Tokat Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   TOKAT

   Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Tokat, tarihi mekanları ve doğa harikası yemyeşil alanlarıyla mutlaka görülmesi gereken bir şehir!

   Bu yazımızda Tokat’ta gezilecek önemli yerleri anlatmaya çalışacağız.

   TOKAT’A NASIL GİDİLİR?

   İç Anadolu otobanının önemli noktalarından olan Tokat’a, karayolu vasıtasıyla Türkiye’nin her yerinden kolaylıkla ulaşılabiliyor. Tokat’a havayoluyla ulaşmak için haftanın belirli günlerinde seferler düzenlenen Tokat Havalimanı’nın yanı sıra 100 km mesafedeki Sivas veya 115 km mesafedeki Amasya Havalimanlarını da tercih edebilirsiniz.

   TOKAT’TA NEREDE KALINIR?

   Tokat’ta konaklama merkezleri ağırlıklı olarak şehir merkezinde yer alıyor. Şehre geldiğinizde bütçenize ve kriterlerinize bağlı olarak öğretmenevleri, pansiyonlar veya 4 yıldıza varana kadar değişen kalitedeki otellerden birinde kalabilirsiniz.

   Tokat

   TOKAT’TA GEZİLECEK YERLER

   · Tokat’ın merkezinden 15 km uzaklıktaki Topçam Yaylası, gür ormanlardan oluşan bitki örtüsü ve tertemiz havasıyla Tokat’ın oksijen yuvalarından biri!

   · Niksar sınırları içindeki Çamiçi Yaylası; mükemmel havası, çam ağaçlarıyla kaplı yemyeşil bitki örtüsü ve ahşap evleriyle hem Tokatlıların hem de çevre illerden halkın büyük ilgi gösterdiği bir yer. Yaz aylarında turist akınına uğrayan Çamiçi Yaylası, doğayla iç içe, huzurlu bir tatil arayanlar için en ideal adres!

   · Selçuklu Sultanı Aleattin Keykubat’ın annesi Mahperi Hatun’un yaptırdığı Mahpere Hatun Kervansarayı, Tokat’ın en önemli tarihi yapılarının başında geliyor. Sivas, Tokat ve Samsun bölgesinden geçen tarihi ipek yolu üzerindeki kervansaray, mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

   · Tokat’ın Niksar ilçesindeki Yağıbasan Medresesi, Danişmendliler döneminde inşa edilmiş bir yer. Anadolu’daki ilk medrese olarak bilinen bu tarihi mekan, Tokat’a gelince görülmesi gereken yerlerden. 

   · Tokat’ın en güzel doğal alanlarından olan Kaz Gölü’nün eşsiz manzarasına karşı gün batımını izleyebilir, doğayla iç içe keyifli anlar yaşayabilirsiniz!

   · Selemen Yaylası’nın doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi önemi de var. 1514 yılında Çaldıran seferine çıkan Yavuz Sultan Selim’in Cuma namazını kıldığı yer olan yayla, Tokat’ın önemli turistik yerlerinden.

   · Tokat’ın Pazar ilçesindeki Ballıca Mağarası’nın oluşumu, 4 milyon yıl öncesine dayanıyor. Bir çobanın tesadüf eseri bulduğu mağara, 680 metre uzunluğunda ve 100 metre yüksekliğinde. Tokat’ın en turistik yerlerinden olan Ballıca Mağarası’nda, duvarlara zarar verdiği için fotoğraf çekilmesi yasak. 

   · Tokat’ın Niksar ilçesinde bulunan Niksar Kalesi, bölgenin en önemli tarihi yapılarından biridir. Danişment, Bizans ve Selçuklu dönemlerinden esintiler taşıyan Niksar Kalesi, depremlerde gördüğü hasarlar nedeniyle restore edilerek günümüzdeki görüntüsüne ulaşmıştır.

   · Reşadiye’deki Zinav Gölü, hem yemyeşil doğası hem de gölde yetişen ‘kızılkanat’ adlı lezzetli balık türüyle yörenin meşhur mesire alanlarından biri.

   · Reşadiye Kaplıcaları, termal tesislerindeki şifalı sularıyla Tokat’ın en çok turist çeken yerlerinin başında geliyor.

   · Yeşilırmak üzerine inşa edilen Almus Baraj Gölü, alabalık tesisleri ile meşhurdur. Yemyeşil ormanlık alan içerisindeki koylarıyla insana huzur veren bir ortamı olan göl, su sporları tutkunları tarafından büyük ilgi görüyor.

   · Niksar’daki Akbelen Yaylası, bozulmamış doğal güzellikleri ile Tokat’ın en güzel mesire yerlerinden. Niksar ovası manzaralı Akbelen’de piknik yapabilir veya çevredeki alabalık tesislerine gidebilirsiniz. 

   Tokat

   TOKAT’TA NE YENİR?

   İç Anadolu ve Karadeniz mutfağından esintilerin görüldüğü Tokat’ın en ünlü yemeği şüphesiz ki yaprak sarması. Oldukça verimli topraklar üzerindeki üzüm bağlarından toplanan asma yaprakları, Türkiye’nin dört bir yanına ihraç ediliyor. Etli yaprak sarması, cevizli parmak, gendüme çorbası ve katmer gibi yöresel yemekler de Tokat’a gelince mutlaka tadılması gereken lezzetlerin başında yer alıyor. Tokat’a geldiğinizde Niksar’daki Akasya Restoran veya Çamiçi’ndeki Atalay Restoran’a gidip oğlak etinden yapılan eşsiz bir lezzet olan Tokat Kebabı’nı yemeden dönmeyin!

   TOKAT’A NE ZAMAN GİTMELİ?

   İç Anadolu ve Orta Karadeniz bölgelerinde yer alan Tokat, konumu nedeniyle geçiş iklimi yaşanan bir coğrafya üzerinde yer alıyor. Kış aylarının oldukça soğuk geçtiği şehrin doğal güzelliklerini ve tarihi alanlarını görmek için gidilecek en ideal dönem yaz ayları.

   TOKAT’TAKİ FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

   · Zile Kiraz Festivali - Haziran

   · Erbaa Çilek Festivali - Haziran

   · Niksar’ın Fidanları Kültür ve Sanat Şenliği - Haziran

   • Zonguldak

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Batı Karadeniz’in en gelişmiş ve en güzel şehirlerinden biri olan Zonguldak, eşsiz doğası ve tarihi zenginlikleri ile görülmeye değer destinasyonlardandır.

   • Antalya

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Her köşesi cennetten bir parça gibi olan Antalya, ziyaretçilerine dört dörtlük bir tatil vadediyor!

   • Tunceli

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Bir vadi içinde akan nehrin yanına kurulan Tunceli yüksek kaleleri, kayalara oyulmuş derviş hücreleri ve çağlayanları ile kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerdendir.

   • Elazığ

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli 4. şehri olan Elazığ, etrafındaki Keban ve Karakaya Baraj Gölleri nedeniyle bir yarımadayı andırır.

   • Yozgat

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Hititlere ev sahipliği yapmış tarih kokan toprakları ve insana huzur veren doğal güzellikleri ile Yozgat; tatil anlayışında farklılık yapmak isteyenler için ideal bir seçimdir.