Şanlıurfa Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   ŞANLIURFA

   Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ‘Peygamberler Şehri Şanlıurfa', Türkiye’nin en kalabalık ve aynı zamanda en büyük illerinden biridir. Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan şehrin her köşesinde başka bir yeri keşfedebilirsiniz! Tarihi yapıları, yöresel yemekleri ve sıcak insanları ile Şanlıurfa, gidip görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

   Şehre vardığınızda, Şanlıurfa Kalesi’ne çıkıp şehri tepeden izlemenin keyfini sürerken tarihe tanıklık edebilir veya her bir taşında kültürel dokusunu hissedebileceğiniz, sular altında kalmış Halfeti’yi gezebilirsiniz.

   ŞANLIURFA’YA NASIL GİDİLİR?

   Tren ve otobüs ile de ulaşım sağlanabilen şehre varmanın en zahmetsiz yolu havayolu. Şanlıurfa GAP Havalimanı’na aktarmalı veya direkt uçuşlarla kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.  

   Havalimanında indiğinizde isterseniz taksiyle, isterseniz Havaş ile 45 dakika gibi bir sürede şehir merkezine varabiliyorsunuz. 

   ŞANLIURFA’DA NEREDE KALINIR?

   Turizm potansiyeli yüksek olan Şanlıurfa’da konaklama açısından pek çok seçeneğe sahipsiniz. 

   Şehir merkezinde toplanan otellerde kalabileceğiniz gibi bütçenize göre misafirhanelerde ya da konukevlerinde de kalabilirsiniz.

   Şanlıurfa

   ŞANLIURFA’DA GEZİLECEK YERLER

   · Gezimize şehir merkezinin güneybatısında yer alan Balıklıgöl (Aynzeliha ve Halil-Ür Rahman Gölleri) ile başlıyoruz. İbrahim Peygamberin, dönemin hükümdarı Nemrut tarafından ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen göl, kutsal sayılıp korunan balıkları ve çevresini saran tarihi eserleri ile kentin en çok turist çeken yerlerindendir.

   · Balıklıgöl’ün hemen yanında bulunan Urfa Kalesi, şehre tepeden bakmanızı sağlar. Gece ışıklandırması ile büyüleyen tarihi yapı, rivayete göre Hz. İbrahim’in Balıklıgöl’e atıldığı kaledir.

   · Doğu’nun en gizemli köşelerinden sadece biri olan Harran; İncil'de, ‘Haran’ ismiyle geçmektedir. Hz. İbrahim’in doğduğu, Hz. Eyyüb’ün yaşadığı, Hz. İsa'nın kutsadığı yer olarak bilinen ilçe, adeta bir açık hava müzesi. Aynı zamanda ilginç konik evleri, dünyanın ilk üniversitesi, surları ve kalesi ile benzersiz bir yerleşim yeridir. Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Harran; ilk İslam üniversitesinin burada kurulmuş olması nedeniyle dünyanın her yerinden turist akınına uğruyor. Harran, geleneksel sivil mimarlık örnekleri ve konik çatılı evleri ile de eşsizdir. Önceleri müze olarak kullanılan Harran Kültür Evi'ni gezerken kendinizi bambaşka bir zamana ışınlanmış gibi hissedeceksiniz. 

   · Merkezden yaklaşık olarak 120 km uzakta olan saklı cennet Halfeti, yıllar önce Fırat Nehri üzerine kurulan Birecik Barajı’nın taşması ile oluşmuş. Yüzde 80’i sular altında kalan ilçe, dünyada eşine az rastlanır nitelikte bir manzara sunuyor ziyaretçilerine. "Sakin Şehir" unvanını alan Halfeti, sular altında kaldıktan sonra Yeni Halfeti ve Eski Halfeti olarak ikiye bölünmüş. Derin bir hüznü taşıyan bu kayıp kenti tekneyle gezerken muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Sadece, başka bir memlekete götürüldüğünde renginin değiştiği belirtilen meşhur siyah güllerini görmek için bile Halfeti'ye gidebilirsiniz. 

   · 12 bin yıl önce inşa edilen Göbeklitepe, dünyanın ilk tapınağı olma özelliğini taşıyor. Tarihteki en eski ve en büyük ibadet merkezi olan Göbeklitepe’de, ağırlıkları 40 ila 60 ton arasında değişen ve insanları simgeleyen sütunların zamanın şartlarında nasıl taşınıp dikildiği ile ilgili sorulara cevap bulunamıyor. İnsanlık tarihi adına şimdiye kadar tüm bildiklerimizi gözden geçirmenize sebep olacak bu tapınağı mutlaka gezip görmelisiniz.

   · Tarihi dokusunun büyük çoğunluğunu korumayı başarmış olan Şanlıurfa’da, Viranşehir yolu üzerindeki Kızlar Sarayı’nı, 73 binden fazla arkeolojik parçanın sergilendiği Şanlıurfa Arkeoloji - Mozaik Müzesi’ni ve eşsiz güzellikteki mağaralarını gezmeden Urfa’dan ayrılmayın.

   · Alışveriş yapmak, sevdiklerinize hediyeler almak istiyorsanız Osmanlı döneminden kalma Kapalı Çarşı, Bedesten Çarşısı veya Gümrük Han’a gidebilirsiniz.

   Şanlıurfa

   ŞANLIURFA’DA NE YENİR?

   Adeta bir lezzet şölenine tanık olacağınız Şanlıurfa pek çok yemeği ile meşhur bir mutfağa sahip.  

   · Şanlıurfa denilince akla gelen lezzetlerden olan Urfa kebabı, yörenin öne çıkan lezzetlerindendir. Lezzetini zırhta çekilen koyun eti ile yörenin baharatlarından alır.  Ayrıca, yörenin patlıcan ve haşhaş kebabı da meşhur tatlarındandır.

   · Et ve bulgurun yöreye özgü isotla harmanlanmasıyla yapılan çiğköfte, Urfa’ya geldiğinizde yemeniz gereken lezzetlerin başında geliyor. 

   · Türkiye’nin pek çok yerinde yapılan lahmacunu Urfa’ya has kılan özelliği içine sarımsak konmamasıdır. 

   · Kebapların yanında sunulan bol sulu bir salata olan bostana, yaz aylarının serinleten lezzetlerindendir.

   · İsot Çömleği: Narlar soyulup taneleri ayrılır ve ezilerek suyu çıkarılıp süzülür. Soğan, biber, domates, nar suyu ve kuşbaşı et çömleğe konur. Urfa’da bu yemek genelde fırınlara gönderilir ve odun ateşinde pişirilir.

   · Rulo halindeki krepin içerisine ceviz ya da fıstık konulup sıcak şerbet dökülerek servis edilen Şıllık Tatlısı, yörenin sevilen lezzetlerindendir. 

   · Mırra, Araplara özgü bir kahve cinsidir. Çok acı ve koyu olması nedeniyle küçük fincanlarda servis edilir.

   · Ayrıca Ciğerci Aziz Usta’nın leziz ciğerini ve Cevahir Konuk Evi’nin yemeklerini tatmazsanız pişman olabilirsiniz. 

   ŞANLIURFA’YA NE ZAMAN GİTMELİ? 

   Yazın sıcaklıkların 46 dereceye kadar çıktığı, kışlarınsa çok soğuk geçtiği Urfa’yı doya doya gezmeniz için en doğru zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. 

   Şanlıurfa’da yazları sıcaklık çok yükseklere tırmansa da nem oranı düşük olduğu için şehri gezmenize engel olmayacaktır. 

   • Çorum

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Anadolu’nun en eski uygarlıklarının başkenti olan Çorum, Hattuşaş ve Alacahöyük gibi tarihi yerlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor!

   • Karaman

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İç Anadolu ve Akdeniz arasında köprü görevi gören Karaman tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yer.

   • Muğla

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Asar (Hisar) Dağı eteklerinde ovaya doğru yayılmış, kendine has mimarisi ve dünyanın gözdesi olmuş ilçeleri ile tam bir turizm cennetidir.

   • Siirt

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Siirt, dört mevsimin en güzel şekliyle yaşandığı iklimi, doğal güzellikleri, tarihi eserleri ve bağrında barındırdığı evliyaları ile görülmeye değer bir yerdir.

   • Tunceli

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Bir vadi içinde akan nehrin yanına kurulan Tunceli yüksek kaleleri, kayalara oyulmuş derviş hücreleri ve çağlayanları ile kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerdendir.

   • Kırıkkale

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihe tanıklık eden camileri, türbeleri, binlerce yıllık mağaraları, yeraltı şehirleri, Kızılırmak'ın akıp geçtiği bereketli toprakları ve lezzetli mutfağı ile Kırıkkale turizm potansiyeli yüksek bir şehirdir.