Sinop Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   SİNOP

   Sinop, Karadeniz Bölgesi’nin ortasında ve Anadolu'nun en kuzeyinde bulunmaktadır. Karadeniz'in en güzel tabii limanlarından biri olan kent, 3. yüzyıl filozoflarından Diyojen'in de doğum yeridir.

   Sinop ismi ise mitolojik bir hikayeden gelmektedir. Irmak tanrısı olan Osopos’un Sinope adında güzel bir kızı vardır ve Zeus, Sinope’ye aşık olmuştur. Zeus onu kendisine bağlamak için elinden geleni yapar ve sonunda karşılık alır. Ancak Sinope, kendisine dokunmaması için ondan söz alır. Aşkına sadık kalan Zeus bunun üzerine onu, Karadeniz’in güzel kentine bırakır. Efsaneden sonra isim burasıyla özdeşleşir ve adı Sinop olarak kalır.

   SİNOP'A NASIL GİDİLİR?

   Sinop’a karayolu, denizyolu ve havayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Otobüs terminali kent merkezindedir ve Türkiye’deki bütün illerle karayolu bağlantısı bulunmaktadır. Havayolu ulaşımı ise Sinop Havalimanı vasıtasıyla sağlanmaktadır. İstanbul ve Ankara’dan şehre direkt uçuş seferleri bulunmaktadır. Ayrıca liman kenti olan Sinop’a, denizyolu ile alternatif bir güzergah çıkarmanız da mümkündür.

   Sinop

   SİNOP'TA NEREDE KALINIR?

   Konaklamak için pek çok alternatif sunan Sinop’ta, Meydan Mahallesi, Ada Mahallesi ve Hamsilos Koyu en uygun bölgelerdir. Bu bölgelerde otel ve pansiyon gibi pek çok seçenek bulabilirsiniz.

   SİNOP'TA GEZİLECEK YERLER

   · Eski dönemlerde konak olarak faaliyet gösteren ve 1979’da yılında restore edilerek kamu alanı haline getirilen Etnografya Müzesi, 2001 yılında müze halini almıştır. Mimarisi, Avrupa etkisinde Barok ve Rokoko tarzında inşa edilen konağın tarihi 18. yüzyıl Osmanlı dönemine kadar uzanmaktadır.

   · MÖ. 7. yüzyıl eseri olan Sinop Kalesi, göçmenler tarafından inşa edilmiştir. Dış tehlikelere karşı şehri korumak için yapılmış olan kalenin yüksekliği 25 metre, genişliği ise 2 metredir. Bizans, Roma ve Selçuklu dönemlerinde onarım geçirmiş olan kale, Unesco Dünya Miras Listesi’nde de geçici olarak yer almıştır.

   · Şehrin en ünlü yapılarından olan Sinop Tarihi Cezaevi, 13 bin metrekarelik alanda konulanmış ve Gaskalılar tarafından yapılmıştır. İlk önce iç kale olarak kullanılan yapı, sonrasında tersane olarak faaliyet göstermiştir. Daha sonra ise uzun seneler boyunca cezaevi olarak kullanılmıştır. Sabahattin Ali, Refik Halit Karay ve Kerim Korcan gibi önemli yazarlar burada mahkum olmuşlardır.

   · MS. 660 yılında Bizanslılar tarafından inşa edilen Balatlar Kilisesi, 7. yüzyıl itibarıyla kilise olmuştur. Kiliseye ait kazılar sonucunda Hz. İsa’ya ait olan bir sandık, haç parçaları, sikkeler ve mezarlıklar ortaya çıkarılmıştır. Kilise, halkın ve turistlerin yoğun ilgisini görmektedir.

   · İnaltı köyünde yer alan İnaltı Mağarası, doğal güzellikleriyle dikkat çeken bir yerdir. Denizden yüksekliği yaklaşık 1000 metre olan mağaranın uzunluğu ise ortalama 700 metredir. Ancak, sadece 300 metrelik bölümünde aydınlatma yapılmıştır. Mağaranın girişinde yer alan duvarlarda; sarkıtlar, traverten ve dikim gibi oluşumlar mevcuttur.

   · Kent merkezine yaklaşık 11 kilometre uzaklıkta bulunan Hamsilos Koyu, Türkiye’nin saklı güzellikleri arasındadır. Doğa mucizesi olan koyu özel kılan durum ise; buzul aşındırması sonucu meydana gelmesi ve kendiliğinden oluşan dünya çapında tek koy olarak var olmasıdır.

   Sinop Kalesi

   SİNOP'TA NE YENİR?

   Karadeniz mutfağının Türk mutfağında özel bir yeri olduğu gibi, Sinop mutfağı da kendine özgü ve temel bir yere sahiptir. Şehrin iklimi ve fiziksel yapısı mutfağı etkilemiş ve tarım ürünleri öne çıkmıştır.

   Sinop’a özgü yöresel yemeklerini nokul, kuyu ve sırık kebabı, pilaki, mısır pastası, kaşık çıkartması (mamalika), keşkek, içi etli hamur (kulak hamuru), ıslama, mısır çorbası, mısır tarhanası, sirkeli pırasa, içli tava, katlama, kabak millesi olarak sıralayabiliriz.

   SİNOP'TAKİ FESTİVALLER

   · Sinop Festivali - Temmuz

   · Ayvancık Kültür Festivali - 25/27 Temmuz

   · Karakucak Güreşleri ve Kebap Festivali - 21 Temmuz

   · Sinop’un Türk Hakimiyetine Girişi - 3 Ekim

   · Hıdırellez Şenlikleri - 6 Mayıs

   · Yaz Şenlikleri - 2/4 Ağustos

   • Kocaeli

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi MÖ. 3000 yılına kadar uzanan Kocaeli; ülkemizin hem ulaşım hem sanayi ve ticaret olarak merkez şehirlerindendir.

   • Düzce

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İstanbul ve Ankara’nın ortasında ve Batı Karadeniz’in sahil şeridinde yer alan Düzce, M.Ö. 1390 yılına dayanan zengin tarihi ve yemyeşil doğası ile gezilmesi gereken kentler arasında yer almaktadır.

   • Erzurum

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Yiğitliğin harman olduğu Erzurum, Doğu Anadolu’nun en büyük üçüncü şehridir.

   • Tunceli

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Bir vadi içinde akan nehrin yanına kurulan Tunceli yüksek kaleleri, kayalara oyulmuş derviş hücreleri ve çağlayanları ile kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerdendir.

   • Bartın

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Bartın; upuzun sahili, uçsuz bucaksız ormanları, mavi ile yeşilin her tonunu görebileceğiniz doğası ve tarihi yerleriyle masalsı bir güzelliğe sahiptir.

   • Batman

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Dicle Nehri ve onun kolları Batman ile Garzan Çayları arasındaki bölgede bulunan Batman, 4000’den fazla mağarasıyla benzersiz güzellikte bir şehirdir.