Sofya Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   SOFYA

   Tarihte Roma, Bizans ve Osmanlı yönetimi altına girmiş olan Sofya tarihi dokusuyla bölgenin en önemli şehirlerinden biri. Geçmişi 8. Yüzyıla kadar uzanan Sofya devasa ormanları, farklı uygarlıklardan kalan tarihi yapıları ve tabi ki ünlü gece hayatıyla yakın destinasyonlarda tatil arayanların mutlaka değerlendirmesi gereken bir yer!

   Bu yazımızda ‘Bulgarların Tarihi Şehri’ Sofya’da gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   SOFYA’YA NASIL GİDİLİR?

   Türk pasaportuna sahip yolcuların Bulgaristan’a giriş yapabilmesi için vize almaları gerekiyor. Kara ve demiryoluyla da ulaşım sağlanabildiği Sofya’ya en kısa sürede ve rahat bir şekilde gitmek için Türk Hava Yolları, Pegasus gibi firmaların her gün düzenlediği direkt seferleri tercih edebilirsiniz. İstanbul’dan her gün karşılıklı uçuşların düzenlendiği şehre yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz.

   SOFYA’DA NEREDE KALINIR?

   Bulunduğu bölgedeki şehirlere kıyasla nispeten daha ucuz bir şehir olan Sofya turistlerin Balkanlarda en çok tercih ettiği noktalardan biri. Bu sebepten konaklama açısından çok sayıda alternatifin bulunduğu şehre geldiğinizde Vitosha Bulvarı civarında yoğunlaşmış olan pansiyonlar, moteller veya beş yıldızlı otellerden birinde konaklayabileceğiniz gibi dönemsel olarak ev de kiralayabilirsiniz.

   Sofya

   SOFYA’DA GEZİLECEK YERLER

   • Vitosha Bulvarı: ‘Sofya’nın İstiklal Caddesi’ olarak tanımlanabilecek bulvar gece gündüz canlı atmosferiyle şehrin kalbinin attığı yerlerin başında geliyor. Sahip olduğu turistik mekanların yanı sıra komünist Rusya’nın mimarisinden izler taşıyan binaları ve dünyaca ünlü markalara ait alışveriş mağazalarıyla Vitosha Sofya’ya geldiğinizde yolunuzun mutlaka düşeceği bir nokta.

   • Aleksandr Nevski Katedrali: Osmanlı-Rus savaşında hayatını kaybeden Slav askerlerin anısına inşa edilen yapı aynı zamanda Ortodokslar için de büyük önem taşıyor. 1912 yılında inşa edilen ve Bizans mimarisinden izler taşıyan eser altın kaplama devasa kubbesi ve ihtişamlı görüntüsüyle şehrin en önemli turistik yerlerinden biri.

   • Ulusal Kültür Sarayı: 15 bin metrekarelik oldukça büyük bir alan üzerinde yayılan mekan Bulgaristan’ın 1300. Yılı şerefine inşa edilmiş bir mekan. Şehrin simgelerinden biri olan kültür merkezi aynı zamanda Sofya’da düzenlenen birçok sergi, konser ve toplantıya da ev sahipliği yapıyor. Alışveriş merkezleri ve cafe & restoranların da bulunduğu Ulusal Kültür Sarayı mutlaka görmeniz gereken yerler arasında.

   Sofya

   • Borisova Gradina: Adını Çar 3. Boris’ten alan botanik bahçe oldukça geniş bir alan üzerinde yayılan yemyeşil atmosferiyle Sofya’nın en güzel parklarından biri. İçerisinde gözlem evinin de bulunduğu Borisova Gradina’nın doğayla iç içe atmosferinde dinlenebilir, Sofya gezinize kısa bir mola verebilirsiniz.

   • Sofya Merkez Çarşısı: Şehrin en önemli ticaret merkezlerinden biri olan çarşı Marie Louise Bulvarı’nda konumlanıyor. 1911 yılında inşa edilen ve o tarihten bu yana şehrin en önemli alışveriş bölgelerinden biri olan çarşıda gıdadan giyime, teknolojiden hediyelik eşyaya kadar değişen alanlardaki dükkanları gezip alışveriş yapabilirsiniz.

   • Ulusal Doğal Tarih Müzesi: Balkanların en eski ve en geniş koleksiyona sahip müzesi olma özelliğini taşıyan mekan 1800’lü yılların sonunda inşa edilmiş. Prens Ferdinand’ın kişisel koleksiyonun yanı sıra dünyanın dört bir yanından getirilen doldurulmuş veya canlı hayvanın sergilendiği müzede yarasa ve böcekler gibi ilgi çekici koleksiyonları görebilirsiniz.

