Trabzon Uçak Bileti

Yeni Uçuş Ara
KALKIŞ
VARIŞ
GİDİŞ TARİHİ
DÖNÜŞ TARİHİ
YOLCU SAYISI - SINIF

Yetişkin
12+ Yaş

- +

Çocuk
2-12 Yaş

- +

Bebek
0-2 Yaş

- +

NEREDEN

Havalimanı, şehir veya kod giriniz

Yakınımdaki Havalimanını Bul

Yakındaki Havalimanları

Yakındaki havalimanları aranıyor...

  Geçmiş Aramalar

  • Herhangi bir kayıt bulunamadı

  NEREYE

  Havalimanı, şehir veya kod giriniz

  Yakınımdaki Havalimanını Bul

  Yakındaki Havalimanları

  Yakındaki havalimanları aranıyor...

   Geçmiş Aramalar

   • Herhangi bir kayıt bulunamadı

   TRABZON

   Mavi ile yeşili birleştiren eşsiz doğası, kültürü, sıcakkanlı insanları, kendine has mutfağı ve tarihe tanıklık eden yapıları ile Trabzon, Karadeniz turlarının vazgeçilmezidir. 

   Samsun’dan sonra Karadeniz’in en büyük ikinci şehri olan Trabzon, en eski yerleşim yerlerine ev sahipliği yapar. Karadeniz’in yanı başında yer alan, her mevsimi ayrı güzel olan şehrde; yemeklerinin tadını çıkarabilir, dağlarında yükselen manastırlarını gezebilir ve tüm Karadeniz’i sadece Trabzon’u gezerek hissedebilirsiniz.

   Geçmişte Roma ve Bizans İmparatorlukları‘nın önemli bir merkezi olan kentin iklimi ve doğası başka hiçbir yere benzemez. 

   TRABZON’A NASIL GİDİLİR? 

   Doğayla tarihin harmanlandığı şehre ulaşım oldukça kolaydır. Günün her saati pek çok havalimanından uçak seferleri bulabileceğiniz şehre İstanbul’dan yaklaşık 1 saat 45 dakikada ulaşabilirsiniz. 

   Türkiye’nin en büyük uluslararası havaalanı olan Trabzon Havalimanı‘nın şehir merkezine 6 km uzaklıktadır. 

   TRABZON’DA NEREDE KALINIR? 

   Tarihi yapıları, doğası ve bulunduğu konum itibariyle turistlerin uğrak noktası olan şehrin neredeyse her ilçesinde konaklayabileceğiniz oteller bulunmaktadır. Ancak gezi rotanıza göre zaman kaybetmemek için şehir merkezindeki otellerde konaklamanız tavsiye edilir. 

   Bütçenize ve zevkinize göre çok çeşitli konaklama imkanına sahip olan şehirde gezebilmek için isterseniz araç kiralayabilir, isterseniz otobüs ya da minibüsleri kullanabilirsiniz.

   Trabzon 

   TRABZON’DA GEZİLECEK YERLER 

   · Gezimize kentin en önemli tarihi yapılarından olan Sümela Manastırı ile başlıyoruz. Tüm ihtişamıyla sarp kayalıklar üzerinde yükselen yapı, mimarisi ve nefes kesen manzarası ile Trabzon’da gezmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

   M.S. 365 yılında yapıldığı tahmin edilen manastır, halk arasında Meryem Ana adı ile anılıyor. 

   · Şehrin en yüksek tepesine denizden gelen saldırıları önlemek için inşa edilen Trabzon Kalesi; yukarı, orta ve aşağı hisar olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Tarihinin yanı sıra etrafını saran benzersiz tabiatı ile de turistlerin Trabzon’daki uğrak noktalarından biridir. 

   · Tarihi mirasının yanında doğası ile de görülmesi gereken yerlerden olan Trabzon’da bir sonraki durağınız, yemyeşil bir yaylanın üzerine kurulan Uzungöl olmalı. Yürüyüş, kamp, kuş gözlemi ve fotoğraf meraklılarının uğrak noktalarından olan Trabzon’da, huzur bulmak ve doğayla baş başa kalmak isterseniz Uzungöl’e mutlaka uğramalısınız. Adını, yamacına kurulduğu gölden alan belde, şehir merkezine 100 km uzaklıkta bulunduğu için bir gününüzü buraya ayırmanız gerekebilir.

   · Birbirinden güzel yaylalara sahip Trabzon’da, doğaseverlerin ilgisini çeken pek çok yer bulunuyor. Bunlardan en bilinenleri; Lapazan Yaylası, Garester Yaylası, Haldizen Yaylası, Şerah Köyü, Şekersu Yaylası, Sera Gölü Yaylası, Maçka-Mavura Yaylası , Maçka-Kiraz Yaylası'dır. 

   · Vazelon Manastırı, Maçka’nın Kiremitli Köyü‘nün 7 km batısında bulunur ve Hz. Yahya’ya adandığı tahmin edilmektedir. Sümela Manastırı gibi sarp kayalıkların üzerine kurulan tarihi yapı; bazı araştırmacılara göre M.S. 270 ile M.S. 317 tarihleri arasında inşa edilmiştir ve Türkiye’nin ilk manastırıdır. İsmini Zabulon Dağı‘ndan alan ve etrafı çam ormanları ile kaplı manastıra, merdivenle çıkılmaktadır. 19. yüzyılda onarılan manastıra ayrıca kilise ve keşiş odaları da eklenmiştir.

   · Trabzon’un simge yapılarından olan Ayasofya Müzesi, 1250-1260 yılları arasında, Trabzon imparatorluğunun Komnenos Ailesinden Kral I. Manuel tarafından kilise olarak yaptırılmıştır. 2013 yılından itibaren camii olarak ibadete açılan Ayasofya, Trabzon’un en çok ziyaret edilen yapılarındandır.

   · Peristera Manastırı'nın, Maçka’nın Şimşirli Köyü yakınlarında, yaklaşık 300 metrelik sarp bir kayanın üzerine 8. yüzyılda inşa edildiği bilinmektedir. Günümüze yalnızca temelleri kalan Peristera Manastırı‘na yöre halkı Hızır İlyas Manastırı demektedir. Hem tarihe hem de doğaya doymak için eşsiz destinasyonlardan olan Trabzon’un en çok dikkat çeken yapılarındandır. Trabzon’un diğer manastırlarında olduğu gibi ayazmanın ve kutsal bir mağaranın etrafında kurulan manastırı ziyaret ettiğinizde, tertemiz havasını ciğerlerinize çektikten sonra eşsiz manzarasında fotoğraflar çekebilirsiniz.

   · Bedesten, Trabzon şehir merkezinde Sultan Selim’in annesi tarafından 1461-1512 yılları arasında yaptırılmıştır. Tarihi çarşıda alışveriş yaptıktan sonra yöresel yemekler yiyebilirsiniz.

   · Tüm şehre tepeden bakmak isterseniz gidebileceğiniz en ideal adres olan Boztepe, benzersiz manzarası ile turistleri kendisine hayran bırakıyor. Trabzon’un çatısı olarak bilinen Boztepe’ye teleferikle ulaşabilir, manzarasının keyfini çıkarırken çayınızı yudumlayabilirsiniz.

   · Trabzon’un en eski kilisesi olan St. Anna’nın geçmişi 7. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Trabzon’a miras kalan tarihi kilisenin içerisinde fresk kalıntıları bulunur. Şehrin en önemli tarihi yapıları arasında yer alan kilise, üç nefli ve üç apsisli bir bazilikadır.

   Trabzon

   TRABZON'DA NE YENİR?

   Karadeniz’in gözbebeği Trabzon’da yöresel pek çok lezzeti tadabilirsiniz. Karalahana, mısır ve hamsi yöre mutfağının vazgeçilmez besinleridir.

   Trabzon denildiğinde akla gelen ilk lezzet kuşkusuz hamsidir. Çok sayıda yemeği ve hatta tatlısı bile yapılan hamsi, Trabzon’a yolu düşenlerin mutlaka tadına bakması gereken lezzetlerindendir. 

   · Akçaabat Köftesi: Dana ve öküz etinden elde edilen kıyma ile yapılan köfteler odun ateşinde pişirilir. 1930’dan bu yana Akçaabat’ta açılan lokantalarda meşhur olan lezzetin ünü tüm Türkiye’ye yayılmıştır. 

   · Karalahana sarması: Haşlanmış karalahananın içerisine kıyma ve pirinç karışımının konulmasıyla yapılan sarma, Trabzon’un denenmesi gereken meşhur yemeklerindendir. 

   · Mısır ekmeği: Trabzon sofralarının vazgeçilmezi olan bu ekmek yörenin baş tacıdır.

   · Trabzon pidesi: Pidenin en lezzetli halini Trabzon’da tadabilirsiniz. Yöreye özgü peynir, kıyma veya kavurmanın pide hamurunun içerisine koyulması ile yapılıp odun ateşinde pişirilir.

   · Mıhlama: Trabzon’a has tereyağı ve peynirin mısır unu ile buluşmasıyla ortaya çıkan lezzet Karadeniz’in en meşhur yemeklerindendir.

   · Laz Böreği: Hafif ve aynı zamanda lezzetli bir tatlıdır. Börek hamurunun üzerine muhallebi dökülerek hazırlanır. 

   Lezzetler diyarı Trabzon’a geldiğinizde; Uzungöl’ün derede yetiştirilen taze alabalıklarını, Maçka sütlacını, Cemil Usta Köftecisi’nin Akçaabat köftesini ve Sümer Restoran’ın kuymakını denemeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

   TRABZON’A NE ZAMAN GİDİLİR?

   Yağışların eksik olmadığı Trabzon’un dört mevsimi ayrı güzeldir. Kışın sıcaklık 7 dereceye düşerken yazları ise 20 derece ve üzerinde seyreder. Şehri yaz aylarında ziyaret ederseniz etkinlik ve yayla festivallerine katılabilirsiniz.

   • Isparta

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Dünyanın en önemli gül üretim merkezi olan Isparta, Batı Akdeniz’de yer alan bir şehirdir.

   • Edirne

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı Edirne, tarihi yapıları, yöresel lezzetleri, sıcakkanlı insanları ve huzurlu yaşamıyla mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerin başında yer alıyor!

   • Bitlis

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Doğu Anadolu’nun tarihi şehirlerinden Bitlis; tarihi şehirleri, kaleleri ve Türk İslam dönemi eserleriyle doğuda görülmesi gereken yerlerin başında geliyor!

   • Hakkari

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Urartulara kadar dayanan tarihi bir geçmişe sahip olan Hakkari, Türkiye’nin güneydoğundaki en uç noktada yer almaktadır.

   • Bartın

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Batı Karadeniz bölgesinde yer alan Bartın; upuzun sahili, uçsuz bucaksız ormanları, mavi ile yeşilin her tonunu görebileceğiniz doğası ve tarihi yerleriyle masalsı bir güzelliğe sahiptir.

   • Samsun

    uygunfiyat ucuz uçak bileti

    Samsun, bölgenin en kalabalık şehri olmakla birlikte eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, ulaşım, ekonomi alanlarında da bölgenin en gelişmiş şehridir.