Tiran Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   TİRAN

   Arnavutluk’un başkenti olan Tiran uzun bir süre boyunca Osmanlı İmparatorluğu yönetiminde kalmış bir şehir. Balkan turlarının vazgeçilmez noktalarından biri olan Tiran hem tarihi noktaları hem de doğal güzelliklerinin yanı sıra komünist dönemden kalma atmosferi ve zengin mutfağıyla turistlerin mutlu ayrılacağı şehirlerden biri!

   Bu yazımızda ‘Balkanların Tarihi Şehri’ Tiran’da gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   TİRAN’A NASIL GİDİLİR?

   Türk pasaportuna sahip yolcular vizesiz olarak Arnavutluk’a giriş yapabiliyor. Ülkemizden her gün direkt seferlerin düzenlendiği Tiran’a yaklaşık 1- 1,5 saatlik bir yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz.

   TİRAN’DA NEREDE KALINIR?

   Tiran’daki konaklama tesisleri ağırlıklı olarak şehir merkezinde konumlanıyor. Şehre geldiğinizde butik pansiyonlardan lüks otellere kadar değişen tarzdaki tesislerden birinde kalabileceğiniz gibi isterseniz dönemsel olarak ev de kiralayabilirsiniz.

   Tiran

   TİRAN’DA GEZİLECEK YERLER

   • İskender Bey Meydanı: Tiran’ın sembol yerlerinin başında orijinal adıyla “Skanderbeg Square” geliyor. Osmanlı’dan bağımsızlık mücadelesi sırasında ulusal kahraman haline gelen İskender Bey’in heykelinin bulunduğu meydan hem sosyal alanları hem de turistik mekanlara yakınlığıyla Tiran gezinizin başlangıç noktası için en doğru yer.

   • Myslym Shyri Caddesi: Tiran’ın en renkli yerlerinden biri olan cadde İskender Bey Meydanı’nda oldukça yakın bir konuma bulunuyor. Dünyaca ünlü markaların mağazalarının bulunduğu Myslym Shyri Caddesi’nde yürüyüşe çıkabilir, çevredeki cafe & restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

   • Saat Kulesi: Şehrin sembol yerlerinden biri olan yapı 1800’lü yılların başında inşa edilmiş. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra restore edilerek günümüzdeki görüntüsünü ulaşan kulenin en üst katından Tiran’ı panoramik olarak izleyebilirsiniz

   • Dajti Dağı: Sahip olduğu canlı çeşitliliği nedeniyle 1966 yılında milli park olarak ilan edilen dağ Tiran’ın doğusunda konumlanıyor. Trekkinge uygun çok sayıda alanın yanı sıra birçok şelale kanyonun yer aldığı bölge mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

   Tiran - Dajti Dağı

   • Barış Çanı: 1997 yılında Arnavutluk’ta çıkan iç savaşta hayatını kaybedenler anısına inşa edilen yapı ülkenin en önemli eserlerinden. Savaş sırasında kullanılan mermiler ile yapılan ve barışın önemine dikkat çeken yapıyı görmeden dönmemelisiniz.

   • Büyük Park: Şehirde yürüyüşe çıkmak için en ideal yerlerden biri olan park Tiran’ın güneyinde yer alıyor. Yapay bir de gölün bulunduğu parkta yürüyüşe çıkabilir ülke tarihinin önemli isimlerine ait anıtları görebilirsiniz.

   • Ulusal Tarih Müzesi: Arnavutluk tarihine ilişkin Osmanlı döneminden günümüze kadar uzanan geniş bir döneme ait koleksiyonun bulunduğu müze ülkenin en önemli sanat noktalarından biri. 8 ayrı bölümden oluşan mekanı gezerek ülke tarihine ilişkin bağımsızlıktan komünizm döneminde kadar çok sayıda belgeyi görebilirsiniz.

   • Opera Binası: 1959 yılında inşa edilen yapı aynı zamanda Arnavutluk Ulusal Kütüphanesi’ne de de ev sahipliği yapıyor. Ülkenin komünist rejimle yönetildiği dönemden kalma bina Tiran’daki kültür-sanat etkinliklerinin değişmez adresi durumunda.

