Samsun Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   SAMSUN

   Orta Karadeniz'de yer alan Samsun, Kurtuluş Savaşı döneminde taşıdığı misyon nedeniyle aynı zamanda 'Atatürk'ün Kenti' olarak da anılır. Bölgenin en gelişmiş ve en kalabalık şehri olan 'Karadeniz'in Başkenti'; tarihi geçmişi, ticari zenginliği ve doğal güzellikleriyle tanınmaktadır.

   Şehrin tarihi milattan önce Eski Taş Devri’ne kadar uzanmaktadır. Karadeniz’in çoğunda olduğu gibi burada da bir dönem Pontus Rumları hüküm sürmüş fakat sonrasında şehre Selçuklular ve Osmanlı hakim olmuştur. 19 Mayıs 1919’da ise Atatürk ve 18 arkadaşı Bandırma Gemisi ile şehre gelmiş ve Milli Mücadele’nin ilk adımları bu şehirde atılmıştır.

   SAMSUN'A NASIL GİDİLİR?

   Samsun’a karayolu, demiryolu ve havayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Şehir merkezine 19 kilometre uzaklıkta bulunan Samsun Çarşamba Havalimanı’na Türkiye’de birçok şehirden direkt uçak seferleri düzenlenmektedir. 

   Karayolu bağlantılarında bir toplanma noktası olan kent, özel aracı olan veya otobüsle gelmek isteyen ziyaretçileri için büyük bir kolaylık sunmaktadır. Ayrıca şehre demiryolu ile ulaşmak isteyenler için Samsun-Sivas ve Samsun-Amasya demiryolu bağlantıları da mevcuttur.

   SAMSUN'DA NEREDE KALINIR?

   Şehirde konaklamak isteyenler için otel, pansiyon ve tatil köyü gibi alternatifler mevcuttur. Diğer turizm merkezlerine göre daha ekonomik olan şehirde oteller, şehir merkezinde ve sahil kesiminde yoğunlaşmışlardır. Ayrıca şehirde pansiyon ve butik oteller de bulunmaktadır.

   Samsun

   SAMSUN'A GEZİLECEK YERLER

   · Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Milli Mücadele’yi başlatması anısına şehrin ilk ve en eski parkı olan Atatürk Parkı içerisine yerleştirilen Onur Anıtı, Avustralyalı heykeltıraş Heinz Kreppel tarafından 1928-1931 yılları arasında yapılmıştır. Her yanında dönemin ruhunu yansıtan figür ve yazıların yer aldığı anıt, büyüklük ve denge bakımından dünyanın ikinci heykelidir.

   · 1876 yılında Osmanlı padişahı V. Murat tarafından İtalyan asıllı 8 Katolik vatandaş için yaptırılan Mater Dolorosa Katolik Kilisesi, Samsun’un Ulugazi Mahallesi’nde bulunur. Latin mimarisine göre oluşturulan kilise, günümüzde de kapılarını ziyaretçilere açmaktadır.

   · Samsun’un en yüksek dağı olan Akdağ üzerine yapılan Samsun Ladik Akdağ Kayak Merkezi, şehre 75 kilometre mesafededir. 1800 metre rakımlı kayak merkezi, kış turizmi için gelen ziyaretçiler için mükemmel denilecek derecede bir piste sahiptir. Tesiste ayrıca, konaklama, yeme içme, kızak ve kar araçları kiralama gibi birçok hizmet bulunmaktadır.

   · Samsun’a 14 kilometre uzaklıkta bulunan Tekkeköy Mağaraları, Karadeniz’in en eski yerleşim alanıdır. 1941 yılındaki arkeolojik kazılar sayesinde keşfedilen mağaralar, Paleolitik Çağ’daki ilk insanların yerleşim alanıdır. Binlerce yıl önce yaşamış insanların yaşam biçimi ve zevkleri hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz alanda, ayrıca Türkiye’nin ilk imitasyon müzesi olan Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evi de bulunmaktadır.

   · Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı Müzesi, 2003 yılında yapılmıştır. 19. yüzyıla ait gemici saatleri, telefonlar, balmumu heykelleri ev sahipliği yapan müze, Atatürk’ün Samsun’a giderken kullandığı Bandırma Vapuru’nun orijinal boyutlarında bir müze vapurunu da içinde barındırmaktadır.

