ve Sala Paolina olarak iki bölümden oluşur. Vatikan’la arasında gizli bir geçit barındıran kale, aynı zamanda çıkarttığı isyan nedeniyle Rodos’a sığınmak zorunda kalan Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın Avrupa’da esaret altında geçecek ömrünün bir kısmını mahkum olarak kaldığı yerdir. Kalenin önünde ise şehrin en güzel köprülerinden Hadrian Köprüsü yer almaktadır.

   · Piazza Venezia: Merkezi konumu nedeniyle şehrin oldukça işlek bir noktası olan Piazza Venezia, ismini Venedik elçilik binasından almıştır. Etrafında restoran ve kafelerin yer aldığı meydan, ünlü İtalyan mimar Giuseppe Sacconi’nin I. Dünya Savaşı‘nda ölen askerlerin hatırasına yaptığı Altare della Patria anıtına da ev sahipliği yapmaktadır.

   · Piazza del Popolo: Avrupa’nın en güzel meydanlarından biri olarak gösterilen Piazza del Popolo, halkın açık hava eğlence merkezi olarak öne çıkmaktadır. Çoğu önemli noktaya yakın bir mesafede bulunan alan, içerisinde de Santa Maria kiliseleri, Via Flamina yolu gibi önemli tarihi eserleri barındırmaktadır.

   Roma

   ROMA’DA NE YENİR?

   İtalya mutfağının en özel lezzetlerini bulabileceğiniz Roma’da, şehrin çoğu noktasında bütçenize ve damağınıza uygun mekanla karşılaşmanız mümkün. Yerel lezzetler arasında makarnalar ve pizzalar dünya çapında bir üne sahiptir. Lasagna, Risotto, Roasted Beef, Osso Buco, Tiramisu, Panna Cotta ve Gelato da İtalya’ya gittiğinizde mutlaka denemeniz gereken diğer yemeklerdir.

   ROMA’DA GECE HAYATI

   Tarihi dokusu sayesinde ziyaretçilerine farklı bir gece hayatı deneyimi yaşatan Roma’da, gece hayatı oldukça renkli ve hareketlidir. Özellikle Testaccio ve Trastevere bölgeleri gece hayatında önemli merkezler olarak öne çıkmaktadırlar. Pek çok gece kulübü ve barın bulunduğu bu bölgelerde saat 22.00’dan sonra hareketlilik artmaya başlar. Lorenzo, Navona Meydanı ve Campo di Fiori’de gece hayatının yoğun olduğu diğer bölgelerdir. Roma’da öne çıkan mekanlar ise; Distillerie Clandestine, Goa Club, Alexanderplatz, Le Coppelle, Jonathan’s Angels, Fiddler’s Elbow, La Vineria ve Affiches Roma’dır.

   ROMA’YA NE ZAMAN GİTMELİ?

   Dünyadaki en turistik bölgelerden biri olan Roma, ılıman iklimi sayesinde yılın her ayı ziyaretçi akınına uğramaktadır. Kış aylarında sıcaklıklar 10-15 derece dolaylarında seyrederken özellikle Ekim ve Kasım ayları yağışların en çok yoğun yaşandığı dönemdir. Yazın ise oldukça nemli bir hava hakim olmakla beraber sıcaklıklar ortalama 25-30 derece dolaylarında seyreder. Kış dönemi fiyatlar açısından en uygun dönemken, şehir yaz aylarında en kalabalık zamanını yaşar. Hem hava şartları hem de ekonomik açıdan en ideal ziyaret aralığı ise İlkbahar ve Sonbahar aylarıdır.

   ROMA’DAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Roma’nın Kuruluşu – 21 Nisan

   · Uluslararası At Yarışı ve Jumping Müsabakaları – Mayıs

   · Uluslararası Tenis Şampiyonası – Mayıs

   · San Pietro ve San Paolo Kutlamaları – 29 Haziran

   · Roma Uluslararası Fuarı – Mayıs/Haziran

   · Tevere Expo – Haziran/Temmuz

   · Estate Romana Musica – Temmuz/Ağustos

   · The Noantri Festival – Temmuz

   · Roma Europa - Eylül

   uygunfiyat-apps
   • Atina

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Atina, Yunanistan'ın başkenti ve yaklaşık 4 milyon kişilik nüfusuyla en büyük şehridir.

   • Lihtenştayn

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İsviçre ve Avusturya arasında yer alan Lihtenştayn Avrupa’daki en küçük ülkelerden biri.

   • Montreal

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Nehirleri, yemyeşil alanları ve dünyada sadece 11 kente verilen UNESCO City of Design ödüllü mimarisiyle meşhur Montreal özellikle yaz aylarında turist akınına uğruyor!

   • Uruguay

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Güney Amerika’ya seyahat etmek isteyenlerin kesinlikle es geçemediği yerlerin başında Uruguay geliyor.

   • Bali

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Endonezya’ya bağlı tropik bir ada olan Bali altın rengi kumlarla dolu plajları ve turkuaz suları, mistik tapınakları, maymunlarla dolu doğa harikası ormanları ve ilginç kültürüyle dört dörtlük bir tatil için ideal bir yer!

   • Lüksemburg

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Bütün toprakları Fransa ve Almanya ile çevrilmiş olan Lüksemburg Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri.