Sinop Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   SİNOP

   Sinop, Karadeniz Bölgesi’nin ortasında ve Anadolu'nun en kuzeyinde bulunmaktadır. Karadeniz'in en güzel tabii limanlarından biri olan kent, 3. yüzyıl filozoflarından Diyojen'in de doğum yeridir.

   Sinop ismi ise mitolojik bir hikayeden gelmektedir. Irmak tanrısı olan Osopos’un Sinope adında güzel bir kızı vardır ve Zeus, Sinope’ye aşık olmuştur. Zeus onu kendisine bağlamak için elinden geleni yapar ve sonunda karşılık alır. Ancak Sinope, kendisine dokunmaması için ondan söz alır. Aşkına sadık kalan Zeus bunun üzerine onu, Karadeniz’in güzel kentine bırakır. Efsaneden sonra isim burasıyla özdeşleşir ve adı Sinop olarak kalır.

   SİNOP'A NASIL GİDİLİR?

   Sinop’a karayolu, denizyolu ve havayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Otobüs terminali kent merkezindedir ve Türkiye’deki bütün illerle karayolu bağlantısı bulunmaktadır. Havayolu ulaşımı ise Sinop Havalimanı vasıtasıyla sağlanmaktadır. İstanbul ve Ankara’dan şehre direkt uçuş seferleri bulunmaktadır. Ayrıca liman kenti olan Sinop’a, denizyolu ile alternatif bir güzergah çıkarmanız da mümkündür.

   Sinop

   SİNOP'TA NEREDE KALINIR?

   Konaklamak için pek çok alternatif sunan Sinop’ta, Meydan Mahallesi, Ada Mahallesi ve Hamsilos Koyu en uygun bölgelerdir. Bu bölgelerde otel ve pansiyon gibi pek çok seçenek bulabilirsiniz.

   SİNOP'TA GEZİLECEK YERLER

   · Eski dönemlerde konak olarak faaliyet gösteren ve 1979’da yılında restore edilerek kamu alanı haline getirilen Etnografya Müzesi, 2001 yılında müze halini almıştır. Mimarisi, Avrupa etkisinde Barok ve Rokoko tarzında inşa edilen konağın tarihi 18. yüzyıl Osmanlı dönemine kadar uzanmaktadır.

   · MÖ. 7. yüzyıl eseri olan Sinop Kalesi, göçmenler tarafından inşa edilmiştir. Dış tehlikelere karşı şehri korumak için yapılmış olan kalenin yüksekliği 25 metre, genişliği ise 2 metredir. Bizans, Roma ve Selçuklu dönemlerinde onarım geçirmiş olan kale, Unesco Dünya Miras Listesi’nde de geçici olarak yer almıştır.

   · Şehrin en ünlü yapılarından olan Sinop Tarihi Cezaevi, 13 bin metrekarelik alanda konulanmış ve Gaskalılar tarafından yapılmıştır. İlk önce iç kale olarak kullanılan yapı, sonrasında tersane olarak faaliyet göstermiştir. Daha sonra ise uzun seneler boyunca cezaevi olarak kullanılmıştır. Sabahattin Ali, Refik Halit Karay ve Kerim Korcan gibi önemli yazarlar burada mahkum olmuşlardır.

   · MS. 660 yılında Bizanslılar tarafından inşa edilen Balatlar Kilisesi, 7. yüzyıl itibarıyla kilise olmuştur. Kiliseye ait kazılar sonucunda Hz. İsa’ya ait olan bir sandık, haç parçaları, sikkeler ve mezarlıklar ortaya çıkarılmıştır. Kilise, halkın ve turistlerin yoğun ilgisini görmektedir.

   · İnaltı köyünde yer alan İnaltı Mağarası, doğal güzellikleriyle dikkat çeken bir yerdir. Denizden yüksekliği yaklaşık 1000 metre olan mağaranın uzunluğu ise ortalama 700 metredir. Ancak, sadece 300 metrelik bölümünde aydınlatma yapılmıştır. Mağaranın girişinde yer alan duvarlarda; sarkıtlar, traverten ve dikim gibi oluşumlar mevcuttur.

   · Kent merkezine yaklaşık 11 kilometre uzaklıkta bulunan Hamsilos Koyu, Türkiye’nin saklı güzellikleri arasındadır. Doğa mucizesi olan koyu özel kılan durum ise; buzul aşındırması sonucu meydana gelmesi ve kendiliğinden oluşan dünya çapında tek koy olarak var olmasıdır.

   Sinop Kalesi

   SİNOP'TA NE YENİR?

   Karadeniz mutfağının Türk mutfağında özel bir yeri olduğu gibi, Sinop mutfağı da kendine özgü ve temel bir yere sahiptir. Şehrin iklimi ve fiziksel yapısı mutfağı etkilemiş ve tarım ürünleri öne çıkmıştır.

   Sinop’a özgü yöresel yemeklerini nokul, kuyu ve sırık kebabı, pilaki, mısır pastası, kaşık çıkartması (mamalika), keşkek, içi etli hamur (kulak hamuru), ıslama, mısır çorbası, mısır tarhanası, sirkeli pırasa, içli tava, katlama, kabak millesi olarak sıralayabiliriz.

   SİNOP'TAKİ FESTİVALLER

   · Sinop Festivali - Temmuz

   · Ayvancık Kültür Festivali - 25/27 Temmuz

   · Karakucak Güreşleri ve Kebap Festivali - 21 Temmuz

   · Sinop’un Türk Hakimiyetine Girişi - 3 Ekim

   · Hıdırellez Şenlikleri - 6 Mayıs

   · Yaz Şenlikleri - 2/4 Ağustos

   • Muş

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Urartulardan başlayan köklü kültür tarihiyle Muş, hiç şüphesiz ülkemizini doğusundaki en önemli turizm merkezlerinden biridir.

   • Kırşehir

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Binlerce yıl birçok devlete ev sahipliği yapan Kırşehir hemen hemen ülkemizin tam ortasında yer almaktadır.

   • Balıkesir

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Hem Ege hem de Marmara kıyısındaki eşsiz tatil destinasyonlarıyla meşhur Balıkesir yaz aylarında yerli ve yabancı turist akınına uğruyor.

   • Samsun

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Samsun, bölgenin en kalabalık şehri olmakla birlikte eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, ulaşım, ekonomi alanlarında da bölgenin en gelişmiş şehridir.

   • Adana

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin en büyük beşinci ili olan ve Ortadoğu ile Türkiye arasında bir köprü görevi üstlenen Adana, hem tarihi yerleri hem de eşsiz mutfağıyla mutlaka gidip görülmesi gereken bir yer!

   • Iğdır

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin en doğudaki yerlerinden Iğdır bölgedeki soğuk iklimin aksine adete korunmuş bir ova üzerinde yayılıyor.