Saraybosna Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   SARAYBOSNA

   Bosna-Hersek’in başkenti olan Saraybosna, Balkanların en güzel şehirlerinden biri. Yakın geçmişte büyük acıların yaşandığı topraklar batı ve doğuyu bir potada eritmiş atmosferi ve Osmanlı’dan kalma tarihi mekanlarıyla Türkiye’ye yakın tatil yerleri arasında ilk adres!

   Bu yazımızda farklı inançtan insanların bir arada yaşaması nedeniyle ‘Avrupa’daki Kudüs’ olarak da anılan Saraybosna’da gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   SARAYBOSNA’YA NASIL GİDİLİR?

   Türk vatandaşları Bosna Hersek’e vizesiz olarak giriş yapabiliyor. Ülkemizden direkt uçuşlarla ulaşımın sağlandığı Saraybosna’ya yaklaşık 2 saatlik bir uçuş sonrasında ulaşabilirsiniz.

   SARAYBOSNA’DA NEREDE KALINIR?

   Balkan turlarının ilk adreslerinden biri olan Saraybosna’da konaklama açısından çok sayıda alternatif bulunuyor. Avrupa şehirlerine göre fiyatların daha ekonomik olduğu Saraybosna’da şehrin merkezi ve birçok turist noktaya yakın konumuyla dikkat çeken Başçarşı bölgesindeki konuk evleri, butik pansiyonlar, moteller ve 5 yıldıza varana kadar değişen kalitedeki lüks otellerden birin tercih edebilirsiniz. 

   Saraybosna

   SARAYBOSNA’DA GEZİLECEK YERLER

   • Başçarşı: Saraybosna’nın kalbinin attığı yer olan Başçarşı 15. Yüzyılda Osmanlı döneminde inşa edilmiş. Savaş sırasında büyük yaralar alan meydanda Sebil, Saat Kulesi, Gazi Hüsrev Bey Camii gibi Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini görebilirsiniz.

   • İnat Evi: Orijinal adı ‘Inat Kuca’ olan ev Saraybosna’daki en ilginç turistik yerlerden biri. 20. Yüzyılda Avusturyalıların kıyı şeridindeki büyük ve ihtişamlı evleri yıkmaya karar vermesinden sonra evin sahibi olan Benderija isimli bir kişi evinin karşı kıyıya taşınmaması halinde yıkılmayacağını söylemiş ve uzun süren inatlaşma sonucu evini yıktırmayıp karşı kıyıya taşımış. Zaman içerisinde ev sahibinin inadı nedeniyle bu ismi alan İnat Evi, Saraybosna’da kesinlikle görmeniz gereken bir mekan!

   • Latin Köprüsü: Saraybosna’nın en meşhur yerlerinden olan köprü Osmanlı döneminde inşa edilmiş bir yapı. Turistlerin büyük ilgi gösterdiği tarihi yapı aynı zamanda 1. Dünya Savaşı’nın fitilini ateşleyen Avusturya Dükü Franz Ferdinand’ın da suikaste kurban gitti yer.

   • Sebil: Şehrin sembol yapılarından olan Sebil, Başçarşı bölgesinde yer alıyor. Osmanlı döneminde inşa edilen ve savaştan sonra restore edilen çeşmenin etrafında yer alan cafe ve restoranlarda Saraybosna gezinize kısa bir mola verebilirsiniz.

   • Umut Tüneli: Tarihinde büyük yaralar olan Saraybosna’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Umut Tüneli. 1993 yılında inşa edilen ve Sırplarla yaşanan savaş sırasında Bosna ile gıda, ilaç, yiyecek vs. bağlantısı sağlanan tünel yaklaşık 800 metrelik bir uzunluğa sahip. Günümüzde müze haline getirilen Umut Tüneli’ndeki mermi izlerinde ve fotoğraflarda halen savaşın izlerini görmek mümkün.