   • Enver Hoca Mezarı: 1950’li yıllardan 1992’ye kadar komünizm ile yönetilen Arnavutluk’ta bu rejimin lideri Enver Hoca’ya ait olan anıt mezar şehrin en çok turist yerlerinden biri. Kırmızı renkli devasa mermerlerle inşa edilen yapı Tiran’da görülmesi gereken yerlerden.

   TİRAN’DA NE YENİR?

   Arnavutluk’ta sizleri oldukça zengin bir mutfak bekliyor olacak. Uzun yıllar boyunca Osmanlı hakimiyeti altında kalan ülke ile çok sayıda ortak lezzetimiz bulunurken, Tiran’da ayrıca İtalyan ve Yunan mutfağından da yemekler bulmak mümkün. Şehre geldiğinizde başta Arnavut Ciğeri ve Elbasan Tava olmak üzere ünü sınırları aşan yemeklerin yanı sıra Arnavutların böreği ‘Byrek’i tadabilir, boza veya rakı gibi yöresel içecekleri deneyebilirsiniz.

   TİRAN’DA GECE HAYATI

   Genç nüfusun yoğun olduğu bir şehir olan Tiran’da gece hayatı açısından birçok alternatif bulunuyor. Özellikle hafta sonları eğlencenin sabaha kadar sürdüğü şehirde gece kulüplerinden barlara, striptiz kulüplerden casinolara kadar değişen tarzdaki mekanlara gidebilirsiniz. Ağırlıklı olarak ‘Block Area’ bölgesinde yoğunlaşmış olan Living Room, Foolie ve Mumja gibi ünlü yerlere giderek Tiran’ın renkli gece hayatını yaşayabilirsiniz.

   Tiran

   TİRAN’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   Karasal iklimin etkisi altındaki Tiran’da kışlar soğuk geçerken yaz aylarında ise termometreler kimi zaman 40 dereceye kadar yükselebiliyor. Balkanların en önemli gezi noktalarından biri olan Tiran’a gitmek için Mayıs ile Eylül arasında kalan herhangi bir zamanı tercih edebilirsiniz.

   TİRAN’DAKİ FESTİVAL ve ETKİNLİKLER

   • Tiran Yaz Festivali – 14 Mart

   • Tiran Gitar Festivali – Ekim

   • Tiran Film Festivali – Kasım

    

   uygunfiyat-apps
   • Budapeşte

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Dünyanın en romantik şehirlerinden olan Budapeşte’ye geldiğinizde; ışıltılı köprüleri, sıcacık insanları, mimarisi ve gezilecek yerleri ile daha şehirden ayrılmamışken bir daha gelmenin planlarını yapabilirsiniz.

   • Lizbon

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Portekiz’in en zengin ve kalabalık şehri Lizbon, Avrupa’nın en batısında yer alır. Gidenlerin tramvaylarıyla, denizin iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri ve 7 tepesiyle İstanbul’a benzettiği güzel mi güzel Lizbon ziyaretçilerini bekliyor.

   • Belgrad

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği platoda yer alan ve 1,6 milyondan fazla nüfusuyla Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olan Belgrad’ın adı Beyaz Şehir anlamına gelmektedir.

   • Machu Picchu

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Peru’nun dünyaca ünlü antik şehri Machu Picchu dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul ediliyor.

   • Dublin

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğal güzellikleriyle tanınan İrlanda’nın idari, ekonomi ve kültür başkenti olarak adını duyuran Dublin; dünyaca ünlü edebiyatçılar ve yetiştirdiği ünlü müzisyenler sayesinde, Avrupa’nın en eğlenceli partilerine ev sahipliği yapmaktadır.

   • Londra

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Kasvetli havasına rağmen Big Ben, Tower Bridge, London Eye gibi mimari yapılarının yanı sıra birçok müze ve galeriye de ev sahipliği yapan şehir mutlaka görülmesi gereken yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor!