Sivas Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   SİVAS

   Sivas, İç Anadolu’nun doğusunda yer almaktadır. Tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri ve kaplıcaları ile turistlere farklı tatil olanakları sunan Sivas, ayrıca köklü bir halk şiiri geleneğine de sahiptir.

   Eski adı Sebastea, Sebasteia ve Samassia olan Sivas’a ilk yerleşim tarihi Neolitik Çağ‘a (MÖ 8000-5500) kadar uzanmaktadır. Hititler, Medler, Persler, Büyük İskender, Romalılar ve Bizans’a da ev sahipliği yapan şehir, 1174 yılında II. Kılıç Arslan tarafından Selçuklu sınırlarına alındı. Bir süre Timur’un da elinde kalan kent, 1403-1408 arasında ise Osmanlı hakimiyetine geçti ve bir eyalet merkezi oldu.

   Ayrıca Sivas’ın Milli Mücadele’nin kazanılmasında da önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu mücadelenin hazırlık döneminde, 4 Eylül 1919'da yapılan Sivas Kongresi, alınan kararlar bakımından Kurtuluş Savaşı öncesi toplanan en önemli kongredir ve Mustafa Kemal Paşa, ‘Cumhuriyetin temellerini burada attık’ demiştir.

   SİVAS’A NASIL GİDİLİR?

   Sivas’a karayolu, demiryolu ve havayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Türkiye’deki bütün illerle karayolu bağlantısı olan Sivas’a, her gün Ankara, İstanbul, Kayseri ve Kars gibi şehirlerden de tren vasıtasıyla ulaşılabilmektedir. Hava yolu ulaşımı ise Sivas Nuri Demirağ Havalimanı vasıtasıyla sağlanır ve Türkiye’de birçok şehirden Sivas’a düzenli uçuş seferleri bulunmaktadır.

   SİVAS’TA NEREDE KALINIR?

   Konaklamak için pek çok alternatif sunan Sivas’ta, Merkez ve Atatürk Bulvarı en uygun bölgelerdir. Bu bölgelerde; 3 ve 4 yıldızlı otel, apart otel, konukevi ve hostel gibi pek çok seçenek bulabilirsiniz. Bunun yanında şehre yayla turizmi için gidenler Eğriçimen Yaylası‘nda kamp yapabilir, kaplıca turizmi için gidenlerse Kangal Balıklı Kaplıca’da uygun fiyata konaklayabilirler.

   Sivas

   SİVAS’TA GEZİLECEK YERLER

   · İlhanlı Veziri Sahip Şemseddin Mehmed Cüveyni tarafından yaptırılan Çifte Minareli Medrese, 1271 yılında inşa edilmiştir. 6 kez restore edilen yapıdan günümüze tuğla-çini örgülü minareleri ulaşmıştır.

   · Selçuklu döneminde darüşşifa, Osmanlı döneminde ise medrese olarak kullanılan Şifaiye (Buruciye) Medresesi, 1217 yılında inşa edilmiştir. Anadolu Selçuklu Devleti Sultanı I. İzzeddin Keykavus tarafından yaptırılan yapı, dünyanın en eski hastanelerinden biridir. I. Dünya Savaşı sırasında levazım ambarı olarak kullanılan yapı, savaş sırasında tahribata uğramış ancak 1937 yılında Türk Tarih Kurumu tarafından restore edilmiştir.

   · Türk mimarisinin önemli örneklerinden biri olan Gök Medrese, Selçuklu Veziri Sahip Ata Fahreddin tarafından 1271 yılında yaptırılmıştır. Evliya Çelebi’nin “Kızıl Medrese” olarak bahsettiği medrese, dikdörtgen planlıdır ve 14 odası ile bir mescidi bulunmaktadır.

   · Tarihi Orta Çağ‘a kadar uzanan Divriği Kalesi, Bizans-İran arasında sınır karakolu görevi yapmıştır. 1071 Malazgirt zaferinden sonra Selçuklular tarafından Bizanslıların elinden alınan kale, kayalık bir tepe üzerinde kuruludur. Kalede, Turizm Bakanlığı destekli kazı çalışmaları devam etmektedir.

   · 1228 yılında Mengücek Beyliği şahı Ahmet Şah ve eşi Melike Turan tarafından inşa ettirilen Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, üç boyutlu detaylara sahip mimarisiyle dünyada eşi benzeri bulunmayan bir yapı örneğidir. 1985 yılında Unesco Dünya Miras Listesi’ne giren yapının; şifahane taç kapısı, cami batı taç kapısı, kuzey taç kapısı ve şah mahlifi taç kapısı olmak üzere 4 kapısı bulunmaktadır.