   • Banyabaşı Camii: Uzun yıllar Osmanlı sınırları içerisinde kalan şehirdeki cami 1500’lü yılların sonunda Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş bir eser. Günümüzde Sofya’nın tek Müslüman ibadethanesi olma özelliğini taşıyan camii özellikle ülkemizden giden turistler tarafından büyük ilgi gören yerlerden.

   • Sosyalist Sanat Müzesi: Yaklaşık 50 yıl boyunca komünizm ile yönetilen Bulgaristan’da bu döneme ait eserler toplanmış ve 2011 yılında açılan müzede sergilenmeye başlanmış. Kızıl Ordu’ya ait bilgi ve fotoğrafları bulabileceğiniz mekanda aynı zamanda Lenin ve Stalin gibi ünlü liderlerin heykellerini de görebilirsiniz.

   • Sofya Hayvanat Bahçesi: 1800’lü yılların sonunda inşa edilen mekan Sofya’nın en çok turist çeken yerlerinden birisi konumunda. Özellikle çocukların keyifli anlar yaşadığı hayvanat bahçesinde başta bölgeye özgü Avrasya Akbabası olmak üzere çok sayıda hayvanı görebilirsiniz.

   • Rus Kilisesi: Savaş döneminde Ruslar tarafından inşa edilen kilise 1914 yılında inşa edilmiş. Şehrin en önemli dini merkezlerinden biri olan kilise yeşil beyaz renkleri arasında parıldayan altın kubbeleriyle Sofya’nın sembol yapılarından biri.

   SOFYA’DA NE YENİR?

   Bölgenin en eski şehirlerinden biri olan Sofya’da hüküm sürmüş olan Osmanlı, Bizans ve Rumların etkileri mutfakta da görülüyor. Çok sayıda Türk yemeğine rastlayacağınız şehirde Akdeniz ve Avrupa mutfağının güzel bir şekilde harmanlanmış halini bulacaksınız. Etin eksik olmadığı Sofya’da bir tür ızgara olan Meshana Skara ve Plevne Tavuğu başta olmak üzere Shopska Salatası, Tarator Çorbası, Funuyki, Pritnisa, Tikvenik gibi yöresel yemeklerin yanı sıra Bulgarların dünyaca ünlü Sirene Peyniri de kesinlikle tadılması gereken lezzetlerden sadece bazıları.

   SOFYA’DA GECE HAYATI

   Alkol fiyatlarının oldukça ucuz olduğu Sofya’da oldukça renkli bir gece hayatı var. Çevre ülkelerden de günübirlik turistlerin geldiği Sofya gecelerinde eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor. Ağırlıklı olarak Vitosha Bulvarı ve çevresinde yoğunlaşmış olan barlar, gece kulüpleri, diskolar, casinolar gibi sayısız alternatiften birini tercih edebilirsiniz. ‘Geceleri Uyamayan Şehir’ olarak anılan şehre geldiğinizde akşam eğlenmek için Sin City, Club Chervilo, Yalta Club gibi ünlü mekanlardan birinde Sofya gecelerinin tadını çıkartabilirsiniz.

   Sofya

   SOFYA’YA NE ZAMAN GİTMELİ?

   Kış aylarında genellikle karlarla kaplı olan Sofya’da yaz aylarında da şehirdeki geniş ormanlar sayesinde serin bir hava yaşanıyor. Mayıs’tan itibaren sıcaklıkların yükseldiği ve Temmuz ayında tavan yaptığı şehre gelmek için en ideal zamanlar ise Mayıs ile Eylül arasında kalan dönem olarak ön plana çıkıyor.

   SOFYA’DAKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   • Sofya Uluslararası Film Festivali – Mart

   • Sofya Underground Modern Sanatlar Festivali – Nisan

   • Sofya Müzik Haftaları – Mayıs / Haziran

   • Sofya Swing Dans Festivali – Haziran

   • Kukla Tiyatro Festivali – Eylül

   • Sofya Uluslararası Kitap Fuarı – Aralık

   uygunfiyat-apps
   • Riga

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Letonya’nın başkenti olan Riga, Baltık Denizi’nin kıyısına kurulmuş tarihi bir şehir.

   • Hong Kong

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Çin’in güneydoğusunda yer alan Hong Kong, uzun yıllar İngiltere hakimiyetinde kaldıktan sonra 1997 yılında özerkliğini ilan ederek Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlanmıştır.

   • Prag

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Adeta büyülü bir kent olan Prag, Çek Cumhuriyeti’nin en büyük şehri ve başkentidir.

   • Cook Adaları

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Büyük Okyanus’un güneyinde yer alan Cook Adaları 15 tane küçük adadan oluşuyor.

   • Buenos Aires

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Arjantin’in başkenti olan Buenos Aires, Brezilya’daki Sao Paulo’dan sonra kıtanın en büyük ikinci şehri olma özelliğine sahip.

   • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Akdeniz’in üçüncü büyük adası olan Kıbrıs, Türkiye’nin yanı başında bir cennet adadır.