Şırnak Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   ŞIRNAK

   Sel tufanından sonra Nuh Peygamber’in ilk yerleştiği şehir olan Şırnak’ın isminin Şehr-i Nuh’tan geldiği tahmin edilmektedir. Siirt’e bağlı bir şehirken 1990 yılında il statüsüne kavuşmuştur.

   Köklü bir tarihe, kültürel kaynaklara ve doğal zenginliklere sahip olan kent; Cudi Dağı’na, antik kentlere, mağaralara ve tarihe tanıklık eden yapılara ev sahipliği yapar. 

   Efsanelere konu olan şehrin geçmişi, Evliya Çelebi’nin 17.yy’da yazdığı “Seyahatname” isimli kitaba göre Nuh Tufanı'ndan da eskiye dayanmaktadır. Guti, Babil, Med, Asur, Sasani ve Osmanlı’ya kadar pek çok devlete ev sahipliği yapmıştır. 

   ŞIRNAK’A NASIL GİDİLİR? 

   Otobüs ile de ulaşım sağlanabilen şehre varmanın en zahmetsiz yolu havayoludur. Şırnak Şerafettin Elçi  Havalimanı’na aktarmalı veya direkt uçuşlarla kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.  

   Havalimanında indiğinizde 60 kilometrelik mesafe bulunan şehir merkezine HAVAŞ ile kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. 

   ŞIRNAK’TA NEREDE KALINIR?

   Tarihi zenginliği ve doğal güzellikleri ile göz dolduran şehirde, konaklama açısından pek çok seçeneğe sahipsiniz. 

   Şehir merkezinde veya ilçelerinde toplanan otellerde kalabileceğiniz gibi bütçenize göre pansiyon ya da apart evlerde de kalabilirsiniz.

   Şırnak

   ŞIRNAK’TA GEZİLECEK YERLER

   · Cizre ilçesinde M.Ö. 4000 yılından kalma olan Finik Ören Yeri ve Kalesi, Şırnak’ın en çok turist çeken noktalarındandır. Mağaralar oyularak; kervansaraylar ve saraylar yapılan ören yerinin kimler tarafından yapıldığı ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Şırnak’ın mistik yerleşim yerinde erkek ve kadın kabartmaları da bulunmaktadır. 

   · Geçmişi ilk çağlara kadar dayanan Bazebde Ören Yeri, Dicle Nehri’nin hemen yanında kurulmuştur. Bazebde Ören Yeri’nde bulunan kent kalıntıları ile taş köprü görülmeye değerdir.

   · Eski bir kiliseden Hz. Ömer zamanında dönüştürülmüş olan Cizre Ulu Cami, dikdörtgen planlıdır. Bu camideki en önemli eserlerden birisi de Ejderli Kapı Tokmağı’dır. Ancak, Selçuklu dönemine ait bu kapı tokmağı, şuanda İstanbul’da Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde sergileniyor.

   · Nuh Peygamber Türbesi, Şırnak’a geldiyseniz mutlaka gezmeniz gereken yerlerdendir. Bölgenin en çok turist çeken yerlerinden olan türbe, Nuh Camii’nin güneyinde bulunur ve dünyanın en eski türbelerindendir. Büyük Tufan'ın ardından gemisi Cudi Dağı’na oturan Nuh peygamberin daha sonra Cizre'ye yerleştiği ve ölümünün ardından buraya gömüldüğü bilinmektedir.

   · Sazirka adıyla da bilinen Kasrik Ören Yeri'nde; su bentleri, köprüler ve şehir kalıntıları vardır. Bulunduğu bölgeye nazaran daha ılıman bir iklime sahip olduğu için birçok medeniyet burayı yazlık olarak kullanmıştır. Dinlenmek ve piknik yapmak isterseniz siz de yöre halkı gibi burayı mesire alanı olarak kullanabilirsiniz. 

   · Kırmızı Medrese, Cizre’nin geri alınmasından sonra Cizre Beyliği tarafından 15. yüzyılda inşa ettirilmiştir. İsmini, yapımında kullanılan kırmızı tuğlalardan almıştır. Bu görkemli medresenin iç bölümünde külliye, yemekhane, dershane, avlu ve mezarlar vardır.

   · 15. yüzyılda yaptırılan ve büyük bir aşka konu olan Abdaliye Medresesi (Mir Abdal), çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Birbirine aşık olup kavuşamayan Mem ve Zîn'in aşkını anlatan "Mem u Zin" adlı eserin geçtiği medresedir. Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan medrese 2007 yılında restore edilmiştir. 

