Halfeti Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   HALFETİ

   Birecik Barajı’nın yapımı sırasında 2000 yılında Fırat’ın suları altında kalan Halfeti, adeta saklı bir cennete dönüşmüştür. Çok büyük bir bölümü sular altında kalan ilçe, derin bir hüzne boğulurken Şanlıurfa’nın en çok turist çeken yerlerinden olmuştur. 

   Kayıp kent olarak bilinen bu eski yerleşim yerini tekneyle gezebilir ve terkedilmiş evlerini dar sokaklarında yürüyerek keşfedebilirsiniz.

   HALFETİ’YE NASIL GİDİLİR?

   Urfa’ya 1 buçuk saat uzaklıkta olan Eski Halfeti’ye otogardan bineceğiniz minibüslerle ulaşabilirsiniz. 

   HALFETİ'DE NEREDE KALINIR?

   Doğunun en mistik yerlerinden olan Halfeti’de bütçenize uygun pansiyon ya da otellerde konaklama imkanına sahipsiniz. 

   Şanlıurfa - Halfeti

   HALFETİ'DE GEZİLECEK YERLER

   Halfeti’yi gezmek için ilk olarak yapmanız gereken şey tekne turuna çıkmak. 1 saat 20 dakikalık bu turla ‘Sessiz Şehir’ unvanı alan Halfeti’nin benzersiz doğasını, batık camisini, Rum Kalesi‘ni keşfedebilir bu eski yerleşim yerinin sessizliğine tanık olabilirsiniz. 

   Halfeti’nin yüzde 80’i sular altında kaldıktan sonra ilçe tahliye edilip Eski Halfeti ve Yeni Halfeti olarak ikiye ayrılmıştır. Eski Halfeti doğasıyla turistlerin uğrak noktası olurken aynı zamanda dalış meraklılarının da ilgi odağı haline gelmiştir.

   Kanneci Konağı: Halfeti’nin merkezinde bulunan tarihi konak 1900’lü yılların başınd inşa edilmiştir. Halfeti’nin havara taşı ile yapılan konakta haremlik selamlık bölümleri bulunur ve ahşap oyma süslemelerle bezelidir. 

   Bey Konağı (Hamid Bey Konağı): Halfeti’nin merkezinde 1910 yılında inşa edilen bu yapı da Kanneci Konağı gibi havara taşı kullanılarak yapılmıştır. 

   Feyzullah Efendi Konağı: Sular altında kalan yapılardan olan konak, Harran Üniversitesi tarafından Osmanbey Yerleşkesi’ne taşınarak yeniden yapılmıştır.

   Kantarma Manzarası Hanı: İlçeye bağlı Kalkan Köyü’nde bulunan hanın kaç yılında ve kim tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Ancak ortaçağ döneminde yapıldığı düşünülmektedir  

   Rum Kale:  Eski Halfeti’nin tam karşı kıyısındakalan Rumkale tarihle tabiatın en güzel halini gözler önüne sermektedir.  M.Ö. 840 yılında Geç Hitit Döneminde yapıldığı düşünülen yapı Halfeti’ye geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Hristiyanlar tarafından kutsal sayılan kalede, Hz.İsa’nın havarilerinden Yuhanna’nın İncil taslaklarını sakladığı rivayet ediliyor. 

   Siyah Gül: Dünya üzerinde sadece Haalfeti’ye yetişen siyah gülü başka bir yere götürdüğünüzde rengi değişiyor.

   HALFETİ'DE NE YENİR?

   Halfeti’ye geldiğinizde erik tavası, lövlez dürümü, dolma eziği, haşhaş kebabı ve Birecik Baraj gölü üzerindeki tekne lokantalarında mutlaka yöreye has olan Şabut balığını yemelisiniz. Ayrıca el yapımı nar ekşisi ve biber salçası da tadılması gereken yöresel lezzetlerdendir.

   QR kod ile indirin

   • Selçuk

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    İzmir’in güneyinde yer alan tarihi zenginlikleriyle meşhur küçük bir ilçedir. Aydın sınırında yer alan belde, 35 bin kişilik nüfusuna karşın her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilir.

   • Kozan

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kozan, yaylaları, tarihi evleri ve meşhur kaleleriyle Adana’nın en eski yerleşim yerlerinden biri.

   • Ödemiş

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    İzmir’in güneydoğusunda kalan ve birçok eski medeniyete ev sahipliği yapan eski bir yerleşkedir.

   • Marmaris

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Muğla’ya bağlı güzel bir Ege ilçesi olan Marmaris; ormanlarla çevrelenmiş yapısı, mavi bayraklı koyları ve hareketli gece hayatıyla ülkemizin en çok tercih edilen yerlerindendir.

   • Gökçeada

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Eski Rum köylerinin eşsiz atmosferi, bakir koyları, asırlık zeytin ağaçları ve sımsıcak insanlarıyla Gökçeada ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil vadediyor!

   • Beypazarı

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Tarihi Osmanlı evleri, meşhur yemekleri, müzeleri ve ünlü gümüş eşyalarıyla Beypazarı Ankara’nın en güzel yerlerinden biri.