   · Samsun’un ve Türkiye’nin en güzel müzelerinden biri olan Samsun Kent Müzesi, 2013’te açılmıştır. Samsun’un tarihi geçmişini panoramalar, fotoğraflar, bilgi ekranları ve panoları, balmumu heykeller ve çeşitli canlandırmalarla sunan müze, 2015’te yapılan XX. Luigi Micheletti Ödüllerinde finale kalmış ve Avrupa’nın en prestijli altı müzesi içerisinde yer almıştır.

   · Kızılırmak’ın denize döküldüğü yerde, Bafra ilçe sınırı içerisinde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, 321 türde değişik kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır ve Samsun’un en özel yerlerindendir. Deltada, irili ufaklı çok sayıda gölün ve sazlık alanların yanı sıra yaban hayatı geliştirme sahaları, tuzcul bataklıklar, ıslak çayırlar, karışık geniş yapraklı subasar ormanı, kıyı kumulları, kumul çalı toplulukları, tarım alanları ve yerleşim alanları bulunmaktadır.

   · Yeşilırmak üzerindeki Hasan Uğurlu-Suat Uğurlu baraj göllerinin içinde yer alan Ayvacık, şehrin etkileyici bir diğer doğa harikasıdır. Panoramik manzarasıyla görenleri kendisine hayran bırakan Ayvacık’ta ayrıca trekking, offroad, bisiklet, yamaç paraşütü gibi sporlar da yapılabilmektedir.

   Samsun

   SAMSUN'DA NE YENİR?

   Karadeniz mutfağının bir uzantısı olan Samsun mutfağı; yemekleri, pideleri, tatlıları ve daha birçok lezzetiyle bilinmektedir.

   Yerel festivallerde karşılaşılan lorgon, kırçan, kaldırayak, madımak, nünük gibi çok çeşitli ot yemekleri; Samsun ve Bafra Pideleri, Tirit, Kocakarı Gerdanı, Bafra Ovası’nda yetişen Bafra karpuzu ve Bafra Nokulu kente özgü diğer lezzetlerdir.

   Ayrıca kentte hamsi, barbun, istavrit, kefal, mezgit, çinekop, palamut ve kalkan gibi balıklar gibi deniz ürünlerinin yanı sıra sazan, yayın, levrek, alabalık ve turna gibi tatlı su balıkları da sıklıkla tüketilmektedir.

   SAMSUN'DAKİ FESTİVALLER

   · Uluslararası Halk Dansları Festivali - Temmuz

   · Hıdırellez - 6 Mayıs

   · Karpuz Festivali - Ağustos

   · Bengü Karakuçak Güreşleri - 10 Temmuz

   · Neyzen Tevfik Kültür Şenliği - Ekim

   · Uluslararası Karadeniz Kısa Film Festivali - 23/31 Mart

   · Deniz Oyunları Festivali - 22/23 Temmuz

   · Kocadağ Dağ Yürüyüşü - Haziran

   · Yeşilırmak Kültür ve Sanat Şenliği - 20/23 Mayıs

   • Ardahan

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Gürcistan sınırındaki Ardahan; benzersiz doğal güzellikleri ve tarihe tanıklık etmiş mekanlarının yanı sıra; Karadeniz ve Doğu Anadolu lezzetlerini barındıran zengin mutfağı ile kesinlikle görülmesi gereken kentler listesinin ilk sıralarında yer alıyor.

   • Adana

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin en büyük beşinci ili olan ve Ortadoğu ile Türkiye arasında bir köprü görevi üstlenen Adana, hem tarihi yerleri hem de eşsiz mutfağıyla mutlaka gidip görülmesi gereken bir yer!

   • Trabzon

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Mavi ile yeşili birleştiren eşsiz doğası, kültürü, sıcakkanlı insanları, kendine has mutfağı, tarihe tanıklık eden yapıları ile Trabzon, Karadeniz turlarının vazgeçilmezidir.

   • Adıyaman

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Adıyaman tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve eşsiz mutfağıyla yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

   • Van

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan ‘Kaleler Şehri’ Van; geçmişten günümüze kadar dayanan kiliseleri, kümbetleri ve doğal güzellikleri ile her köşesinde başka bir yeri keşfedebilirsiniz!

   • Alanya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi kaleleri, doğa harikası alanları ve meşhur plajlarıyla Alanya ülkemizin tatil cennetlerinin başında geliyor.