Harran Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   HARRAN

   Şanlıurfa’nın en gizemli köşelerinden olan Harran dünyanın ilk İslam üniversitesi, kubbeli evleri, surları ve kalesi ile turist akınına uğramaktadır. Efsaneye göre Adem ile Havva’nın yeryüzünde ayak bastıkları ilk yer Harran Ovası’dır. Tarihi M.Ö. 2000’li yıllara dayanan ilçe geçmişinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 

   Hz. İbrahim’in yaşamının bir bölümünü geçirdiği Harran İncil’de aynı isimle anılması sebebiyle mistik havasını korumaya devam ediyor.

   HARRAN'A NASIL GİDİLİR?

   Şanlıurfa’nın Suriye sınırında bulunan ilçe şehir merkezine 44 km uzaklıktadır. Şehir merkezinden binebileceğiniz dolmuşlarla yaklaşık 1 saatte dünyanın ilk yerleşim yeri olan Harran’a varabilirsiniz. 

   HARRAN'DA NEREDE KALINIR?

   Harran gezinizin ardından konaklamak için isterseniz öğretmenevinde isterseniz Kaymakamlığa ait; Bazda Motel’de kalabilirsiniz. 

   Motel ya da öğretmenevi sizin için uygun değilse sadece 1 saatlik mesafede olan şehir merkezine gitmeniz gerekiyor. Şehir merkezinde her bütçeye uygun pek çok alternatif bulabilirsiniz. 

   Şanlıurfa - Harran

   HARRAN'DA NERELERİ GEZMELİ?

   Harran Höyüğü: Harran’ın göbeğinde yer alan 22 metre yükseklikteki bu höyük çeşitli dönemlere ait tarihi ve mimari kalıntıları barındırmaktadır. 

   Harran Kümbet Evleri: Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği tarihi evlerin mimarisi bir hayli ilginç. Külah kubbeli kerpiç evleri ziyaret edip, bahçesinde acı kahvesini yudumlayabilir ve yöresel kıyafetlerini giyip fotoğraf çektirebilirsiniz. 

   Harran Üniversitesi: Dünyanın ilk üniversitesi olduğu düşünülen ve bu konuyu araştırmak isteyen akademisyenlerin ve turistlerin akınına uğrayan Harran Üniversitesi mutlaka gezmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Pek çok bilim insanını yetiştiren üniversitede astrofizik, tıp, felsefe, matematik ve din gibi eğitimler verilmiştir.

   Harran Kalesi:  Bir bölümü yıkılan ve maalesef harabe durumundaki bu kale, şehrin doğusunda inşa edilmiştir. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Harran Kalesi’ni dönemin hükümdarı Nemrud’un yaptığından bahsetmiştir. Kale etrafında 4 adet kule bulunmaktadır. Bu kulelerden biri tamamen yıkılmış, kalan üçü ise kısmen ayakta kalmıştır.

   • Her köşesi buram buram tarih kokan ilçenin çevresinde bulunan Bazar Mağarası, Şuayb Şehri Harabeleri, Soğmatar Harabeleri, Han El-Ba’rur Kervansarayı seyahat rotanıza eklemeniz gereken yerlerdendir. 

   HARRAN'DA NE YENİR?

   Patates kubbesi, Harran çömleği, Harran mırrası ve çiğköfte bu yörede tatmanız gereken lezzetlerdendir.

   Harran’ın en ünlü restoranı olan Harran Çamlık Restoran’a gelip yöreye özgü kebaplarını yiyebilirsiniz.

   HARRAN'DA ALIŞVERİŞ

   Harran’ın ünlü kubbeli evlerinden birinde yöresel kıyafetler ve eşarplar satılmaktadır. Bunun dışında hediyelik ya da el işçiliği olan eşyalar almak isterseniz şehir merkezini tercih etmenizde fayda var. 

   QR kod ile indirin

   • Erdek

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Ünlü plajları ve İstanbul’a yakınlığı nedeniyle yıllardır büyük ilgi gören Erdek Balıkesir’in en meşhur tatil beldelerinden biri.

   • Halfeti

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Birecik Barajı’nın yapımı sırasında 2000 yılında Fırat’ın suları altında kalan Halfeti, adeta saklı bir cennete dönüşmüştür

   • Marmaris

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Muğla’ya bağlı güzel bir Ege ilçesi olan Marmaris; ormanlarla çevrelenmiş yapısı, mavi bayraklı koyları ve hareketli gece hayatıyla ülkemizin en çok tercih edilen yerlerindendir.

   • Keban

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin en büyük ikinci baraj gölüne sahip olan Keban, Elazığ‘ın kuzeybatısında kalan bir ilçedir.

   • Viranşehir

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Tarihi milattan önce Sümerlere dayanan Viranşehir geçmişinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

   • Gelibolu

    uygunfiyat - ucuz uçak bileti

    Çok zor şartlar altına savaşılan ve binlerce şehidin verildiği Gelibolu’yu gezdikten sonra bu ülke için ne bedeller ödendiğini daha iyi anlayacaksınız!