   • Alifakovac Müslüman Mezarlığı: Bosna’da turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerin ilk sıralarında yer alan mezarlık ülkenin savaş sırasında yaşadığı sıkıntılı günleri gözüne seriyor. Ünlü lider Aliya İzzet Begoviç’in yanı sıra savaş sırasında hayatını kaybeden 2000’e yakın insanın mezarının yer aldığı Alifakovac Müslüman Mezarlığı şehirde görmeden dönmemeniz gereken yerlerden.

   • Gazi Hüsrev Bey Camii: Sırplarla yaşanan savaş sırasında büyük hasarın meydana geldiği camii Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş. Saraybosna’nın en canlı noktası Başçarşı’da yer alan Gazi Hüsrev Bey Cami 1996 yılında yenilenmiş ve tekrar ibadete açılmıştır.

   • Bosna Hersek Ulusal Müzesi: Ülkedeki en eski müze olan Bosna Hersek Ulusal Müzesi 1800’lü yılların sonunda açılmış. Dünyaca ünlü Saraybosna Haggadah eserinin de yer aldığı müzede heykeller, silahlar, eski yazıtlar, mücevher ve eşyalar gibi sayısız koleksiyonu görebilirsiniz.

   • Bakırcılar Çarşısı: Şehrin en ünlü yerlerinden olan çarşı Bosna’da ‘Kazandziluk’ olarak anılıyor. 15. Yüzyıldan biri devam eden ve günümüzde de aile mesleği haline gelen bakır işlemeciliğinin en güzel örneklerinin bulunabileceği Bakırcılar Çarşısı’nda çay-kahve seti vs. gibi hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

   Saraybosna

   • At Meydanı: Latin Köprüsü’ne yakın bir bölgede konumlanan meydan adını geçmiş dönemde at ve köle alış satışı yapılmasından alıyor. Savaş sırasında zarar gören yerlerden olan ve günümüzde konser vs. gibi organizasyonlara ev sahipliği yapan At Meydanı 2004 yılında başlatılan restorasyon çalışmalarından sonra tekrar ziyaretçilere açılmıştır.

   • Svrzo’nun Evi: Saraybosna’nın en çok gezilen mekanlarından biri olan bu tarihi ev 17. Yüzyıldan kalmıştır. Haremlik selamlık kısımları ile dönemin Müslüman yaşantısının görülebileceği Svrzo’nun Evi 2005 yılında yapılan yenileme çalışmalarının ardından kapılarını tekrar ziyaretçilere açmıştır.

   • Saat Kulesi: Gazi Hüsrev Bey Camii’ne yakın bir konumda yer alan Saat Kulesi 30 metrelik bir yüksekliğe sahip. Evliya Çelebi’nin de Seyahatnamesi’nde bahsettiği tarihi kulede namaz vakitlerini gösteren ayrı bir bölüm de bulunmaktadır.

   • Milli Kütüphane: Türk mimari anlayışıyla inşa edilen kütüphane Latin Köprüsü’ne oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Savaş sırasında en çok hasar alan yerlerden olan Milli Kütüphane zaman içerisinde restore edilmiş ve günümüzdeki görüntüsünü almıştır.

   • Sonsuz Ateş: Tito Caddesi’nde yer alan anıt 2. Dünya Savaşı sırasında Saraybosna’nın kurtuluşu anısına inşa edilmiştir. 1946 yılında açılan ve savaşta hayatını kaybedenler anısına dikilen Sonsuz Ateş anıtı şehrin sembol yapılarından biri.

   • Osmanlı Kalesi: 1550 yılında Osmanlılar tarafından inşa edilen ve 700 metreye yüksekliğiyle eşsiz bir Saraybosna manzarasına sahip olan kale 1971’de Saraybosna Kültür ve Tarih Mirası listesine alınmış. Savaş sırasında zarar görmesinden dolayı restore edilen ve tekrar kullanıma açılan kaleye giderek Balkanların en güzel şehirlerinden olan Saraybosna’yı bir de kuşbakışı görebilirsiniz!

   SARAYBOSNA’DA NE YENİR?