   · Sivas’ın en önemli yayla turizm merkezlerinden biri olan Eğriçimen Yaylası, Sivas’a bağlı Koyulhisar ilçesinde bulunmaktadır. En hareketli zamanı yaz mevsimi olan yayla; yemyeşil doğası, yayla evleri ve renkleriyle her yıl yüzlerce ziyaretçi ağırlamaktadır.

   · Sağlık turizmi için önemli bir nokta olan Kangal Balıklı Kaplıcası, şehir merkezine 96 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Egzama, sedef, yanık ve sivilce gibi cilt hastalıklarının iyileşmesini sağlayan bir şifa merkez olan kaplıcada, 10 santimetreye varan uzunlukta binlerce balık bulunmaktadır. Balıklar, skumları temizlemesi ile özellikle sedef tedavisinde önemli rol oynamaktadır.

   · 3 bin metrekarelik alan üzerine kurulu olan Gürün Gökpınar Gölü, Gürün ilçesine bağlı Yelken ve Karahisar Köyleri arasında bulunmaktadır. Turkuaz rengi ile dikkat çeken gölün suyu, yöre halkı tarafından içme suyu olarak da kullanılmaktadır.

   · Cumhuriyet tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Sivas-Kongre Binası/Atatürk ve Etnografya Müzesi, 1892 yılında Sivas Valisi Memduh Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1919 yılında Mustafa Kemal tarafından Milli Mücadele Karargahı olarak kullanılan bina, 1981 yılında önce onarılmış, daha sonra müze haline getirilmiştir.

   Sivas

   SİVAS’TA NE YENİR?

   İç Anadolu’nun doğusunda bulunan Sivas, denizden 1400 metre yükseklikte konumlanmıştır. Bu coğrafi durumun sonucu olarak kış mevsiminin uzun ve sert geçtiği kentin mutfak kültürü de bu durumdan etkilenmiş ve eti, bu mutfağın olmazsa olmaz malzemesi haline getirmiştir.

   Bu geniş ve lezzetli mutfağa özgü lezzetler ise; Sivas köftesi, Sivas kebabı, fırın kelle, peskütan çorbası, katmer, pezik turşusu, mirik köfte, patatesli hıngel, veribah, bacaklı çorba ve sübradır.

   FESTİVALLER

   · Yıldızeli-Banaz Pir Sultan Abdal Geleneksel Kültür Etkinlikleri - Haziran

   · Yapracık Köyü Yayla Şenlikleri - Haziran

   · Küçük Yüreğirliler Günü - Temmuz

   · Büyük Yüreğirliler Günü - Temmuz

   · Çatpınar Köyü Şenlikleri - Temmuz

   · 3. Alacahan Kervansaray Şenliği - Temmuz

   · Beyyurdu Dostluk ve Dayanışma Şenliği - Temmuz

   · Geleneksel Ahmet Ayık Karakucak Güreşleri ve Bal Festivali - Temmuz

   · Gölova Yayla Festivali - Temmuz

   · Divriği Çamşıhı Halk Ozanları Şenliği - Temmuz

   · Tokuş Köyü Yoğurt Festivali - Temmuz

   · Uluslararası Aşık Veysel Aşıklar Bayramı - Temmuz

   · Yıldızeli Geleneksel Sebahattin Öztürk 13. Karakucak Güreşleri Kültür ve Turizm Festivali - Temmuz

   · Çepnililer Dayanışma ve Yardımlaşma Günü - Temmuz

   · Cemelliler Kasabası Dayanışma Günü - Temmuz

   · Gürün Kültür ve Sanat Festivali - Temmuz/Ağustos

   • Çorum

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Anadolu’nun en eski uygarlıklarının başkenti olan Çorum, Hattuşaş ve Alacahöyük gibi tarihi yerlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor!

   • Muğla

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Asar (Hisar) Dağı eteklerinde ovaya doğru yayılmış, kendine has mimarisi ve dünyanın gözdesi olmuş ilçeleri ile tam bir turizm cennetidir.

   • Sakarya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sakarya, Marmara Bölgesi’nde önemli turizm merkezlerindendir.

   • Karabük

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin orman varlığı en fazla olan ili Karabük; özgün mimariye sahip Safranbolu evlerine, cam teraslı İncekaya Kanyonu’na ve 300 yıllık bir geçmişi olan Sipahioğlu Konağı’na da ev sahipliği yapar.

   • Adıyaman

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Adıyaman tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve eşsiz mutfağıyla yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

   • Şırnak

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Sel tufanından sonra Nuh Peygamber’in ilk yerleştiği şehir olan Şırnak’ın isminin Şehr-i Nuh’tan geldiği tahmin edilmektedir.