Sakarya Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   SAKARYA

   Marmara Bölgesi’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Sakarya, geniş plajları başta olmak üzere gölleri, orman ve yaylaları, termal ve içme suyu kaynakları ile doğal güzellikler bakımından oldukça zengindir.

   Tarihi MÖ. 6. yüzyıla kadar uzanan şehre; Hititler, Lidyalılar, Persler, Romalılar ve Bizanslılar hakim olmuştur. 1324 yılında ise Orhan Gazi tarafından alınmış ve şehre “Adaköy” ismi verilmiştir. I. Dünya Savaşı’nda Yunanlılar tarafından 3 kere işgal edilen şehir, 1921 yılında ise işgalden kurtarılmıştır.

   Büyük göçler alan ve nüfusu zamanla yoğunlaşan şehir, 17 Haziran 1954 tarihinde il olmuştur ve 2000 yılında da büyükşehir ünvanı almıştır.

   SAKARYA'YA NASIL GİDİLİR?

   Sakarya’ya karayolu, demiryolu ve havayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Şehrin Sapanca ilçesinde bulunan Kırkpınar Havalimanı’na Türkiye’de birçok şehirden gün aşırı uçuş seferleri düzenlenmektedir.

   SAKARYA'DA NEREDE KALINIR?

   Kentin hemen her yerinde otel ve pansiyon seçenekleri bulunmaktadır. Özellikle yaz tatil için gidilen Karasu bölgesinde seçenek çoktur. Doğa ile baş başa kalmak isteyenler için ise Doğançay, Dikmen Yaylası, Sülüklügöl, Kılıçkaya, Karagöl Yaylası ve Soğucak Yaylası’nda kamp alanları bulunmaktadır. Bunların yanında şehrin merkezinde de konaklamak için kiralık ev, otel gibi seçeneklere bakabilirsiniz.

   Sakarya - Sapanca Gölü

   SAKARYA'DA GEZİLECEK YERLER

   · Sakarya şehir merkezinin dışında bulunan Acarlar Longozu; Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise ikinci büyük longozudur. 7.5 kilometre uzunluğunda olan longozun içerisinde birçok çeşitte balık türleri yaşamaktadır.

   · 2004 yılında 17 Ağustos depreminde hayatını kaybeden vatandaşlar anısına inşa edilen Deprem ve Kültür Müzesi, dünyadaki dördüncü en büyük deprem kültür müzesidir. Sergi salonlarında 1967 ve 1999 yıllarında yaşanan depremlerden fotoğraflar sergilenen müzede, ayrıca sanal deprem platformu oluşturulmuştur ve bu platformda 7.4 şiddetinde deprem hissedilmektedir.

   · Büyük bir alan üzerine kurulu olan Sakarya Müzesi, şehrin en önemli yapılarının başında gelir. Müzede Roma-Bizans dönemlerine ait çeşitli kalıntılar, Osmanlı-Cumhuriyet döneminden kalma ateşli silahlar, bakır kaplar, mühürler, el işlemeleri ve Atatürk’ün kullandığı eşyalar sergilenmektedir.

   · Toplam yüzölçümü 567 hektar olan Karagöl Yaylası, oksijenli havası ve eşsiz doğal güzelliği ile kampseverlerin en çok tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir. 2 saatlik tırmanış sonrası ulaşılabilen yayla; köknar, çam ve meşe ağaçları arasında doğa ile baş başa kalmak için ideal bir nokta.

   · Kocaali ve Karasu'nun arasında bulunan Maden Deresi, 30 kilometre uzunluğundadır. Karadeniz'in kenarında akan derede; gürgen, meşe, kayın, kestane ve çınar gibi çok çeşitli ağaçlar da bulunmaktadır. Karadeniz kıyısında bulunan dere, yerli turistlerin olduğu kadar yabancı turistlerin de ilgisini çekmektedir.

   · Sapanca’dan 10 kilometre uzaklıkta bulunan Sapanca İstanbuldere, Marmara'da yaşayanların hafta sonunda tercih ettiği gözde bir mekandır. Yeşil ve mavinin buluştuğu İstanbuldere, şehirde görülmesi gereken en önemli yerlerden biridir.

   · İsmini bulunduğu ilçeden alan Sapanca Gölü, tektonik bir tatlı su gölüdür. Şehir merkezinin biraz batısında yer alan gölde; sazan, alabalık, turna ve yayın balıkları gibi birçok balık çeşitleri ve 69 kuş türü bir arada yaşamaktadır.

   Sakarya - Taraklı

   SAKARYA'DA NE YENİR?

   Orta Asya, Balkanlar ve Kafkas kültürlerinden etkilenmiş olan Sakarya mutfağı, oldukça geniş ve çeşitli bir yelpazeye sahiptir. Yoğurt, pekmez, bulgur gibi yiyeceklerin sıkça kullanıldığı mutfakta, sağlıklı beslenme ön plandadır.

   Sakarya denince akla ilk olarak Islama Köfte ve Kabak Tatlısı gelir. Borana, carcar, dartılı keşkek, etli ayva, ebegümei mancarı, döbelen mantarı, efelik mancarı, fıkfık, gelin mantarı, hayır pilavı, yoğurtlu patates boranisi yöreye özgü diğer ana yemeklerdir.

   Yöreye özgü tatlılar ise; ayva galesi, balkabağı dolması, bitli helva, cevizli kabak, gaplı kabak, incir uyuşturması, kabe hurması, palize, sütlü incir ve üredir.

   SAKARYA'DAKİ FESTİVALLER

   · Dartılı Keşkek Tavukçuluk Kültür Sanat Şöleni - Mayıs

   · Dokuma, Doğa, Kültür, El Sanatları Festivali, Hıdırlık Pilavı Etkinlikleri - 6/8 Haziran

   · Dikmen Köyü Yayla Şenliği - Haziran

   · Bahar Etkinlikleri - 6/8 Temmuz

   · Şeyhler Köyü Hacet Bayramı - Ağustos

   · Karasu Kültür Turizm ve Fındık Festivali - 13/15 Temmuz

   · Hayvan ve Emtia Panayırı - 27/29 Eylül

   • Alanya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi kaleleri, doğa harikası alanları ve meşhur plajlarıyla Alanya ülkemizin tatil cennetlerinin başında geliyor.

   • Mersin

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Antalya ve Adana’nın ardından Akdeniz Bölgesi’nin en kalabalık üçüncü şehri olan Mersin, binlerce yıllık geçmişiyle bölgenin en eski ve önemli yerleşkelerinden biri olmuştur.

   • Konya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Mevlana'nın “Gel!” diye çağırdığı, manevi duyguların en yoğun şekilde yaşandığı şehirlerden biri olan Konya, bozkırın ortasında ziyaretçilerini bekliyor.

   • Afyonkarahisar

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Adını yüzlerce yıldır ekilen haşhaş bitkisinden ve Hititler tarafından M.Ö. 1340 yılında yaptırılan Karahisar Kalesi’nden alan Afyonkarahisar, sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.

   • Siirt

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Siirt, dört mevsimin en güzel şekliyle yaşandığı iklimi, doğal güzellikleri, tarihi eserleri ve bağrında barındırdığı evliyaları ile görülmeye değer bir yerdir.

   • Muğla

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Asar (Hisar) Dağı eteklerinde ovaya doğru yayılmış, kendine has mimarisi ve dünyanın gözdesi olmuş ilçeleri ile tam bir turizm cennetidir.