   Uzun bir süre boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun idaresi altında kalmış olan Saraybosna’da sizi oldukça tanıdık bir mutfak bekliyor olacak. Balkanlar ve yemek denildiğinde akla ilk gelen şey olan Boşnak Böreği şehirde tadılması gereken ilk yemek olarak ön plana çıkıyor. Baklava, ayran, kahve gibi tanıdık lezzetlerle sıklıkla karşılaşılan şehre geldiğinizde Bosna mutfağının ünlü yemekleri Boşnak Mantısı, bir tür köfte olan Cevapi, Teletina, Bey Çorbası, Mezedluk ve Boşnakların meyveden ürettikleri yerli rakısı Rakija’yı denemeden dönmemelisiniz!

   Saraybosna

   SARAYBOSNA’DA GECE HAYATI

   Çok büyük bir şehir olmamasına rağmen Saraybosna’da oldukça renkli bir gece hayatı var. Balkanların en çok turist ağırlayan noktalarından biri olan şehirde her türlü eğlence anlayışına uygun bir mekan bulmam mümkün. Ağırlıklı olarak Başçarşı, Zelenih Beretki, Mehmede Spahe bölgelerinde konumlanmış olan barlar, publar, diskolar ve gece kulüplerine giderek Saraybosna’nın günün ilk ışıklarına kadar süren gece hayatını deneyimleyebilirsiniz.

   SARAYBOSNA’YA NE ZAMAN GİTMELİ?

   Karasal iklimin etkisi altındaki Saraybosna’da yaz ayları oldukça sıcak geçerken, kış aylarında ise termometreler -20 dereceye kadar düşüyor. Aralık ve Şubat ayları arasında bembeyaz bir örtüyle kaplanan şehrin tadının çıkartabilmek için tatil planınızı Ağustos-Ekim dönemine denk getirmeniz en ideal seçim olacaktır.

   SARAYBOSNA’DAKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   • Saraybosna Çocuk Festivali – Mayıs

   • Saraybosna Kış Festivali – Şubat / Mart

   • Kozara Etno Festivali – Haziran / Temmuz

   • Saraybosna Başçarşı Geceleri Festivali – Temmuz

   • Vrbas Yaz Festivali – Temmuz

   • Uluslararası Folklor Festivali – Temmuz

   • Banja Luka Yaz Oyunları – Temmuz

   • Saraybosna Film Festivali – Ağustos

   • Tiyatro Fest – Eylül

   • Saraybosna Tiyatro Festivali – Ekim

   • Jazz Festivali – Kasım

   • Saraybosna Moda Haftası – Kasım

   uygunfiyat-apps
   • Canberra

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Avustralya’nın en büyük yüzölçümüne sahip şehri olan Canberra başkent olarak tasarlanmış ve inşa edilmiş bir yer.

   • Sydney

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Dünyaca ünlü Opera Binası, Bondi Plajı gibi mekanları ve adanın yerlileri Aborjinlere ait eşsiz koleksiyonların görülebileceği müzeleriyle Sydney tam bir turizm cenneti!

   • Lizbon

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Portekiz’in en zengin ve kalabalık şehri Lizbon, Avrupa’nın en batısında yer alır. Gidenlerin tramvaylarıyla, denizin iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri ve 7 tepesiyle İstanbul’a benzettiği güzel mi güzel Lizbon ziyaretçilerini bekliyor.

   • Toronto

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Kanada’da 5 milyondan fazla insanın yaşadığı Ontario eyaletinin başkenti olan Toronto, Kuzey Amerika’nın en temiz ve en güvenilir kentidir.

   • Melbourne

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinde yer alan Melbourne sahilleri, doğa parkları ve devasa eğlence merkezleriyle mutlaka görülmesi gereken bir yer!

   • Okinawa

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Japonya’nın güneyinde yer alan ve ülkeyle karasal bir bağlantısı bulunmayan Okinawa, Ryukyu Adaları üzerinde yer alıyor.