   · Şırnak’ta Güneydoğu Torosların güneyinde uzanan Cudi Dağı, 2114 metre yüksekliğe sahiptir. Şırnak denilince akla gelen ilk yerlerden olan Cudi Dağı, dinler tarihi açısından önemli bir yere sahiptir ve çok sayıda efsaneye konu olmuştur. Seyrek çam ve meşe ormanları ile kaplıdır. Nuh Peygamber’in sel tufanının ardından gemisinin bu dağın tepesinde karaya oturduğu söylenmektedir. Bu sebeple yöre halkı tarafından kutsal sayılmaktadır.

   ŞIRNAK’TA NE YENİR?

   Ziyaretçilerine lezzet dolu anlar yaşatan şehir ekşili, bol acılı ve yağlı tatların hakim olduğu bir mutfak kültürüne sahiptir. Adeta bir lezzet şölenine tanık olacağınız Şırnak’ın özellikle perde pilavı, görüntüsü ve lezzeti ile gönüllerde taht kuran tatlardandır.

   İçli köfte olarak da bilinen kutlık, damağınızda muazzam bir tat bırakan kipe, tutmaç çorbası, meyre, şımşıpe, serbidev ve suryaz da şehirde tadabileceğiniz yöresel yemeklerdendir. Sütlaca benzeyen tadıyla bırınzer ile bir diğer meşhur lezzetlerden fıreydin ise şehrin enfes tadıyla sizleri etkileyen tatlılarıdır. 

   Şehrin Gazi Caddesi’nde bulunan Mehmet Usta Nuh Restoranı’nda yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. Eğer et yemeği yemek istiyorsanız Silopi’de Çırağan Fırınlı Et Lokantası ve Cizre’de Büyük Şef Ocakbaşı Restoranı, zengin seçenekleri ile ziyaretçilerini bekliyor. 

   ŞIRNAK’A NE ZAMAN GİTMELİ? 

   Karasal iklimin hakim olduğu şehirde, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise sert ve soğuk geçmektedir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Şırnak’ı doya doya gezmek için en doğru zaman nisan ve mayıs aylarıdır.

   ŞIRNAK’TA ALIŞVERİŞ

   Ziyaretçilerine alışveriş açısından pek çok alternatif sunan Şırnak’ta, kentin tarihi dokusunu anlatan hediyelik eşyaları alabileceğiniz gibi, Şırnak ve Almira AVM’lerinde modern alışveriş deneyimini de yaşayabilirsiniz. 

   Şırnak'ın meşhur ipek halısını veya örgü desenli kuşağını cami, müze ve medrese etrafında bulunan dükkanlardan alabilirsiniz. 

   ŞIRNAK’TAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Karakeçili Uluslararası Kültür Şenliği - Eylül

   · Çocuk Festivali - Mayıs 

   · Cizre Kültür ve Sanat Günleri Festivali – Mayıs

   · Kelaynak ve Çevre Festivali – Mayıs 

   · Eyyübnebi Sabır Günü – Mayıs

   · Şanlıurfa 17. Uluslararası Kültür ve Sanat Haftası – Ekim  

   · Halil İbrahim Buluşmaları – Mayıs 

   • Bursa

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Osmanlı’nın ilk başkenti olan Bursa köklü tarihi, asırlık camileri ve kervansaraylarıyla buram buram tarih kokan bir şehir.

   • Kocaeli

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi MÖ. 3000 yılına kadar uzanan Kocaeli; ülkemizin hem ulaşım hem sanayi ve ticaret olarak merkez şehirlerindendir.

   • Tekirdağ

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    İstanbul’un yaklaşık 130 kilometre batısında yer alan Tekirdağ, Trakya’nın en büyük şehridir.

   • Gümüşhane

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Karadeniz’de yer alan Gümüşhane, İç Anadolu ve Doğu Anadolu üçgeni arasındaki bir geçiş noktasıdır.

   • Mardin

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tarihi evleri, kaleleri, medreseleri ile meşhur olan Mardin, birçok antik uygarlığa da ev sahipliği yapmıştır.

   • Antalya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Her köşesi cennetten bir parça gibi olan Antalya, ziyaretçilerine dört dörtlük bir tatil vadediyor!